^

Bujóny na pankreatitídu: kura, zelenina, ryby, hovädzie mäso

, Lekársky editor
Posledná kontrola: 16.10.2021
Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Naša národná kultúra jedla má tradíciu prípravy prvých chodov s bohatými vývarmi. Je to chutné a uspokojujúce, ale je to zdravé? Zvlášť ak sú problémy s pankreasom. Pankreatitída je charakterizovaná prítomnosťou zápalového procesu v orgáne a prítomnosť tukov a mnohých ďalších zložiek v ňom v dôsledku pomalého postupného varu môže spôsobiť aktiváciu sekrécie pankreatickej šťavy. Našťastie existujú určité tajomstvá ich prípravy, ako aj zeleninové vývary, ktoré nepoškodia, ale budú len prospešné.

Vegetariánska strava pri pankreatitíde

Pri  liečbe pankreatitídy  zohráva obrovskú úlohu správne zvolená strava. Na vyloženie pankreasu lekári odporúčajú z času na čas prejsť na vegetariánsku stravu. Takéto jedlo neobsahuje tuky, ale iba bielkoviny a uhľohydráty. Pretože veľa surovej zeleniny obsahuje hrubú vlákninu, je najlepšie použiť ju varenú: pečte, varte vo vode alebo v pare, duste. Po zbavení sa akútnych záchvatov sa postupne zavádzajú surové, ale jemné, zrelé, nie kyslé. Absolútny zákaz v akejkoľvek fáze choroby repy, reďkovky, reďkovky, surovej cibule, cesnaku a byliniek: šťavel, špenát. [1],  [2], [3]

Aké polievky môžete jesť pri pankreatitíde?

Tekuté, mleté jedlo v akútnom štádiu patológie je najlepšou "útechou" pre chorý orgán. Chronický priebeh ochorenia si vyžaduje aj polievky v dennom menu. Pre jeho správnu kompiláciu musíte dodržiavať odporúčania pre diétnu tabuľku č. 5p, špeciálne navrhnutú pre ľudí s touto diagnózou.

Diéta umožňuje prípravu prvých jedál z ľahkého sekundárneho mäsa, rybacích vývarov, nekoncentrovaných zeleninových vývarov a najlepšie zo všetkých je, že ich pripravíte na vode a naplníte ich kyslou smotanou alebo maslom.

Ich konzistencia by mala byť slizovitá, neobsahujúca hrubé častice: krémové polievky alebo zemiakovú kašu. [4]

Zoznam diétnych polievok má právo byť:

 • zelenina s ryžou;
 • zemiaky s mäsovými guľkami;
 • z cukety a karfiolu, roztlačené v zemiakovej kaši;
 • v slabom vývare s ovsenými vločkami;
 • s tekvicou;
 • s vajíčkom;
 • ryby;
 • pohánka.

Nezabudnite na mliečne polievky. Pre neho môžete použiť obilniny: „Herkules“, ryžu, pohánku, krupicu, kukuricu atď. [5]

Je možné kuracie mäso s pankreatitídou?

Kuracie mäso je považované za diétne mäso, ale na pozadí mnohých informácií v médiách o tom, čím je vták kŕmený, akými liekmi sú plnené, aby nedošlo k moru, začnete pochybovať, či je to tak. Aby sme tomuto tvrdeniu neodporovali, budeme zvažovať hydinu, ktorú je možné na trhu ľahko kúpiť.

Biele kuracie mäso, skrútené a dusené, sa konzumuje aj počas exacerbácie pankreatitídy. Po 2 týždňoch, keď nie je potrebné dodržiavať mechanické šetrenie tráviacich orgánov, je možné kuracie mäso jesť bez predchádzajúceho mletia. Podávame s cereáliami alebo varenou zeleninou.

Drobce (komory, srdcia), vzhľadom na ich hustú štruktúru, ktorá nie je zmäkčená ani vysokými teplotami, môžu byť zavedené do stravy v malých dávkach najskôr niekoľko mesiacov stabilného normálneho zdravotného stavu. [6]

Výhody

Absencia pevných častíc, koncentrácia látok potrebných pre telo robí z vývarov užitočnú misku pri zotavovaní sa z operácií, rôznych črevných infekcií, neschopnosti jesť jedlo rôznej konzistencie v dôsledku choroby, fyzického a duševného vyčerpania, na zvýšenie chuti do jedla, stimulovať produkciu žalúdočnej šťavy.

Aké bujóny je možné použiť na pankreatitídu?

Je zrejmé, že nie všetky druhy mäsa sú vhodné pre bujóny pankreatitídy. Zvážte tie, ktoré môžete použiť:

 • kurací vývar - akútna pankreatitída vylučuje možnosť jesť toto jedlo. Dôvod spočíva v jeho schopnosti aktivovať produkciu pankreatického enzýmu, ktorý je spojený so zhoršením stavu: bolesť, nevoľnosť a vracanie. V ponuke pacienta sa môže objaviť najskôr 5-6 mesiacov po exacerbácii.

Pred varením odstráňte kosti, kožu, tuk a najlepšie je použiť biele mäso z kuracích pŕs. Naplňte ju vodou, varte 15-20 minút po varení, potom ju vylejte, nalejte novú vodu a pripravte ju (určenú mäsom). Korenie, okrem malého množstva soli, sa nepoužíva. Takto sa varí sekundárny vývar z akéhokoľvek mäsa;

 • zeleninové bujóny pri pankreatitíde - ich hlavnou výhodou je absencia tukov a prítomnosť vitamínov a minerálov, ktoré v nich po varení zostávajú v malom množstve. Najvhodnejšia je pre neho zelenina neutrálnej chuti, ako je mrkva, zemiaky, karfiol, tekvica a cuketa. Dá sa piť extrakciou zeleniny, pripravujú sa na nej aj polievky. Aby bolo bohatšie, pridajte maslo alebo kyslú smotanu;
 • mäsový vývar na pankreatitídu - na to je najvhodnejšie mäso z hovädzieho mäsa a najlepšie teľacie, ale nie bravčové. Kostné kosti sú tiež príliš bohaté a škodlivé pre pankreas. Vyvolať zvýšenú sekréciu pankreatickej šťavy. Hovädzí vývar je pripravený so sekundárnym receptom. Pije sa pridaním jemne nasekanej zeleniny alebo sa na nej varia polievky;
 • rybí vývar pri pankreatitíde - je na ňom pripravená rybia polievka. Na to musíte vziať nízkotučné odrody rýb, filtrovať, keď budete pripravení, a až potom pridať ďalšie prísady, okrem korenia. Všetky tekuté jedlá sú potrebné iba teplé;
 • morčací vývar na pankreatitídu je najlepšie mäso na diétne jedlá. Priťahuje odborníkov na výživu, pretože je nízkokalorický, má málo cholesterolu, kolagénu a elastínu, jeho bielkoviny telo absorbuje z 95%, nie je alergénne. Pri pankreatitíde je morčacie mäso cenné, pretože nespôsobuje zvýšenie sekrécie pankreasu. Na toto mäso platia všetky pravidlá pre varenie vývarov: používa sa prsník, prvý vývar sa vypustí. Tekuté jedlá na ňom sa konzumujú v období stabilnej remisie.

Kontraindikácie

Bujóny sú kontraindikované pre dnu, hypernatrémiu, ochorenie obličiek, žlčové kamene.

Možné riziká

Negatívnou stránkou vývarov sú extrakty - jednotlivé chemické zlúčeniny uvoľnené z mäsa a rýb (v menšej miere) počas varenia. Ale ak vypustíte prvý vývar, potom sa môžete vyhnúť možným komplikáciám, ktoré môžu postihnúť orgány tráviaceho traktu.

Polievkové recepty pre pacientov s pankreatitídou

Vedieť a uplatňovať základy diétnej výživy v prípade ochorenia pankreasu, môžete pripraviť rôzne jedlá a netrpieť určitými obmedzeniami. Aby sa znížilo zaťaženie chorého orgánu, pripravujú sa slizničné polievky. Niektoré obilniny poskytujú túto konzistenciu:

 • ryžová polievka - obilnina sa varí do polovice. V inom hrnci varíme zeleninu (mrkva, zeler, petržlen, cibuľa) v slabom vývare. Potom, čo sú pripravené, sa odstránia a ryža sa hodí, varí sa do slizkého stavu;
 • jačmeň - môžete variť podľa predchádzajúceho algoritmu, nemusíte najskôr variť obilniny;
 • ovsené vločky - je možná možnosť s vývarom aj mliekom. Uvarte mlieko, pridajte cereálie, trochu soli a cukor. Varte za občasného miešania do strednej hustoty.

Polievka z kuracieho vývaru na pankreatitídu - existuje veľa receptov, tu je niekoľko:

 • domáce rezance - rozbite vajíčko, pridajte soľ, kombinujte s múkou a miesite, kým nezískate pevnú hmotu. Tenko rozvaľkáme a nakrájame na tenké pásiky. Nalejte vriaci vývar, pri podávaní pridajte bylinky;
 • zelenina - tekvicu vložíme do vývaru, rozloženú na brokolicové súkvetia, karfiol, mrkvové krúžky, varíme. Mixérom rozdrvte, na tanier pridajte lyžicu kyslej smotany.
Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.