Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Hormóny štítnej žľazy na zníženie hmotnosti

Lekársky expert článku

Endokrinológ
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 01.06.2018

Hormóny štítnej žľazy môžu viesť k rovnováhe, vďaka ktorej sa človek, ktorý sa predtým snažil neúspešne schudnúť, stále dosahuje strata hmotnosti. Ako obnoviť optimálnu rovnováhu hormónov štítnej žľazy?

Najlepšie lieky na štítnu žľazu

Pre ženy, ktoré trpia obezitou, je obzvlášť dôležité prijať správne dávky farmakologických hormónov, ktoré v ľudskom tele produkujú štítnu žľazu. Preto je potrebné vyriešiť otázku: čo je užitočnejšie pre ľudské telo - hormón T4 v syntetickej forme alebo hormóny T3 a T4 získané zo zdrojov živočíšneho pôvodu.

Pred nákupom hormónov je dôležité pozrieť sa na jeho obal. Ak sú napísané "prírodné látky", môžu byť syntetické, ale identické s prírodnými.

Hormóny prítomné v lekárni môžu mať biologický pôvod.

Tieto hormóny môžu byť tiež nazývané prírodné (nápis na štítku). Ale musíte vedieť, že tieto látky vôbec nie sú v zložení ako tie, ktoré produkuje ľudská štítna žľaza. Preto môže telo reagovať na biologické hormóny úplne iným spôsobom.

Ako prirodzené hormóny za výrobných podmienok?

Prírodné hormóny sa vyrábajú vo výrobných podmienkach. Ako sa to robí? Vedci skúmali zloženie prírodných hormónov, napríklad T3 a T4, a zistili, že majú chemický vzorec. Potom sa tento vzorec prenesie do výrobných podmienok a v laboratóriu sa vyrábajú hormóny, ktoré sa podľa ich chemického zloženia opakujú prirodzene, tie, ktoré produkuje štítna žľaza.

Ak človek užíva "prirodzené" lieky T4, potom sa tento liek v tele prevádza na hormón T3. To je podporované štítnou žľazou, ktorá premieňa hormón T4 na hormón T3. Ak hormóny nie sú spracované, potom hormón T3 musí byť obnovený v tele z iných látok, ktoré majú podobné reťazce molekúl.

Kde prijímať prírodné hormóny?

Hormón T3 sa môže odobrať zo štítnej žľazy zvierat. Ale nemôže byť použitý v naturáliách. K tomuto zloženiu sú nevyhnutne pridané pomocné látky. Zloženie hormónov T3 a T4 by malo byť prítomné vo farmaceutických prípravkoch v rovnakom pomere ako v tele. To je ťažké dosiahnuť, ak nevypočíte správnu dávku.

V opačnom prípade bude mať telo viac ako normu T3 a menej ako norma T4 alebo naopak. A to môže spôsobiť narušenie vnútorných orgánov a systémov.

Rozdiel medzi syntetickými a zvieracími hormónmi

Prípravky, ktoré obsahujú syntetické liečivá namiesto živočíšnych hormónov, sú lepšie absorbované, pretože ich dávky a reakcia tela na ne je oveľa jednoduchšie spočítať, pretože je predvídateľné. Navyše, prípravky na zvieratá môžu spôsobiť alergické reakcie tela a pri syntetickej liečbe to zriedkavo.

Ak sa používajú iba hormóny živočíšneho pôvodu, reakcia organizmu na ne môže byť veľmi silná. Štítna žľaza produkuje veľa protilátok, čo vedie k nesprávnym metabolickým procesom. To je obzvlášť nebezpečné, ak hormóny trvajú dlho.

Ak má žena extra libier, štítna žľaza by mala mať priaznivý vplyv na metabolické procesy a cesty látok. Preto vývoj protilátok štítnej žľazy v dôsledku nesprávneho výberu farmakologických hormónov naruší metabolické procesy, inhibuje ich. Nesprávny výber dávok farmakologických hormónov a ich pomer tiež narúša prácu štítnej žľazy a produkciu hormónov.

T3 z drogy lekára

Získanie hormónu T3 zo živočíšnych produktov nie je jediným spôsobom. Hormón T3, identický s hormónom produkovaným štítnou žľazou, možno získať z cytomelu, ktorý bol testovaný niekoľko desaťročí. Tento hormón môže nasýtiť telo hormónom T3 v dostatočnom množstve bez vážnych vedľajších účinkov. To je dôvod, prečo ho lekári odporúčajú použiť, keď potrebujete upraviť štítnu žľazu.

Cytomel môže byť použitý, ale má svoje nevýhody. Napríklad skutočnosť, že hladina hormónu T3, ktorú dostávame z tejto drogy, sa v tele udržiava na krátky čas a je potrebné ju opäť doplniť. Preto, ak sú na reguláciu hmotnosti potrebné väčšie dávky hormónu T3, je lepšie použiť liek s vyššou dávkou.

Pacienti, ktorí používali cytomel, sa sťažovali na zmeny v stave. To možno ľahko vysvetliť skutočnosťou, že T3 potom prudko stúpa, potom po užití lieku prudko klesne. Aby sa zabránilo takýmto rozdielom, sú potrebné lieky s dlhším účinkom na telo.

Bezpečné dávky T3 a T4

Ak budete používať vyššie dávky hormónov štítnej žľazy - nezáleží - syntetickú alebo prírodnej forme - čo spôsobuje narušenie na srdce, tep sa stáva rýchly, bolesť hlavy v chrámoch tiež pulzovať, osoba nemotivovaný záchvaty strachu alebo agresivity.

Tento obrázok možno pozorovať aj na pozadí nedostatku estradiolu v tele. Prípravky štítnej žľazy by sa však nemali užívať pred užívaním estradiolu, ale kombinovali tieto prípravky. Iba v primeraných dávkach. Musíte začať s malými dávkami estradiolu a priniesť množstvo liekov na optimálnu úroveň, pohodlné pre vás.

Ak žena má nadváhu, problémy s kardiovaskulárnym systémom, potrebuje hormóny štítnej žľazy. Dávky treba individuálne vyberať u lekára, aby sa nesprávne uvádzali pomery.

Ak má telo malý kortizol

Pri nízkej hladine kortizolu môže dôjsť k závažným ochoreniam, ako je zlyhanie obličiek. To znamená, že metabolické procesy v tele sú narušené nerovnováhou hormónov a elektrolytov. Choroba sa vyvinie, ak čas nezačne liečiť hormonálnou terapiou. V opačnom prípade je možný smrteľný výsledok.

Súčasné ochorenia s nízkou hladinou kortizolu môžu byť pečeňové a kardiovaskulárne ochorenia. Na ich identifikáciu sú potrebné ďalšie laboratórne testy.

Aby sme sa vyrovnali s nízkou úrovňou kortizolu a súvisiacich ochorení, potrebujeme konzultáciu najmenej dvoch lekárov: endokrinológ a terapeut. Potom prvý lekár - endokrinológ - pomôže zistiť hladinu hormónov v tele a terapeut pomôže porozumieť tým liekom, ktoré pomôžu vytvoriť prácu obličiek. Môže ísť o vhodný hydrokortizón alebo iný liek - kortizón-acetát. Terapeut tiež varuje, aké vedľajšie účinky sa môžu vyskytnúť pri užívaní týchto liekov a ako správne vypočítať ich dávky.

Prečo nakupovať drogy bez lekárskeho predpisu je nebezpečný?

Po prvé, nie je známe, aké dávky hormónov v týchto prípravkoch a ich pomery. Po druhé, môžu mať príliš vysokú dávku kortizolu. Jeho predávkovanie je pre telo nebezpečné, pretože hmotnosť sa môže neustále zvyšovať a je veľmi ťažké zastaviť tento proces. Preto je lepšie vyhnúť sa kortizolu v prípravkoch úplne.

Ak užívate prostriedky na stimuláciu obličiek kortizolom vo vašich prípravkoch, potom normálne testy nestačia na zistenie reakcie tela na ne, napríklad testy na slinách alebo exkrementy. Ďalšie skúšky budú potrebné.

Prípravky na obličky s žľazami

Ak človek užíva lieky na obličky vyrobené z žliaz zvierat, človek môže mať nadváhu v dôsledku nekontrolovanej reakcie tela na ne. Je nemožné predvídať reakcie tela, pretože prírodný pôvod reaguje s prírodnými zložkami tela, následky môžu byť najviac nepredvídateľné.

Štítna žľaza môže začať produkovať viac ako normálne hormóny, ako sú obličky. A ak človek užíva stimulátory obličiek, potom môže produkcia hormónov v obličkách výrazne spomaliť alebo zastaviť vôbec. To môže mať za následok zápal obličiek, deštrukciu ich tkaniva a súbor ďalších kilogramov v dôsledku príliš vysokých hladín kortizolu.

Zvýšený kortizol - vaše akcie

Ak má osoba problémy s obličkami, môže mať zvýšené hladiny kortizolu ako dôsledok zlyhania obličiek a malá produkcia prirodzených hormónov. Je pravda, že hladina stresového hormónu - kortizolu - sa môže zvýšiť z iných dôvodov.

Napríklad, ak osoba zažíva stály stres, ak je v tele prítomná hormonálna nerovnováha, predovšetkým sa produkuje malý estradiol. Dôvod pre zvýšenie hladiny estradiolu môže byť tiež operáciu, bolesti, ktoré pretrvávajú po dlhú dobu, depresia, nedostatok hormónov štítnej žľazy, vyššie dávky progesterónu antikoncepcie.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9]

Ako znížiť hladinu kortizolu?

Môžete požiadať lekára, aby predpísal optimálne dávky liekov, ktoré môžu znížiť hladinu kortizolu. Pomôže to neutralizovať stres, znížiť negatívny vplyv jeho vplyvu. Ak sa na dosiahnutie optimálnej dávky hormónov na zníženie hladiny kortizolu dosiahne 7-8 dní, rýchlo sa obnoví nervový systém. Úroveň kortizolu je výrazne znížená. Môže sa takisto vyskytnúť, ak sa estradiol obnoví na normálny stav a nielen tento hormón, ale aj T3, T4, ktoré produkuje štítna žľaza.

Ak sa hladina kortizolu nevráti do normálu, sú potrebné ďalšie testy a ďalšie lieky. Toto je o to dôležitejšie, ak má osoba zlyhanie obličiek alebo poruchu funkcie hypofýzy. Potom potrebujete analýzu hormónu DST - ráno a večer pre jasnejší obraz o ochorení. Môže to byť Cushingov syndróm.

Kortizolová norma

Ak človek užíval dexametazol a druhý deň od 08:00 sa hladina kortizolu zvýši na 5 dl alebo viac, je potrebné podrobnejšie vyšetrenie, pretože človek môže byť chorý Cushingovým syndrómom. Vykoná sa analýza krvného séra, najmä hormónu ACTH, ako aj analýzy moču. Posledná z nich ukáže hladinu kortizolu, ako aj hladinu GSK.

Ak tieto vyšetrenia nestačia, budete musieť urobiť MRI (magnetická rezonancia).

Ak sa potvrdí diagnóza zlyhania obličiek alebo iných ochorení, bude potrebné určiť liečbu zameranú na zníženie hladiny kortizolu a obnovenie hormonálnej rovnováhy.

trusted-source[10], [11], [12], [13], [14]


Pozor!

Na zjednodušenie vnímania informácií boli tieto pokyny na používanie lieku "Hormóny štítnej žľazy na zníženie hmotnosti" preložené a predložené v špeciálnom formulári na základe oficiálnych pokynov na lekárske použitie lieku. Pred použitím si prečítajte anotáciu, ktorá prišla priamo k lieku.

Popis je poskytovaný na informačné účely a nie je návodom na seba-liečenie. Potreba tohto liečiva, účel liečebného režimu, spôsobov a dávky liečiva určuje výlučne ošetrujúci lekár. Samoliečenie je pre vaše zdravie nebezpečné.

Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.