Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Účinné diéty v adolescencii

Lekársky expert článku

Gastroenterológ
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 11.04.2020

Až do 9-10 rokov sa deti zvyčajne veľmi nezaujímajú o svoj vzhľad, telo. Ďalej, pri pôsobení pohlavných hormónov, sa telo rýchlo vyvíja. Týka sa to nielen zmien v telesných formách, ale aj psychológie. Teenageri nie sú ľahostajní k tomu, ako vyzerajú. Hodnotia sa v zmysle sexuálnej príťažlivosti. Väčšina spravidla nie je spokojná so sebou, verí v nižšiu úroveň, pretože podľa nich nie sú ďaleko od noriem, ktoré vidia na pódiách. Nadmerná hmotnosť sa vo všeobecnosti stáva katastrofou. Mladí ľudia sa začínajú vyčerpávať diétou, ak vôbec odmietajú jesť.

Prečo dospievajúci nemôžu diétu?

Ak by diéta bola len opustiť rýchle občerstvenie, sódu, hranolky a sušienky, potom by bolo vítané. Ale v kurze sú systémy výživy dospelých založené na mnohých obmedzeniach, ktoré sú neprijateľné pre rastúci organizmus. Čo môže poškodiť dietu teenagera:

 • zbaviť potrebného na rozvoj užitočných a živín;
 • spôsobujú dehydratáciu, ktorá ovplyvňuje stav kože, vlasov, nechtov, zubov, spôsobuje apatiu a chronickú únavu;
 • vyvolať hormonálne zmeny, dievčatá dokonca zastaviť menštruáciu;
 • znížiť mozgovú aktivitu, spôsobiť bolesti hlavy, stratu pamäti;
 • V dôsledku slabého odtoku žlčových ciest sa môžu tvoriť žlčové kamene a gastrointestinálne ochorenia.

Indikácia

Použitie diéty je opodstatnené, ak je nadváha skutočne prítomná, alebo naopak, teenager je príliš tenký a musíte ho získať. V prvom prípade je podstatou diéty zníženie energetickej hodnoty potravín, v druhom - jeho zvýšenie. Hlavným cieľom oboch je ovplyvniť metabolizmus.

trusted-source[1], [2]

Všeobecné informácie diéty pre mládež

Dospievajúci vo veku 12, 13, 14, 15, 16 rokov by mali pamätať na to, že ich telo sa stále vyvíja, preto, aby ste schudli, stačí len trochu upraviť svoju stravu podľa týchto pravidiel:

 • zníženie kalorického príjmu maximálne o 20%;
 • dodržiavať v potravinách tieto pomery: polovica výrobkov - pomalé sacharidy (kaše, okrem krupice a bielej ryže, zeleniny a ovocia), ostatné - bielkoviny a tuky rovnako;
 • jesť pravidelne, 4-5 krát denne v malých porciách;
 • Kompletné raňajky pozostávajúce zo sacharidových a proteínových potravín;
 • na obed sú potrebné prvé tekuté jedlá;
 • večera je ľahká, vrátane malého množstva mäsa alebo rýb, zeleniny;
 • ako občerstvenie, používať nesladené ovocie, nízkotučné tvarohy, mliečne výrobky;
 • odmietnutie mastných, korenených, vyprážaných.

Takýto prístup k výžive vám pomôže postupne a prirodzene schudnúť a nepovedie k nežiaducim účinkom.

Strava pre mládež

Adolescenti nemôžu byť braní ako základ stravy určenej pre dospelých. Uistite sa, že sa poraďte so svojím lekárom o individuálnom výbere jedla a doplňte ho multivitamínovými doplnkami. Ak chcete schudnúť, musíte pomaly, a urýchliť metabolizmus, aby sa zapojili do fyzickej aktivity: plávať, jazdiť na bicykli, robiť jogging.

trusted-source[3], [4], [5], [6]

Ľahká diéta pre mládež

V diéte pre dospievajúcich by mali byť ľahké potraviny. Letná strava bez poškodenia zdravia povedie k očakávanému výsledku v dôsledku nízkeho kalorického obsahu zeleniny a ovocia. Bolo by hlúpe, keby sme nevyužili sezónne dary, pretože sú bohaté na vlákninu, stimulujú črevnú motilitu a užitočné komplexné sacharidy. Takáto diéta vám nielen umožní zbaviť sa až 5 kg týždenne, ale bude tiež pridávať rôzne diéty, nasýtené vitamínmi a mikroelementmi.

Jej podstatou je časté kŕmenie, striedanie zeleniny s ovocím a ovocím. Denná spotreba kusu tofu a orechov je nutnosťou.

Štíhla chudnutie strava pre mládež

Často adolescenti nie sú spokojní so samostatnou časťou tela, spravidla ide o boky. Najviac dievčatá trpia týmto, hoci príroda ich tak pripravuje na materstvo. Hlavným princípom výživy na chudnutie v nohách je zvýšenie metabolizmu, jeho rovnováha, dostatočný pitný režim. Urýchliť proces cvičenia pre dolné končatiny, cyklistiku, plávanie.

Prispejte k očisteniu pečene odpadových produktov pitnej minerálnej vody bez plynov, zeleného čaju, šípkového vývaru. Pred hlavným jedlom, mali by ste jesť surovú zeleninu, a jesť ovocie medzi, najmä melóny, melóny, marhule a slivky, ale hrozno je nežiaduce.

Budeme musieť upustiť od čerstvého pšeničného chleba, sladkého pečiva, mastných mäsa, sódy, sladkej vody. Dobrá zelenina, okrem zemiakov. Ich množstvo a spôsob prípravy nie je obmedzený.

Pohanka diéta 

Pohanka diéta odkazuje na low-sacharidov proteín. Vďaka svojmu zloženiu, bohatému na vitamíny (A, C, skupina B), patrí medzi hodnotné diétne produkty makronutrienty (draslík, vápnik, horčík, fosfor), mikročlánky (železo, mangán, meď, zinok). Ale ako každá iná diéta, aj nerovnováha hriechov. V dospievaní, rovnako ako v iných, na vstrebávanie vitamínov a minerálov sú potrebné aj tuky.

Napriek vysokej účinnosti vo vzťahu k dospelým je kontraindikovaný u adolescentov. Môže byť aplikovaný ako potrava jedného dňa vykládky.

trusted-source[7], [8]

Proteínová diéta

Z tých istých dôvodov sú lekári absolútne proti diéte pre dospievajúcich. Nedostatok vlákniny, sacharidov, minerálov, mnohých vitamínov môže vážne poškodiť zdravie mladých ľudí, pretože ich hormonálny systém ešte nebol vytvorený. Obzvlášť pravdepodobne trpia obličky. Odstraňujú produkty rozkladu proteínov. Ďalšie napätie na tele môže oslabiť ich funkcie, čo by znamenalo choroby iných systémov.

trusted-source[9]

Pitie stravy

Pitie diéty je založené na odstránení žuvacieho reflexu z výživného procesu (údajne nás stimuluje k jedlu veľa, čo spôsobuje chuť do jedla). Všetky potraviny by mali byť prijímané vo forme tekutín rôznej konzistencie: kaša polievky, peny, šťavy, smoothies, kefír, jogurt.

Odborníci na výživu upozorňujú adolescentov na neprípustnosť jej používania. Takáto hladová diéta môže viesť k dystrofii vnútorných orgánov, vyvolať rozvoj gastritídy, gastroduodenitídy, anémie. Ovplyvní sa imunita a sexuálna funkcia. Pitnú diétu možno použiť raz za dva alebo dva týždne. V tejto forme nemá veľký vplyv na váhu, ale to nepoškodzuje.

trusted-source[10], [11], [12], [13], [14]

Športová strava pre mládež

Pre adolescentov zapojených do športu, dôležitú diétu, ktorá poskytuje energiu a stavebný materiál pre svaly. Vo veku 6-12 rokov je denná dávka kalórií 1600-2200 jednotiek, pre staršie deti sa zvýši na 3000. Strava športovca-teenager by mal zahŕňať:

 • rastlinné a živočíšne bielkoviny - rôzne ryby, biele mäso, vajcia, orechy, strukoviny, mliečne výrobky;
 • komplexné sacharidy - celozrnný chlieb, obilniny, ovocie;
 • vitamíny a stopové prvky - vo výrobkoch a vitamín-minerálnych komplexoch. Dobrým dodávateľom železa sú jablká a pohánka, vápnik a draslík - tvaroh, mlieko, mliečne výrobky. Tieto komponenty sú primárne potrebné pre športovcov;
 • rastlinné tuky - olivový, slnečnicový, kukuričný olej, orechy;
 • pite veľké množstvo vody počas tréningu aj inokedy.

V menu je dominantná živočíšna bielkovina (až 65% z celkovej dennej dávky). Jedlo je pravidelné, s frekvenciou 4-5 krát denne, ale bez prejedania sa pred cvičením. Po tom, udržiavať pauzu 20 minút.Väčší zaťaženie, kalórie potravín.

trusted-source[15], [16]

Diéta získať váhu teen

Úplnosť nenatiera mladého muža alebo dievča, ale nadmerná tenkosť spôsobuje menej komplexov menejcennosti. Je to spôsobené skutočnosťou, že rýchly rast predbieha nárast telesnej hmotnosti. Okrem estetického problému môžu zdravotné problémy vznikať aj v dôsledku nedostatku užitočných látok.

Proteínová strava je najvhodnejšia pre dospievajúcich, aby priberali na váhe, aj keď nie je nutné úplne odstrániť tuky a sacharidy. V tejto diéte sú mliečne kaše, sendviče s maslom a džemom, syr, vyprážané mäso a ryby, vajcia, bohaté polievky. Počas dňa by malo byť 5-6 jedál. Zelenina a ovocie sú povinné, ale občerstvenie, najmä druhé raňajky, sa odporúča viac hustá.

trusted-source[17], [18]

Diéty pre lenivých dospievajúcich

Existujú triky pre lenivých adolescentov, ktorí sa nechcú fyzicky zaťažovať, držať sa diét, ktoré im umožňujú oklamať svoj hlad. Jeden z nich - pred jedlom, vypije pohár vody po dobu 15-20 minút (vypĺňa časť žalúdka, čím sa znižuje množstvo jedla, znižuje kalorický obsah potravín, stimuluje metabolizmus, odstraňuje odpadové produkty). Nie je potrebné umývať jedlo. V prípade potreby môžete medzi jedlami piť navyše.

Ďalším spôsobom, ako schudnúť je jesť zeleninu a ovocie kedykoľvek, keď je hlad, ale ešte 15 minút pred tým, piť pohár vody. Takéto vykladanie sa najlepšie vykonáva v lete s množstvom ovocia.

trusted-source[19], [20], [21]

Liečebné diéty pre mládež

Niekedy je potrebné ísť na diétu kvôli určitej chorobe. Lieky sa používajú aj na profylaktické účely. Takéto výživové systémy vyvíjajú odborníci s prihliadnutím na zvláštnosti patológií, samotného organizmu, kontraindikácií.

trusted-source[22], [23], [24], [25], [26],

Akné diéta pre mládež

Poruchy kože - častá pohroma adolescentov. To sa deje hlavne kvôli nestabilite hormonálneho pozadia, ale akné môže indikovať ďalšie poruchy v tele, podvýživa.

Všetci mladí ľudia milujú sladkú, stimulujúcu produkciu inzulínu. Stimuluje syntézu androgénov - mužských hormónov, ktoré zvyšujú vylučovanie mazových žliaz. Sebum upcháva póry, čo je impulzom pre vznik akné, vyrážky.

Stav kože je priamo závislý na čreve. Ak neplní svoju okamžitú funkciu, nedôjde k úplnému vyčisteniu od trosky a toxínov, potom je k tomu koža pripojená. Výsledkom je podráždenie, akné, komedóny.

V boji za zdravú epidermu musíte spojiť správnu výživu. Strava akné u adolescentov by mala obsahovať pektín a rozpustnú vlákninu na vytvorenie prospešnej mikroflóry. Menu by malo obsahovať perlovo-jačmeň a pohánkové cereálie, pšeničné otruby, hnedú ryžu, zeleninu: ružičkový kel, brokolicu; Kôň greeny, špenát.

Zinok má priaznivý vplyv na mazové žľazy a je tu veľa tohto prvku v hovädzom mäse, pečeni a morských plodoch. Je tiež potrebné zvýšiť príjem vitamínov v strave:

 • A - má protizápalové vlastnosti (nájdené v mliečnych výrobkoch, mrkve, kukurici, marhule, rybieho oleja);
 • Skupiny B sú zodpovedné za metabolické procesy, regeneráciu buniek (syr, kapusta, obličky, pečeň, pšenica a pohankové krupice);
 • E - podporuje metabolizmus vody a tukov v tele, stimuluje regeneráciu buniek, vykonáva zdvíhanie pokožky (v rastlinných olejoch, vajciach, špargli, hrášku, petržlenu, rybách, orechoch).

Omega-3 mastné kyseliny majú silné liečivé účinky. Väčšina z nich je v morských rybách, orechoch.

Všetky uvedené produkty v kombinácii so správnou prípravou a doplnením stravy akné. Nemôžete jesť korenené, mastné, údené. Tiež zakázané sú sladkosti, biely chlieb, muffiny, potraviny s vysokým obsahom jódu (morská kapusta, jodizovaná soľ), pretože prispievajú k tvorbe akné.

trusted-source[27], [28], [29], [30]

Diéta s ovčími kiahňami 

Plané kiahne - infekcia spôsobená vírusom herpesu v akútnom štádiu sa prejavuje vysokou horúčkou a vyrážkami po celom tele. Znížiť intoxikáciu tela, mliečnych a iných obilnín z rôznych obilnín, zeleninových polievok, ktoré sú obalené obilninami, množstvom zelenín, čerstvej zeleniny, ovocia, mliečnych výrobkov a bohatej pitnej vody, ovocných nápojov, bylinných odvarov (harmanček, mäta, medovky, šípky, nechtíka).

trusted-source[31], [32]

Hypoalergénna strava pre mládež

Hypoalergénna diéta pre adolescentov - precitlivenosť na rôzne látky - alergény naliaty do opuchu sliznice nosa, sčervenanie očí a slzenie, vyrážky na koži, ktoré výrazne znižujú kvalitu života a môžu viesť k nebezpečným komplikáciám. V tomto prípade je dôležité identifikovať alergén a eliminovať alebo znížiť jeho účinok na osobu.

Alergické reakcie sú často spôsobené jedným alebo viacerými produktmi. Môžu to byť vajcia, ryby, kravské mlieko, sladkosti a iné sladkosti, cereálne bielkoviny, citrusové plody, med, atď. Ak je alergén založený, potom v diéte pripravenej s pomocou lekára musíte tieto potraviny vylúčiť a nájsť úplnú náhradu za ich výživnú hodnotu.

V prípade neidentifikovaného provokatéra je potrebné postupne odstrániť produkty z potravy a sledovať reakciu organizmu. Najmenšie nebezpečenstvo hrozí z:

 • králičie a kuracie mäso;
 • zástera z perlového jačmeňa a proso;
 • zelené odrody jabĺk;
 • fermentované mliečne výrobky;
 • zeleň.

Jedlá sa pripravujú na diétnom základe, používajú sa rastlinný olej, nekvasený chlieb, kapusta a šaláty z uhoriek, polievky sú vhodnejšie ako vegetariánske, vývary sú sekundárne, obilniny - po 2 hodinách namáčania. Sladké nápoje sýtené oxidom uhličitým, lepší kompot zo sušeného ovocia a len voda sú z nápojov vylúčené.

trusted-source[33], [34], [35], [36]

Diéta pre mononukleózu 

Mononukleóza je infekčné ochorenie, ktoré vedie k zvýšeniu lymfatických uzlín. Zároveň sa zvyšuje teplota, slabosť, bolesť hlavy a niekedy aj bolestivé pocity pri prehĺtaní.

Polovica všetkých infekcií spadá do adolescencie. Počas choroby, majú všeobecné posilňujúce opatrenia, pre 1,5-2 mesiace zakazujú fyzické cvičenie a odporúčajú diétne potraviny. Pomáha prekonať akútne obdobie a posilniť imunitný systém v budúcnosti známe antioxidanty: citrusové plody, orechy, vajcia, mrkva, ríbezle, rybí olej.

Čerstvá zelenina a ovocie, chudé mäso, ryby, mliečne výrobky, rôzne obilné obilniny, prvé kurzy vo vývare sú vhodné na kŕmenie chorých. Vyprážané, korenené, údené, konzervované nemožno použiť, pretože pečene a sleziny a tak trpia infekciou.

trusted-source[37], [38], [39], [40]

Diéta pre teenagera s gastritídou

Dospievajúci gastritída je celkom bežná. Vášeň pre nezdravé jedlo, nepravidelné jedlá, stres v škole a iné psycho-emocionálne stresy, zanedbávanie hygienických pravidiel, dyskinéza žlčových ciest postupne vedie k zápalu sliznice žalúdka. Tam sú bolesti, ťažkosti v epigastriu, svrbenie, nevoľnosť.

Diéta pre gastritídu - hlavný spôsob, ako zmierniť podráždenie žalúdočných stien, zbaviť nepríjemných pocitov. Výživa dospievajúci závisí od mnohých vlastností patológie, kyslosti žalúdka. V každom prípade sú mastné, korenené, vyprážané jedlá, bohaté vývary vylúčené.

Pri nízkej kyslosti by potrava mala stimulovať syntézu žalúdočnej šťavy, naopak, neutralizovať kyselinu chlorovodíkovú. V každom prípade, viac tekutých jedál, menšie suché orechy, varená zelenina, aby sa zabránilo hrubým vlákninám, nízkotučné fermentované mliečne výrobky, vylúčenie celého surového mlieka pre hypocidnú gastritídu, kyslé ovocie a bobule s hyperkyselinou, pravidelnosť jedál zabráni mnohým problémom gastrointestinálneho traktu,

trusted-source[41], [42], [43], [44], [45], [46], [47]

Diéta pre atopickú dermatitídu

Atopická dermatitída - reakcia organizmu na určité potraviny. Imunitný systém niektoré z nich nevníma, čo sa prejavuje vyrážkami na tele, najmä v miestach ohybu končatín, na krku, lícach, čele. Krvný test na alergén pomáha identifikovať dráždivú látku.

Diéta pre atopickú dermatitídu u adolescentov eliminuje identifikovaný produkt, ako aj potenciálnych alergikov. Patrí sem ovocie (najmä citrusové plody), červená zelenina a bobule, tučné bravčové mäso, jahňacie mäso, vajcia kačíc, husi, kuracie mäso, mliečne výrobky, rôzne koreniny, med a iné sladkosti. Spôsob varenia by mal byť iba diétny, soľ a cukor by mali byť obmedzené v rozumných medziach.

trusted-source[48], [49], [50], [51], [52]

Diéta pre hypertenziu 

Časté prípady zvýšeného krvného tlaku u adolescentov. Sú spôsobené metabolickými, regulačnými, regeneračnými vlastnosťami rastúceho organizmu. Včasné odhalenie komplikácií môže zabrániť budúcim zdravotným problémom.

Normalizácia ukazovateľov úrovne tlaku vo veľkej miere závisí od správnej výživy. V dennej strave by malo byť dostatok vlákniny (najmenej 300 g), je potrebné znížiť spotrebu soli (5 g denne). Tlak je zvýšený omáčkami, uhorkami, hranolkami, solenými orechmi, hamburgermi, kokalou, údenými potravinami, čokoládou - musia byť vylúčené zo stravy.

Mastné potraviny tiež neprispievajú k stabilizácii ukazovateľov, pretože porušenie metabolizmu tukov vedie k zvýšeniu hladiny cholesterolu, jeho uloženiu na stenách ciev. Pri hypertenzii je najlepšia mlieko-zeleninová diéta s lipotropnými účinkami.

trusted-source[53], [54], [55], [56], [57], [58], [59], [60], [61], [62], [63], [64], [65]

Diéta pre epilepsiu 

Epileptické záchvaty sú spojené so zhoršenou excitáciou a inhibíciou v bunkách mozgovej kôry. V adolescencii sa ich frekvencia môže zvýšiť v dôsledku ignorovania pravidiel života diktujúcich chorobu: nezrovnalosti spánku, oboznámenosť s alkoholickými nápojmi, ignorovanie antikonvulzívnych liekov, zapojenie sa do traumatických športov.

Princíp výživy v epilepsii by mal byť založený na ketogénnej diéte, ktorá sa vyznačuje prevahou tuku v porovnaní s proteínmi a sacharidmi v potrave a druhá by mala byť minimalizovaná. Takéto potraviny vedú k tvorbe ketónov - metabolických produktov, ktoré vstupujú do mozgu, poskytujú antikonvulzívny účinok.

Výber produktov zvyčajne vykonáva lekár. Okrem tukov by menu malo obsahovať tie, ktoré dodávajú kyselinu listovú, vitamín B12, D, K, vápnik a horčík. A toto sú ryby, obilniny, mliečne výrobky, ovocie, zelenina, hovädzia pečeň.

trusted-source[66], [67], [68], [69], [70]

Diéta pre deformáciu žlčníka 

Žlčník v dôsledku rôznych okolností je schopný zmeniť svoj tvar a umiestnenie. Najčastejšou deformáciou je ohyb krku. To vedie k zápalu tela - cholecystitíde a blokovanému odtoku žlče. Je nevyhnutný pre vstrebávanie tuku, pohyb potravy cez črevá. Porušenie jeho rozdelenia nepriaznivo ovplyvňuje funkcie trávenia.

V tejto situácii je nemožné ovplyvniť samotný žlčový kameň a musíte ho opraviť odstránením mastných, ťažko stráviteľných potravín zo stravy. Je dôležité, aby ste sa prejedali, jedli malé jedlá, ale často. Ak chcete byť vedený lekárskou diétou č. 5 podľa Pevznera, zahrnúť do menu kaše, polievky, iné akútne jedlá. Cook, obísť vyprážanie, sekanie chudé non-tuk varené alebo pečené mäso, nepoužívajte majonézu, znížiť spotrebu kyslých potravín, ako je šťuka, jesť sušený chlieb. Zabudnite na huby, cibuľu, cesnak, fazuľu, reďkovku, čokoládu, silnú kávu.

trusted-source[71], [72], [73], [74], [75], [76], [77], [78]

Zápcha stravy

V dospievaní sú často problémy s pohybmi čriev. Zápcha môže byť spôsobená nesprávnou diétou, stresom, rôznymi psychologickými nerovnováhami, pochybnosťami o sebe, napríklad v spoločnosti priateľov, hanbiť sa odísť na záchod. Dlhodobé sedenie pri stole, a potom aj pri počítači, dysfunkcia štítnej žľazy, ochorenie gastrointestinálneho traktu a dlhodobé užívanie niektorých liekov, vrátane antibiotík, prispievajú k nepravidelnému vyprázdňovaniu.

Ak ste nenainštalovali žiadne diagnózy, potom musíte nastaviť výkon a zvýšiť množstvo tekutiny, ktorú pijete. Aký je pozitívny vplyv na riešenie problému? Zlepšiť pohyblivosť črevných potravín bohatých na vlákninu: surová a varená zelenina, ovocie, obilniny (ovsené vločky, jačmeň, kukurica), otrubový chlieb. Menu by malo byť prvé kurzy, mliečne výrobky, v sezóne nevyhnutne tekvice.

Je potrebné minimalizovať suché mäso, použitie vyprážaných, konzervovaných jedál, ryže, kávy a kakaa.

trusted-source[79], [80], [81], [82], [83], [84], [85], [86], [87], [88]

Strava na mesiac pre mládež

Diéta pre dospievajúcich sa výrazne líši od dospelých. Taký dlhý mesiac ako mesiac nie je možné zbaviť rastúci organizmus živín. Jedlo by malo zabezpečiť rast svalov dieťaťa na úkor bielkovín, doplniť energiu sacharidmi, ale obsahovať menej tuku, hoci telo ich tiež potrebuje.

Čo môžete jesť? Je nevyhnutné, aby menu obsahovalo mlieko, tvaroh, ryazhenka, jogurt - všetky nízkotučné, mäsové, rybie a morské plody, veľa zeleniny, ovocia a rôznych obilnín. Jedlo by malo byť menej solené, variť diétne. Čo nemôže jesť? Sladká sóda, hranolky, údené mäso, sladkosti a pečivo treba povedať nie.

trusted-source[89], [90], [91]

Menu diéta pre mládež na týždeň

Pre dospievajúcich, môžete usporiadať pomerne rôznorodé diétne menu, ktoré nespôsobí žiadne odmietnutie, a bude mať prospech iba telo a znížiť váhu.

Menu takejto stravy pre tento týždeň môže byť nasledovné:

 

Raňajky

Obed

Popoludňajší čaj

Večera

Pondelok

Ovesné vločky na vode, varené kurča, nesladený čaj

Vegetariánsky boršč, syrový toast, vajce

Kefír s bochníkom

Čerstvý zeleninový šalát, zapekané zemiaky

Utorok

Mliečna kukurica, zelený čaj

Polievka s ryžou a zeleninou, karbonátky

Apple hruška

Parné ryby, paradajky, uhorky

Streda

2 varené vajcia, zeleninový šalát

Kuracie prsia, zeleninový guláš

2 mandarínky

Tvaroh, napojená medom, šálka mlieka

štvrtok

Cestoviny z tvrdej pšenice, pohár paradajkovej šťavy

Polievka s karbonátky, bochník s tvrdým syrom

Pečené jablká

Mäso s pohánkou, kompót zo sušeného ovocia

Piatok

Parný amlet, čaj

Zemiaková kaša, upečené ryby

Orechy

Karbonátky s čerstvým kapustovým šalátom

Sobota

Kastról syr, čaj

Jačmeňová polievka, toast so syrom

Grapefruit

Varený karfiol, kurča, čaj

Nedeľa

Ovocný šalát, čaj s ruskom

Vinaigrette, mäsová patty

Kiwi, pomaranč

Kefír so sušienkami

trusted-source[92]

Kontraindikácie

Nie všetky a nie vždy sú diéty ukázané adolescentom. V prítomnosti chorôb, najmä zažívacieho ústrojenstva, je nutné poradiť sa s lekárom. Buď ho zakáže, alebo urobí vlastné úpravy pre indikácie.

Adolescenti kontraindikujú low-carb, mono-diétu. V prípade nutričnej nerovnováhy existuje riziko rôznych komplikácií a je možný fyzický vývoj.

trusted-source[93], [94], [95], [96], [97], [98], [99]

Recenzia

Mnohí rodičia potvrdzujú účinnosť stravy pre mládež. Samozrejme, toto a ich značné zásluhy. Organizovanie správnej diéty, výber zdravých potravín a ich varenie diétnym spôsobom je veľká časť úspechu.

Podľa iných preskúmaní je často problém nájsť rozumné argumenty, aby sme na dlhú dobu nesedeli na diéte. Maximalizmus mladých ľudí, ohýbanie potravinových obmedzení zníži váhu, ale aj poškodenie zdravia. Pre dospievajúcich by mala byť strava postupná, nie je tu miesto pre agresiu. Psychológovia a odborníci na výživu sa môžu stať asistentmi pri riešení tohto problému.

Tam je účinný spôsob, ako schudnúť v týždni bez stravy znížením o jednu tretinu slúžiace a intenzívne cvičenie.

trusted-source[100], [101], [102], [103], [104], [105]


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.