Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Vitamíny pre mužov po 45 rokoch

Lekársky expert článku

Internistické infekčné ochorenie
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 25.06.2018

Vitamíny pre mužov po 45 rokov sú potrebné na obnovenie dostatočnej úrovne mikroelementov a plnohodnotnej životne dôležitú aktivitu.

Vitamíny sú potrebné v každom veku na udržanie imunity a poskytnutie dobrých podmienok pre rast tela. Avšak v každom veku je potreba množstva týchto alebo iných vitamínov odlišná, preto je potrebné vybrať si podľa určitej vekovej kategórie.

Muži sú vždy vystavení veľkému fyzickému stresu, takže ich svalová hmotnosť je oveľa častejšia ako u žien. Je potrebné pochopiť, že žiadny z farmakologických vitamínov nemôže kompenzovať ich nedostatok v neprítomnosti zdravej stravy s použitím čerstvej zeleniny a ovocia.

Okrem toho je žiaduce uprednostňovať nízkokalorické mäso, ryby, obilniny a mliečne výrobky. Iba v tomto prípade telo dostane potrebné vitamíny. Pre mužov, tak pre ženy, ako aj pre deti, zohrávajú dôležitú úlohu vitamíny B, A, C a E.

Vitamíny zakúpené v lekárni by sa nemali vôbec užívať, odporúča sa, aby sa užívali iba kurzy na jeden mesiac s ďalšou prestávkou. Na udržanie normálnej hladiny vitamínov by mali jesť orechy, mliečne výrobky, zeleninu, ovocie, ryby, rastlinný olej, pečeň, pohánka, zelenina a kura.

Existuje mnoho druhov vitamínov, ktoré sú k dispozícii samostatne alebo v komplexe.

Indikácie pre použitie vitamínov pre mužov po 45

V ľudskom tele sú všetky vitamíny obsiahnuté v určitej kompozícii a s poklesom počtu niektorých z nich dochádza k zmene v práci orgánov alebo v štruktúre tkanív.

Príjem vitamínov a minerálov poskytuje ochranu buniek pred negatívnym vplyvom vonkajšieho prostredia a pomáha znižovať riziko rozvoja srdcovej a cievnej patológie.

Indikácie používania vitamínov pre mužov po 45 rokoch zahŕňajú nadmerné fyzické námahy, neustále stresy, ktoré porušujú psychoemotickú rovnováhu, ako aj pracovné zaťaženie v práci.

Prijatie vitamínu je nevyhnutné pri cvičení rôznych športov a priaznivcov aktívneho odpočinku. Zvlášť opodstatnené je použitie vitamínov v podvýžive, keď organizmus dostáva nedostatočné množstvo živín, mikro- a makro-elementov. Toto možno pozorovať v dôsledku použitia suchých, monotónnych potravín alebo polotovarov.

V prítomnosti sprievodnej chronickej patológie vo forme hepatitídy alebo diabetes mellitus je zaznamenaná nedostatočná produkcia prírodných vitamínov, ako aj ich nedostatočná zásoba v dôsledku výživy z potravy.

Počas období sezónneho nedostatku vitamínu alebo počas rehabilitácie po ťažkom ochorení telo potrebuje vitamíny na doplnenie kvantitatívneho zloženia.

Okrem toho sa vitamíny široko používajú ako pomocná zložka pri liečbe chronického alkoholizmu, pri podávaní antibakteriálnych a chemoterapeutických činidiel.

Forma vydania

Vitamíny sa vyrábajú prevažne vo forme tabliet. To zjednodušuje ich používanie a je veľmi výhodné na skladovanie. Každá osoba si vyberá vhodnejší balík. Ak viete, že telu chýba napríklad vápnik, potom človek môže užívať len vápnik v kapsulách.

Avšak v prípade sezónneho nedostatku vitamínu sa odporúča použiť komplexné prípravky, ktoré pozostávajú z niekoľkých typov. Vitamíny Duovit pre mužov obsahujú optimálne zloženie vitamínov, ktoré vám umožňujú vyplniť nedostatok a zlepšiť ochranné funkcie tela.

To zahŕňa retinol, dusičnan tiamín, holekaltstferol, riboflavín, kyselinu askorbovú, kyselinu listovú, tokoferol acetát, kyanokobalamín, pyridoxín hydrochlorid, nikotínamid a pantothenát vápenatý. Teda vezme pilulku Duovitu muža dostáva denne množstvo rôznych vitamínov potrebných pre plnohodnotný život.

Forma uvoľňovania umožňuje obsahovať v jednej tablete potrebné množstvo vitamínov, ktoré pri pravidelnom používaní zabezpečujú normalizáciu ich hladiny v tele.

Niektoré tablety môžu obsahovať výhradne mikroelementy (vápnik, fosfor, železo, zinok, meď, mangán, horčík, molybdén).

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5]

Farmakodynamika

Mechanizmus pôsobenia vitamínov je spôsobený ich schopnosťou zúčastňovať sa na metabolických procesoch a byť súčasťou väčšiny telesných štruktúr.

Farmakodynamika vitamínov pre mužov po 45 rokoch, najmä skupina B, je spôsobená ich účasťou na metabolických procesoch a účinnosti nervového systému. Na rozvoj epitelu a rozvoj vizuálneho pigmentu je potrebný vitamín A.

Pomocou vitamínu D sa reguluje proces asimilácie vápnika a potrebná mineralizácia zubov a kostí. Absorpcia železa je kontrolovaná vitamínom C, ktorý sa tiež podieľa na oxidačno-redukčných procesoch.

Farmakodynamika, najmä vitamín E, chráni membrány pred poškodením a zachováva ich funkčnosť v dôsledku ich pôsobenia ako fyziologického antioxidantu.

V kombinácii s mikroelementmi hrá vitamíny dôležitú úlohu v živote tela. Sú súčasťou tkanív alebo aktivátorov práce hormónov a enzýmov.

Tak, fosfor, vápnik sa zúčastňuje mineralizácie kostných štruktúr a zubov, ako aj na podporu mnoho enzymatické reakcie, regulovať myokardu tonus, prenosu impulzov nervových vlákien a kontrolovať priepustnosť bunkových membrán.

Vitamíny skupiny B v komplexe so železom a meďou hrajú dôležitú úlohu pri syntéze červených krviniek. Molybdén, mangán, zinok a horčík sú navyše potrebné na to, aby telo vykonalo určité reakcie.

Farmakokinetika

V závislosti od vlastností vitamínov, ktoré sa rozpúšťajú vo vode, uvoľňujú druhy rozpustné vo vode a vo vode rozpustné. Farmakokinetika vitamínov pre mužov po 45 rokov závisí od tohto indikátora.

Takže vo vode rozpustné vitamíny, ako je skupina B, biotín a C sú dobre absorbované, nepresahujúc dennú potrebu vitamínov. Nadbytočný príjem v tele sa nepoužíva v tkanivách a vylučuje sa obličkami alebo v niektorých prípadoch črevám.

Pokiaľ ide o vitamíny D a A rozpustné v tukoch, po perorálnom príjme sú dobre absorbované v tenkom čreve za prítomnosti tukov. Avšak absorpcia vitamínu E je relatívne nízka (25-85%).

Tento druh vitamínov sa hromadí v pečeni, čo spôsobuje ich toxicitu pre telo, presahuje to vitamínov rozpustných vo vode.

Farmakokinetika poskytuje metabolizmus sacharidov s akumuláciou energetických zásob, lipidy, proteínovými zložkami a nukleových kyselín, ako aj tvorbu kolagénu a neurotransmiterov pre transport nervový impulz vláknami.

Okrem aktívnej účasti na metabolizme sú potrebné vitamíny pre rast a mineralizáciu kostných štruktúr, urýchlenie procesov hojenia rán aktiváciou regeneračných reakcií. Okrem toho vitamíny podporujú normálnu štruktúru membrán a regulujú ich priepustnosť.

Vitamíny sú potrebné na účasť na mikrozomálnom metabolizme liekov a detoxikácii organizmu, vývoji a diferenciácii tkanív, ako aj na udržiavaní imunitnej odpovede.

Kontraindikácie používania vitamínov pre mužov po 45

Pred použitím je potrebné brať do úvahy kontraindikácie pre použitie vitamínov pre mužov po 45. Zahŕňajú hypersenzitívnosť tela, geneticky stanovená, čo je jeho individuálna vlastnosť.

Okrem toho neužívajte vitamíny na hypervitaminózu (vysoký obsah) vitamínov A, D a E. Je to spôsobené ich schopnosťou rozpúšťať sa v tukoch, čo zabezpečuje ich akumuláciu v pečeni a toxickú reakciu na telo.

Nepoužívajte vitamíny na ťažké zlyhanie obličiek, urolitiázu, dnu, zvýšený krvný erytrocyt, tromboflebitídu a tromboembolizmus.

Kontraindikácie sú prítomnosť intolerancie fruktózy, syndrómu malabsorpcie, metabolických porúch zahŕňajúcich železo a meď, zvýšené hladiny vápnika a nadmerné vylučovanie.

Organov patológie treba rozlišovať hypertyreóza, glomerulonefritída s chronickou chronickým srdcovým zlyhaním, ulcerózna lézie na sliznici tráviaceho ústrojenstva, aktívnej fázy tuberkulózy a prítomnosť v anamnéze sarkoidózy.

S opatrnosťou je potrebné užívať tablety vitamínov na diabetes mellitus kvôli možnej prítomnosti cukru v plášti tablety.

Okrem toho je potrebné zdôrazniť nasledujúce podmienky, keď je potrebné aj kontrolu pri aplikácii vitamínov. Medzi ne patrí poškodenie pečene, akútna forma nefritídy, CLS, chronická pankreatitída, alergické ochorenia, onkologická patológia a idiosynkrézia.

trusted-source[6], [7], [8], [9], [10], [11], [12], [13], [14]

Nežiaduce účinky vitamínov pre mužov po 45

V niektorých prípadoch vedľajšie účinky vitamínov u mužov po 45 rokov, aj keď ich výskyt je dosť vzácny. Napriek tomu je potrebné zvážiť možnosť ich vzhľadu.

Na strane imunity je možné vyvinúť alergické reakcie vrátane okamžitého typu vo forme anafylaktického šoku, angioedému a bronchospazmu.

Tráviaci systém môže reagovať na príjem vitamínov dyspeptických ochorení, nauzea, vracanie, bolesť v žalúdku a brucha, črevné dysfunkcia (zápcha, hnačka) a zvýšená sekrécia kyseliny chlorovodíkovej. V krvi dochádza k zvýšeniu hladiny vápnika, glukózy a poklesu glukózovej tolerancie. Z laboratórnych ukazovateľov treba poznamenať zvýšenú aktivitu AST, alkalickej fosfatázy a laktahydrogenázy.

Vedľajšie účinky nervového systému sa prejavujú bolesťami hlavy, ospalosťou, zmenami v citlivosti a závratmi. Okrem toho je zhoršenie zraku možné.

Na koži je možné vyrážka, začervenanie, vyrážka, mravčenie, svrbenie, praskanie na nohách a rukách z nadmerného sucha. Môžu sa vyskytnúť erupcie a vypadávanie vlasov. Močový systém prejavuje vedľajšie účinky vo forme zhoršenej funkcie obličiek, odfarbenie moču a zvýšené uvoľňovanie vápnika.

Spoločné prejavy sú charakterizované zvýšenou teplotou, excitabilitou a zvýšeným potentiálom. Práca srdca môže byť narušená objavením sa zmien v rytme a vodivosti impulzov pozdĺž myokardu.

Názov vitamínov pre mužov po 45

V závislosti od toho, čo vitamín nestačí, mali by ste zvoliť najvhodnejší komplex, vďaka ktorému je úroveň vitamínov a mikroelementov v tele vyvážená.

Názov vitamínov pre mužov po 45 zahŕňa ako jednotlivé vitamíny, tak v komplexných prípravkoch, napríklad Duovit, Supradin a ďalšie.

Ak je potrebné zachovať štruktúru zubov, kostí alebo zlepšiť vizuálnu funkciu, pomôže to vitamínu A (retinol), pyridoxínu, ktorý tiež obnoví nervový systém.

Pri normálnej srdcovej funkcii by ste mali užívať tiamín. Aby sa aktivovala erytropoéza a zabránilo sa poškodeniu bunkovej membrány, musí sa použiť kyselina listová, kyanokobalamín a tokoferol.

Vitamín C posilňuje steny ciev a udržuje zdravie ďasien a zubov. Na normalizáciu metabolických procesov sa používa kyselina pantoténová a biotín, najmä na asimiláciu proteínov.

Kalciferol, regulujúci metabolizmus vápnika a fosforu, priaznivo ovplyvňuje ich absorpciu v črevách a akumuláciu v kostiach.

Dávkovanie a podávanie

V každom prípade by sa metóda aplikácie a dávky mala stanoviť individuálne na základe zdravotného stavu, veku a prítomnosti sprievodnej patológie chronického priebehu.

Väčšina vitamínu sa užíva jedenkrát denne, najlepšie počas jedla alebo po nej, s vodou. Trvanie doplnkov vitamínov je tiež predpísané v každom prípade rôznymi spôsobmi, pretože nadbytočné množstvo vitamínov nepriaznivo ovplyvňuje telo.

Platí to najmä pre typy rozpustné v tukoch, takže sú schopné akumulovať sa v pečeni a vykazovať ich toxické účinky. Spôsob podávania a dávka sa tiež upravujú s prihliadnutím na príjem ďalších liekov.

Vo väčšine prípadov je trvanie terapeutického kurzu jeden mesiac s ďalším povinným prestávkam. Okrem toho je potrebné zvážiť použitie vitamínového komplexu na prevenciu alebo liečenie nedostatku vitamínov.

Pri príjme niekoľkých vitamínov, z ktorých každý je samostatný liek, je možné ich kombinovať s povinnou úpravou dávky.

Najoptimálnejším je použitie komplexných liekov, ktoré obsahujú niekoľko vitamínov. V tomto prípade výrobca vyberie optimálnu dávku každého vitamínu, čo zodpovedá dennej dávke.

trusted-source[15], [16], [17], [18]

Predávkovať

Ak sú splnené požadované dávky, je predávkovanie nepravdepodobné. Každá tableta obsahuje optimálny kvantitatívny a kvalitatívny pomer vitamínov, ktorý vám umožní užívať jednu tabletu denne, aby ste dostali denný objem.

Predávkovanie sa môže vyskytnúť v dôsledku dlhodobého užívania vitamínov, ktoré prekračuje odporúčané trvanie. Aby sa predišlo vývoju klinických prejavov predávkovania, je potrebné dodržiavať dávkovanie a dobu podávania vitamínov.

Najpravdepodobnejšie je predávkovanie vitamínov A a D, ktoré sú zástupcami skupiny rozpustnej v tukoch. Nadmerný príjem vitamínu D v tele môže prejaviť slabosť, strata hmotnosti, nevoľnosť, vracanie, všeobecnú hypertermiu a konvulzívny syndróm.

S ohľadom na vitamínu A, nad prípustnú hladinu vitamínu pozorovaná bolesť hlavy, závraty, nespavosť, nevoľnosť, vracanie, zníženie prahu citlivosti na svetlo, kŕče a únava.

Predávkovanie vitamínu E sa môže prejaviť rýchlou únavou, bolesť hlavy, slabosť svalov, dvojité videnie, poruchy trávenia a malá kreatúria.

Ak sa zistí niektorý z vyššie uvedených symptómov, mali by ste zrušiť ďalší príjem vitamínov a poraďte sa s lekárom.

Interakcia s inými liekmi

Vo všeobecnosti sa vitamíny dobre používajú paralelne s mnohými liečivami, pretože sa používajú ako pomocná terapia pre rôzne choroby.

Interakcia vitamínov pre mužov po 45 rokoch s inými liekmi, napríklad antibakteriálnymi látkami tetracyklínovej skupiny, si vyžaduje osobitnú pozornosť vzhľadom na skutočnosť, že nie všetky vitamíny môžu byť použité spolu s nimi. Navyše opatrnosť vyžaduje paralelný príjem vitamínov s antacidmi, čo môže znížiť ich absorpciu.

V prípade, že je ich spoločná aplikácia stále potrebná, je žiaduce sledovať prestávku medzi ich prijatím minimálne 3 hodiny. Je potrebné používať komplexné vitamínové prípravky s inými liekmi, ktoré zahŕňajú druhy rozpustné v tukoch. V dôsledku ich kombinovaného podávania sa zvyšuje riziko predávkovania a výskytu toxických reakcií.

V súvislosti s vysokou pravdepodobnosťou krvácania je tiež potrebné sledovať interakciu s inými liekmi antikoagulačnej skupiny, ktoré môžu ovplyvniť systém koagulácie krvi.

Vysoké dávky vitamínu C sú nezlučiteľné so sulfanilamidovými liekmi, pretože je možný výskyt kryštalúrie. Okrem toho je potrebné zvážiť schopnosť pyridoxínu znížiť terapeutický účinok levodopy.

Vo vzťahu k antibiotikám riboflavín znižuje ich absorpciu a terapeutický účinok, a preto medzi ich metódami by sa mala pozorovať trojhodinová prestávka.

Podmienky skladovania

Na zachovanie liečivých vlastností je potrebné dodržať podmienky uchovávania vitamínov pre mužov po 45. Na tento účel výrobca uvádza určité klimatické charakteristiky miestnosti, kde sa plánuje údržba vitamínov.

Obzvlášť dôležité sú teplotné režimy, vlhkosť a osvetlenie. Ukladanie vitamínov si vyžaduje udržiavanie teploty nie viac ako 25 stupňov, rovnako ako absencia prebytočného svetla vo forme priameho slnečného žiarenia.

Okrem toho uchovávanie akéhokoľvek lieku, vrátane vitamínov, znamená nedostatok prístupu detí k liekom. Nadmerná konzumácia vitamínov môže spôsobiť otravu alebo prejavy vedľajších účinkov. V prípade predávkovania sa môže vyskytnúť celý rad klinických príznakov, ktoré môžu ohroziť zdravie detí.

Podmienky skladovania sa musia dodržiavať v priebehu dátumu exspirácie, aby sa zabránilo strate užitočných vlastností kvôli farmakokinetickým a farmakodynamickým vlastnostiam vitamínov.

Dátum vypršania platnosti

V závislosti od formy uvoľňovania vitamínov sa dá tiež líšiť dátum vypršania platnosti. V priemere je trvanie tohto obdobia 3 roky. Počas trvania tohto obdobia sa odporúča zohľadniť odporúčania týkajúce sa skladovania lieku.

Pri absencii potrebných podmienok sa zvyšuje pravdepodobnosť zmeny štruktúry vitamínov, čo sa môže prejaviť aj inými klinickými účinkami, ktoré ohrozujú ľudské zdravie.

Dátum exspirácie by mal byť uvedený na vonkajšom obale prípravku na rýchly prístup k nemu, ako aj na vnútornú injekčnú liekovku, takže ak sa stratí kartónový obal, stále sa rozsvieti informácia o dátume expirácie.

Vitamíny pre mužov po 45 rokoch sú neoddeliteľnou súčasťou zdravého životného štýlu. Nepoužívajte však trvale vitamínové komplexy, pretože sú to možné predávkovanie, najmä pre vitamíny rozpustné v tukoch. Pri pozorovaní dávkovania a prestávke medzi terapeutickými postupmi poskytujú vitamíny adekvátnu úroveň v tele a posilňujú ju.


Pozor!

Na zjednodušenie vnímania informácií boli tieto pokyny na používanie lieku "Vitamíny pre mužov po 45 rokoch" preložené a predložené v špeciálnom formulári na základe oficiálnych pokynov na lekárske použitie lieku. Pred použitím si prečítajte anotáciu, ktorá prišla priamo k lieku.

Popis je poskytovaný na informačné účely a nie je návodom na seba-liečenie. Potreba tohto liečiva, účel liečebného režimu, spôsobov a dávky liečiva určuje výlučne ošetrujúci lekár. Samoliečenie je pre vaše zdravie nebezpečné.

Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.