Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

ARI a "bakteriálne vakcíny" na ich kontrolu

Lekársky expert článku

Detský imunológ
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 11.04.2020

Akútne respiračné ochorenia sú najčastejšou patológiou detstva: každý rok trpia deti 2-3 až 10-12 ARI, ktoré sú spôsobené viac ako 150 patogénmi a ich variantami. Od začiatku návštevy škôlky respiračných ochorení sa zvyšuje dramaticky, takže v 1. Polovici roka, navštevujúci deti nesie 6 a akútnych respiračných infekcií, vytvoria skupinu "neduživý detí." A hoci v 2-3 rokoch návštevy klesá incidencia, približne 10% detí zostáva v skupine často chorých detí. Spravidla ide o deti s alergickou predispozíciou, ktorá sa prejavuje hlavne živými prejavmi ARVI. Časté akútne ochorenia dýchacích ciest spôsobujú veľké hospodárske straty.

Často choré deti - nie diagnóza, ale iba pozorovacia skupina; Zahŕňa nedostatočne rozvinuté deti so špecifickými nosologickými formami - recidivujúca bronchitída, vrátane obštrukčná, mierna astma, chronická tonzilitída a dokonca aj chronická pneumónia a cystická fibróza. Takže pred zahrnutím dieťaťa do skupiny dispenzárnych pozorovaní pre častú chorobnosť je potrebné vykonať prieskum s cieľom vylúčiť špecifickú patológiu.

Nedostatok jasných rozdielov v klinike vírusových a bakteriálnych ARI, nemožnosť rýchlej diagnostiky ich etiológie, strach z absencie bakteriálnej komplikácie vedie k nadmernému predpisovaniu antibiotík často chorým deťom. Avšak antibiotiká v ARVI nemajú preventívnu účinnosť, zvyšujú len výskyt bakteriálnych komplikácií.

V arzenálu imunizácia vakcínami sú k dispozícii proti rade patogénov akútne respiračné infekcie (Hib, pneumokokových, čierny kašeľ, záškrt, vakcíny proti chrípke), ale SARS špecifická vakcína ešte proti hlavným patogénom.

Za týchto podmienok je možné vytvoriť veľké množstvo prostriedkov na zníženie respiračných ochorení. Anotácie týchto liekov zvyčajne zdôrazňujú ich imunomodulačný účinok, zvyčajne bez jasného dekódovania. Tento prípravky týmus (T-aktivín Timalin a kol.), A rastlinné produkty (dibasol, Eleutherococcus, Echinacea), a vitamíny a stopové prvky, a homeopatické (Aflubin, Anaferon) a stimulanciá (pentoxyl, diutsifon, polioksidony) , a oveľa viac. Väčšina z týchto prostriedkov, napriek zvýšenej reklame, nemá presvedčivý dôkaz o účinnosti pri znižovaní respiračného výskytu napriek dlhodobému užívaniu. A vo vzťahu k mnohým z nich boli dosiahnuté jasné negatívne výsledky. Okrem toho použitie imunomodulátorov bez osobitných dôkazov je jednoducho neprijateľné. Z tohto hľadiska sú liečivá zo skupiny bakteriálnych lyzátov prijateľnejšie, niekedy so zahrnutím rafinovanejších zložiek mikrobiálnej bunky.

Indikácie na použitie

Všetky prípravky skupín môžu byť použité, aby sa zabránilo opakujúce sa SARS a súvisiacich chorôb dýchacích ciest (nádcha, sinusitída, zápal hltana, zápal mandlí, hrtanu, akútna a recidivujúce bronchitídy), vrátane: často chorých detí a detí s alergickou patológiou. Imudon je tiež indikovaný na ochorenia ústnej dutiny a hltanu. Je možné začať užívať lieky u zdravého dieťaťa a počas pravidelného respiračného ochorenia, pokračovať v priebehu liečby po zotavení.

Charakteristika bakteriálnych lyzátov

Bakteriálne lyzáty nahradili mikrobiálne činidlá, ako napríklad pyrogénny a prodigiozan, ktoré sa použili ako nešpecifické imunostimulanty. Prodigiozan vo forme kvapiek v nose bol celkom prijateľný ako prostriedok prevencie ARD v materských školách, čo sa ukázalo v kontrolovanej štúdii v Litve a Estónsku v osemdesiatych rokoch minulého storočia. Účinnosť bakteriálnych lyzátov, preukázaná v Európe v 80-90s a trochu neskôr v Rusku, bola základom ich odporúčania ako bezpečného prostriedku nešpecifickej prevencie ARVI u detí.

Napriek tomu, že lyzáty sa nachádzajú v blízkosti vakcín, mechanizmus ich vplyvu je iný. Zavedením týchto bakteriálnych prípravkov sa myslí prevencia vírusových infekcií. A pri posudzovaní ich účinnosti nie je zníženie výskytu infekcií spôsobených príčinnými činidlami, ktoré ich vstupujú, ale celkový respiračný výskyt, ktorý sa hodnotí. Samozrejme, v reakcii na ich podávanie sa produkujú aj protilátky, napríklad pneumokoky alebo klebsiella, ale ich úloha pri prevencii zodpovedajúcej infekcie sa zvyčajne neberie do úvahy.

Je dokázané, že základom účinku týchto liekov je stimulácia typu Th-1 imunitnej odpovede, vyspelejšie, v porovnaní s odpoveďou typu Th-2, s ktorým sú deti narodené. Štát sa Th-1 typ reakcie u dieťaťa sa vyskytuje hlavne pod vplyvom mikrobiálnej stimulácia, ktorej nedostatok v moderných detí je spojená s vysokou úrovňou hygieny, relatívna vzácnosť bakteriálnych infekcií a široká neoprávnené užívanie antibiotík, ktoré potláčajú commensal flóru. Hrá dôležitú úlohu a takmer konštantný použitie antipyretické za akékoľvek zvýšenie teploty, tiež potláčanie produkcie cytokínov, čo spôsobuje odozvu typu Th-1: y-interferónu, IL-1 a IL-2, TNF-a. Potlačenie reakcie typu Th-1 zabraňuje vývoju pretrvávajúcej reakcie na infekciu a vzniku imunologickej pamäti.

Bakteriálne lyzáty stimulujú produkciu Th-1 odpoveď typu cytokínov, ale tiež zvyšujú produkciu IgA, slgA, slizničnej lyzozým dýchacích ciest simuluje aktivitu NK buniek, normalizuje počet CD4 + buniek v ich redukcii a potláča tvorbu IgE, a túto triedu. Je to práve táto akcia lyzáty je teraz považovaná za základný, čo prispieva k vytvoreniu zrelého imunitnej odpovede a dolných dýchacích ochorení.

IRS 19 - s výhodou bakteriálnou lyzát aktuálne stimuluje endogénnu produkciu lyzozýmu a IgA, zvyšuje fagocytárnej aktivity makrofágov (kvantitatívne a kvalitatívne zlepšenie fagocytózy) nepriamo normalizovanie množstvo CD4 + buniek v ich redukcie. Zistil sa tiež desenzitizujúci účinok IRS 19 spôsobený polypeptidmi, ktoré zabraňujú tvorbe senzibilizujúcich protilátok. Pri uplatňovaní ICR 19 je tiež znížená nosohltanu slizničnej edém, výpotok skvapalňovanie nastane a uľahčuje jej odtok.

Imudon zvyšuje koncentráciu lyzozýmu, endogénneho interferónu, IgA a túto triedu protilátok v slinách, v t h proti Candida albicans - .. Hlavné Pôvodcom afty a faringomikozov. Imoudon rýchlo a účinne odstráni bolesť v krku, normalizuje zloženie mikroflóry orofaryngu.

Formulácia s výhodou všeobecne operácie, okrem špecifickej stimulácii tvorby protilátok proti mikroorganizmov obsiahnutých v ich zložení, aktivovať humorálna aktivitu, charakteristickú pre Th-1 odpoveď typu. Pre VP-4, a tiež ukazuje korekciu Bronhomunal obsah lifotsitov T (CD3, CD4, CD 16, CD20), zníženie hladiny imunoglobulínu E. Ribomunil tiež stimuluje T- a B-lymfocyty, v sére a sekrečná produkcia imunoglobulínov, IL-1, alfa interferónu. Droga má ako spoločného účinku, a lokálne, zvýšenie hladiny sekrečného IgA. Lyzáty boli zaradené do programu Únie pediatrov Ari.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11]

účinnosť

Metaanalýza účinnosti dovážaných lyzátov ukazuje, že v skupinách s liečbou sa výskyt ARI znižuje v porovnaní s placebom v priemere o 42% (95% DI 40-45%). Použitie VP-4 u často chorých detí viedlo k zníženiu trvania akútneho respiračného ochorenia, trojnásobnému zníženiu chorobnosti a zníženiu epizód obštrukcie.

Kontrolované štúdie 6-mesačného kurzu Ribomunile u často chorých detí ukázali zníženie výskytu akútneho respiračného ochorenia o 3,9 krát, použitie antibiotík 2,8 krát. V placebom kontrolovaných štúdiách bolo pozitívny účinok u 30-74% detí, počet dní práceneschopnosti s rodičmi bol spoľahlivo znížený. Efektívny a trojmesačný kurz Ribomunila: v prvom roku sa výskyt ARI znížil o 45,3% a potreba antibiotickej liečby - o 42,7%. V druhom roku bol počet ARI na dieťa 2,17 + 0,25, v kontrole - 3,11 + 0,47. Tieto rozdiely sa do konca 2 rokov vyhladia.

Ukazuje sa, že použitie IRS 19 vedie k zníženiu počtu SARS. Teda, u pacientov s astmou liečených IRS 19, v priebehu roka registrácie 3 krát menej ARI epizód (2,1-1 dieťa) ako v predchádzajúcom roku, zatiaľ čo v kontrolnej skupine boli iba 25% nižšia (4,5 pre 1 dieťa). Dobrý účinok IRS 19 sa zaznamenal u dospelých, ako aj na začiatku liečby akútneho akútneho respiračného ochorenia.

Imudon u často (viac ako 6 krát ročne) chorých detí na ďalšie 3 mesiace. V porovnaní s predchádzajúcimi 3 mesiacmi. SARS znížená frekvencia sa zdvojnásobila, a exacerbácie chronickej faryngitída - 2,5 krát, prepravu beta-hemolytické streptokoky znížil o 3 krát, a huby Candida - 4 krát. Napriek relatívne vysokým nákladom na bakteriálne lyzáty poskytujú významné úspory.

trusted-source[12], [13], [14], [15], [16], [17], [18], [19], [20], [21], [22]

Nežiaduce reakcie a kontraindikácie

Keď sú podávané VI-4 sa môže zvýšiť teplota na subfebrile dobu 12-24 hodín, opuch nosovej sliznice, kašeľ (pri teplote 38,5 ° alebo iné nežiaduce účinky zavedenia sa zastaví). Bryusomunal môže spôsobiť dyspepsiu. IRS 19 v zriedkavých prípadoch môže posilniť rinoreu, prispieva k eliminácii patogénnych patogénov. Neexistujú žiadne vedľajšie účinky pre Imudon. Medzi vedľajšími účinkami lieku Ribomunil sa zaznamenáva hypersalivácia.

trusted-source[23], [24], [25], [26], [27], [28], [29], [30]

Spôsoby podávania a dávky

VP-4 sa podáva deťom vo veku nad 2,5 roka nazálno-orálnou cestou. Vakcína sa zriedi 4 ml fyziologického roztoku. V tejto forme sa môže uchovávať 5 dní pri 2-6 ° C. Prvé 3 dni vakcíny sa podávajú iba nasálne v dávke: 1 deň - 1 kvapka, 2 dni - 2 kvapky, 3 dni - 4 kvapky. Po 3 dňoch sa začína perorálne podávanie: v intervaloch 3-5 dní, najskôr 1 ml / deň a 2 ml / deň, potom 4 ml / deň - 6-krát. Ak je účinok nedostatočný, priebeh perorálnych techník môže byť rozšírený na 10 v dávke 4 ml. Jedenie 1 hodinu pred a 2 hodiny po zavedení vakcíny.

Bronchomunal sa predpíše ústami, ráno, na prázdny žalúdok na jednu kapsulu po dobu 10 až 30 dní. Pre preventívne účely - 1 kapsulu denne počas 10 po sebe nasledujúcich dní za mesiac; kurz - 3 mesiace. (odporúča sa začať terapiu každý mesiac v ten istý deň). 1 kapsula Bronhomunala P obsahuje 3,5 mg pre deti od 6 mesiacov do 12 rokov, u starších detí a dospelých 1 kapsula obsahuje 7 mg. Bronchovax je dostupný aj v kapsulách s hmotnosťou 3,5 a 7 mg a používa sa podobne.

IRS 19 - Intranazálny sprej v 20 ml fľašiach (60 dávok), predpísané pre deti od 3 mesiacov. 1 dávka 2 až 5-krát denne počas 2 týždňov.

Imudon - tablety (0,05 g sušiny) na resorpciu s príjemnou chuťou by sa mali uchovávať v ústach, kým sa úplne nezabudnú (nie žuvanie). Priraďte 6 tabliet denne na akútnu (10 dní) a chronickú (viac ako 20 dní) faryngitídu s ťažkými purulentnými zápalovými ochoreniami ústnej dutiny s poškodením kosti

Bakteriálne lyzáty

Liečivo

štruktúra

VP-4, NIIVS. MI. Mechnikov RAMS, Rusko

Bezbunkové viaczložkové očkovacie antigény a pridružené lipopolysacharidy S. Aureus, K. Pneumoniae, Proteus vulgaris, E. Coli a teichoic acid

Bronhovak, forma OM, Švajčiarsko

Lyofilizovaný lyzát 8 baktérií: S. Pneumoniae, H. Influenzae, K. Pneumoniae, C. Ozenae, S. Aurens, S. Viridans, St. Pyogenes, M. Catarrhalis

Bronchomunal Lek, Slovinsko

Immudon, Solvey Pharma, Francúzsko

Zmes streptococcus pyogenes skupina A, Enterococcus faecalis, Enterococcus faecium, Spreptococcus sanguis, Staphylococcus aureus, K. Pneumoniae, Corynebacterium pseudodipheriticum, Fusobacterium nucleatum, Lactobacillus acidophilus, L. Fermentatum L. Hetellus, L. Delbrueckiis, Candida, albicans,

IRS 19, Solvey Pharma, Francúzsko

Lyzáty baktérií 18: S. Pneumoniae (6 sérotypy), S. Pyogenes (skupina A a C), H. Influenzae, K. Pneumoniae, N. Perflava, N. Flava ,, M. Catarrhalis, Staphylococcus aureus, Enterococcus faecium, Enterococcus faecalis, Streptococcus skupina G, Acinetobacter

Ribomunil, Pierre Fabre, Francúzsko

Ribozomálnu frakcie K. Pneumoniae (35 frakcií), S. Pneumoniae (30 frakcií), S. Pyogenes (30 frakcií), H. Influenzae (5 dielov) + Membránové proteoglykánmi Klebsiella časti

Imudon je kombinovaný s antibiotikami; pri operácii na orgánoch ENT sa 8 tabliet podáva denne 1 týždeň pred a po operácii. Odporúča sa vykonať 2-3 kurzy ročne.

Ribomunil k dispozícii vo forme tabliet o 0,25 mg ribozomálnu frakcie a 0,375 mg membránových proteoglykánmi časti Klebsiella pneumoniae (1/3 jednorazová dávka), alebo, v danom poradí, 0,75 a 1,125 mg (1 jednotka dávky), a tiež vo forme vriec s 500 mg granulátu na prípravu roztoku na pitie. Dávkovanie: 3 tablety (0,25 mg) alebo 1 tableta (0,75 mg), alebo 1 vrecúško (po zriedení vodné sklo) počas 4 dní v týždni po dobu 3 týždňov v prvom mesiaci liečby, potom prvé 4 dni v mesiaci na ďalších 5 mesiacov.

Kombinované použitie s inými očkovacími látkami

Ribomunil, IRS19 sa úspešne použili v spojení s očkovacími látkami proti chrípke, čo zvýšilo ich účinnosť proti ARI. Spoločné vymenovanie lieku Ribomunil očkovaním proti osýpkam znížilo frekvenciu ARI v období po očkovaní; Ribomunyl urýchľuje imunitnú odpoveď na očkovanie, čo naznačuje výrazný imunomodulačný účinok.

trusted-source[31], [32], [33], [34], [35], [36], [37], [38], [39]


Pozor!

Na zjednodušenie vnímania informácií boli tieto pokyny na používanie lieku "ARI a "bakteriálne vakcíny" na ich kontrolu" preložené a predložené v špeciálnom formulári na základe oficiálnych pokynov na lekárske použitie lieku. Pred použitím si prečítajte anotáciu, ktorá prišla priamo k lieku.

Popis je poskytovaný na informačné účely a nie je návodom na seba-liečenie. Potreba tohto liečiva, účel liečebného režimu, spôsobov a dávky liečiva určuje výlučne ošetrujúci lekár. Samoliečenie je pre vaše zdravie nebezpečné.

Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.