Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Čo mám robiť, ak poškodím svoju materskú značku?

Lekársky expert článku

Dermatológ, onkodermatolog
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 11.04.2020

Hoci v niektorých prípadoch môže poškodenie materského znamienka spôsobiť vážne problémy, takáto pravdepodobnosť je dosť nízka, takže nemusíte vopred paniky (ale nemali by ste nechať veci taky). Čo robiť, ak je poškodená materská značka a či to vedie k narodeniu materského znamienka do zhubného nádoru, bude vysvetlené kvalifikovaným lekárom, ktorý by mal byť kontaktovaný čo najskôr.

Je škodlivé poškodenie materskej značky nebezpečné?

Ploché vady sú bunkové zhluky s vysokou koncentráciou pigmentu v nich - melanínom a konvexnými sú benígne nádory, ktoré neohrozujú zdravie, ale iba za predpokladu, že nie sú zranení. A v prípade poškodenia nevusu alebo dokonca úplného rozpadu môžu vzniknúť problémy. Existuje vysoká pravdepodobnosť, že bunky materského znamienka zmenia štruktúru, zmenia sa na atypické, potom sa budú množiť oveľa rýchlejšie. Niekoľkokrát sa zvyšuje riziko následného vývoja rakoviny kože (melanómu).

Ale to je len jedna z možných možností poškodenia nevusu - nie vo všetkých prípadoch, jeho zranenie vedie k takým zlým dôsledkom, niekedy to všetko končí bezpečne. Zrodenie, ktoré je mierne zranené, len uzdravuje a už nie je dôvodom na obavy, a na mieste oddelené niekedy rastie nový benígny nevus. Ale je to možné len vtedy, keď po úraze majú správnu prvú pomoc, po ktorej nasleduje lekár.

Je nebezpečné poškodiť materské znamienko pri holení?

Poškodenie materského znamienka pri holení môže viesť k takýmto následkom: deformácii samotného nevusu, ako aj poškodeniu kože. Navyše pocity bolesti namiesto rezu, ako aj v niektorých prípadoch môžu krvácanie z rany.

Neskôr sa rana uzdravuje a človek zabudne na to, čo sa stalo, ale práve v tejto fáze by ste mali pozorne sledovať správanie materského znamienka. Je potrebné poznamenať, či sa objavili zmeny vo forme, štruktúre atď., Pretože rez nevusu môže viesť k jej následnej degenerácii do zhubnej formy.

Dôsledky poškodenia materského znamienka

Poškodenie nóvy je jedným z najčastejších faktorov vo vývoji rakoviny kože, vrátane bazocelulárneho karcinómu a melanómu. V prípade mechanickej traumy môže byť benígny nádor premenený na malígny, takže ak narušíte svoju materskú značku, mali by ste čo najskôr konzultovať s lekárom. Aby sa predišlo následkom poškodenia materského znamienka, musia sa dodržiavať všetky odporúčania lekára. 

Sčervenanie okolo nevusu sa zvyčajne vyskytuje v dôsledku zápalového procesu a vo väčšine prípadov nie je nebezpečným signálom pre zdravie. Ale keď po niekoľkých dňoch nezostane, mali by ste sa poradiť s lekárom - môže to byť príznakom nejakej komplikácie.

trusted-source[1], [2], [3], [4]

Aký druh lekára by som mal kontaktovať, ak poškodím svoju materskú značku?

Nevúzy sú forma, ktorá sa objavila v dôsledku pigmentácie dermálnych buniek, a preto je ich opätovné zisťovanie nevyhnutné venovať sa dermatológovi. Zaoberá sa liečbou kožných ochorení, vykonáva vyšetrenie (primárny obraz s použitím dermaskopu) a diagnostiku. Potom, ak je to potrebné, dermatológ určuje, ktorý špecialista by mal byť kontaktovaný pre ďalšiu liečbu.

Ak vyšetrenie nevykazuje žiadne nebezpečenstvo pre vývoj nevi (bez ohrozenia melanómu), pacient ich môže sledovať nezávisle, s odkazom na lekára iba v prípade potreby. Ale v prípade, že dermatológ určila, že krtko nesie riziko pre zdravie, pacient ihneď zaslaný inými lekármi - chirurg, dermatológ-kozmetičky, onkológ-mammologist alebo onkodermatologu.

Liečba poškodenej materskej značky

Aby ste predišli penetrácii infekcie rany, musíte okamžite liečiť akýkoľvek antiseptický roztok a zastaviť krv, ak sa objaví. Úplne oddelený nevus by mal byť poskytnutý chirurgovi pre histológiu (určiť povahu vzdelávania). V iných prípadoch, po uzdravení krtka, je potrebné z času na čas skontrolovať akékoľvek zmeny - to nám umožní včas pozorovať prípadnú degeneráciu melanómu a zabrániť jeho vývoju v počiatočnom štádiu.

Čo ak poškodím moju materskú značku krvi?

Ak ste poškodili materské znamienko pred krvou, okamžite zastavte krvácanie a dezinfekciu rany. Na vykonanie tohto postupu potrebujete čistý obväz, ako aj dezinfekčný prostriedok - roztok chlorhexidínu (v koncentrácii 0,5%) a peroxid vodíka (koncentrácia 3%).

Poškodená materská značka by sa mala umývať peroxidom (čo najviac) - na toto použitie obväz, čím sa vytvorí kompresia, namočená v roztoku. Udržiavajte ju na rane najmenej 15 minút - počas tejto doby sa krvácanie má zastaviť. Okrem zastavenia krvi má peroxid aj antiseptický účinok.

Potom by sa poškodená oblasť mala umyť chlórhexidínom. Táto antiseptická látka je účinnejšia a jej účinok trvá dlhšie ako účinok peroxidu. Zastavenie krvi liečiť ranu obväzom, predtým namočeným v chlórhexidíne. Ak toto riešenie nie je k dispozícii, môžete ho nahradiť jódom (mačte okraje rany). Ďalej na móle sa má aplikovať sterilný bandážový obväz a fixovať so sterilnou náplasťou.

Potom sa obráťte na svojho lekára, aby ste dostali objektívne posúdenie poškodenia. Špecialista tiež poskytne rady, či odstrániť poškodenú materskú značku.

Ako sa šíriť, keď poškodila materské znamienko?

Ak je poškodený, namažte poškodenú oblasť roztokom peroxidu vodíka. Tým sa zabráni vstupu do infekcie rany.

Rada lekárov

Čo mám robiť, ak poškodím svoju materskú značku? Zvyčajné poškodenie integrity nevusu nie je samo osebe nebezpečné, ale aby sa predišlo nepríjemným komplikáciám, je potrebné tento prípad starostlivo vyriešiť. Ak zistíte, že poškodená materská značka sa stala nepohodlnou, začala sa zvyšovať veľkosť a na mieste lézie sa objavil nádor - mali by ste čo najskôr ísť k lekárovi. Aby ste predišli vzniku nežiaducich následkov, môžete sa poradiť s lekármi:

  • Ak sa v oblasti nevusu vyskytne závažné svrbenie, nesnažte sa ho spáliť alkoholom. Poraďte sa s dermatológom;
  • V prípade zmeny tvaru alebo veľkosti materského znamienka musíte navštíviť chirurga - odstrániť ho;
  • Ak sa vyskytne krvácanie, zápal alebo zmena farby nóvy, mali by ste okamžite navštíviť onkológa.

Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.