^

Zdravie

Ceruloplazmín (oxidáza obsahujúca meď) v sére

, Lekársky editor
Posledná kontrola: 19.10.2021
Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Ceruloplazmín v sére - je oxidáza, ktorá obsahuje až 90% medi v plazme. Tseroloplazmin tiež globulín, alebo skôr jeden z jeho druhu - alfa-globulín. Ceruloplazmín - proteín s molekulovou hmotnosťou 150.000 daltonov, obsahujúce ióny 8 Cu 1+ a 8 iónov Cu 2+. Hlavné meď obsahujúca plazmový proteín sa týka alfa 2 globulín; to predstavuje 3% z celkového množstva medi. Výrazný funkcie katalyzujúcou vykonáva v sére ceruloplazmín, reguluje redox procesy v bunkách. Okrem tohto dôležitého proteínu, ktorý riadi množstvo železa a poskytuje "štart" oxidácie noradrenalínu (neurotransmiter, hormón "prebudenie"), vitamín C, serotonín (neurotransmiter regulačné prah bolesti, cievny tonus a čiastočne emocionálny stav), a tiež zabraňuje abnormálne oxidačné komplex molekúl, ktoré dodávajú bunkám energiu - lipidy.

Referenčné hodnoty (norma) koncentrácie ceruloplazmínu v sére u dospelých sú 180-450 mg / l.

Ceruloplazmín v sére je tiež dôležitý pre: 

  • Stabilný stav bunkových membrán; 
  • Aktívna eliminácia antigénov a včasná reakcia imunity na inváziu rôznych infekcií; 
  • Všeobecný antioxidačný proces; 
  • Stimulácia nukleácie (hemopoézy) erytrocytov a bielych krviniek - leukocyty v hematopoetickom orgáne - kostnej drene; 
  • Zlúčeniny hemoglobínu so železom.

Ceruloplazmín v sére sa v lymfocytoch menej tvorí, vo väčšom prípade sa syntetizuje v pečeni. Normálna hladina ceruloplazmínu podporovaný časť hormonálneho systému - kortikosteroidy, a prostaglandín a hormón pankreasu - glukagón, navyše niektoré mediátory imunitný systém - interleukín a ďalšie. Sérová hladina ceruloplazmínu je tiež priamo ovplyvnená hladinou estrogénu, čo je dôvod, prečo tehotenstvo alebo dlhodobé užívanie antikoncepčných liekov môže vyvolať prebytok tohto proteínu u žien.

Ceruloplazmín v krvnom sére, ak by bol prevažujúcim prvkom krvi, mohol z nás urobiť všetkých "kráľov" a "kráľov", pretože má krásny obloha modrý odtieň. "Modrá" krv, presnejšie jej časť, sa vysvetľuje tým, že jedna molekula proteínu môže obsahovať veľké množstvo medi, až 8 atómov. Napriek svojmu "kráľovskému" sfarbeniu je ceruloplasmín celkom aktívny a závažný vo vzťahu k akýmkoľvek zápalovým procesom, infekciám a zraneniam. Pri akejkoľvek invázii na vírus, baktériu, ktorá ohrozuje telo, tento alfa globulín okamžite reaguje na signál. A ak ste saturovať ceruloplazmínu organizmu na rôzne patologické krvácanie, ako je napríklad maternice, strata krvi sa zastaví doslova behom pol hodiny, tak rýchlo to úžasné proteín saturuje krvná plazma, základný stopový prvok.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11], [12]

Ceruloplazmín v sére je zvýšený a znížený

Akýkoľvek typ anémie jednoznačne spôsobuje narušenie výmeny všetkých existujúcich stopových prvkov, najmä medi. Preto farmakológia ponúka účinnú liečbu krvných ochorení, ako aj anémiu, nielen prípravky obsahujúce železo, ale aj meď a samotný ceruloplasmín. Všeobecne platí, že meď ako stopový prvok je veľmi dôležitá pre každý organizmus, vrátane pre rastúci organizmus. Pediatria už dávno opísali prípady anémie u dojčiat v prvom roku života, ktoré sa nazývajú fyziologické. Je to spôsobené kŕmením materského mlieka, ktoré sa považuje za užitočné, ale jednostranné. U novorodencov počas prvého mesiaca, napriek prítomnosti plného objemu materského mlieka, dochádza k významnému poklesu dôležitých zložiek krvi - hemoglobínu, zmeny farby a kvantitatívnych parametrov červených krviniek. Po roku, kedy dieťa začne postupne dostávať a viac "dospelých" potravín, všetky tieto ukazovatele sú normalizované.

Existuje ešte jeden dôvod na zníženie hladiny medi, presnejšie ceruloplazmínu. Ide o výživovú anémiu, tj nedostatočnú alebo neprimeranú výživu.

Ceruloplazmín zvýšené u tých, ktorí trpia infekčné choroby, najmä chronické alebo latentné forme, ako bolo pozorované v prebytku ceruloplasmín týchto diagnóz - cirhóza, roztrúsená hepatitídy. Akékoľvek systémové choroby a niektoré duševné poruchy, napríklad schizofrénia, okrem iných klinických abnormalít sú sprevádzané vysokou koncentráciou ceruloplazmínu v plazme. Sérum môže obsahovať ceruloplazmín viac ako normálne as onkologickými procesmi rôznej etiológie. Súčasne indexy prekračujú hranice jeden a pol až dvakrát, najmä v novotvaroch v pľúcach, krčka maternice, mliečnych žliaz, žalúdku a čriev. Ak bola chemoterapia úspešná, potom sa ceruloplazmín rýchlo obnoví na normálnu úroveň. Ak je stále pod požadovanou úrovňou, indikuje neúčinnosť terapeutických opatrení alebo závažnú, koncovú formu ochorenia.

Ceruloplazmín v sére - dôležitá pre život na plazmatické bielkoviny, ktorého výška je závislá nielen na prítomnosti chorôb, ale skôr na prevenciu chorôb, z normálnej, správnej výživy a zdravého rešpektu k pravidlám, primerané životný štýl.

trusted-source[13], [14], [15], [16], [17], [18], [19], [20]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.