Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Molybdén

Lekársky expert článku

Internistické infekčné ochorenie
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 01.06.2018

Tento mikroelement - molybdén - objavil vedec Scheele, ktorý v roku 1778 dostal kyselinu molybdénu a niekoľko jej solí. Kov v čistom tvare získal I. Berzelius v roku 1817.

Základné informácie o molybdéne

trusted-source[1], [2], [3], [4]

Základné informácie o molybdéne

Molybdén (Mo) je jedným z najdôležitejších mikroelementov, ktoré v ľudskom tele tvoria rôzne účinné látky, enzýmy, hormóny, respiračné pigmenty. Jeho hlavnou funkciou je urýchlenie rôznych reakcií tela. Treba tiež poznamenať, že tento prvok je jedným z hlavných stavebných materiálov pre xantoxidázu, čo je enzým zodpovedný za konverziu dusíkatých zlúčenín. Molybdén sa nachádza hlavne v bunkových orgánoch. Vysoká koncentrácia tohto mikroelementu je zaznamenaná v orgánoch ako je ľudská koža, pečeň, obličky a aorty. V rôznom množstve obsahuje molybdén všetky tkanivá a orgány ľudského tela.

trusted-source[5], [6], [7], [8]

Potreba molybdénu za deň

V závislosti od úrovne fyzickej práce a telesnej hmotnosti človeka sa môže dopyt po molybdéne pohybovať v rozmedzí od 75 do 250 μg.

Pre starších ľudí (viac ako 70 rokov) je potreba tohto stopového prvku znížená o 25% a nie je väčšia ako 200 μg.

Za určitých podmienok sa minimálna spotreba molybdénu môže meniť až na 300-400 μg denne.

Prečo sa zvyšuje potreba molybdénu?

Nedostatok molybdénu je veľmi zriedkavý. Dôvodom môže byť slabá, monotónna strava alebo dlhodobý pobyt na intravenóznej výžive.

Asimilovateľnosť molybdénu

Molybdén a meď sú anti-prvky, ktoré navzájom obmedzujú svoju činnosť. Vytesaním medi z jej zlúčenín molybdén znižuje intenzitu oxidačných reakcií v tele.

Do dnešného dňa sa skúma interakcia molybdénu s enzýmami, hormónmi a vitamínmi. Je dôležité poznamenať, že ak veľké množstvo tohto mikroelementu vo vonkajšom prostredí zvyšuje riziko ochorení goiter.

Na záver - molybdén je tiež antagonista jódu. Prebytok tohto prvku v tele je príčinou vzniku dny a nárastu kyseliny močovej v krvi.

Symptómy nedostatku molybdénu

Zvýšená tvorba obličkových kameňov, zvýšené riziko rakoviny a impotencie.

Známky predávkovania molybdénom

Prebytok tohto mikroelementu v strave zvyšuje množstvo kyseliny močovej v krvi a vedie k výskytu "molybdénovej dny" a zvyšuje aktivitu alkalickej fosfatázy.

Výrobky obsahujúce molybdén (μg na 1000 g)

Aké je množstvo molybdénu v rôznych produktoch? Najväčší - u obilnín a kvasníc, strukovín a listovej zeleniny, cesnaku.

Zelenina z molybdénu obsahuje 0,04 až 0,2 mg / kg. Molybdén je tiež bohatý na mrkvu, marhule, melóny, karfiol a kakao.

Tento prvok sa stále nachádza v zvieracích obličkách a pečeni.


Pozor!

Na zjednodušenie vnímania informácií boli tieto pokyny na používanie lieku "Molybdén" preložené a predložené v špeciálnom formulári na základe oficiálnych pokynov na lekárske použitie lieku. Pred použitím si prečítajte anotáciu, ktorá prišla priamo k lieku.

Popis je poskytovaný na informačné účely a nie je návodom na seba-liečenie. Potreba tohto liečiva, účel liečebného režimu, spôsobov a dávky liečiva určuje výlučne ošetrujúci lekár. Samoliečenie je pre vaše zdravie nebezpečné.

Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.