Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Vitamíny a zrak

Lekársky expert článku

Porodník-gynekológ, špecialista na plodnosť
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 25.06.2018

Ak chcete dlho cítiť zrak a vaše oči nie sú unavené, použite vitamíny. Čo, opýtaj sa? Podrobne vám o tom budeme hovoriť

Čo naši predkovia odporúčajú pre dobré videnie?

Tam boli legendy, že ľudia, ktorí videli v tme, jedli veľa mrkvy a boli fanúšikmi tejto nádhernej zeleniny. Každý vie, že mrkva obsahujú veľa beta-karoténu, ktoré moderné lekári odporúčajú aj dnes ako vitamín na zlepšenie zrakovej ostrosti.

Pokiaľ ide o nočnú slepotu, jeho starodávne odporúča liečiť pečeň býka. V pečeni, pokiaľ vieme (a nielen v pečeni býka, ale v akomkoľvek) - veľa vitamínu A. Tento vitamín pomáha obnoviť vizuálnu funkciu. Pri nedostatku tohto vitamínu človek nerozlišuje dostatok predmetov v zlom svetle.

Nedostatok vitamínu A vedie tiež k nadmernej suchosti rohovky oka (takzvaný efekt suchého žiaka), rovnako ako tie červenkasté žily na bielom oku, ktoré vidíme pri prepracovaní. Viac informácií o vitamínoch pre dobrý zrak

Tiamín (vitamín B1)

Ak nie je tiamín v tele dostatočný, človek je poškodený motorom a citlivou inerváciou očí. A potom sa nám unaví oveľa rýchlejšie, veľmi rozčúleme, naša pracovná kapacita klesá, cítime sa oveľa horšie. A to všetko kvôli zdanlivo neškodnému nedostatku vitamínu B1.

Čo mám robiť?

Ak chcete získať dostatočné množstvo vitamínu B1, je nutné zahrnúť do menu pečene (už sme o tom hovorili), mäso, pečivo z ražnej múky s otrubami, kvasnice, strukoviny, najmä sójové bôby, rovnako ako čerstvej zeleniny.

Pokiaľ ide o výrobu vitamínu B1 z komplexu multivitamínových lekárov, stačí pre osobu od 1 do 1,5 mg denne

Riboflavín (vitamín B2)

Tento vitamín pomáha normalizovať metabolizmus, čo prispieva k dobrému tráveniu a asimilácii potravy. Takže udržujte hmotnosť normálne a nezlepšujte sa. Vitamín B2 tiež pomáha normalizovať metabolizmus v šošovke a rohovke a to podporuje dobré metabolizmus kyslíka v tkanivách oka a zlepšuje zrak.

Naopak, ak je vitamín B2 v tele malý, človek, ktorý dostáva menej ako to, začína vidieť zle aj za súmraku, nehovoriac o nočnom videní. Môžu byť znepokojené pocitom pálenia a "pieskom" v očiach.

Čo mám robiť?

Zahŕňajú v zdrojoch stravy vitamínu B2 - kvasiniek (predáva v lekárňach tabletovej), jablká, klíčiace pšenica, tvaroh, syry, orechy, pečeň, vajcia - varené a vyprážané.

Ak chcete získať vitamín B2 z tabliet a piluliek, zoberte do úvahy jeho priemernú dennú dávku - od 2 do 5 mg.

Cyanokobalamín (vitamín B12)

Tento vitamín je možné získať iba z potravy pre zvieratá. Ak v tele nie je dostatok, proces hematopoézy môže byť narušený. Faktom je, že kyanokobalamín (vitamín B12) podporuje tvorbu červených krviniek.

Ak je diéta príliš málo vitamínu B12, práca nervového systému je prerušená, pretože účasť na tvorbe nervových buniek je tiež prácou vitamínu B12.

Vzhľad osoby s nedostatkom v tele vitamínu B12 je unavený, vodnaté oči, tmavé rohovky, červené žily krvných ciev na bielkovinách. Aby ste sa vyhli takémuto vzhľadu, musíte venovať dostatočnú pozornosť komplexu vitamínov.

Čo mám robiť?

Konzumovať potraviny živočíšneho pôvodu, kde je vitamín B12, a to najmä vajcia (najmä žĺtky), mliečne a kyslé mliečne výrobky, pečeň, morské mastné ryby. Je dobré jesť ich s repy saláty - pomáha absorbovať tento vitamín.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8]

Kyselina askorbová (vitamín C)

Je to univerzálny vitamín, ktorý lekári odporúčajú nielen ako vitamín pre dobrý zrak, ale aj pre posilnenie nervov, čím zvyšujú imunitu.

Vitamín C - normalizátor metabolizmu uhľohydrátov, tiež pomáha posilňovať steny kapilár, zlepšuje ich priepustnosť a reguluje proces obnovy v tele.

Ak človek nemá vitamín C, môže to viesť k deštrukcii očných tkanív, ako aj k zraniteľnosti kapilár a krehkosti očných ciev. Môže to byť aj krvácanie, najmä ak človek pracuje veľa na počítači a často sa mu napína oči. Okrem toho je vitamín C tvorcom kolagénových vlákien, ktoré prispievajú k pružnosti tkanív. Svojím nedostatkom sa zhoršuje silová a elasticita očných svalov. Preto začneme vidieť horšie.

Čo mám robiť?

Pijte odvar z bokov (v nich je hladina vitamínu C 30 krát vyššia ako v citróne alebo pomarančoch), ako aj odvar alebo infúziu horských popolov. Nezabudnite na červenú papriku, čerstvú mrkvu, paradajky, šaláty so zelenými listami, šťuka, rôzne druhy kapusty, zemiaky. To všetko sú zdrojom vitamínu C alebo kyseliny askorbovej. To zlepšuje duševný stav človeka a normalizuje prácu nervového systému.

Vezmite si správne vitamíny na zlepšenie vašej vízie a zdravie.

trusted-source[9], [10], [11], [12]


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.