^

Čakanka na gastritídu

, Lekársky editor
Posledná kontrola: 29.08.2022
Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Väčšina toho, čo o čakanke vieme, je, že je zdravou alternatívou kávy. Ale táto rastlina sa pridáva nielen do nápojov, ale aj do rôznych jedál. Je to vždy užitočné? Bude napríklad čakanka škodlivá pri gastritíde?[1]

Môže čakanka s gastritídou?

Čakanka nie je kontraindikovaná pri gastritíde s nedostatkom sekrečnej aktivity, mimo štádia exacerbácie. Pri zvýšenej kyslosti žalúdka, s vredmi a eróziami, ako aj v akútnom období gastritídy sa neodporúča používať výrobok.

Pri používaní čakanky existujú také bezpečnostné pravidlá:

 • Nemali by ste piť nápoj, vrátane nálevu alebo odvaru z podzemku, ak je príliš horúci. Pre žalúdočnú sliznicu, náchylnú na zápal, sú takéto dráždivé faktory nebezpečné. Ľuďom s gastritídou je preto vhodný iba riad a tekutiny vo forme tepla, prípadne pri izbovej teplote.
 • Zneužívanie čakanky je nežiaduce. Optimálne množstvo je do 3 šálok denne.
 • Lekári odporúčajú piť prírodnú varenú čakanku s medom na nízkokyslú gastritídu mimo štádia exacerbácie.

Čakanka na gastritídu s vysokou kyslosťou

Pre pacientov trpiacich zápalom žalúdka so zvýšenou sekréciou žalúdočnej kyseliny je dôležité vyhýbať sa potravinám a ich kombináciám, ktoré zvyšujú kyslosť žalúdka. Čakanka len odkazuje na takéto produkty, pretože stimuluje sekrečnú aktivitu, zvyšuje chuť do jedla.

Pri prekyslenej gastritíde sú povolené len nekyslé riedené zeleninové šťavy (tekvicová, mrkvová, zemiaková), nekyslé kissels a kompóty, slabo uvarený čaj a bylinkové nálevy a odvary. Čakanku je lepšie úplne odmietnuť, a to aj po ustálení tráviacich procesov a odstránení príznakov ochorenia.

Pacienti s citlivou sliznicou tráviaceho traktu musia pochopiť, že aj ten najneškodnejší produkt môže byť škodlivý, ak sa používa nevhodne alebo v neprimeranom množstve. Čo sa týka čakanky, tú smú konzumovať len zdraví ľudia, prípadne v podkysnutých podmienkach, pri ktorých treba tvorbu kyseliny chlorovodíkovej stimulovať, nie potláčať. Pri gastritíde s vysokou kyslosťou (a tá je najčastejšia) je lepšie neriskovať zdravie a zvoliť si jemnejší a bezpečnejší nápoj – napríklad šípkový vývar, harmančekový čaj.

Čakanka na erozívnu gastritídu

Erozívna alebo korozívna gastritída je jedným z variantov zápalového procesu v žalúdočnej sliznici, ktorý je sprevádzaný tvorbou erózií. Takáto choroba je často diagnostikovaná na pozadí chronického alkoholizmu, zneužívania nesteroidných protizápalových liekov, chemickej otravy. Komplikáciou erozívnej gastritídy môže byť žalúdočný vred a krvácanie. Aby sa zabránilo vzniku takýchto komplikácií, odporúča sa dodržiavať prísnu diétu. Výživa by mala byť čo najšetrnejšia, s výnimkou horúcich, korenistých, dráždivých jedál, alkoholických a sýtených nápojov, silnej kávy, čaju a dokonca aj čakanky. Strava pozostáva z obilnín, dusenej a varenej zeleniny, ovocia (hlavne banánov a pečených jabĺk), kastrólov a suflé, ako aj polievok.

Ako čakanka ovplyvňuje žalúdok poškodený eróziou? Sliznica je podráždená, sekrécia žalúdočnej šťavy sa stimuluje, zvyšuje sa kyslosť, čo negatívne ovplyvňuje už poškodenú membránu.

Je potrebné mať na pamäti, že káva a čakanka sa neodporúčajú na konzumáciu:

 • s erozívnou gastritídou;
 • so žalúdočným vredom;
 • s exacerbáciou akejkoľvek gastritídy;
 • ak sa po vypití šálky čakanky zaznamenajú nepríjemné príznaky v oblasti žalúdka.

Čakanka na atrofickú gastritídu

Atrofická gastritída je možno jedným z najnepriaznivejších variantov tohto ochorenia, pretože je to on, kto je často komplikovaný onkopatológiou. Pre pacientov s týmto typom gastritídy je veľmi dôležité dodržiavať všetky výživové odporúčania a snažiť sa udržať štádium remisie čo najdlhšie.

U pacientov s atrofickou gastritídou dochádza k porušeniu funkcie parietálnych buniek (glandulocytov) žalúdočnej sliznice, v dôsledku čoho je narušené uvoľňovanie kyseliny chlorovodíkovej. Postihnuté sú aj bunky, ktoré reagujú na produkciu pepsinogénu. Postupne sú postihnuté bunky nahradené epitelovými štruktúrami alebo mukocytmi, ktoré nie sú schopné vylučovať kyselinu chlorovodíkovú a pepsinogén, čo vedie k narušeniu funkcie trávenia.

V akútnom období atrofickej gastritídy je potrebné diétne obmedzenie: sú vylúčené kyslé a korenené jedlá, živočíšny tuk, huby, plnotučné mlieko, potraviny s hrubou vlákninou, sýtené nápoje, káva, silný čaj a čakanka. Postupne po cca 2-3 dňoch stravu rozširujte. Zároveň je možnosť použitia čakanky dohodnutá s lekárom, ktorý vám môže dovoliť piť nápoj za predpokladu, že sú odstránené všetky príznaky akútneho procesu, ak pacient nemá zvýšenú kyslosť žalúdočnej sekrécie.

Čakanka s exacerbáciou gastritídy

Gastritída je zápalová reakcia, ktorá je sprevádzaná poškodením žalúdočnej sliznice, v dôsledku čoho tento orgán stráca schopnosť dostatočne stráviť potravu, ktorá sa doň dostáva. Jednou z hlavných príčin porušenia je podvýživa. Preto, aby sa obnovilo normálne trávenie a zastavil sa rozvoj zápalu, je potrebné v prvom rade zaviesť stravovací a pitný režim, vylúčiť škodlivé potraviny a nápoje.

Dôležité: základné princípy diéty pri chronickej gastritíde by sa mali dodržiavať aj po dosiahnutí stabilnej remisie. Ide o tieto zásady:

 • jesť podľa plánu, každý deň približne v rovnakom čase;
 • zlomkové jedlá postupne, ale často (približne každé 2,5 hodiny);
 • používanie iba teplých jedál a nápojov;
 • vyhýbanie sa prejedaniu;
 • vylúčenie potravín a riadu, ktoré dráždia žalúdočnú sliznicu;
 • vylúčenie suchého jedla, v zhone;
 • oddelenie podľa času jedenia jedla a nápojov (vhodné je piť pol hodiny pred jedlom, prípadne hodinu po ňom).

Pri exacerbácii gastritídy nemôžete piť čakanku - bez ohľadu na stupeň tvorby kyseliny v žalúdku. Aby ste sa zbavili bolesti žalúdka a iných bolestivých symptómov, musíte prísne dodržiavať potravinové obmedzenia a pravidlá. Strava by mala byť šetrná, vyvážená. Jeho približné trvanie je niekoľko týždňov, aj keď je zdravotný stav normalizovaný. Počas celej tejto doby je dovolené piť iba bylinkové čaje, šípkový vývar, teplú vodu bez plynu, kompót zo sušeného ovocia. Čakanku je najlepšie nechať bokom.

Čakanka na gastritídu a pankreatitídu

K dnešnému dňu môžete počuť veľa protichodných informácií o použití čakanky na zápal žalúdka. Niektorí odborníci sú si istí, že výhody koreňa pre pacientov s gastritídou ďaleko prevažujú nad škodou, zatiaľ čo iní majú úplne opačný názor.

A napriek tomu väčšina lekárov, ktorí študujú liečivé byliny, tvrdí, že čakanka je dosť agresívna vo vzťahu k sliznici tráviaceho traktu. Vyvoláva zvýšenie enzymatickej aktivity, potencuje produkciu kyseliny chlorovodíkovej. V tomto aspekte, pokiaľ ide o dráždivý účinok, možno ju porovnať s rovnakou kávou, takže pacienti trpiaci pankreatitídou, gastritídou v akútnom štádiu by sa mali zdržať pitia čakanky.

Avšak ľudia, ktorí majú gastritídu spojenú s nízkou kyslosťou a sú v remisii, môžu tento produkt pridať do stravy. Čakanka je dokonca užitočná pre takýchto pacientov s gastritídou, pretože aktivuje sekréciu žalúdka a zvyšuje chuť do jedla, zlepšuje tráviaci proces. Ak je to možné, do nápoja sa môže pridať mlieko.

Výhody

Hlavný benefit spočíva v koreni čakanky, ktorá obsahuje veľa vitamínov a stopových prvkov.V 70. Rokoch 20. Storočia sa zistilo, že koreň C. Intybus obsahuje až 40% inulínu, ktorý má malý vplyv na hladinu cukru v krvi a preto je vhodný pre diabetikov.[2]

Od staroveku bola čakanka považovaná za najcennejšiu liečivú rastlinu, preto sa často používa v alternatívnej medicíne. Dokonca aj starí Rimania aktívne používali čakanku na prevenciu hypoacid gastritídy a iných patológií tráviaceho traktu a Egypťania podávali liečivú infúziu ako protijed na uhryznutie pavúkom a hadom. Alternatívni liečitelia úspešne liečili čakanku na dnu a konjunktivitídu, ako aj črevné poruchy.

Rastlina má veľké a užitočné zloženie, ktoré jej umožňuje používať v medicíne aj vo varení. Jedlá s čakankou sa odporúčajú pacientom trpiacim diabetes mellitus, [3]ktorý je spôsobený prítomnosťou inulínu, prírodného sladidla, vo výrobku. Podzemok obsahuje malé percento uhľohydrátov a veľa vlákniny, čo umožňuje jeho zaradenie do stravy mnohých diét.

Inulín, prírodný biostimulant, pomáha obnoviť črevnú mikroflóru, optimalizuje fungovanie celého gastrointestinálneho traktu a stimuluje metabolické procesy. V alternatívnej medicíne sa používa na prevenciu a liečbu hypokyselinovej gastritídy, cholecystitídy, hepatitídy a dysbakteriózy.

Prítomnosť draslíka zabezpečuje normalizáciu srdcovej činnosti a rytmu, tonizuje cievy, zlepšuje vylučovanie prebytočného cholesterolu. Čakankové nápoje slúžia ako užitočné náhrady kávy, pretože neobsahujú kofeín, známy psychostimulant, ktorý má veľa kontraindikácií.

Železo prítomné v podzemku čakanky zlepšuje stav ľudí trpiacich arytmiou, aterosklerózou a anémiou z nedostatku železa. Liečebný účinok pozitívne dopĺňa glykozid intibínu, ktorý stimuluje činnosť tráviaceho traktu, zlepšuje činnosť centrálneho nervového systému a normalizuje srdcový rytmus.

Účinnosť čakanky v boji proti nadmernej hmotnosti je známa: rastlina zlepšuje metabolizmus, pomáha znižovať hromadenie tuku a normalizuje rovnováhu vody a elektrolytov. Koreň čakanky je súčasťou mnohých antiparazitických, choleretických, hypoglykemických liekov. Alkoholové tinktúry sa často používajú v dermatológii, na liečbu vredov, psoriázy, dermatitídy, akné, kvôli pomerne silným protizápalovým a antibakteriálnym vlastnostiam.[4]

Prípravky na rastlinnej báze majú adstringentné vlastnosti, majú mierny diuretický účinok, stimulujú črevnú motilitu. Horčina prítomná v kompozícii ovplyvňuje sliznicu tráviaceho traktu, zvyšuje sekréciu žlče a enzýmov. Táto vlastnosť umožňuje použitie čakanky na gastritídu s nízkou kyslosťou. Zároveň sa pociťujú prínosy v terapeutickom aj preventívnom pôsobení, aby sa zabránilo exacerbácii zápalového procesu na pozadí nedostatočnej tvorby kyseliny v žalúdku.

Ďalšie možné použitia rastlinného produktu:[5]

 • tachykardia a arytmie;
 • zápal obličiek;
 • ateroskleróza;
 • ochorenia močového a hepatobiliárneho systému;
 • aktivácia chuti do jedla;
 • helmintické invázie;
 • neurologické patológie;
 • hnačka, posilnenie prostaty a iných reprodukčných orgánov, rakovina pľúc, kocovina a čistenie žlčových ciest;[6]
 • ochorenie pečene, spazmolytikum, anticholesterol, antiseptikum;[7]
 • choleretikum, stimulant žalúdočnej sekrécie, hypoglykemický;[8]
 • žltačka, zväčšenie pečene, dna a reumatizmus;[9]
 • choleretikum, laxatívum, hypotenzívum, tonikum a antipyretikum;[10]
 • očné a dermatologické ochorenia atď.

Kontraindikácie

V akej forme sa čakanka zvyčajne konzumuje?

 • Podzemok čakanky je základ, z ktorého sa vyrába niekoľko produktov naraz. Najmä hustý koncentrát alebo extrakt z čakanky je obľúbený na pridávanie do omáčok, nápojov a dezertov.
 • Mletá čakanka je v peci pražená a jemne pomletá podzemka, ktorú možno použiť namiesto korenín alebo z nej vyrobiť alternatívnu „kávu“.
 • Rozpustná čakanka sa vyrába sušením extraktu z čakanky. Táto možnosť je obzvlášť vhodná na prípravu nápoja z náhrady kávy.
 • Celé oddenky čakanky sú prírodným liekom, z ktorého si môžete pripraviť vlastné korenie, kávu a omáčky. Kusy koreňa sú rezané, sušené a pražené v rúre, mleté v mlynčeku na kávu a používané na určený účel.
 • Vidlička na šalát čakanka je tiež poddruhom čakanky, takzvaného hlávkového šalátu. Je veľmi chutné a zdravé: čistí krv, zlepšuje činnosť srdca a ciev. Svetlé odrody Radichio sa používajú hlavne na prípravu šalátov a fialovo-bordové odrody tvoria chutné a zdravé teplé občerstvenie a prílohy.

Akákoľvek odroda tohto produktu by nemala byť súčasťou stravy:

 • s individuálnou precitlivenosťou na rastlinu;
 • ženy s ťažkým tehotenstvom;
 • s gastritídou s vysokou kyslosťou, peptickým vredom;
 • s vaskulárnymi patológiami, tromboflebitídou, kŕčovými žilami;
 • s ochorením žlčových kameňov;
 • deti do 3 rokov.

Úplne každému sa tiež odporúča vyhnúť sa používaniu lacnej čakanky nízkej kvality - a to nielen pri gastritíde. Je dôležité venovať pozornosť popisu na obale: zloženie by malo byť prezentované iba so 100% čakankou (extrakt), bez dochucovadiel, dochucovadiel a konzervačných prísad. Na zníženie nákladov na výrobok sa do kompozície často pridáva aj raž, ovos a jačmeň.

Existuje tiež taká nežiaduca zložka, ktorá sa často pridáva do extraktu z čakanky, ako je maltodextrín. Hovoríme o sacharide, ktorý je svojimi vlastnosťami podobný škrobu a glukóze, čo umožňuje jeho využitie ako vynikajúce zahusťovadlo, sladidlo a dochucovadlo.

Ak chcete identifikovať nežiaduce zložky v kompozícii, môžete kvapnúť kvapku jódu do slabého nápoja. Ak sa roztok zmenil na fialový, môže to znamenať, že sú v ňom prítomné obilniny alebo škrob. A prítomnosť maltodextrínu v prášku z kuriatka je určená nezvyčajne svetlým odtieňom látky.

Vysokokvalitný extrakt - hustý, viskózny, s príjemnou vôňou. Čakankový prášok je tmavý, bez hrudiek. Pri bližšom skúmaní nepráši, jasne vidno drobné granulky. Ak hovoríme o koreňoch, mali by sa získať suché výhonky s hnedastým odtieňom.

Výhodnejšie je kúpiť produkt vyrobený v Poľsku alebo Francúzsku. Indická čakanka býva menej kvalitná. Samozrejme, obal musí byť zapečatený, bez stôp po otvorení.

Možné riziká

Keď sa hovorí o čakanke, ľudia zvyčajne myslia podzemok alebo listy šalátu (takzvaný šalát Radicchio). Samozrejme, výhody konzumácie rastlinných potravín a nápojov ďaleko prevyšujú riziká:

 • Vďaka inulínu je možné stabilizovať hladinu glukózy v krvi, čo je dôležité pre ľudí trpiacich cukrovkou či obezitou.
 • Vitamínová bylinná kompozícia zlepšuje fungovanie nervového systému, posilňuje imunitnú obranu.
 • Veľké množstvo vlákniny optimalizuje črevnú motilitu a zlepšuje stolicu.
 • Draslík zlepšuje stav kardiovaskulárneho systému.

Okrem toho prípravok zlepšuje enzymatickú aktivitu tráviaceho traktu, pôsobí protizápalovo, antiparazitárne, regeneračne.

Stále však existujú riziká:

 • choleretická vlastnosť rastliny môže zhoršiť stav s cholelitiázou - najmä kamene sa môžu začať pohybovať a upchať žlčovod;
 • zvýšená sekrécia žalúdočnej kyseliny zhorší stav pacientov s prekyslenou gastritídou alebo peptickým vredom;
 • u pacientov s oxalátovou diatézou sa zvyšuje riziko vypúšťania piesku;
 • s kŕčovými žilami a hemoroidmi sa zvyšuje riziko trombózy;
 • môže zhoršiť pohodu ľudí s nízkym krvným tlakom.

Podrobné menu na každý deň

Pri exacerbácii gastritídy v prvý deň je lepšie zdržať sa konzumácie akéhokoľvek jedla, aby si zapálený orgán mohol odpočinúť. Nemôžete piť čakanku, je povolené iba použitie prevarenej teplej vody, harmančekovej infúzie alebo šípkového vývaru. Po odznení hlavných príznakov sa strava dopĺňa strúhanými polievkami a tekutými obilninami. Po chvíli sa pripojí pyré (kuracie, morčacie), parné proteínové omelety. Čakanka vo forme nápojov alebo šalátov je stále zakázaná bez ohľadu na stupeň kyslosti žalúdočnej šťavy.

Menu je zostavené s prihliadnutím na nasledujúce body:

 • vylúčiť potraviny s hrubými vláknami, ktoré môžu mechanicky poraniť zapálenú sliznicu (drôtovité mäso, kostnaté ryby, otruby);
 • vylúčiť surovú zeleninu a ovocie, strukoviny, údeniny, marinády, omáčky, silné bujóny, polotovary;
 • odmietnuť používanie sýtených nápojov, džúsov, silného čaju, kávy a čakanky, vrátane mlieka.

Pri gastritíde s nízkou kyslosťou je možné do jedálneho lístka postupne pridávať šaláty z varenej repy a mrkvy, polievky na báze mäsa alebo rýb. Po stabilnom zlepšení stavu je povolené užívanie malých množstiev čakanky – hlavne vo forme nápoja z čakankového extraktu. Najprv pijú len jeden dúšok 2-3x denne. Ak nie sú žiadne nepríjemné príznaky, objem spotreby sa môže postupne zvyšovať. Ak je bolesť v bruchu, grganie, nepohodlie za hrudnou kosťou, nadúvanie, potom je stále lepšie odmietnuť čakanku.

Dôležitou podmienkou pri výbere nápojov a jedál na zápal žalúdka je ich teplota. Všetko, čo pacient konzumuje, by malo byť teplé, nie horúce alebo studené. Je to spôsobené tým, že horúce dráždi sliznicu a zhoršuje zápalový proces a chlad brzdí enzymatickú aktivitu, čo vedie k spomaleniu tráviaceho procesu.

Základom výživy v akútnom období gastritídy by mali byť obilniny na vode, dusená a dusená zelenina, mäsové guľôčky a parné kotlety, kaše.

Vzorové menu na 2-4 dni akútnej gastritídy:

 • Na raňajky: ryžová kaša s kúskom masla, šípkový vývar.
 • Ako druhé raňajky: proteínová parná omeleta, pečené jablko.
 • Na obed: porcia zeleninovej polievky, kuracie suflé, harmančekový čaj.
 • Občerstvenie: biely kreker s kompótom zo sušeného ovocia.
 • Na večeru: zemiaková kaša s kúskom duseného rybieho filé.

Pri gastritíde s nedostatočnou sekréciou kyseliny sa čakanka začína zavádzať do stravy najskôr 7 až 8 dní od okamihu exacerbácie, pri stabilnom dobrom zdravotnom stave.

Pri gastritíde so zvýšenou sekréciou kyseliny je lepšie tento produkt nepoužívať.

Recepty

Mnoho ľudí si myslí, že čakanka je len lacnou obdobou kávy. Takýto názor nie je úplne správny. Nekvalitné druhy nápoja nemusia vôbec chutiť ako káva a dokonca môžu byť úplne bez chuti. Ale kvalitný produkt vážne konkuruje - po prvé, pokiaľ ide o vôňu a chuť, a po druhé - pokiaľ ide o výhody, pretože ho možno použiť takmer v každom veku, so sklonom k vysokému krvnému tlaku atď. Čakanka je užitočná pri zápale žalúdka s nízka sekrečná aktivita.

Pražený mletý koreň sa varí v kávovare, Turk, French press. Hustý extrakt stačí zaliať vriacou vodou v správnom pomere, prípadne pridať do rôznych jedál, omáčok, čím získajú typickú horkosladkú chuť. Produkt sa dobre dopĺňa s inými koreninami (škorica, vanilka), smotanou alebo mliekom.

Počas remisie nie je zakázané používať čakanku s mliekom na gastritídu. Ale s exacerbáciou chronickej gastritídy alebo s akútnym zápalom je bezpečnejšie uprednostniť slabo uvarený čaj, harmančekový nálev, kompót zo sušeného ovocia, želé z ovsených vločiek.

Na prípravu čakankového nápoja z práškového produktu vezmite 1 lyžičku. Prášok, nalejte 150 ml vriacej vody. Pridajte cukor a mlieko podľa chuti. Norma pre remisiu nie je viac ako tri šálky denne.

Užitočnejší je prírodný odvar z koreňa. Jeden liter vody sa privedie do varu, naleje sa ½ šálky vyprážaného a nasekaného podzemku, pol hodiny sa udržiava na miernom ohni pod vekom. Ďalej sa vývar filtruje a pije 1 dúšok niekoľkokrát denne na zápal žalúdka so zníženou sekrečnou aktivitou.

Na zlepšenie sekrécie žalúdka si môžete pripraviť infúziu: 5 polievkových lyžíc nasekaného koreňa nalejte do termosky, zalejte 500 ml vriacej vody a nechajte cez noc. Takýto liek sa pije 50 ml pred každým jedlom.

Môžeme teda dospieť k záveru: čakanku na gastritídu možno použiť iba v štádiu remisie a v prípadoch narušeného fungovania gastrointestinálneho traktu, pri ktorom sa nevytvára dostatočné množstvo žalúdočnej kyseliny a žlče. Jedlá a nápoje z čakanky sa odporúčajú pacientom s hypoacidovou gastritídou, hepatitídou a neurasténiou. A v každom prípade pred použitím finančných prostriedkov a doplnkov stravy s čakankou sa odporúča poradiť sa s lekárom, pretože rastlina má kontraindikácie.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.