Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Antikoncepčné tabletky na zmiernenie príznakov premenopauzy

Lekársky expert článku

Endokrinológ
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 11.04.2020

Obdobie premenopauzy je známe mnohým ženám, aj keď ich ešte nezažili. Ich kolegovia, príbuzní a jednoducho sa stretávajú s ženami, často sa sťažujú na návaly horúčavy a návaly, výkyvy nálady, horúčku a iné príznaky premenopauzy. Ako zmierniť tieto príznaky s antikoncepčnými tabletkami s hormónmi?

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9]

Perorálne kontraceptíva na udržanie rovnováhy hormónov

Antikoncepčné tabletky s hormónmi v kompozícii môžu byť liekom, ktorý bude podporovať ženu v období premenopauzy. Takéto ženy majú stále menštruáciu, ale menopauza nie je ďaleko.

Vo svojom tele sa vyskytujú také zmeny, ktoré nie sú veľmi dobré pre blaho. Napríklad kosti stávajú krehké nechty olúpať, zmeny nálady, nespavosť, časté prebudenie v priebehu spánku, pri bolestivej menštruácii, bolesti hlavy, ktoré nemôžu byť zastavené, aj potom, čo vzal prášky proti bolesti.

Existujú finančné prostriedky zo série antikoncepčných prostriedkov, ktoré môžu pomôcť.

Štúdie amerických lekárov

Štúdie amerických vedcov publikované v časopise OB Gyn News v roku 1999 dokázali, že perorálne kontraceptíva sú nevyhnutným liekom pre ženy do 52 rokov počas premenopauzy.

Pomáhajú ženám, ktoré sú ešte vo veku plodenia, aby sa cítili lepšie, perorálne kontraceptíva sú prevenciou mnohých ochorení, ktoré často sprevádzajú ženy tohto veku. Antikoncepčné tabletky pomáhajú prispôsobiť hormonálnu rovnováhu a zlepšiť zdravie ako žiadnu inú metódu.

U tých žien, ktoré nerobia svoju hormonálnu rovnováhu pomocou antikoncepcie, tam sú nepravidelné a silné krvácanie, zrazil mesačný cyklus sa môže rozvinúť vaječníkov cysty, myómy, endometrióza.

Akonáhle žena začne užívať hormonálnu antikoncepciu, tieto príznaky sú oveľa mäkšie alebo dokonca prestávajú byť znepokojujúce. Antikoncepčné prostriedky na vyváženie hormónov môžu byť užívané u žien vo veku od 35 do 52 rokov alebo v inom veku na odporúčanie gynekológa a endokrinológov.

Perorálna antikoncepcia chráni kosti tela počas menopauzy. To chráni kosti pred zničením, krehkosťou, chráni pred osteoporózou. Okrem toho perorálne kontraceptíva pomáhajú zmierňovať príznaky rakoviny maternice, ak sa už prejavujú, alebo na ochranu pred rakovinou.

Horké záblesky žien v období pred menopauzou po užití hormonálnej antikoncepcie sú takmer neprítomné alebo úplne zastavené.

Štúdie ukazujú, že väčšina žien trpí nepravidelnou ovuláciou ďalších 10-12 rokov pred začiatkom menopauzy. Užívanie hormonálnej antikoncepcie podľa schémy môže odstrániť tento problém zavedením pravidelného cyklu ovulácie. Skutočnosť, že ovulácia je nepravidelná, naznačuje, že žena potrebuje hormonálnu podporu.

Ako fungujú syntetické a prirodzené antikoncepčné prostriedky?

Prírodné i syntetické antikoncepčné tabletky pomáhajú ženám oddialiť proces ovulácie, čo ovplyvňuje prácu vaječníkov. Antikoncepcia na tento účel zahŕňa hormóny estradiol a etyl estradiol, ako aj progestín. To všetko v syntetickej forme.

Pokiaľ ide o prírodné progestíny a estadiol, v antikoncepcii pomáhajú obnoviť hormonálnu rovnováhu v tele žien, ktoré sú v období pred menopauzou. Tieto lieky však nemôžu oddialiť proces ovulácie, preto sú zlé ako antikoncepčné prostriedky.

Ale s touto úlohou - zabrániť koncepcii - syntetické hormóny perfektne zvládnuť. Tiež pomáhajú predchádzať vzniku rakoviny maternice v maternici, zbavujú sa krvácania, pomáhajú bojovať proti syndrómu polycystických vaječníkov, pichliať v oblasti prsníkov, zmierňujú bolesti hlavy počas menštruácie.

Najdôležitejšou vecou pri výbere syntetických liečiv je zistenie pomeru estradiolu a progestínu v ich zložení, aby sa zabránilo výskytu takých symptómov, ako je bolesť hlavy, depresívne stavy, obezita, znížené libido.

Antikoncepcia a obezita

Tablety s progestínmi, ktoré sa používajú ako antikoncepčné prostriedky, pravdepodobne nepomáhajú v boji proti obezite. Napríklad tie lieky, ktoré používajú veľké dávky progestínu, ale oveľa menej estrogénu - môžu zvýšiť chuť do jedla a spôsobiť obezitu. Ak sú progestíny v takom prípravku viac ako 0,5 miligramu a estrogény až do 30 mikrogramov, budete mať zvýšenú chuť do jedla

Aby nedošlo k zvýšeniu chuti k jedlu v dôsledku hormonálnych tabliet, je potrebné sledovať dávky hormónov v nich, ktoré by mali byť vyváženejšie.

Ide o dávky estradiolu z estrogénovej skupiny v dávke do 35 μg a dávka progesterónu až do 0,5 ml. Tento pomer hormónov v lieku nebude v dôsledku toho spôsobovať nadmerné jagy na produkty a nadbytočné tukové usadeniny.

Hormonálne pilulky s antiandrogénmi obsahujú estrogény a progestíny v presne vypočítaných pomeroch, ktoré majú dobrý účinok na zdravie pokožky. Od prijatia takých antikoncepčných piluliek sa nezobrazujú vyrážky na koži, ako sa to deje s inými hormonálnymi liekmi, kde sú estrogény veľmi veľa.

Ak žena nemá veľmi hladkú a hladkú pokožku, hmotnosť sa neustále zvyšuje, takéto lieky ju môžu pomôcť bojovať proti týmto problémom. Pacienti s diagnózou "syndrómu polycystických vaječníkov", ako aj pacienti, ktorí už trpeli antikoncepciou s vysokou koncentráciou progestínu a môžu sa z nej zotaviť, ju môžu použiť.

trusted-source[10], [11], [12], [13], [14], [15], [16], [17]

Hormóny v menopauze

Keď je žena v menopauze, vo väčšine prípadov už jej reprodukčné funkcie stratili a nepotrebuje antikoncepčné pilulky. Ale udržanie hladiny hormónov v tele je nevyhnutné, pretože inak sa žena bude cítiť zle kvôli vekom zmenám.

Okrem toho perorálne kontraceptíva obsahujú príliš vysoké dávky progestínu a estrogénu v porovnaní s hormonálnymi liekmi, ktoré neovplyvňujú koncepciu. Preto je dobré len pre ženy, ktoré sú chránené pred nežiaducim tehotenstvom, ale nie pre ženy počas menopauzy.

Prejsť na hormonálne lieky namiesto antikoncepčných prostriedkov musí byť pod dohľadom gynekológa správne vypočítať dávku a vyhnúť sa vedľajším účinkom. Okrem toho existuje rozdiel v účinku perorálnych kontraceptív s vysokým obsahom syntetických hormónov a hormonálnej terapie s použitím prirodzených hormónov, ktoré sú slabšie.

Keď žena už nie je ovulácie, je lepšie používať prírodné rastlinné hormóny, ktoré budú poskytovať dobrý výkon vaječníkov a zároveň nebudú spôsobovať hormonálne vplyv na organizmus.


Pozor!

Na zjednodušenie vnímania informácií boli tieto pokyny na používanie lieku "Antikoncepčné tabletky na zmiernenie príznakov premenopauzy" preložené a predložené v špeciálnom formulári na základe oficiálnych pokynov na lekárske použitie lieku. Pred použitím si prečítajte anotáciu, ktorá prišla priamo k lieku.

Popis je poskytovaný na informačné účely a nie je návodom na seba-liečenie. Potreba tohto liečiva, účel liečebného režimu, spôsobov a dávky liečiva určuje výlučne ošetrujúci lekár. Samoliečenie je pre vaše zdravie nebezpečné.

Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.