Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Abilifay

Lekársky expert článku

Internista, pulmonológ
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 11.04.2020
Абилифай

Klasifikácia ATC

N05AX12 Арипипразол

Aktívne zložky

Арипипразол

Indikácia Abilifay

Abilife je určený pre ľudí trpiacich schizofréniou. Používa sa tak počas exacerbácie, ako aj pri udržiavacej liečbe. Abilifay je tiež predpísaný pre akútne manické epizódy typu 1 pri manických depresívnych psychózach a tiež ako podporná liečba bipolárnych afektívnych porúch. Abiliphy sa môže použiť ako pomocná liečba depresívnych porúch. Podľa niektorých odborníkov môže byť liek použitý na liečbu alkoholizmu.

trusted-source[1], [2], [3], [4]

Formulár uvoľnenia

Forma uvoľňovania lieku Abilifay: tablety s guľatým alebo obdĺžnikovým tvarom s rôznou dávkou a farbou:

  • s označením A - 007 a 5, farba - modrá (5 mg);
  • s označením A - 008 a 10, farba - ružová (10 mg);
  • s označením A - 009 a 15, farba - žltá (15 mg);
  • s označením A - 010 a 20, farba - biela alebo svetložltá (20 mg);
  • s označením A - 011 a 30, farba - ružová (30 mg).

trusted-source[5]

Farmakodynamika

Abiliphay je antagonista dopamínových receptorov podtypu D2 v mezolimbickom systéme, zatiaľ čo čiastočne je agonistom rovnakých receptorov v mezokortičnom systéme. Liečivo je silným antagonistom subtypu receptora serotonínu 5-HT2A a agonistom receptora 5-HT1A. Abiliphy má najnižšiu afinitu všetkých atypických antipsychotík k adrenoreceptorom (α1), histamínovým (H1) receptorom a M-cholinoreceptorom (m 1). Takáto farmakodynamika abiliphy vysvetľuje vysoký terapeutický účinok liečiva pri liečbe schizofrénie a bipolárnych porúch, ako aj nízky výskyt a závažnosť vedľajších účinkov. Liečivo je schopné znížiť hladiny prolaktínu, glukózy a lipidov v krvi. Podstatnou pozitívnou vlastnosťou lieku je jeho schopnosť znížiť Q-interval v EKG.

trusted-source[6], [7], [8], [9], [10]

Farmakokinetika

Priemerný polčas rozpadu účinnej látky je približne sedemdesiatpäť hodín. Izostatická koncentrácia sa zaznamená po štrnástich dňoch. Farmakokinetika abiliphas v izostatickom stave je úmerná dávke. Výkyvy v distribúcii účinnej látky za deň a jej metabolit sa nezaznamenávajú. Liečivo sa rýchlo vstrebáva. Limitná koncentrácia sa zaznamená po troch až piatich hodinách. Celková schopnosť lieku stráviť je osemdesiat sedem percent bez ohľadu na použitie potravy. Menej ako jedno percento nezmeneného aripiprazolu sa určí v moči a asi osemnásť percent použitej látky sa nemení vo forme teľat. Celková rýchlosť čistenia je 0,7 ml / min / kg.

trusted-source[11], [12], [13], [14], [15], [16], [17], [18], [19]

Používajte Abilifay počas tehotenstva

Použitie abiliph počas tehotenstva je povolené v situáciách, kde očakávaná účinnosť liečby prekračuje potenciálnu hrozbu pre plod. Podrobné štúdie týkajúce sa bezpečnosti liečby abiliphami počas tehotenstva sa neuskutočnili.

Kontraindikácie

Kontraindikácie abilifay zahŕňajú precitlivenosť na aripiprazol alebo na akékoľvek zložky liečivá, ako aj veku osemnásť a laktácie.

trusted-source[20], [21], [22], [23], [24], [25], [26], [27]

Vedľajšie účinky Abilifay

Nežiaduce účinky abilifay môžu zahŕňať negatívne reakcie na kardiovaskulárny a tráviaci systém, pohybový aparát, nervový a dýchací systém, rovnako ako koža, zmyslových orgánov, metabolizmus, močové cesty. Je zriedkavé mať alergické prejavy - anafylaxia, angioedém, svrbenie, žihľavka.

trusted-source[28], [29], [30], [31], [32], [33], [34]

Dávkovanie a podávanie

Spôsob podávania a dávky lieku Abilifai pri schizofrénii je spočiatku desať až pätnásť miligramov raz denne, bez ohľadu na príjem potravy. Údržba je pätnásť miligramov denne. Podľa klinických údajov je účinná denná dávka liečiva od desať do tridsať miligramov. V prípade manických epizód je odporúčaná dávka na začiatku liečby pätnásť miligramov denne, bez ohľadu na stravovanie. Ak je to potrebné, interval úpravy dávky by mal byť najmenej dvadsaťštyri hodín. Počas klinických štúdií bol liek účinný v dávke 15 až 30 miligramov denne počas troch až dvanástich týždňov. Klinické údaje o bezpečnosti užívania lieku v dávke vyššej ako tridsať miligramov denne nie sú k dispozícii. Ak chcete zistiť potrebu určenia podpornej liečby, musíte vykonať pravidelné vyšetrenie pacienta.

Ak používate prípravky obsahujúce lítium alebo kyselinu valproovú, odporúčaná dávka abiliph na začiatku liečby je pätnásť miligramov raz denne, bez ohľadu na stravovanie. Dávka sa môže meniť na tridsať miligramov denne v súlade so schémou ochorenia.

Pri depresívnych poruchách, keď sa používa spolu s antidepresívnymi liekmi, je odporúčaná dávka lieku Abiliphas spočiatku päť miligramov denne. Podľa údajov sa dá denná dávka lieku Abiliph zvýšiť o päť miligramov týždenne, ale nie viac ako pätnásť miligramov denne. Pacienti s poškodením funkcie obličiek alebo pečene, ako aj pacienti vo veku viac ako šesťdesiatpäť rokov nemusia dávku meniť.

trusted-source[35], [36], [37], [38], [39]

Predávkovať

Abilifay drogy predávkovanie môže spôsobiť príznaky, ako je nevoľnosť a vracanie, asténia syndróm, hnačka, ospalosť, zrýchlený tep, extrapyramídové poruchy, mdloby. Symptomatická liečba sa používa na liečbu symptómov.

trusted-source[40], [41], [42], [43], [44], [45]

Interakcie s inými liekmi

Vo farmakokinetike lieku abilifay nemá významný účinok H2 - blokátor histamínových receptorov, famotidín, ktorý inhibuje uvoľňovanie kyseliny chlorovodíkovej. Chinidín a ketokonazol môžu znížiť rýchlosť vylučovania aripiprazolu požitím o 52% a 36% (odporúča sa zníženie dávky lieku abilifai). Karbamazepín sa redukuje na šesťdesiat osem sedemdesiat tri percentá C max a AUC aktívnej zložky liečivá, a šesťdesiat deväť sedemdesiat jedno percento Cmax a AUC dehydro-aripiprazolu.

trusted-source[46], [47], [48], [49], [50], [51], [52]

Podmienky skladovania

Podmienky na uchovávanie Abilify: liek by mal byť uchovávaný mimo dosah detí na suchom mieste pri teplotách od 15 do 30 stupňov.

trusted-source[53], [54], [55], [56], [57], [58], [59]

Čas použiteľnosti

Čas použiteľnosti lieku Abilifay je tri roky.

trusted-source[60], [61], [62], [63], [64]

Farmakologická skupina

Нейролептики

Farmakologický účinok

Антипсихотические препараты
Нейролептические препараты

Populárni výrobcovia

Бристол-Майерс Сквибб Компани, Франция

Pozor!

Na zjednodušenie vnímania informácií boli tieto pokyny na používanie lieku "Abilifay" preložené a predložené v špeciálnom formulári na základe oficiálnych pokynov na lekárske použitie lieku. Pred použitím si prečítajte anotáciu, ktorá prišla priamo k lieku.

Popis je poskytovaný na informačné účely a nie je návodom na seba-liečenie. Potreba tohto liečiva, účel liečebného režimu, spôsobov a dávky liečiva určuje výlučne ošetrujúci lekár. Samoliečenie je pre vaše zdravie nebezpečné.

Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.