Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Príčiny vzniku krtkov

Lekársky expert článku

Dermatológ
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 17.06.2019

Všeobecne sa uznáva, že príčiny molí na tele, ktoré môžu byť vytvorené na jeho časti, sú zakorenené v miestnych sa rozrastajú benígnych melanocytov - dendritických buniek bazálnej vrstvy epidermis.

Jedná sa o jediné bunky, ktoré syntetizujú ochranu kože pred ultrafialovým žiarením a upravujú farbu pleti, melanín na vlasy a očné pigmenty.

Štruktúra a vlastnosti melanínu je UV-filtrovaný biopolymér, ktorý sa získava počas viacstupňovej biochemickej transformácie a-aminokyseliny tyrozínu; pigment sa ukladá v orgánoch melanocytov - melanozómov, ale padá do horných vrstiev našej kože v dôsledku keratinocytov.

Akumulujú na jednom mieste, melanocyty tvoria materské znamienka, a ich priemerné číslo v jednej osobe je od 30 do 40.

Kľúčové príčiny moču u dospelých a detí

V záujme zistenia skutočnej príčiny výskytu krtkov od biológov a lekárov boli vykonané (a budú vykonané) početné biochemické a genetické štúdie.

Zároveň špecialisti pripomínajú, že kože je najdôležitejší multifunkčný orgán, ktorého záložka sa vyskytuje v procese embryogenézy, teda počas vývoja ľudského embrya.

Väčšina krtkov sa objavuje počas prvých 20 až 30 rokov života človeka a podľa štatistík iba jedna z každých 100 detí v čase narodenia má znamienka. Dôvody pre vzhľad molí na dieťa, ktoré je vrodené névus (névus v latinčine znamená "mol") je spojená s miernym vady embryonálneho vývoja v prvých dvanástich týždňoch tehotenstva.

Kožné melanocyty produkujúce pigment, vytvorený z buniek neurálnej lišty melanoblasty, že v počiatočných štádiách embryogenézy rassosredotochivayutsya pozdĺž hornej (dorzálnej) strane neurálnej lišty v rôznych častiach tela (dlaždicového epitelu kože a slizníc, vlasové folikuly, tkanivá pavučinovitý membrány mozgu). Bazálna vrstva epidermálnych melanocytoch zrieť melanoblasty schopné produkovať melanín. Vada sa predpokladá, že vedie k rýchlemu šíreniu melanocytov.

To znamená, že predstavy o ich prebytku a "nadštandardné" melanocyty v koži sú rozdelené nerovnomerne, a dať dohromady - hniezda, klastrov, ostrovy - v najvrchnejšej vrstvy kože, a dokonca vyčnievajú z neho.

Nedávne štúdie mierne objasňujú obraz. Faktom je, že niektoré melanocyty vznikajú z melanoblastov migrujúcich ventrálne - pozdĺž spodného povrchu nervovej trubice a potom pozdĺž nervov. Tieto prekurzorové bunky melanocytov vedú k periférnemu nervovému systému a adrenálnym medulám. Preto sa nachádzajú v skořápkach nervov a axónov, medzi Schwannovými bunkami a sú schopní produkovať melanocyty po narodení.

Existujú vedecké dôkazy, že melanocyty v krtkoch sú mutované do tzv. Dermálnych nevusových buniek - kožných buniek nevusov. Tento variant melanocytov sa líši od bežnej veľkosti, cytoplazmatického objemu a nedostatku výhonkov (dendritov). Zvyčajne sa nachádzajú na rozhraní dermis v epitelovej tkanive, a v závislosti od stupňa zrelosti môžu byť ďalej klasifikované ako epiteloidním a limfotsitoidnye nevroidnye. Tvrdí, že névus bunky sú schopné migrovať, preniká do lymfatických uzlín, a dokonca aj v týmusu (týmus), ktoré sú vytvorené a zrelý imunitné bunky - lymfocyty.

K dnešnému dňu sa zistilo, že v 60% prípadov príčiny výskytu krtkov u dospelých a detí sú dedičné. Existuje už viac ako 125 rôznych génov, ktoré regulujú pigmentáciu buď priamo, alebo nepriamo. Mnohé z týchto génov riadiacich diferenciácii melanocytov alebo ovplyvniť funkciu biogeneze a melanosomes a tiež účasť na biochemických procesov pigmentácie a proliferácie epiteliálnych hormónov buniek, rastové faktory, transmembránových receptorov (Ephrata, EDNRB2 a kol.), Transkripční faktory (ako je MITF, Sox10, Pax3 atď.). Vzájomné pôsobenie všetkých vyššie uvedených vymenúva príčiny vzniku nových materských znamienok.

Keď už hovoríme o hormóny. Hormonálne zmeny v tehotenstve au pacientov s diabetom často prispievajú k tvorbe krtkov. A hormonálne príčiny molí v dieťa a teenager vysvetliť, v prvom rade činnosť hormónov a biochemických rastových faktorov (napríklad SCF faktor kmeňových buniek), pretože deti vyrastajú, a oblasť kože sa neustále zvyšuje. Aj v rastúcom organizme produkoval veľmi aktívne hypofýzy melanokortinů - hormóny, ktoré špecificky stimulujú syntézu melanínu (ovplyvňujú produkciu kortikosteroidov v kôre nadobličiek a metabolizmu lipidov aktivity v bunkách tukového tkaniva).

Pod vplyvom slnečného žiarenia, syntéza melanínu stúpa (a vidíme to, keď sa objaví slnko). To všetko je dôsledkom aktivácie tyrozinázy v melanocytoch, čo poskytuje zvýšenú ochranu pokožky pred UV žiarením. Niektorí vedci naznačujú, že nadmerné vystavenie slnku môže hrať úlohu pri tvorbe získaných krtkov. Doteraz nebolo objasnené biomechanika interakcie medzi genetickou štruktúrou a celkovým účinkom ultrafialového žiarenia. Avšak v prospech skutočnosti, že to tak je, praktická absencia krtkov na zadku naznačuje praktické ...

Príčiny krtkov na krku, tvári a podpaží

Prakticky každý má záujem odpovedať na tri otázky:

  1. Existujú nejaké zvláštne dôvody na objavenie znakov na tvári?
  2. Aké sú príčiny krtkov na krku?
  3. Aké sú dôvody pre objavenie podpazuší znamienko - na takom nepríjemnom mieste, ktoré vo všeobecnosti a slnko nie je vystavené?

Budeme sa snažiť odpovedať na ne, a to na základe toho, čo je už známe klinickej dermatológii, pokiaľ ide o tvorbu epidermálnych neví uvedených lokalizácií.

Melanocyty sa nachádzajú medzi bazálnymi keratinocyty v približnom pomere jedna k desať a distribuujú melanín prostredníctvom ich predĺžených procesov (dendritov), ako aj prostredníctvom priamych bunkových kontaktov. Ako je známe, keratínovú kožné bunky v horných vrstiev epidermis uspieť navzájom dostatočne rýchlo a zdvihnutím nahor (do stratum corneum kože) vykonávať zachytený melanín - pre vytvorenie bariéry proti UV žiareniu.

V rovnakej dobe v rôznych častiach obsahu epidermálnej melanínu a počtu jej buniek produkujú odlišný: v pokožke hlavy (vrátane tváre), ako aj krk a melanocyty ruke dvakrát viac ako v iných častiach nášho tela. Je zrejmé, že to je spôsobené tým, že tieto oblasti sú oveľa častejšie otvorené a získavajú najviac slnečných lúčov.

Medzi, kým sa nepreukáže verzie spôsobí, molí na tvári špekuluje sa, že proces tvárnenia névu kožných buniek, podporuje zvýšený metabolizmus v bunkách epidermis - v dôsledku stresu účinky na zmeny teploty a vlhkosti na koži, ako aj trvalé napätie kompresie koži tváre mimických svalov ,

Okrem toho, že je názor, že môžu existovať dôvody pre vzhľad molí na hrdle spojené s poruchou tvorby a distribúcie melanínu v epiderme oblastiach priamo nad nervy krčnej plexu (pozri vyššie -. Migrácia melanoblasty počas embryonálneho vývoja). Sú to vetvy motora, pokožky a membránových nervov, ktoré sú spojené slučkami a sú umiestnené na krku (zadná, predná a obojstranne).

Ale príčiny vzhľadu materského znamienka podpazušia, vedci sú ochotní vidieť prítomnosť v koži axily vlasových žiaroviek a žliaz - pot a apokrín. Ale špecifický mechanizmus tvorby nevi axillas ešte nebol študovaný. Okrem toho zostáva neznáme, ako sa riadi tok melanocytov do epidermis, hoci samozrejme existuje regulačný systém tohto procesu.

trusted-source[1], [2], [3]

Príčiny vzhľadu ružových a červených krčkov

Najpravdepodobnejšou príčinou červených materské znamienka je, že "telo" z névus môže byť nielen melanocyty, ale epidermálne bunky spojivového tkaniva, nosových vlákna a cievne prvky. Takzvané cievne névy (névus Vascularis) zjavne rôzne veľkosti červenkastej opuchy alebo škvrny na koži v dôsledku kapilárnej hypertrofie - proliferácie krvných ciev v koži.

Okrem toho, komunikácia môže byť nevýhodou v faktorov zrážania krvi, vitamín K, čo má za následok nadmerné krvácanie, ak poškodené kožné kapilárnej steny, čiastočne spadol do formácie.

Podľa dermatológov sú pre takéto diagnózy typické červené krtky, ako je autoimunitná reumatoidná artritída alebo systémový lupus erythematosus.

Príčiny výskytu červených konvexných krtkov sú podobné. Preto je ich "hrče" (ako v prípade hnedej mol) vyplýva zo skutočnosti, že melanocyty sa často nachádzajú značne nad dermoepidermalnogo prechod a sú lokalizované v hornej vrstve epidermis, vrátane granulovanej a zrohovatenej kože zóny.

Čítajte tiež - Červený krtek alebo angióm

Príčiny výskytu ružových a červených krčkov nevylučujú vplyv vlastností zloženia vyprodukovaného melanínu. Melanín môže byť hnedo-čierny (eumelanín) alebo červeno-oranžový (pheomelanín). V poslednom prípade - hlavne v ružových a prirodzených blondoch - znamienka sú často svetlo béžová alebo ružová.

Príčiny vzhľadu visiaceho krtkovia

Skutočnosť, že príčina narodenia narodenia na nohe, rovnako ako príčiny vzhľadu visiace krtky na krku sú dôkladne študované, nie je potrebné hovoriť. Hoci sa veľa pozornosti venuje štúdiu etiológie tohto druhu epidermálnych neví.

To znamená, že možno identifikovať združenie s névus melanotsitnoogo ekrinných potných žliaz, ktorý je vyjadrený nielen v zachytenie telesa mol žľaza sama (ktoré môžu byť v strede mol), ale na výstupe névus buniek v zostave smerom von - v ekrinní kanáli.

V iných prípadoch vedie infiltračná funkcia k lineárnej štruktúre distribúcie intradermálnych buniek nevusov. Nad rámec dermodermálneho okraja a papilárnej vrstvy pokožky prenikne skupina takýchto buniek na povrch, čím sa rozšíri časť epidermy medzi vláknami kolagénu. Navyše, intradermálne bunky nevusu môžu tvoriť pigmentovanú klenutú alebo papilomatóznu papulu (s priemerom do 1 cm) vybavených nohou. Je tiež možné mať mäkkýšovú formu so širokou základňou s farbou od svetlohnedej až po čierne až belavú alebo ružovo-červenú.

Závesné krtky môžu byť vytvorené kdekoľvek, ale ich "obľúbenými miestami" sú oblasť krku, podpaží a koža v oblasti rozkroku.

V polovici minulého desaťročia, vedci z kráľovskej akadémie (Kráľovská vysoká škola) v Londýne skúmal 1,200 non-identických dvojčiat žien vo veku 18 až 79 rokmi a zistili, že tí, ktorí mali väčší počet molí na tele, vlastnil a silnejšie kosti, t. E. Sú menej pravdepodobné, že rozvinú osteoporózu. Okrem toho, že staršie ženy majú viac ako 60 molí, koža je menej vráskavá a vyzerali mladší ako jeho rokoch ... Ukázalo sa, že ľudia s množstvom molí chromozómov sú neobvykle dlhé teloméry - koncových častí DNA polymerázy, ktorá predlžuje doba aktívnej replikácie a odstráni mnohé vekové procesy v tele.

A dermatológovia radia - bez ohľadu na čas a príčiny molí - pri prípadných zmenách epidermálne névus prístup k špecialistom, pretože riziko rakoviny kože spojené s prítomnosťou molí, je pomerne vysoká.


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.