Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Hormóny v tabletách: výhody a nevýhody

Lekársky expert článku

Endokrinológ
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 11.04.2020

O výhodách a poškodení hormónov existuje veľa mýtov a dohôd. Hovoríme o tom, ako hormóny v tabletách, ktoré si kúpite v lekárni, ovplyvňujú ľudské telo.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5]

Účinky na telo injekcií, krémy a gély s estrogénmi

Je podobný účinku, ktorý sa dosiahne pri použití náplasti. To znamená, že estrogény z krémov, gélov, injekcií neprechádzajú cez gastrointestinálny trakt, čo znamená, že nedosiahnu pečeň a okamžite sa namočia do krvi. Z tohto a ich účinok na telo je iný, mäkší.

Je pravda, že významnou nevýhodou týchto metód je, že hladina estrogénu v tele kolíše. Pri užívaní perorálnych hormónov je trvalá. Je to preto, lebo sa absorbujú do krvného obehu rýchlejšie ako pri perorálnom podaní. Ale sú tiež vylúčené z tela príliš rýchlo. To znamená, že ovplyvňujú funkcie orgánov, sú slabšie ako orálne lieky s estrogénmi.

Účinok na telo nervových liečiv s estrogénmi má túto vlastnosť. Najprv dramaticky zvyšujú koncentráciu estrogénov v krvi, potom sa ich efekty strácajú a potom sa estrogény vylučujú z tela. To znamená, že hladina estrogénu v tele na tomto príjme je nestabilná.

Najmä v porovnaní s perorálnymi liekmi, ktoré poskytujú relatívne stabilnú hladinu estrogénu v tele. Ak chcete ovplyvniť hladinu estrogénu v tele správne, endokrinológ by nemal správne vypočítavať dávku liekov, ale môže tiež predpísať kombinovanú metódu získania estrogénov. To znamená použitie a orálne prípravky s estrogénmi a krémy, gély, náplasti, injekcie - podľa výberu.

trusted-source[6], [7], [8], [9], [10], [11], [12]

Keď je progesterón nežiaduci

Táto schôdzka nie je potrebná a dokonca nebezpečná, ak má žena nadmernú hmotnosť alebo žiadnu maternicu v dôsledku chirurgického odstránenia. Forma uvoľňovania hormónu nie je dôležitá - nie je potrebné používať s týmto hormónom ani orálne prípravky s progesterónmi, ani krémy, injekcie ani hormonálne náplasti.

Ak žena s nadváhou urobí to, bude mať ešte väčšiu chuť do jedla, inzulínová rezistencia k telu sa zvýši a produkcia rastového hormónu sa spomalí.

V prípade, že žena váži viac ako 10 kg, mala by užívať estrogény bez účasti progesterónu, čo povzbudí nahromadenie tukov.

Existuje krvácanie kvôli progestínu a progesterónu?

Progestín a progesterón sú obsiahnuté v hormonálnych liekoch, ktoré lekár predpisuje po menopauze. To umožňuje ženke udržiavať funkciu reprodukčného systému tela.

V crinone a v metrike optimálne dávky prírodného progesterónu

Progesterón s androgénnym pôvodom sa vyskytuje v géne, mikronóriu, ako aj antikoncepčné prostriedky niektorých a ovónom a tiež modón.

Progesterón gastagenetického pôvodu je obsiahnutý v tsikríne, overený, amena; ortho-reťazec, dezogén, myrta; Orto-cykloalkény.

Pri užívaní estrogénu po menopauze je dôležité posilniť jeho účinok s progesterónom. Takže žena sa môže vyhnúť vrstvám na vnútornom dni maternice kvôli účinkom estrogénu. Tieto stratifikácie môžu byť nebezpečné, pretože môžu vyvíjať nádory - benígne alebo malígne.

Progestín v antikoncepčných tabletách pomáha žene v reprodukčnom veku vyhnúť sa neplánovanému tehotenstvu. Progestín (alebo progesterón) neumožňuje ovuláciu, čo znamená, že tehotenstvo nenastane. Pomocou progestínu sa maternica (jej horná vrstva) stáva na krku oveľa tenšie, nepriepustné hlienové formy a spermie nemôžu preniknúť cez ňu.

trusted-source[13], [14], [15], [16], [17], [18]

Progestín a nadváhu

Progesterín alebo progesterón možno použiť na normalizáciu hmotnosti. Tieto hormóny môžu pomôcť kontrolovať (znižovať) chuť do jedla a žena sa tak zotavuje tak rýchlo, proces ukladania tukov sa zastaví.

Pred použitím na tento smrekový prípravok s progestínmi sa poraďte s lekárom o dávkovaní. Dôležité je uvoľňovanie prípravkov s progestínmi (náplasť, tablety, krém, injekcia), koncentrácia a typ hormónov a tiež to, či v komplexe existujú nejaké prísady s estrogénmi.

Má progestín vedľajšie účinky?

Áno, a on nie je sám. Ak je progestín nevylučovaný telom, ale vstupuje do tela zvonka, najmä po menopauze, môže to byť pre ženu nebezpečný. Jeho vedľajšie účinky môžu byť nasledovné.

  • Silná a stála túžba je
  • Opuch nôh
  • Zvýšená podráždenosť a výkyvy nálady
  • Bolesti hlavy, ktoré sa striedajú s bolesťou brucha
  • slabosť
  • Nadmerná úplnosť
  • Silná citlivosť na hrudi, najmä bradavky, bolesť pri najmenšom dotyku
  • Znížená citlivosť zvyšku tela

Ak ste už neúmyselne užívali progestíny a zaznamenali ich negatívne účinky, stojí za to, že telo kontroluje hormonálnu rovnováhu. Ak chcete neutralizovať účinok progestínov na orgány a systémy, musíte skontrolovať, aké prípravky užívate a koordinovať ich dávky.

Progestín a estrogén by mali byť vyvážené, ako progestín a androgény. Ich dávky a pomery pomôžu vypočítať endokrinológ.

Pred podaním progestínov je dôležité vedieť, že ich dávka v hormonálnych prípravkoch môže byť vysoká alebo nízka. Závisí to od toho, ako hormonálne lieky ovplyvňujú telo ženy.

Také hormonálne lieky, ako je desogestrel a norgestimát, majú veľkú koncentráciu progestínov a nižšiu koncentráciu androgénov. To znamená, že ich použitie pravdepodobne nepovedie k negatívnej kožnej reakcii vo forme akné a sčervenania. Ale vysoká hladina progestínov vyvolá vznik tukových usadenín, najmä v páse a bokoch, rovnako ako v bruchu. Tieto lieky môžu tiež vyvolať depresiu, výkyvy nálady, zvýšenú chuť do jedla.

Takéto hormonálne lieky ako depo-provera alebo nor-planeta alebo iné perorálne kontraceptíva obsahujú progestín bez akýchkoľvek prísad. Z tohto dôvodu sa stávajú nebezpečnejšími, pretože tým, že ich užívajú, žena riskuje, že získa maximálne vedľajšie účinky pri užívaní progesterónov bez vplyvu estrogénov. V tomto prípade môžete požiadať lekára o dodatočné vymenovanie hormónov estrogénmi do zloženia.

trusted-source[19], [20], [21], [22], [23]

Nesprávna tolerancia progestínov

Dokonca aj keď žena vezme progestíny v naturáliách, telo môže na ne reagovať so slabou vnímavosťou. Preto pred užívaním týchto liekov by ste mali konzultovať s lekárom, urobiť test na toleranciu hormónov. Vzhľadom na to, že vedľajšie účinky zlé znášanlivosti progestínu môžu byť bolesti hlavy, pokles sexuálnej túžby, poruchy funkcie čriev, bolesti bradaviek pri najmenšom dotyku, nadúvanie.

Podľa štúdie potom môžete užívať estrogény namiesto progestínov. Ak je stav ženy s intoleranciou na progestín sprevádzaný krvácaním, musíte urobiť ďalšie testy a biopsiu endometria maternice. To je dobrá prevencia rakoviny maternice a zníženie pravdepodobnosti krvácania, ak správne vypočítate dávku estrogénu. Nezabudnite však súčasne na bioptickú kontrolu endometria a neustále konzultácie s gynekológom - v prípade potreby raz za mesiac.

Môže byť krvácanie pri užívaní progestínu?

Áno, môžu. Najmä ak ste prvýkrát užívali progestín a potom ste prestali užívať. Potom sa objaví menštruácia. V tejto dobe sa vrstva maternice (vnútorná) odmieta a opustí telo. Preto má žena prevenciu rakoviny, pretože sa môže vytvoriť rakovina na vnútornej vrstve maternice (endometria).

Táto podmienka nie je príliš vhodná pre tie ženy, ktoré sú v období menopauzy, pretože už sa stali nezvyčajnými tampónmi a krvácaním, ale tu prídu znova. A potom ženy užívajú progestíny nie s prestávkami, ako sú antikoncepčné prostriedky, ale neustále. Tým sa eliminuje možnosť krvácania.

Estrogény na orálne podávanie

Ak má telo málo estrogénov prírodného pôvodu (t.j. Tých, ktoré telo produkuje), ľudia berú hormóny z lekárne. Stojí za to vedieť, že estrogény vo forme 17-beta estradiolu z hormonálnych drogérií nám dávajú príležitosť získať estrogény, ktoré sú chemicky podobné prírodným, vylučovaným vaječníkmi.

Aký je rozdiel medzi hormónmi v tabletách a tými, ktoré dostávajú hormonálne náplasti? Prvý sa dostane do pečene a recykluje to. To je dobré vzhľadom na skutočnosť, že pri nízkej koncentrácii v krvi HDL, orálne prípravky s estrogénovými hormónmi v kompozícii stimulujú jeho produkciu v tele. Dôvodom je, že estrogény môžu stimulovať sekréciu HDL in vivo.

Nevýhody ústnej pilulky - že keď je zlé dávkovanie a bezohľadný voľbou, pretože oni môžu skočiť krvný tlak, hormóny zvýšenie estrón a trigitseridov bude vyrábať viac normálne.

To môže viesť k tvorbe kameňov v obličkách a žlčníku. Preto pred použitím liekov s estrogénmi je potrebné vykonať test na stav obličiek a žlče, ako aj hladinu cholesterolu v krvi.

Ak užívate estrogény z náplastí, gélov alebo krémovej konzistencie, estradiol nestimuluje produkciu HDL tak intenzívne, jednoducho ju udržiava na normálnej úrovni. To je dôležité, keď je hladina HDL v tele vysoká alebo blízko k nej.

Ak veľa cholesterolu v tele (najmä zlý cholesterol), zatiaľ čo hladina HDL sú príliš nízke, hormóny estrogén ako súčasť hladiny cholesterolu normalizovať Help (jeho zníženiu) a koncentrácia zvýšenie HDL cholesterolu.

Z tohto dôvodu začne srdce fungovať normálne, cievy budú pružnejšie, ich steny budú silnejšie, riziko krvných zrazenín sa zníži.

Takže s vysokou hladinou cholesterolu sú perorálne kontraceptíva s estrogénmi vhodnejšie pre vás, a na nižšej úrovni - náplasti a gély.

trusted-source[24], [25], [26], [27], [28], [29], [30], [31], [32]

Sadra s estrogénmi

Sadra s estrogénmi

Takáto náplasť spravidla obsahuje hormóny estrogény a ich najjasnejším zástupcom je 17-beta-estradiol. Je to dobré, pretože sa ľahko vstrebáva do pokožky a cez krv sa dostáva priamo do krvi, čím sa obchádza gastrointestinálny trakt a pečeň. Toto je podobné prírodnému procesu pred začiatkom menopauzy, keď vaječníky produkujú estrogény, ktoré okamžite vstupujú do krvného obehu.

Mínus tejto metódy dodávania estrogénov do tela je to, že nie sú spracované v pečeni, sú čiastočne zničené. Takže účinok na telo nie je taký intenzívny ako prirodzený hormón estrogén.

Estrogénové náplaste s estradiolom v kompozícii môžu mať vplyv na telo rôznymi spôsobmi, pretože majú odlišnú koncentráciu hormónov. Závisí to od toho, koľko dní prilepíte náplasť k pokožke. Môže to byť 5 dní, a možno 7-8 dní. Ak chcete zistiť, ktorá dávka estradiolu pomocou náplasti je pre Vás potrebná, poraďte sa so svojím lekárom, aby ste neprekročili dávku.

Malo by sa vziať do úvahy, že každý organizmus je individuálny, metabolizmus každej ženy prechádza rôznymi rýchlosťami, čo znamená, že hormóny sa budú rovnako asimilovať rôznymi rýchlosťami. To tiež určuje typ náplasti.

Nevýhodou náplasti je tiež to, že môže spôsobiť alergickú reakciu tela vo forme vyrážky na koži. Je dôležité skontrolovať, či telo reaguje s alergickou vyrážkou alebo sčervenaním pred aplikáciou náplasti s estrogénmi.

Prínosy estrogénových náplastí pre ľudí s tukom

Aké sú výhody náplastí, ktoré obsahujú estradiol (hormón z estrogénovej skupiny)? Ich hmotnosť.

Omietky s estradiolom

Sú schopní normalizovať hladinu estrogénov v krvi, najmä hormón estradiol. Spôsob, akým sa dostane do krvi pomocou náplasti, je podobný tomu, ktorý dodáva estradiol prirodzene, keď sa produkuje vaječníkmi. To je dobré pre tie ženy, ktoré majú vysoký krvný tlak a majú bolesť hlavy počas menštruačného obdobia.

Keď estradiol vstupuje do tela cez náplasť, umožňuje normalizovať hladinu glukózy a neutralizovať imunitu tela inzulínu. Náplasť s estradiolom v úlohe svojho dodávateľa pomáha lepšie ako perorálne pilulky.

Estradiolové lepidlo je dobré pre tie ženy, ktoré majú vysokú úroveň estrónu, pretože to nezvyšuje. Je to spôsobené tým, že sa omietkové látky okamžite vstrebávajú do krvi a obchádzajú pečeň.

Keďže omietkové látky neprechádzajú cez pečeň, môžu normálne interagovať s inými liekmi.

Triglyceridy v tele sa nestávajú viac s náplasťou s estradiolom. Nie sú v rozpore s perorálnymi liekmi, ktoré obsahujú estrogén.

Estradiol z náplasti zostáva v tele v rovnakej koncentrácii, jej hladina sa nezvyšuje, aj keď má telo veľa cholesterolu. Perorálne prípravky s estradiolom môžu zvýšiť jeho hladinu.

Prijatie progestínov: v akej forme?

Progestíny ako všetky ostatné hormóny môžu vstúpiť do tela vo forme perorálnych tabliet vo forme krémov, injekcií, gélov a iných liekov. Od spôsobu, akým žena užíva progestíny, závisí od ich vplyvu na hormonálnu rovnováhu, a teda aj na blaho. Spôsob výberu progestínu závisí od charakteristík organizmu.

Je potrebné konzultovať s ošetrujúcim lekárom, aby ste si vybrali optimálnu formu užívania progestínov. A tiež, či sú potrebné ďalšie hormóny vo forme estrogénov alebo androgénov na zvýšenie účinku po podaní progestínov.

Existujú tiež kombinované hormonálne látky, ktoré ovplyvňujú telo komplexným spôsobom. Napríklad aktívna látka, v ktorej je beta-estradiol a noretindrón. Pomer 1: 0,5 je optimálny, aby sa žena cítila lepšie a normalizovala hormonálnu rovnováhu. Okrem toho, s optimálnym pomerom hormónov v lieku, žena znižuje riziko krvácania z maternice.

Ako sa vyhnúť prírastku hmotnosti v dôsledku užívania hormónov?

Ak užívate antikoncepčné tabletky, mali by mať približne 1 mg noretindrónového hormónu alebo podobných látok a až 50 μg estradiolu. To umožní vyhnúť sa zvýšeniu chuti do jedla a potom sa nenašiel ďalší kilo. Ak je v antikoncepcii viac progestínu (pozri zloženie na obale), naopak, chuť do jedla sa zvýši a hmotnosť sa zvýši.

Vysoký obsah progestínov sa vyskytuje v prípravkoch ako mycet, allez a laestrin. Keď ich zakúpite, určite budete jesť viac a rýchlo sa zotavíte.

Prijatie kombinovaných liekov

Ak liek obsahuje kombináciu hormónov: estradiol a norgestimát, pôsobí na telo dávkovo a fázovo. Estrogény a progestíny vstupujú do krvného obehu cez pečeň v užitočnejších pomeroch, ako keby žena užívala samotný progestín alebo samotné estrogény. Po prvé, telo užíva iba estradiol (tri dni), potom - progestíny s estradiolom (tiež tri dni), potom - opäť jeden estradiol. Takže drogy sa striedajú a poskytujú ženám dobrú hormonálnu podporu.

Žena teda výrazne znižuje riziko krvácania a účinok hormónov na telo sa zintenzívňuje. Nervové receptory ich berú lepšie.

Pri užívaní kombinovaných liekov sú tu aj nevýhody. Ak žena trpí nadváhou, depresia, nervové zrútenie, ona vyvinula diabetes, je inzulínová rezistencia, trpí migrény, existuje tendencia tvoriť obličkové kamene a žlčník, progestin je najlepšie vziať v jeho čistej forme, ale nie v kombinácii. V opačnom prípade je telo nemôže tolerovať jeho denné výkyvy v niekoľkých fázach a asimiláciu nepríjemných symptómov (ako sú bolesti hlavy) môže výrazne zvýšiť.

trusted-source[33], [34], [35], [36], [37], [38], [39], [40], [41]

Ďalším spôsobom, ako dodať progestíny do tela

S cieľom dodať progestíny do tela iným spôsobom a zmierniť ich vplyv na telo existujú formy vo forme vnútromaternicových systémov. Je to dobrý spôsob dodávania progestínov do tela za predpokladu, že dôjde k nadmernej hmotnosti a silnému apatitu, čo sa v tomto prípade nezvyšuje. Progestíny v tomto prípade zohrávajú úlohu vnútromaternicových kontraceptív.

V období menopauzy by ste nemali používať takéto metódy, pretože antikoncepcia už nie je vaším cieľom.

Dobrí zástupcovia intrauterinných dodávateľov progestínu sú Mirena a Progestasert. Poskytujú príležitosť na zabezpečenie dodávky progestínov do vnútornej vrstvy maternice, zvyšok sa dostáva do krvi. Vzhľadom na malý počet progestínov v krvi nebude koža reagovať s vyrážkami a sčervenaním, preto je tento spôsob antikoncepcie bezpečnejší ako perorálne formy hormónov.

trusted-source[42], [43], [44], [45], [46], [47], [48]

Cyklické podávanie progestínu

Ak užívate progestíny dlhšie ako šesť mesiacov, u 80% pacientov sa krvácanie zastaví vôbec. To znamená, že príležitosť na počatie je neutralizovaná. Ale u 20% pacientov naopak, krvácanie môže ísť kedykoľvek. Toto je účinok progestínov na telo. Potom budete potrebovať ďalšie lekárske rady a zmenu pravidelnosti užívania progestínov.

S ohľadom na štúdiách vykonávaných za účelom stanovenia optimálneho cyklu prijímacie progestin, v ich priebehu, sa zistilo, že tým, že cyklický progestin, si pauzu každý mesiac alebo raz za tri mesiace, ženy výrazne znižuje riziko maternice rakoviny endometria - jeho vnútornú vrstvu.

Preto musíte vypočítať dávku progestínov, aby ste sa vyhli rakovine maternice a nepoškodili zdravie nadmerného príjmu s častým krvácaním.

trusted-source[49], [50], [51]

Fáza progestogénu

Podľa medzinárodných štúdií, progestogén užívaný každý deň bez prestávok alebo s periodicitou niekoľkých dní každé tri mesiace pomáha chrániť maternicu pred rakovinou. Ale v tomto prípade je dôležité, ako dlho žena užíva progestogén.

Počas laboratórnych experimentov bolo zistené, že tí, ktorí užívajú progestogén len týždeň, v 4% prípadov, riskujú vývoj cystickej hyperplázie. Preto by ste mali užívať liek iba podľa pokynov lekára a počas tohto času, ako je uvedené v návode na použitie. Ukazovateľ, že užívate progestogén, je nesprávny - krvácanie počas jeho podávania a nie po.

Čím dlhšia žena užíva progestín, tým je tenšia vrstva maternice a krvácanie sa stáva oveľa obmedzenejšie a netrvá tak dlho.

Tí, ktorí sú proti krvácaniu

Ak žena nechce, aby pokračovala v menštruácii, musíte užívať progestín a estrogén v kombinácii predpísanej lekárom. A fáza recepcie by mala byť dlhá, konštantná, denne. Prestávky nepotrebujú. Lekári túto metódu nazývajú trvalou kombinovanou terapiou. Príkladom liečiva s pomerom progestínu a estradiolu je aktivita. Obsahuje noretindrón a beta-estradiol v pomeroch, ktoré nezvyšujú chuť do jedla a nespôsobujú paniku kvôli zníženiu kontroly hmotnosti.

Prečo potrebujete sledovať zloženie liekov

V dôsledku pokusov kontrolujúcich podávanie prípravkov s progestínom sa zistilo, že malé množstvá noretrodínu v takýchto prípravkoch môžu znížiť túžbu po potravinách oveľa viac ako v prípravkoch bez nich.

Tie ženy, ktoré užívajú progestíny po celú dobu, ale nezahŕňajú estrogény v hormonálnej ponuke, majú problémy s nadmernou podráždenosťou, potlačujú tlak na náladu. Progesterón vo svojej čistej forme nemôže dovoliť, aby hormón estrogén plne ovplyvňoval receptory mozgu, zvyšuje chuť do jedla, stráca sa chudnutie a zvyšuje sa hladina zlého cholesterolu v krvi.

Ak je hladina cholesterolu v krvi predtým vysoká, denný príjem progestínu v jeho čistej forme môže ešte viac zvýšiť, čo vedie k problémom s tvorbou trombov, vaskulárnych a srdcových ochorení.

Progestíny v ich čistej forme, užívané bez prerušenia, môžu zhoršiť situáciu so zvýšenou hladinou cukru v krvi. To je obzvlášť nebezpečné pre ženy s cukrovkou alebo pre tých, ktorí neberú inzulín.

Preto je veľmi dôležité brať do úvahy všetky vlastnosti vášho tela a konzultovať s lekárom vopred o dávkach a cyklickosti užívania progestínov.

Prípravky s progesterónom bez lekárskeho predpisu

Sú nebezpečné alebo naopak neškodné, pretože sa predávajú bez lekárskeho predpisu? V dôsledku experimentov v jednej z rastlín našli vedci molekulu podobnú vplyvu účinku progesterónu. V zložení tejto rastliny existovali látky, ako je prírodný estrogén. Táto rastlina - príchute (divoké zemiaky), rovnako ako sója, niektoré strukoviny.

Vlastnosti týchto rastlín sa používajú v niektorých krémoch, ktoré sú propagované ako zdroje progesterónu v jeho čistej forme. Sú navrhnuté na použitie bez vymenovania lekára. Je to nebezpečné?

Krémy s týmito zložkami sa líšia od vzorca, z ktorého je chemický hormón zložený z estrogénu alebo progestínu. Takže ich vplyv na telo bude iný. Rakovina endometria maternice podľa vedeckých údajov tieto lieky nemožno zabrániť, pretože sú pre ne príliš slabé.

Aby bol tento účinok účinný, obsah krémov so sójovým alebo sladovým extraktom by sa mal v laboratóriu spracovať pomocou chemických prípravkov. Ľudské telo, prijímajúce svoje prírodné zložky, fytosterol, nebude schopné spracovávať progestíny a estrogén rovnakým spôsobom ako v laboratóriu - to znamená robiť z nich liek na prevenciu rakoviny.

Krémy bez predpisu a obezita

Pacienti, ktorým sú ponúkané krémy s fytosterolmi namiesto skutočných progestínov a estrogénov, si môžu myslieť, že postihujú telo prirodzene bez vedľajších účinkov. V skutočnosti to nie je. Takéto lieky, bez toho, aby mali vplyv skutočných hormónov, väčšinou prispievajú k zvýšeniu hmotnosti. Ale sú propagované ako liek na chudnutie.

Navyše zloženie liekov nemusí obsahovať skutočné dávky progesterónu, ktoré sú značne nadhodnotené. Užívanie takýchto vaginálnych krémov môže viesť k nadmernému krvácaniu, zvýšenému cholesterolu, zvýšeniu chuti do jedla a zvýšeniu hmotnosti, čo je ťažké kontrolovať.

Takže účinok lieku bez predpisu môže byť úplne opačný v porovnaní s tým, čo žena očakávala.

trusted-source[52], [53], [54], [55], [56], [57], [58], [59], [60], [61]

Ako prestať riskovať?

Ako prestať riskovať?

Nezabudnite navštíviť svojho gynekológa a ukázať mu hormonálnu drogu, ktorú ste si kúpili bez lekárskeho predpisu, aby ste sa vyhli nebezpečným následkom pre zdravie. Ak ste už začali užívať tento liek a máte príznaky ako prírastok hmotnosti, bolesti hlavy, precitlivenosť mliečnych žliaz - potom užívate vyššie dávky progestínu a neviete o tom.

Pri týchto príznakoch musíte pochopiť, že musíte zmeniť buď samotný liek alebo jeho dávku alebo frekvenciu jeho použitia.

Pokiaľ po užití hormonálne lieky boli silné a časté vybíjanie, ktorá zmenila farbu na tmavšie a svetlé, znamená to, že ste si urobili veľa progesterónu a estrogénu je príliš malý, to znamená, že v prípravku. Nemôžete sa o tom dozvedieť od výrobcu, takže buďte opatrní a sledujte svoje telo - vám povie, kedy sa má zastaviť.


Pozor!

Na zjednodušenie vnímania informácií boli tieto pokyny na používanie lieku "Hormóny v tabletách: výhody a nevýhody" preložené a predložené v špeciálnom formulári na základe oficiálnych pokynov na lekárske použitie lieku. Pred použitím si prečítajte anotáciu, ktorá prišla priamo k lieku.

Popis je poskytovaný na informačné účely a nie je návodom na seba-liečenie. Potreba tohto liečiva, účel liečebného režimu, spôsobov a dávky liečiva určuje výlučne ošetrujúci lekár. Samoliečenie je pre vaše zdravie nebezpečné.

Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.