Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Bolesti chrbta: čo robiť alebo urobiť a na seba riešiť?

Lekársky expert článku

, Lekársky editor
Posledná kontrola: 01.06.2018

Keď sa lekára liečí len s jednou sťažnosťou, že mu bolí chrbát, môže okamžite pomenovať viac ako tucet chorôb rôznych orgánov a tkanív, ktoré sa môžu pod takým príznakom skrývať. Keď hovoríme slovo "späť", myslíme určitú časť tela. Zadná časť nie je samostatným nezávislým orgánom, je to kolektívna koncepcia odrážajúca zadnú alebo zadnú stranu ľudského tela.

V zadnej časti sa rozlišuje niekoľko oddelení, ktoré zodpovedajú častiam chrbtice - hrudnej, bedrovej a sakrálnej. Rozdelenie krčka maternice a kokcza môže byť spomenuté aj na chrbte, no napriek tomu budeme považovať ich za mimo územia.

Príčiny a rizikové faktory bolesti chrbta

Niektoré príčiny vzniku bolesti chrbta sa čiastočne dotýkali, ide o problémy s krivosťou chrbtice, problémami genitourinárneho systému a problémami so svalovým aparátom chrbta. Problém by však nebol taký akútny a ťažko riešiteľný, keby bolo všetko také jednoduché. S rozvojom technológie pre ultra-vysoké ukazovatele nedáva stopercentnú záruku úplného uzdravenia chrbta v mnohých prípadoch ochorení. Veľmi často po odhalení hlavného škodlivého faktora človek musí žiť na celý život s neustálymi alebo pravidelnými bolesťami. Chrbát neubližuje, pretože dôvod nie je jasný, ale pretože odstránenie príčiny je takmer nemožné, zostáva len zmierniť situáciu. Ale o všetkom podrobnejšie.

Bežné predisponujúce faktory bolesti chrbta sú: 

 • trauma (zlomeniny, modriny, dôsledky ťažkých poranení) chrbtice a jej zložiek (disky, chrbtice, vo výnimočných prípadoch samotné telo stavca); 
 • zápalové procesy v kĺboch chrbta; 
 • zhoršené vedenie v centrálnych a periférnych nervových kmeňoch nachádzajúcich sa v oblasti chrbta; 
 • prasknutie, podliatina, podvrtnutie, infekcia, nachladnutie chrbtových svalov; 
 • patologické zmeny orgánov a systémov orgánov nachádzajúcich sa v hrudnej, ventrálnej, bedrovej a panvovej oblasti; 
 • niektoré duševné poruchy; 
 • obezita, nadváha; 
 • vrodené malformácie muskuloskeletálneho systému; 
 • nesprávny spôsob práce a odpočinku: časté zdvíhanie závažia, zanedbávanie aktívnych pohybov pri sedavých prácach; 
 • fajčenia.

Pokračovať v zoznamoch problémov môže byť dlhý čas, čo naznačuje všetky faktory, ktoré priamo alebo nepriamo spôsobujú bolesť v chrbte. Najdôležitejšou vecou je však zohľadniť skutočnosť, že akákoľvek nedbanlivosť, akékoľvek zneužitie fyzickej aktivity môže viesť k poruche v práci nášho tela. V prípade zdvíhania závaží je potrebné to urobiť správne. Zadná strana nie je zranená zakaždým a nie každý ťažký fyzický náklad. V tých prípadoch, keď je oblasť bedrovej oblasti chránená špeciálnymi ťažnými prostriedkami a v okamihu zdvíhania gravitácie je hlavný dôraz kladený na nohy, potom sa dá vyhnúť stope v chrbtových svaloch. Môžete sa vyhnúť mnohým problémom, ak viete, ktorý z nich vedie k akým dôsledkom. Preto je potrebné, aspoň povrchne, študovať štruktúru svojho tela. Každý mechanizmus, ktorý nás obklopuje v každodennom živote, má celý život, po ktorom sa musíme uchýliť k údržbe. To isté platí pre naše telo. Chrbát, jej krčné a bedrové časti zažívajú najväčší tlak a stres počas celého životného cyklu ako iné časti tela.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6]

Čo je to chrbát a aké sú jeho funkcie?

Ľudské telo je premyslené do najmenších detailov a nie je v ňom nič nadbytočné ani zbytočné, ako v skutočnosti v celom organizme ako celku. V prirodzenom stave sú všetky časti tela v prísnom pomere, chrbticový stĺp je druh podporného centra, ktoré s pomocou inej kostry hrá úlohu rámca, na ktorom je všetko ostatné. Jedna kostová kostra pre kostru nestačí, preto existujú ďalšie spojovacie články, ktoré sú svaly a šľachy. Naše telo môže vykonávať ohybové a predĺžené pohyby, svahy a otáčky, má pružnosť a plasticitu. To všetko je spôsobené viacerými kĺbmi, kĺbmi a medzistavcovými diskami. Vďaka hladkej a priamej pozícii sú naše orgány správne umiestnené, majú správny tvar a rozmery, nezasahujú medzi sebou do práce a celé telo ako celok, predstavuje jediný mechanizmus.

V tých prípadoch, keď sa svalov a kostí kostra začať zakrivenie, teda začína byť znížená na území jedného alebo viacerých orgánov, ktoré sú nútené zmeniť svoju pozíciu vzhľadom k svojim susedom, často vyplývajúce z ich bežného života. Človek začína pociťovať nepohodlie. Chrbát bolí, vnútorné orgány trpia a vina je v jednom z oddelení chrbtice. Naučili sme sa od školy na to, aby sme správne držali držanie tela, učia nás udržať chrbát rovno, rovno, rozvinúť zvyk sedieť a chodiť správne, nie pokrčiť. Bolo to pri tvorbe ranom detstve správne, silné kostrové svalstvo chrbta, aby sa zabránilo problémy s chrbtom v dospelosti, ako vyškolených zvyknutá svalov bude mať chrbticu rovno, nedovoliť mu, aby "utiecť" z požadovanej dráhy.

Takže v chrbte je skeletová funkcia zachovanie rovnomernej, prirodzenej polohy tela v priestore. Okrem funkcie drôteného rámu, zadná strana hrá úlohu štítu, čím chráni všetko, čo sa nachádza za nami od vonkajšieho prostredia. Po prvé, miecha potrebuje ochranu. Je chránená lepšie ako všetky ostatné orgány. Vďaka svalovej chrbtici je chránená zvonku, vo vnútri je chránená silnou kostrou chrbtice. V oddeleniach miechy sú životne dôležité centrá, zodpovedné napríklad za dýchanie. Predstavte si, že ak je miecha ľahko náchylná na rôzne zranenia, aké by to bolo žiť v neustálom strachu z vašej bezpečnosti? Z tohto strachu sme chránení chrbtom. Zdravé svaly a kosti nám dávajú slobodu a nezdravé - bolesť, strach a bezmocnosť.

Chrbát chráni aj orgány umiestnené v bedrovej a panvovej oblasti. Ak chrbtom bolenie v bedrovej oblasti, môžeme predpokladať prítomnosť zápalových procesov v maternici a príchode, pokiaľ ide o ženu, alebo problémy v urogenitálnom systéme u mužov. Kmeň veľkých krvných ciev a nervových kmeňov vedúcich pozdĺž chrbtice je tiež spôsobený svalmi chrbta s jeho bezpečnosťou. Takže chrbát je hlavným obrancom, štítom a ochranou nášho tela.

Ako sa diagnostika vykoná v prípade, že bolesť chrbta?

Bolesť na akomkoľvek mieste, kde sa nachádza, by mala byť rozdelená na: 

 • primárny; 
 • sekundárne; 
 • Chronické.

Primárna bolesť nastáva po prvýkrát a po jej výskyte sa uskutoční prvý priebeh liečby, čo môže viesť k úplnému vyliečeniu základnej príčiny. Sekundárna bolesť nastáva po pomerne dlhom období po prvej bolestivej atake. Môže to byť dôsledok prejavu primárnej bolesti a jej základnej príčiny, alebo môže pôsobiť ako výsledok úplne iného faktora. Chronická bolesť je prechod primárnej bolesti do zdĺhavého štádia v dôsledku úplnej absencie liečby alebo zvoleného nesprávneho liečebného postupu.

Ak by ste po prvýkrát zranili chrbát, mali by ste absolvovať kompletnú lekársku prehliadku. Vizuálne vyšetrenie, údaje získané palpáciou (skúmanie) bolestivého pásma, analýza histórie predchádzajúceho bolestivého syndrómu - to všetko vo väčšine prípadov umožňuje správnu diagnózu. Aby sa vylúčila možnosť chyby a aby sa zabránilo vynechaným komplikáciám a závažným patologickým procesom vo vnútorných orgánoch, ktoré spôsobujú bolestivý syndróm na chrbte, je potrebné vykonať niekoľko inštrumentálnych štúdií: 

 • rádiografiu 
 • technológia zobrazovania magnetickou rezonanciou 
 • počítačový tomogram

Potvrďte správnosť diagnózy umožní aj laboratórne štúdie, vrátane všetkých ukazovateľov analýzy krvi a moču.

V závažných prípadoch, keď je bolesť chronická a výsledky liečby sú skromné, sa vykoná punkcia miechy, aby sa určili príčiny základných príčin, s pomocou ktorých sa chrbticová tekutina odoberá na vyšetrenie. Rektálne štúdie sa tiež používajú na zistenie ochorení dolného čreva, laparoskopie u žien, ktoré umožňujú identifikovať problémy s reprodukčným systémom. Mnoho gynekologických problémov, napríklad maternicové fibroidy, endometritída, je schopná poskytnúť intenzívnu bolesť chrbta.

Kto by som mal kontaktovať, ak mi bolí chrbát?

Komplexný koncept bolesti chrbta obsahuje širokú škálu možných možností liečby, od použitia alternatívnej medicíny až po chirurgickú intervenciu. Všetko však závisí od pôvodnej príčiny, ktorá sa stala impulzom pre vznik bolesti. Keď bolesť chrbta, všetky prostriedky sú vhodné na odstránenie bolesti. Pred kontaktovaním lekára sú akékoľvek anestetiká vhodné na zmiernenie bolesti. Odložte aplikáciu akýchkoľvek ohrievacích obkladov a otepľovacích masti až do získania odbornej konzultácie. A nemusíte experimentovať so sebou. Akým smerom sa pri liečbe dôvery - alebo alternatívne vedecké - čisto osobná záležitosť, ale aby sa vybrať ten správny smer v terapii potrebnú na zistenie príčin, ktoré je stojí za to bojovať, a pokračovať, aby sa zabránilo ich opakovaniu. A to je možné len na profesionálnych diagnostických a laboratórnych zariadeniach.

Preventívne opatrenia, ako aj lekárske, môžu byť početné. Ale vždy, s akýmikoľvek problémami s telom, najmä keď bolesť chrbta sa objavia silné chyby v spôsobe života. Muž zneužíval "láskavosť" a odolnosť jeho tela, a keď sa telo začne rozkladať, väčšina z nás začať premýšľať o zdravý životný štýl, sa snaží, aby sa vzdal zlé návyky, venovať väčšiu pozornosť svalov. Samozrejme, že prvý krok nie je nikdy príliš neskoro, ale lepšiu starostlivosť o seba uplatňovať od mladého veku, a to bez prerušenia, bez toho, aby otrávil sami jedy, alkoholu a nikotínu, aby nedošlo k ohnutiu chrbta v neprirodzenej pozícii po dlhú dobu a dať dávkovanie a konštantný fyzickej aktivity pre všetky skupiny svaly.


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.