Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Ako selén ovplyvňuje telo?

Lekársky expert článku

Gastroenterológ
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 11.04.2020

Selén je stopový prvok, ktorý je potrebný pre dobré zdravie, ale iba v malých množstvách. Prečítajte si viac o tom, ako selén ovplyvňuje telo.

ako selén ovplyvňuje telo

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8]

Selén v proteíne

Selén je súčasťou proteínov na vytvorenie selenoproteínov, ktoré sú dôležitými antioxidačnými enzýmami. Antioxidačné vlastnosti selenoproteínov môžu pomôcť zabrániť poškodeniu buniek voľnými radikálmi. Voľné radikály sú prirodzenými vedľajšími produktmi metabolizmu kyslíka, ktoré prispievajú k rozvoju chronických ochorení, ako sú rakovina a srdcové choroby. Ďalšie selenoproteíny pomáhajú regulovať funkciu štítnej žľazy a zohrávajú dôležitú úlohu vo fungovaní imunitného systému.

Aké produkty poskytujú selén?

Rastlinné produkty sú hlavnými potravinovými zdrojmi selénu vo väčšine krajín sveta. Obsah selénu v potravinách závisí od obsahu selénu v pôde, kde rastliny rastú. Vedci napríklad vedia, že pôdy vo vysokých oblastiach severnej Nebrasky a Dakoty majú veľmi vysoký obsah selénu. Ľudia žijúci v týchto regiónoch majú tendenciu konzumovať najviac selenov v Spojených štátoch amerických.

Pôdy v niektorých častiach Číny a Ruska obsahujú veľmi malé množstvo selénu. Nedostatok selénu sa často vyskytuje v týchto oblastiach, pretože väčšina potravín v týchto oblastiach sa pestuje a konzumuje na miestnej úrovni.

Selén možno nájsť aj v niektorých druhoch mäsa a morských plodov. Zvieratá, ktoré konzumujú zrná alebo rastliny pestované v pôdach bohatých na selen obsahujú vyššiu hladinu selénu vo svaloch. V USA je mäso a chlieb bežnými zdrojmi jedla selénu. Niektoré orechy sú tiež zdrojom selénu.

Obsah selénu vo výrobkoch sa môže meniť. Napríklad para orechy môžu obsahovať 544 mikrogramov selénu na uncu. Odporúča sa konzumovať brazílske orechy iba príležitostne, pretože ide o produkty s neobvykle vysokým obsahom selénu.

Denná norma selénu

Denná norma pre selén je 70 mikrogramov (μg). Väčšina označení potravín neukazuje obsah selénu v potravinách. Percento dennej hodnoty (% DV) uvedenej v tabuľke udáva percento denného príjmu prezentovaného v jednej dávke. Jedlo poskytuje z denného príspevku 5% selénu. Jedlo, ktoré poskytuje 20% alebo vyššiu dennú dávku selénu, je príliš výživné. Je dôležité si uvedomiť, že potraviny, ktoré poskytujú nižšie percento denného príjmu selenia, prispievajú aj k zdravej výžive.

Oddelené zdroje selénu

Názov produktu

g

% Dennej hodnoty

Para orechy, sušené 544 39
biele mäso, vyprážané 27 39
Kuracie prsia, vyprážané mäso 24 34
Pečené hovädzie mäso 23 33
Slnečnicové semená 23 33
Vajíčkové rezance, obohatené, varené, ½ šálky 19 27
Cestoviny, opevnené, varené, ½ šálky 19 27
Vajcia, celé, tvrdé varené 15 21
Ovsené vločky  , 1 šálka 12 17
Chlieb z celých zŕn, 1 plátok 11 16
Ryža, hnedá, dlhé zrno, varené, ½ šálky 10 14
Ryža biela, obohatená, dlhozrnná, varená, ½ šálky 6 9
vlašské orechy 5 7
Syr Cheddar 4 6

Odporúčanie diétna spotreba selénu

Normy spotreby selénu sú bežným pojmom pre súbor referenčných hodnôt používaných na plánovanie a vyhodnocovanie živín pre zdravých ľudí. Tri dôležité typy referenčných hodnôt zahrnutých do diétnych dávok (RDA) sú normou primeraného príjmu (MA), hornej prípustnej úrovne spotreby (UL). RDA odporúča priemerný denný príjem potravy dostatočný na to, aby vyhovoval výživovým požiadavkám pre takmer všetkých (97% -98%) zdravých ľudí v každej skupine vzhľadom na ich vek a pohlavie.

Maximálna denná dávka pravdepodobne nepovedie k nepriaznivým účinkom na zdravie. V tabuľke sú uvedené normy pre selén v mikrogramoch (μg) denne pre deti a dospelých.

Diétne odporúčania normy selénu

Vek (v rokoch) Muži a ženy (Mkg za deň) Tehotenstvo (mg / deň) Laktácia (mg / deň)
1-3 20 N / A N / A
4-8 30 N / A N / A
9-13 40 N / A N / A
14-18 55 60 70
19+ 55 60 70

Dávky selenu pre dojčatá

Nie sú k dispozícii dostatočné informácie o seléne, ktoré sú stanovené v dávke pre dojčatá. Primeraný príjem je založený na množstve selénu konzumovaného zdravými dojčatami kŕmenými materským mliekom. V tabuľke sú uvedené normy selénu pre deti v mikrogramoch (μg) denne

Dávky selenu pre deti

Vek (v mesiacoch) chlapci alebo dievčatá (Mkg za deň)
0-6 mesiacov 15
7-12 mesiacov 20

trusted-source[9], [10], [11], [12], [13]

Selén v strave - výskum

Výsledky amerického Národného výskumu v oblasti zdravia a výživy ukazujú, že stravovanie väčšiny Američanov poskytuje odporúčané množstvo selénu. Štúdia skúmala výživový príjem takmer 5 000 mužov a žien stredného veku v štyroch krajinách koncom deväťdesiatych rokov vrátane USA, hlavným cieľom štúdie bolo posúdiť vplyv mikroživín na krvný tlak.

Každý účastník štúdie po skončení 24-hodinovej stravy pripomína, že požiadal o vypísanie všetkých spotrebovaných potravín (potraviny, nápoje a potravinárske prísady) za posledných 24 hodín. Spotreba selénu bola najnižšia medzi obyvateľmi Číny, krajiny s najvyšším deficitom selénu.

Priemerná dávka selénu v strave amerických účastníkov bola 153 mcg pre mužov a 109 mcg pre ženy. Obe hodnoty presahujú odporúčaný príjem selénu pre dospelých a sú ďalšími dôkazmi o primeranom príjme selénu v Spojených štátoch.

Kedy môže dôjsť k nedostatku selénu?

Nedostatok selénu je v USA zriedkavý, ale existujú aj iné krajiny, najmä v Číne, kde koncentrácia selénu v pôde je veľmi nízka. Existuje dôkaz, že nedostatok selénu môže prispieť k rozvoju ochorení srdca, hypotyreózy a oslabenia imunitného systému. Existuje tiež dôkaz, že nedostatok selénu zvyčajne nespôsobuje ochorenie samo osebe. Skôr môže spôsobiť, že telo je náchylnejšie na ochorenie spôsobené inými výživovými, biochemickými alebo infekčnými kmeňmi.

Tri špecifické ochorenia súvisia s nedostatkom selénu

  • Keshanova choroba, ktorá vedie k zvýšeniu srdcového tkaniva a zlej funkcie srdca, sa vyskytuje u detí s nedostatkom selénu
  • Kashin-Beckova choroba, ktorá vedie k osteoartropatii
  • Endemický kretinizmus, ktorý vedie k mentálnej retardácii

História ochorení spojených s nedostatkom selénu

Keshanova choroba bola prvýkrát popísaná na začiatku 30. Rokov 20. Storočia v Číne a stále sa pozoruje v rozsiahlych častiach čínskej dediny s chudobnými pôdami selénu. Príjem selénu v týchto oblastiach je v týchto oblastiach nižší ako 19 μg denne u mužov a menej ako 13 μg denne u žien, čo je výrazne nižšia ako súčasná dávka selénu. Výskumníci sa domnievajú, že selén nestačí u ľudí infikovaných vírusom Keshanovej choroby. Nedostatok selénu sa pozoruje aj u ľudí, ktorí sa ako jediný zdroj výživy spoliehajú na parenterálnu výživu (TPN). TPN je spôsob podávania živín intravenóznou injekciou ľuďom, ktorých tráviaci systém nefunguje.

Formy živín, ktoré nevyžadujú trávenie, sa rozpúšťajú v kvapaline a prechádzajú žilami pomocou kvapkadla. To je dôležité pre zabezpečenie selénu, aby sa zabránilo jeho nedostatku. Lekári môžu sledovať stav selénu pre ľudí, ktorí dostávajú umelé krmivo, aby sa uistili, že dostanú dostatok z nich.

Závažné gastrointestinálne poruchy môžu znížiť absorpciu selénu, čo má za následok vyčerpanie selénu alebo nedostatočnosť. Gastrointestinálne problémy, ktoré interferujú s absorpciou selénu, zvyčajne ovplyvňujú vstrebávanie iných živín a tiež vyžadujú pravidelné sledovanie ľudskej výživy tak, aby im bola poskytnutá vhodná lekárska a nutričná liečba.

Kto môže potrebovať dodatočný selén?

Vo väčšine prípadov je deplécia selénu alebo jeho nedostatok spojená s ťažkými gastrointestinálnymi problémami, ako je Crohnova choroba alebo chirurgické odstránenie časti žalúdka. Tieto a iné gastrointestinálne poruchy môžu narušiť vstrebávanie selénu. Ľudia s ťažkým ochorením, u ktorých dochádza k vzniku zápalu a šírenia infekcie, často zaznamenávajú pokles hladiny selénu v krvi.

Lekári oddelene kontrolujú ľudí, ktorí trpia gastrointestinálnymi ochoreniami alebo ťažkými infekciami v dôsledku nedostatku selénu, aby určili potrebu doplnkov na selén.

Ľudia s nedostatkom jódu môžu tiež profitovať zo selénu. Nedostatok jódu je v USA pomerne zriedkavý, stále sa však vyskytuje v rozvojových krajinách, kde je prístup k jódu obmedzený. Výskumníci sa domnievajú, že nedostatok selénu môže zhoršiť účinok nedostatku jódu a funkcie štítnej žľazy a že primeraná výživa selénu môže pomôcť chrániť osobu pred určitými neurologickými následkami nedostatku jódu.

Výskumníci vykonali vo Francúzsku štúdiu na doplnenie, ktorá bola navrhnutá s cieľom posúdiť účinok vitamínových a minerálnych doplnkov na chronické riziko ochorenia a počas tejto štúdie hodnotili vzťah medzi buritou a selenom. Ich výsledky ukazujú, že doplnky selénu môžu byť ochranné proti burtickej hnilobe, ktorá sa podieľa na rozšírení štítnej žľazy.

Hoci špecifické zdravotné problémy, ako sú tie, ktoré sú opísané vyššie, naznačujú potrebu selénu, neexistujú dostatočné dôkazy na vypracovanie odporúčaní pre doplnky selénu pre zdravé deti a dospelých.

Selenové prísady

Selenové prísady

Selén je súčasťou hlavných potravinových výrobkov, ako sú kukurica, pšenica, sója a selenomethionín, organický selén - analóg aminokyseliny metionín. Selenomethionín sa môže metabolizovať v organizme metytionínu a slúži ako prostriedok na skladovanie selénu v orgánoch a tkanivách. Aditíva selénu môžu tiež obsahovať seleničitan sodný a selenát, dve anorganické formy selénu. Selenomethionín je spravidla najlepšie absorbovaný a používa sa ako forma selénu.

Väčšina selénu v kvasinkách existuje vo forme selenomethionínu. Táto forma selénu bola použitá vo veľkom meradle na prevenciu rakoviny v roku 1983, v štúdii, ktorá ukázala, že denný príjem aditíva obsahujúceho 200 mikrogramov selénu denne. Môže znížiť riziko rakoviny prostaty, pľúc a kolorekty. Niektoré kvasinky však môžu obsahovať anorganické formy selénu, ktoré sa nepoužívajú, rovnako ako selenomethionín.

Štúdia z roku 1995 uvádza, že organické formy selénu v krvi môžu obsahovať zvýšenú koncentráciu selénu vo väčšej miere ako anorganické formy. Napriek tomu to významne neovlivní aktivitu enzýmov závislých od selénu, ako je glutatión peroxidáza. Výskumníci naďalej skúmajú vplyv rôznych chemických foriem selénu, ale selén pre ľudí v organickej forme je v súčasnosti tou najlepšou voľbou.

Selén a rakovina

Experimentálne štúdie ukazujú, že úmrtnosť na rakovinu vrátane rakoviny pľúc, hrubého čreva a prostaty je nižšia u ľudí s vysokým príjmom selénu. Výskyt rakoviny kože je okrem toho výrazne vyšší v oblastiach s nízkym obsahom selénu v pôde v Spojených štátoch. Účinok selénu pri opakovaní rôznych druhov rakoviny kože bol študovaný v siedmich dermatologických klinikách v USA od roku 1983 až do začiatku 90. Rokov. Užívanie denných doplnkov obsahujúcich 200 mikrogramov selénu neovplyvňuje relaps rakoviny kože, ale tiež významne znižuje výskyt a smrť bežných rakovín. Výskyt rakoviny prostaty, kolorektálneho karcinómu a rakoviny pľúc bol výrazne nižší v skupine dostávajúcej doplnky selénu.

Štúdie ukazujú, že selén môže ovplyvniť riziko vzniku rakoviny dvoma spôsobmi. Ako antioxidant môže selén chrániť telo pred škodlivými účinkami voľných radikálov. Selén môže zabrániť alebo spomaliť rast nádoru.

Dve dlhodobé štúdie vo Francúzsku, Spojených štátoch a Kanade skúmali, či selén, kombinovaný s aspoň jedným potravinovým doplnkom, môže znížiť riziko rakoviny prostaty u mužov.

Medzi mužmi, ktorí mali hladinu selénu v krvi na začiatku štúdie, bolo používanie doplnkov spojených so zvýšením výskytu rakoviny prostaty na hranici štatistickej významnosti v porovnaní s placebom.

Takže v priebehu výskumu sa znížil počet nových buniek rakoviny prostaty u zdravých mužov vo veku 50 rokov a viac. Výsledky ďalších 1,5 roka sledovania tohto procesu (počas ktorých subjekty nedostávali vitamín E alebo selén) ukázali, že muži, ktorí užívali jeden selén alebo selén plus vitamín E mali mierne zvýšené riziko vzniku rakoviny prostaty v porovnaní s mužmi, ktorí užívali placebo, ale rozdiely neboli štatisticky významné. U mužov, ktorí užívali len vitamín E, sa riziko vzniku rakoviny prostaty zvýšilo o 17%.

Selén a ochorenie srdca

Dlhodobé prieskumy populácie ukázali spojitosť medzi nižším príjmom antioxidantov a vysokým výskytom kardiovaskulárnych ochorení. Údaje tiež ukazujú, že oxidačný stres spôsobený voľnými radikálmi, ktoré sú prirodzenými vedľajšími produktmi metabolizmu kyslíka, môže prispieť k ochoreniu srdca.

Sú to napríklad oxidované formy lipoproteínov s nízkou hustotou (LDL, často označovaných ako "zlý" cholesterol), ktoré prispievajú k rozvoju plakov v koronárnych tepnách. Selén je jedným zo skupiny antioxidantov, ktoré môžu pomôcť obmedziť oxidáciu "zlého" cholesterolu a tým pomôcť zabrániť koronárnym ochoreniam. V súčasnosti neexistujú dostatočné dôkazy, ktoré by odporúčali doplnky selénu na prevenciu koronárnych ochorení srdca.

Selén a artritída

Ankety ukazujú, že ľudia s reumatoidnou artritídou, chronickým ochorením, ktoré spôsobuje bolesť, stuhnutosť, opuch a stratu funkcie v kĺboch, znížili hladinu selénu v krvi. Navyše, niektorí ľudia s artritídou majú nízky príjem selenia.

Imunitný systém tela prirodzene vytvára voľné radikály, ktoré pomáhajú zničiť inváziu cudzích organizmov a poškodených tkanív, ale môžu tiež poškodiť zdravé tkanivá. Selén ako antioxidant môže pomôcť zmierniť príznaky artritídy kontrolou hladiny voľných radikálov. Súčasné výsledky sa považujú za predbežné a sú potrebné ďalšie štúdie, kým sa doplnky selénu môžu odporučiť ľuďom s artritídou.

selén a HIV

HIV / AIDS môže viesť k vyčerpaniu živín vrátane selenia. Nedostatok selénu je spojený so znížením počtu buniek v imunitnom systéme, zvýšením progresie ochorenia a vysokým rizikom smrti v boji proti HIV / AIDS.

HIV / AIDS postupne ničí imunitný systém a oxidačný stres môže ďalej poškodiť bunky imunitného systému. Antioxidanty, ako je selén, pomáhajú chrániť bunky pred oxidačným stresom, čím potenciálne spomaľujú progresiu ochorenia.

Selén môže byť tiež potrebný na replikáciu vírusu HIV, ktorý by mohol ešte viac znížiť hladinu selénu.

Skúmanie 125 HIV-infikovaných mužov a žien ukázalo, že vyššia úmrtnosť na túto chorobu je spojená s deficitom selénu. V malej štúdii s 24 deťmi s HIV, ktoré vedci pozorovali päť rokov, deti s nízkym obsahom selénu zomreli v mladšom veku, čo môže naznačovať rýchlejší priebeh ochorenia. Výsledky štúdií, ktoré viedli odborníkov, naznačujú, že úroveň selénu môže byť významným prediktorom prežitia ľudí infikovaných vírusom HIV.

Vedci ďalej skúmajú vzťah medzi selénom a HIV / AIDS, vrátane účinku selénu na úrovne progresie ochorenia a mortality. Nie sú k dispozícii dostatočné údaje na to, aby pravidelne odporúčali doplnky selénu pre ľudí s HIV / AIDS a lekári môžu predpisovať takéto doplnky ako súčasť všeobecného plánu liečby. To je tiež dôležité pre HIV-pozitívnych ľudí, ktorí konzumujú odporúčané množstvo selénu v strave.

Čo vedie k prebytku selénu?

Vysoká hladina selénu v krvi (viac ako 100 μg / dl) môže viesť k negatívnemu stavu. Príznaky nadmerného množstva selénu zahŕňajú gastrointestinálne poruchy, vypadávanie vlasov, škvrny nechtov, dych s vôňou cesnaku, únava, podráždenosť a poškodenie nervov.

Toxicita spôsobená nadbytkom selénu je zriedkavá. Niekoľko prípadov bolo spojené s priemyselnými nehodami a výrobnými chybami, ktoré viedli k nadmerne vysokým dávkam selénu. Inštitút medicíny Národnej akadémie vied Spojených štátov stanovil hornú prípustnú hladinu (UL) selénu 400 mikrogramov denne pre dospelých, aby sa zabránilo riziku otravy selenom. V tabuľke sú uvedené hraničné miery spotreby selénu - v mcg denne pre dojčatá, deti a dospelých. 

Prípustné horné hladiny príjmu selénu pre dojčatá, deti a dospelých
vek muži a ženy (Mkg / deň)
0-6 mesiacov  45
7-12 mesiacov  60
1-3 roky  90
4-8 rokov  150
9-13 rokov  280
14-18 rokov  400
19 + rokov  400

Selén a zdravú výživu

V roku 2010, federálna vláda USA diétne pokyny uvádza, že "živiny by mali byť konzumované predovšetkým z potravín. Potraviny s živín v ich väčšinou neporušených foriem obsahujú nielen vitamíny a minerálne látky, ktoré sa často nachádzajú v potravinových doplnkov , ako aj v dietetických vláknach a iných prírodných látkach, ktoré môžu pozitívne ovplyvniť zdravie ... Biologicky aktívne prísady ... Môžu byť v konkrétnej situácii prínosom na zvýšenie spotreby konkrétneho itamin alebo minerál ".

Pred použitím selénu - ako samostatného prvku alebo ako súčasť iných látok - sa poraďte so svojím lekárom-dietetikom.


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.