^

Zdravie

Celkový proteín v krvi

, Lekársky editor
Posledná kontrola: 20.11.2021
Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Koncentrácia celkového proteínu v sére závisí hlavne od syntézy a rozkladu dvoch hlavných albumínových frakcií, albumínu a globulínov. Fyziologické úlohy krvných proteínov sú početné, hlavné sú nasledujúce:

 • udržiavať koloidný-onkotický tlak, udržiavať objem krvi, viazať vodu a držať ju, neumožňovať opustiť krvný obeh;
 • podieľať sa na procesoch zrážania krvi;
 • udržiava konzistenciu pH krvi a tvorí jeden z vyrovnávacích systémov krvi;
 • spojenie s množstvom látok (cholesterol, bilirubín atď.), ako aj s liekmi sa dodávajú do tkanív;

Referenčné hodnoty (norma) koncentrácie celkového proteínu v sére sú 65-85 g / l.

 • udržanie normálnych hladín krvných katiónov zlúčeniny tvoriace s nimi nedialyzovaní (napríklad, 40-50% sérového kalcia vzhľadom k proteínom, významná časť železa, medi, horčíka a ďalších stopových prvkov, sú tiež spojené s proteínmi);
 • zohrávajú rozhodujúcu úlohu v imunitných procesoch;
 • slúžia ako rezervy aminokyselín;
 • vykonávať regulačnú funkciu (hormóny, enzýmy a iné biologicky aktívne proteínové látky).

Príčiny zvýšenia a zníženia celkového obsahu bielkovín v krvi

Syntéza plazmatických proteínov sa uskutočňuje hlavne v bunkách pečene a retikuloendoteliálnom systéme. Znížená koncentrácia bielkovín v krvi nazývaná hypoproteinémia, zvýšená - hyperproteinémia.

Hypoproteinémia sa vyskytuje v dôsledku:

 • nedostatočné podávanie proteínov (s predĺženým pôstom alebo predĺženým dodržiavaním diéty bez bielkovín);
 • zvýšená strata proteínov (s rôznymi ochoreniami obličiek, krvnými stratami, popáleninami, novotvarmi, cukrovkou, ascitmi);
 • Narušenie syntézy proteínov v tele pri nedostatku funkcie pečene (hepatitída, cirhóza, toxické poškodenie), dlhodobej liečby glukokortikoidmi, malabsorpcia (enteritída, enterokolitída, pankreatitída);
 • kombinácia rôznych faktorov uvedených vyššie.

Hyperproteínémia sa často vyvíja v dôsledku dehydratácie v dôsledku straty časti intravaskulárnej tekutiny. K tomu dochádza pri ťažkých zraneniach, rozsiahlych popáleninách, cholere. Pri akútnych infekciách sa koncentrácia celkového proteínu často zvyšuje vďaka dehydratácii a súčasnému zvýšeniu syntézy proteínov akútnej fázy. Pri chronických infekciách sa celkový obsah bielkovín v krvi môže zvýšiť v dôsledku aktivácie imunologických procesov a zvýšenej tvorby Ig. Hyperproteinémia nastáva, keď sa paraproteíny objavia v krvopatologických proteínoch produkovaných vo veľkom počte u myelómu, s Waldenströmovou chorobou.

Celková koncentrácia proteínu môže byť ovplyvnená telesnou pozíciou a telesnou aktivitou. Aktívna fyzická práca a zmena polohy tela z vodorovného na vertikálny zvyšuje obsah proteínov o 10%.

Stanovenie celkovej koncentrácie proteínu umožňuje určiť závažnosť poruchy metabolizmu proteínu u pacienta a predpísať adekvátnu liečbu.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.