Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Ako sa liečia komplikácie po očkovaní?

Lekársky expert článku

Reumatológ, imunológ
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 11.04.2020

Lokálne reakcie po očkovaní

Malé začervenanie, citlivosť a opuch v mieste vpichu obvykle nevyžadujú aktívnu liečbu. Studené "subkutánne infiltruje prietok torpédom, ich resorpcia sa niekedy urýchľuje miestnymi postupmi (" medové koláče ", balsamické masti). Abscesy a hnisavanie vyžadujú antibakteriálnu liečbu (oxacilín, cefazolin atď.) A podľa indikácií - chirurgická intervencia.

Hypertermia

Zvyšovanie teploty môže ľahko zabrániť paracetamolom alebo ibuprofénom - vstúpiť do nich pred zavedením inaktivovanej vakcíny.

Pri teplote 38-39 ° je predpísaný paracetamol v jednej dávke 15 mg / kg dovnútra, dávka ibuprofenu je 5 až 7 mg / kg. Pri pretrvávajúcej hypertermii nad 40 ° sa injikuje 50% analgin Im (0,015 ml / kg); vnútri, ako nimesulid (Naise, Nimulide) vôbec nepoužívajú kvôli toxicite. Na pozadí antipyretík s dobrým prívodom krvi (sčervenanie kože) otvorte dieťa, nasmerujte prúdenie ventilátora na ňu a utrite ho vodou pri izbovej teplote.

Keď hypertermie s ostrým bledosťou kože, zimnica kŕč odstrániť periférne cievne pokožku sa trituruje s horúcou vodou, 40% alkoholu, ocot roztoku (1 polievková lyžica. Lyžica pohára vody), sú vo vnútri aminofylín (0,008-0,05), kyseliny nikotínovej (0,015- 0,025). Dieťa musí piť - 80-120 ml / kg / deň - glukózy a fyziologického roztoku (Regidron, orálny) v zmesi s inými kvapalinami - sladký čaj, džúsy, ovocné nápoje.

Akútna ochrnutá paralýza

Diagnóza spojené s vakcínou proti poliomyelitíde (VAP) je pravdepodobné, že vo vývoji jej 4 tis na 36-teho dňa po OPV a 60 dní (zriedka viac), ktoré sú v kontakte s očkovanými a až 6 mesiacov. A viac v imunodeficientnom kontakte. VAP kritériá: reziduálne paréza 60 dní, nie je tam žiadny kontakt s vírusom chorého obrny vakcíny v 1 alebo 2 vzoriek stolice (odobratých čo najskôr, v krokoch po 1 deň) a 2 negatívnych vzoriek pre divoké vírusu. Liečba sa vykonáva v nemocnici.

Nezaznamenáva sa izolovaná paréza tvárového nervu (Bellová paralýza) ako ORP. Traumatické poranenia ischiatického nervu, keď sa vstrekuje do zadku, spontánne prechádza niekoľko dní a nevyžaduje liečbu.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9]

Kŕče

Krátkodobé kŕče spravidla nevyžadujú liečbu. Pri nepretržitých a opakovaných záchvatoch je indikovaná bederná punkcia. Na zmiernenie kŕčov aplikovaný diazepamu 0,5% p-p / m, alebo v / na 0,2-0,4 mg / kg na jedno podanie (nie viac ako 2 mg / min) alebo rektálne, - 0,5 mg / kg, ale nie viac ako 10 mg. Ak žiadny účinok môže vstúpiť do druhej dávky diazepamu (max. 0,6 mg / kg počas 8 hodín), alebo / hydroxybutyrát sodný (GHB) 20% (5% D-glukózy p) 100 mg / kg alebo dať anestézie.

trusted-source[10], [11], [12], [13], [14], [15], [16], [17], [18]

Encefalopatia

Encefalopatia (-brain syndróm) - nie je len kŕče (aj keď často sú v encefalopatia), ale aj ďalšie porušenie centrálneho nervového systému, vrátane porúch vedomia (> 6:00). Možnosti liečby: dehydratácia: 15-20% manitol iv (1-1,5 g / kg sušiny), diuretikum v / m alebo in - furosemid (1-3 mg / kg / deň 2-3 vstup) s prechodom na acetazolamid (Diakarb vnútri 0,05-0,25 g / deň v 1 recepcii), pôsobiac pomalšie. S viac pretrvávajúcimi zmenami zo strany centrálneho nervového systému, steroidy.

trusted-source[19], [20], [21], [22], [23], [24], [25], [26], [27], [28]

Alergické reakcie

U detí náchylných na alergické reakcie sú varovaní pred podaním antihistaminík pred očkovaním a po ňom. V prvom roku života sa z nových generácií používa len Zirtek.

V závažných prípadoch alergických komplikácií prednizolónu vnútri (v dávke 1 až 2 mg / kg / deň) alebo parenterálne - 2-5 mg / kg / deň podávania dexametazónu (0,15 - 0,3 mg / kg / deň) alebo parenterálne (0,3-0,6 mg / kg / deň). Účinnosť 0,5 mg dexametazónu (1 tabuľka) zodpovedá približne 3,5 mg prednizolónu alebo 15 mg hydrokortizónu.

trusted-source[29], [30], [31], [32], [33], [34], [35]

Anafylaktický šok

Anafylaktický šok je hlavnou formou prevencie letality spojenej s očkovaním, pri jej liečbe je rozhodujúca ochota poskytnúť pomoc. V očkovacej miestnosti (alebo v súprave na očkovanie) by mala byť protišoková súprava. V šoku okamžite podávala dávka epinefrínu (adrenalínu) hydrochloridu (0,1%) alebo norepinefrínu tartrát (0,2%) s / c alebo i / m 0,01 ml / kg, 0,3 ml maximum, opakovane v prípade potreby, každých 20 min, kým pacient nevyjde z vážneho stavu. Keď sa objaví reakcia na podkožnú injekciu, v mieste vpichu sa injikuje druhá dávka epinefrínu, aby sa obmedzili subkutánne cievy. Ak sa liek podával intramuskulárne, potom nie je možné v mieste vpichu injektovať sympatomimetiká, pretože dilatujú cievy kostrových svalov. Ak chcete znížiť výskyt antigénu, ak je to možné, použite turnaj (na ramene).

Ak sa stav pacienta nezlepší, sympatomimetikum sa podáva intravenózne v 10 ml 0,9% roztoku chloridu sodného (0,01 ml / kg 0,1% roztoku epinefrínu alebo 0,2% roztoku noradrenalínu alebo 0,1-0,3 ml 1% roztoku mezatonu). Zároveň sa antihistaminikum vo vekovej skupine podáva v / m.

Účinnejšie podávanie týchto liekov kvapkami, ktoré prispievajú k náprave hypovolémie. Na tento účel sa 1 ml 0,1% roztoku epinefrínu zriedi 250 ml 5% roztoku glukózy, čo poskytuje koncentráciu 4 μg / ml. Infúzia začína pri dávke 0,1 μg / kg / min a upravuje sa na požadovanú úroveň na udržanie krvného tlaku - nie viac ako 1,5 μg / kg / min. V niektorých prípadoch udržiavanie krvného tlaku vyžaduje zavedenie inotropného činidla, napríklad dopamínu IV v dávke 5-20 ug / kg / min.

Dieťa je položené na jeho boku (zvracanie!), Obložené vyhrievacou podložkou, starším dostanete horúci čaj alebo kávu s cukrom a poskytnete prístup na čerstvý vzduch; podľa označení - O 2 cez masku; kofeín n / k alebo in / m; intravenózne, korglikon alebo strofantín.

S rozvojom bronchospazmus inhalačných beta 2 -mimetik prostredníctvom dávkovacieho inhalátora alebo rozprašovača alebo aminofylín podávaného intravenózne v dávke 4 mg / kg v 10-20 ml fyziologického roztoku. Keď sa zrútenie vylieva plazmou alebo jej náhradami. Pri akútnom edémoch hrtana je indikovaná intubácia alebo tracheotómia. Ak je dýchanie abnormálne - vetranie.

Kortikosteroidy lieky bojovať prvé prejavy šoku nie je: zmena adrenalín, ich zavedenie sa však môže znížiť v priebehu nasledujúcich 12-24 hodín neskôr závažnosť prejavov - bronchospazmus, žihľavka, opuchy, kŕč hladkého svalstva čriev a ďalších orgánov. B / alebo / m podáva polovica je denná dávka roztoku prednizolón (3-6 mg / kg / deň) alebo dexametazónu (0,4 až 0,8 mg / kg / deň), táto dávka sa opakuje podľa potreby. Ďalšie spracovanie, ak je to potrebné, vykonáva sa orálna prípravky (prednizón 2,1 mg / kg / deň, dexametazón 0,15 až 0,3 mg / kg / deň). Výhodne priradenie kombinácia H 1 a H 2 - blokátory (Zirtek 2,5-10 mg / deň alebo Suprastin 1-1,5 mg / kg / deň v kombinácii s cimetidínom 15-30 mg / kg / deň).

Všetci pacienti po prvej pomoci a odstránení z hroziaceho stavu by mali byť naliehavo hospitalizovaní, najlepšie špeciálnou cestou, pretože ich spôsob môže zhoršiť a vyžadovať okamžité lekárske opatrenia.

Keď collaptoid (hypotenzný-hyporeaktívna) reakcia podávaný adrenalín, steroidy. Miernejšie formy anafylaktoidné reakcie - svrbenie, vyrážky, angioedém, žihľavka vyžadujú podávanie adrenalínu subkutánne (1-2 injekcia) alebo H 1 blokatorana 24 hodín - lepšia v kombinácii s H 2 -blokátory vnútri (cimetidín 15-30 mg / kg / deň , ranitidín 2 až 6 mg / kg / deň).

Pokyny na liečbu šoku by mali byť v každom inokulu.

trusted-source[36], [37], [38], [39], [40]

Liečba nesprávnou aplikáciou očkovacích látok

Nesprávne podkožné alebo intramuskulárne podanie BCG vyžaduje špecifickú chemoterapiu (pozri nižšie) a monitorovanie tuberkulózy. Zvyšujúce sa dávky DRI, ZHKV, OPV, parenterálne podávanie tejto zlúčeniny, ako aj chov vakcíny so živými vírusmi osýpok inaktivuje {DTP, DT) zvyčajne nedáva klinické prejavy a nevyžaduje liečbu. V prípade chybného podkožného podania živých vakcín proti morom a tularemii rozvedených na kožné aplikácie sa preukáže trojdňový cyklus antibiotík. So zvyšujúcimi sa dávkami DTP, Td IAS, HAV a HBV, ďalšie inaktivované vakcíny sú uvedené antipyretiká a antihistaminiká v prvých 48 hodinách. Zvýšenie dávky živej bakteriálne vakcíny zobrazuje zodpovedajúce antibiotiká po dobu 5-7 dní v terapeutickej dávke.


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.