Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Harmanček na chudnutie: odvar, čaje

Lekársky expert článku

Gastroenterológ
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 28.08.2019

Bežné indikácie farmaceutického harmančeka, známe pre jeho protizápalové a antispazmodické vlastnosti, zahŕňajú ochorenia žalúdka, žlčníka a pečene. Harmanček pomáha pri nadúvaní a črevnej kolike; s odvarom kvetov, opláchnite ústa stomatitídou a hrdlom s tonzilitídou.

Tiež piť harmančekový čaj pre chudnutie.

Ako harmanček pre chudnutie?

Na medicínske účely ľudia začali  v staroveku používať  harmanček (Matricaria chamomilla, Matricaria recutita, Chamaemelum nobile) čeľade Asteraceae a dnes je to liekopisný závod takmer troch desiatok krajín sveta a je široko používaný v doplnkovej a alternatívnej medicíne.[1]

Študoval zloženie rastliny, ktorá obsahuje množstvo fenolových zlúčenín, predovšetkým flavonoidov a glykozidov: apigenín, apigenín-7-O-glukozid, apiín (7,5,4-trioxyflavón), herniarín, kvercetín, patulín, luteolín, myritín; azulén (vrátane chamazulénu); proazuleny (matricarine a umbericon); terpenoidy (a-bisabolol a jeho oxidy); seskviterpénové laktóny; kumaríny; fytoestrogény (genisteín), glykozylované organické kyseliny atď.[2]

Študujeme farmakodynamiku biologicky aktívnych látok, vrátane tých, ktoré poskytujú účinok úbytku hmotnosti pri nadmernom ukladaní tuku. Hoci mechanizmus účinku účinných látok, ktoré obsahujú harmančekové kvety na chudnutie, môže byť, podobne ako väčšina liečivých rastlín, synergický, to znamená spoločný alebo komplementárny.

Požitý harmančekový odvar na chudnutie upokojuje nervy a zlepšuje spánok, ktorý poskytuje flavonoidy apigenín a chryzín, o ktorých sa predpokladá, že sa viažu na receptory CNS inhibičného neurotransmiteru gama-aminomaslovej kyseliny (GABA). [3], [4]Spánok v noci je veľmi dôležitý pre chudnutie, pretože vo sne sa objavuje syntéza serotonínu na potlačenie chuti do jedla - „dobrý náladový hormón“ produkovaný enterochromafínovými črevnými bunkami a serotonergnými neurónmi centrálneho nervového systému.

Okrem toho, nedostatok spánku zvyšuje hladinu kortizolu v krvi a tým aj syntézu hormónu regulujúceho chuť do jedla ghrelínu a hladiny leptínu - hormónu, ktorý potláča hlad, zatiaľ čo sa znižuje. Stanovenie hladiny ghrelínu u ľudí s nadváhou ukázalo, že je pod normálnou hodnotou, ale obsah leptínu sa od rána zvýšil. [5]

Je pravda, že informácie o účinkoch harmančeka na chuť k jedlu je v rozpore. Niektorí vedci poznamenávajú, že harmanček obsahuje horkosť, stimuluje produkciu žalúdočnej šťavy, a tým zvyšuje pocit hladu.

Iní presvedčia opak: čaj z harmančeka na chudnutie nielen pomáha zlepšovať trávenie potravy, pomáha pri nervovej dyspepsii a podráždení čriev, ale tiež znižuje chuť k jedlu - v dôsledku zvýšenia hladín serotonínu. [6]

V dôsledku zahraničných štúdií in vitro sa ukázalo, že harmančekový čaj - vďaka účinkom polyfenolov tejto rastliny - znižuje metabolický stres, oslabuje postprandiálnu hyperglykémiu a absorpciu sacharidov, zabraňuje oxidácii lipoproteínov s nízkou hustotou (LDL).

Heřmánkové polyfenoly (apigenín a apigenín-7-O-glukozid) inhibujú proteínový enzým slin a pankreatickej šťavy α-amylázy, ktorá hydrolyzuje potravinové polysacharidy. Bolo tiež zistené, že flavón apigenín (derivát 2-fenylbenzo-y-pyrónu) môže redukovať fosforyláciu katalytického enzýmu acetyl-CoA karboxylázy, čo inhibuje akumuláciu lipidov.

Použitie počas tehotenstva

Vzhľadom na nedostatok dôkazov o absolútnej bezpečnosti harmančeka pre plod, táto liečivá rastlina sa neodporúča pre ženy, ktoré nesú dieťa, ako aj pre dojčenie. [7]Štúdie ukázali, že harmanček stimuluje pôrod v období po pôrode [8]. Vysoká hladina ohrozeného potratu a predčasného pôrodu bola zaznamenaná pomocou harmančeka a sladkého drievka počas tehotenstva.[9]

Prečítajte si viac -

Kontraindikácie

Odvar alebo harmančekový čaj na úbytok hmotnosti je kontraindikovaný v prípade precitlivenosti na túto rastlinu alebo jej neznášanlivosti v dôsledku alergie na peľ kvetov rastlín čeľade Asteraceae; s gastritídou a žalúdočným vredom s nízkou kyslosťou; pri chronickom črevnom ochorení s hnačkou a bolestivými obdobiami so zvýšeným množstvom výtoku.  [10]

Harmanček sa nepoužíva na mentálne poruchy.

Vedľajšie účinky

Medzi možné vedľajšie účinky patrí kontaktná dermatitída so začervenaním a svrbením kože a (veľmi zriedka) alergická reakcia s anafylaxiou.

Dávkovanie a podávanie

Základné recepty s harmančekom na chudnutie: čaj a odvar na požitie

Čaj sa varí vo výške - čajovej lyžičky sušených kvetov (alebo jedného filtračného vrecka) na 200 ml vody (surovina sa vyleje vriacou vodou a naplní sa do uzavretej nádoby na štvrť hodiny). Na prípravu vývaru sa v pohári vriacej vody odoberie lyžica surovín, varí sa 5 minút, riad sa prikryje vrchnákom a nechá sa vychladnúť.

Horúci alebo chladený čaj (150-200 ml) alebo odvar (100 ml) by sa mal vypiť ráno pred raňajkami alebo pred hlavným jedlom (obed).

Ak chcete zlepšiť chuť nápoja, harmanček s citrónom sa berie na chudnutie (plátok citrónu je vložený do čaju), harmanček s mäta alebo rozmarínom.

Niektorí bylinkári odporúčajú kombináciu rastlín, ako je harmanček, ľubovník bodkovaný, nesmrteľný, a breza púčiky pre chudnutie (v pomere 2: 1: 1: 1).

Flavonoidy, terpenoidy, glykozidy, saponíny a taníny Hypericum (Hypericum perforatum) pomáhajú znižovať cholesterol a triacylglyceridy v krvi inhibíciou ich absorpcie počas hyperlipidémie. Hypericum čaj je opitý pre neuralgiu, zvýšenú úzkosť a depresiu. Vzhľadom na prítomnosť hypericínu a hyperforínu má táto rastlina výrazný sedatívny účinok.

Kvety nesmrteľného piesku (Helichrysum arenarium) majú choleretický účinok a vďaka flavonoidu naringenín znižujú hladinu cholesterolu v krvi. A fenolové zlúčeniny brezových pukov zvyšujú vylučovanie žlče a zvyšujú diurézu.

Žiadosť pre deti

Harmanček sa považuje za bezpečný pre dieťa akéhokoľvek veku a používa sa na  funkčné poruchy žalúdka u detí, na problémy s kolikou alebo močového mechúra.[11]

Kvety harmančeka sú súčasťou prírodných  sedatív pre deti.

Ale ak má dieťa astmu alebo je náchylné na alergie, odporúča sa vyhnúť sa harmančeku, pretože to môže zhoršiť symptómy.

Predávkovať

Pri dlhodobom používaní harmančeka alebo pri použití koncentrovanejších odvarov možno pozorovať príznaky predávkovania vo forme bolestí hlavy, závratov, celkovej slabosti a depresie centrálneho nervového systému.

Interakcie s inými liekmi

Odvar z harmančeka alebo harmančeka čaj nemožno použiť súčasne s antikoagulantmi a sedatívami, pretože to môže zvýšiť ich účinok.

Podmienky skladovania

Suché suroviny sa skladujú v uzavretej nádobe pri izbovej teplote, pripravené na odvar - v chladničke.

Čas použiteľnosti

Sušený harmanček môže byť použitý po dobu 12-24 mesiacov a pripravený vývar je vhodný na použitie len 48 hodín.

Analógy

Analógy harmančeka môžu byť považované za rastlín s obsahom apigenin alebo apigenin-7-O-glukozid, a tieto flavonoidy sú zložené Passiflora alebo mučenky (Passiflora), petržlen vlnité (Petroselinum crispum), rozmarínu (Rosmarinus officinalis), tymian alebo tymian (Thymus vulgaris), Origanum vulgaris (Origanum vulgare), majoránka (Origanum majorana), šalvia lekárska (Salvia officinalis), Láska lekárska (Levisticum officinale).

Recenzia

Hlavné recenzie od dietológov sú, že harmanček, samozrejme, nemožno považovať za komplexné riešenie pre chudnutie a chudnutie vyžaduje kombináciu zdravej výživy - s poklesom príjmu kalórií - a pravidelné cvičenie, ktoré spaľuje kalórie.


Pozor!

Na zjednodušenie vnímania informácií boli tieto pokyny na používanie lieku "Harmanček na chudnutie: odvar, čaje" preložené a predložené v špeciálnom formulári na základe oficiálnych pokynov na lekárske použitie lieku. Pred použitím si prečítajte anotáciu, ktorá prišla priamo k lieku.

Popis je poskytovaný na informačné účely a nie je návodom na seba-liečenie. Potreba tohto liečiva, účel liečebného režimu, spôsobov a dávky liečiva určuje výlučne ošetrujúci lekár. Samoliečenie je pre vaše zdravie nebezpečné.

Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.