Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Chronická prostatitída: príčiny

Lekársky expert článku

, Lekársky editor
Posledná kontrola: 15.05.2018

Chronická prostatitída bola najčastejším dôvodom hľadania liečby urológa mladšieho ako 50 rokov; Táto kategória pacientov predstavovala 8% všetkých pacientov, ktorí dostávali ambulantnú urológiu v Spojených štátoch. V priemere urológ užíva 150-250 pacientov s prostatitidou ročne, z ktorých asi 50 je novo diagnostikovaných pacientov. Účinok prostatitídy na kvalitu života je veľmi významný a celkom porovnateľný s hodnotou infarktu myokardu, angíny pektoris a Crohnovej choroby.

Až donedávna nebola vykonaná rozsiahla epidemiologická štúdia o chorobnosti a chorobnosti prostatitídy. Jedným z priekopníkov v štúdii tejto choroby, StameyT. (1980) veril, že polovica mužov počas života musí aspoň raz trpieť prostatitisou. Relatívne nedávno (medzinárodné štúdie koncom minulého storočia) potvrdili správnosť jeho predpokladu: 35% opýtaných mužov malo počas posledného roka príznaky prostatitídy. Frekvencia prostatitídy bola 5-8% mužskej populácie.

V našej krajine na dlhú dobu k diagnóze "prostatitídy" boli skeptické, všetka pozornosť urológov bola zameraná na rakovinu prostaty a jej adenóm (benígna prostatická hyperplázia). V poslednej dobe však problém prostatitídy: stal sa oveľa dôležitejším. V roku 2004 spoločnosť Nizhpharm uskutočnila prieskum 201 lekárov a analýzu 4 175 pacientov z rôznych ruských miest. Analýza získaných údajov ukázala, že hlavné nosológie, s ktorými sa urológovia nachádzajú v polyklinike, sú chronická prostatitida.

V roku 2004 ruská spoločnosť urologov považovala za nevyhnutné zaviesť do programu svojho pléna diagnostiku a liečbu prostatitídy. Čo môže spôsobiť zápal prostaty, zdanlivo tak bezpečne ukrytý v hĺbke malej panvy? Na konci XIX storočia. Predpokladá sa, že chronická prostatitída sa vyvíja v dôsledku opakovaného poranenia perinea (napríklad ako výsledok jazdy) alebo abnormálnej sexuálnej aktivity [vrátane masturbácie]. Pochopenie zápalovej povahy prostatitídy, jej spojenia s infekčným agens, sa objavil v prvej polovici XX storočia. Spočiatku sa nepopierateľný etiologický faktor považoval za gonokokovú infekciu. Potom sa vo veľkom meradle mikrobiologickej štúdia potvrdila hypotézu, že nešpecifické gram-negatívnych a gram-pozitívne mikroorganizmy môžu tiež spôsobiť zápal v prostate. Prítomnosť týchto mikroorganizmov v leukocytóza dolných močových ciest a prostaty tajne pol storočia, boli považované za základ pre uznanie ich etiologický faktor prostatitis. V 50. Rokoch. Boli sme získaná nové dáta indikujúce možnosť neinfekčné prostaty, a dogma "bielych krviniek a baktérií - príčina prostaty bola upravená. Pacienti s bakteriálnou prostatitis faktorom nebola zistená, považované za chorých vzhľadom k vysokému tlaku moču prúdenia turbulencie vo svojej močovej trubici prietok prostaty a reflux moču vylučovacích kanálov prostaty. To spôsobuje chemické popáleniny, imunologickú reakciu a bakteriálny zápal.

Zároveň sa objavila koncepcia prostatodynie, stav, v ktorom existujú všetky príznaky prostatitídy, ale nie je prítomná žiadna mikroflóra a zvýšený počet leukocytov vo forme gonád. Spoľahlivé dôkazy o mechanizme vývoja prostatodynie sa nepredpokladajú, ale existuje názor, že príčinou tohto ochorenia sú neuromuskulárne poruchy panvového dna a perineálneho komplexu.

Preto sú príčiny vývoja chronickej prostatitídy považované za:

 • opakované perineálne trauma (jazda na koni, cyklistika);
 • abnormálny alebo príliš aktívny sexuálny život;
 • zneužívanie tučných potravín a alkoholu;
 • gonokoková infekcia (v súčasnosti zriedkavá);
 • ďalších infekčných - Gram-negatívne mikroorganizmy a grampozitívne (E. Coli, Klebsiella spp, Pseudomonas spp, Enterococcus spp, Staphylococcus, anaeróbne baktérie diphtheroids, Corynebacterium, atď)
 • intracelulárne patogény (chlamydia, mykoplazma, mycobacterium tuberculosis
 • mikrobiálne biofilmy, vírusy;
 • Imunologické poruchy (vrátane autoimunity) -
 • chemické poškodenie v dôsledku refluxu moču;
 • neurogénne poruchy.

Pochopenie etiopatogenézy ochorenia je nevyhnutné pre primeranú liečbu. Je celkom možné, súčasne alebo postupne, niekoľko mechanizmov zápalu prostaty a všetky z nich by mali byť zohľadnené pri taktike riadenia pacienta.

Profesor T.E.V. Johansen v rámci svojej materskej triedy "Čo je chronická prostatitída?" Zdôraznil, že toto ochorenie možno pripísať:

 • syndróm vrátane príznakov zápalu prostaty a príznakov zápalu dolných močových ciest;
 • zápal prostaty vrátane priebehu je asymptomatický;
 • symptómy, ktoré odrážajú porážku prostaty vrátane bez príznakov zápalu.

Nižšie sú stručné úryvky z prejavu profesora T.V. Johansen.

Ak chcete chronickú, podľa klasifikácie Národných ústavov zdravia (USA) (NIH) / NIDDK, zahrňte všetky prípady prostatitídy okrem akútnej. Takéto stavy sú klinicky exprimované pri opätovnom vzniku symptómov bakteriálnej infekcie a zvýšených hladín leukocytov v sekrécii prostaty.

Ak chcete zistiť kategóriu prostatitídy, musíte urobiť nasledovné:

 • starostlivo skúmať históriu a symptómy, okrem iného pomocou špeciálne navrhnutých dotazníkov;
 • vykonávať analýzu moču - mikroskopiu sedimentu, naočkovanie na mikroflóru, možno test Meares a Stamey;
 • vykonať mikroskopické vyšetrenie sekrécie prostaty;
 • analyzovať ejakulát na stanovenie príznakov zápalu, rast mikroflóry, spermogram ako celok;
 • vykonať biochemický krvný test na identifikáciu systémových príznakov zápalu;
 • mikrobiologicky a patomorfologicky skúmať vzorky tkaniva prostaty získané ihlou biopsii.

Histologicky takmer všetky biopsie vykazujú známky zápalu jedného alebo druhého stupňa, čo nepriamo naznačuje rozšírené šírenie prostatitídy u mužskej populácie. Neexistuje však žiadna korelácia medzi klinickými príznakmi a patologickými nálezmi. Takmer v klasifikácii sa používa jedno základné kritérium: prítomnosť alebo neprítomnosť rastu mikroflóry. V závislosti od toho sa prostatitída klasifikuje ako bakteriálna alebo abakteriálna.

Väčšina pacientov s chronickou prostatitídy obavy o bolesť, ktorá u 46% pacientov, je lokalizovaný v oblasti rozkroku, 39% - v miešku / semenníkov, 6% - vyžarujúci do penisu, 6% - v oblasti močového mechúra; v 2% - v sacrococcygeal zóne.

Symptómy zápalu dolných močových ciest pozostávajú z častého nutkania, oslabenia toku moču, vzniku a zintenzívnenia bolesti počas močenia. Pri objektívnom hodnotení symptómov sa používa stupnica NIH, ktorá zohľadňuje tri hlavné parametre: intenzitu bolesti, symptómy zápalu dolných močových ciest a kvalitu života.

Pri diagnostikovaní chronickej prostatitídy je najprv potrebné vylúčiť organickú patológiu prostaty, iné typy urogenitálnych infekcií a pohlavných chorôb. Diferenciálna diagnóza sa robí pre choroby anorektálnej oblasti, adenóm a rakovinu prostaty (rakovinu in situ), intersticiálnu cystitídu, močový mechúr a panvové myofascitidy.

Všeobecnú analýzu moču odporúčajú európski odborníci podľa metódy Meares a Stamey, navrhovanej v roku 1968:

 • pacient uvoľní 10 ml moču do prvej nádoby;
 • v druhej nádobe 200 ml moču, po ktorom pacient zastaví močenie (čo je antifyziologické a nie vždy uskutočniteľné);
 • vykoná sa masáž prostaty, odošle sa tajomstvo do štúdie - takzvaná tretia časť;
 • vo štvrtom kontajneri je zostávajúci moč uvoľnený po masáži prostaty.

Keď je svetelná mikroskopia natívneho náteru sekrécie prostaty, je znakom zápalu, detekcia viac ako 10 leukocytov v zornom poli (alebo> 1000 v 1 μl).

Dôkazy o zápale prostaty sa tiež zvyšuje sekrécia pH, vzhľad imunoglobulínov, pomer úrovne LDH-5 / LDH-1 (> 2), a tiež znížiť mernú hmotnosť moču, zinku, kyslé fosfatázy a prostatickej antibakteriálne faktor.

Mnohí urológovia, aby sa neobťažovali s "malým estetickým" masážnym postupom prostaty, sú obmedzené na skúmanie ejakulátu. Nemožno to urobiť, pretože riziko nesprávneho stanovenia počtu leukocytov je vysoké a výsledky siatia sa môžu líšiť. Určenie antibiotík v niektorých prípadoch možno považovať za testovú terapiu. Niektorým pacientom môže byť preukázaná biopsia prostaty s cieľom vylúčiť intracelulárne infekcie, urodynamické štúdie, meranie cytokínov atď. Úroveň prostatického špecifického antigénu (PSA) nezodpovedá patologickému prejavu prostatitídy, ale koreluje so stupňom zápalu. Avšak tento test nemá diagnostický význam pre chronickú prostatitídu.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11], [12], [13], [14], [15]


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.