Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Ako pôsobí chlór na ľudské telo?

Lekársky expert článku

Gastroenterológ
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 05.10.2018

Chlór je najlepšie známy ako látka, ktorá spracováva vodu. Charakteristická nepríjemná vôňa a skutočnosť, že kľučky dverí, podlahy a toalety sú pretrepané chlórom - to všetko vieme o chlóri. Ako chlór skutočne ovplyvňuje ľudské telo? Prečo je potrebné s nimi zaobchádzať s povrchmi a hodiť ich do vody? Kedy sa chlór stáva nebezpečným?

Niekoľko slov o histórii chlóru

Tento mikroelement - chlór - objavil v roku 1774 Carl Scheele, chemik a švédsko podľa národnosti. Viedol chemické pokusy s kyselinou chlorovodíkovou a náhle cítil zápach, ktorý mu pripomínal známy zápach kráľovskej vodky. Nenechajte sa mýliť, Karl Scheele nebol fanúšikom alkoholu. Kráľovská vodka sa nazývala rozpúšťadlo, ktoré obsahovalo kyselinu dusičnú a kyselinu chlorovodíkovú, schopné rozpustiť aj kľúč do bytu alebo zlatý prsteň svojej ženy.

Vedec vystrčil uši a začal experimentovať ďalej. Vybral zo získanej látky zelenožltý plyn a začal skúmať jeho vplyv na iné plyny a kvapaliny. Získal sa teda chlór - komplexná látka, ktorú Sheele a potom jeho kolega Davy nazývali chlór (zeleno-žltý v preklade z gréčtiny). Tento názov prežil až do dnešných dní v Spojených štátoch av Anglicku a stali sme sa kratšími a zrozumiteľnejšími - chlórom. Toto meno bolo tiež potvrdené vďaka slávnemu francúzskemu chemikovi Gay-Lussacovi, ktorého experimenty v súčasnosti študujú školáci. Tento mikroelement získal svoje miesto v periodickej tabuľke pod atómovým číslom 17.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8]

Čo je to chlór?

Je to látka, makronutrient, ktorý vstupuje do nášho tela minerálnymi soľami, vápnikom, horčíkom, sodíkom, draslíkom a ďalšími mikroelementmi. Prvým a najjednoduchším zdrojom chlóru je kamenná soľ, ktorú používali naši starí predkovia. Chlór v zložení horninovej soli pomohol zachovať integritu a bezpečnosť rýb a zabitých hier. Soľ ako zdroj chlóru potrebný pre človeka bola extrahovaná aj v dobách, ktoré popísal staroveký grécky historik Herodotus, ktorý žil okolo roku 425 pnl.

Chlór sa nachádza nielen v skladových obaloch, ale aj v našej krvi, kostiach, medzibunkových tekutinách a tiež najväčšom orgáne nášho tela - koži. Rovnako ako vstúpi do tela, je tiež možné vylučovať chlór. Asi 90% chlóru sa vylučuje produktmi rozpadu - močom a pot.

Čo pre človeka chlór?

Počuli ste, ako často v televízii alebo menej často - na klinike lekári hovoria o acidobázickej rovnováhe? Reklama o tom všetkom ušila. Takže acidobázická rovnováha tela je výmena sodíka, chlóru a draslíka. Je to veľmi jednoduché. Všetky tieto tri prvky musia byť nevyhnutne v medzibunkovej tekutine, krvi a kostiach (čo sme napísali vyššie). Ich pomer (dávky) by mal byť správny. Ak dôjde k porušeniu tohto súladu, osoba sa začne ochorieť. Ak je výmena chlóru v tele prerušená, okamžite to ovplyvní pohodu: opuch rúk, nohy, tváre sa môžu objaviť, srdce začne pracovať s prerušením a tlak stúpa nahor a nadol.

Všetky metabolické procesy, ktoré sú podporované účasťou chlóru a ďalších nevyhnutných makroelementov, sa nazývajú osmoregulácia. Vďaka osmoregulácii si človek udržiava normálny krvný tlak, tekutiny a soli sú dobre odstránené a pomer a množstvo živín v tele je regulované. Je to chlór, ktorý vedci nazývajú aktívnou osmotickou makrocelulózou, pretože je neustálym účastníkom všetkých týchto procesov.

Chlór je prvok, ktorý je potrebný na dobré trávenie. Pomáha vylučovať žalúdočnú šťavu, vďaka chlóru vzniká dobrá chuť do jedla. Ak sa zvýši kyslosť žalúdočnej šťavy u človeka, čo vedie k pádu záhy, chlorid v tele potrebuje viac, pretože jeho spotreba stúpa. Ak osoba trpí chorobami tráviaceho traktu, chlór potrebuje viac, pretože sa zvyšuje jeho potreba.

Ďalšou užitočnou úlohou chlóru je pomôcť človeku udržať vodu v tkanivách, to znamená, že nedovolí tela dehydratovať, stráca vlhkosť. Chlór je tiež schopný pomôcť odstrániť toxíny z tkanív, pomáha krvi udržať zdravú, zaisťuje dobrý stav krviniek - červené krvinky.

Zdroje chlóru

Takmer celá denná norma - konkrétne 90% chlóru - prichádza do ľudského tela, keď je soľou, to znamená soľou. Vo výrobkoch chlóru je dostatočne malý, veľa len v chlebe alebo syre. Väčšina chlóru vstupuje do ľudského tela pomocou chlórovanej vody. Ak človek pije vodu z kohútika, potom môže byť chlór dokonca nadbytočný. Zaujímavý fakt: aj keď ľudia sú rozdelení na vegetariánov a jedákov, nemajú ani tí ani iní nedostatok alebo nadbytok chlóru kvôli výberu potravín. Aj keď ľudia nekomplikujú potravu ani soľ, trochu moderné technológie predpokladajú vyššiu dávku chloridov v zložení samotných výrobkov. 

Obsah chlóru rôznych produktov (mg / 100 g)
názov obsah chlóru
Žitný chlieb  1025
syr 880
Chlieb biela  621
maslo  330
Obličky 184
Ryby pollack   165
Cape ryby 165
Ryby merlúzy európskej  165
Tučný tvaroh 152
Biele huby 151
Kravské mlieko, 3,2% 110
Kefír, 3,2% 110
vajíčko 106
Mlieko je štíhle 106
ovsená múka 69
repa 58
ryža 54
zemiaky  38
mrkva 36
hrášok 35
kapusta 24
hrušky 11
jablká 5

 Koľko chlóru potrebujeme denne?

Pre zdravých ľudí stačí 4000-6000 miligramov chlóru denne. Ale musíte brať do úvahy, že to zahŕňa chlór, ktorý je obsiahnutý v hotových jedlách, vo vode a vo forme soli, ktorá sa hodí do riadu. Maximálna dávka chlóru - 7000 miligramov - stále nespôsobuje škodu ľuďom, ale nie je možné tieto dávky vždy spotrebovať - bude to prebytok chlóru. Ak je človek horúci, aktívne sa venuje športu a potu (a chlór sa vylučuje produktom rozkladu), chlór potrebuje viac. Rovnako ako pri chorobách tráviaceho traktu.

Potreba chlóru pre deti v miligramoch je od 300 mg vo veku do 3 mesiacov až do 2300 mg vo veku 18 rokov. Podrobnejšie je možné uviesť detské dávky chloridov v tabuľke.

Potreba chloridov, mg za deň
podlaha 0-3 mesiacov 4-6 mesiacov 7-12 mesiacov 1-2 roky 2-3 roky
chlapci 300 450 550 800 800
dievčatá 300 450 550 800 800
Žiaci a predškoláci
predškoláci    Junior škola   Stredná škola   dospievajúci
3-7 rokov Vo veku 7 až 11 rokov Vo veku 11-14 rokov 14-18 rokov
1100 1700 1900 2300

Čo ohrozuje osobu s nedostatkom chlóru?

Ak chlór v tele nestačí, narušuje jeho acidobazickú rovnováhu, metabolizmus uhľohydrátov. Človek môže stratiť vlasy a rozpadať zuby, koža starne a ostre pokrýva vrásky. Môže sa vyskytnúť dehydratácia, keď sa vysychá v ústach, môže človek zvracať, roztrhnúť, narušiť proces močenia. Obličky a gastrointestinálny trakt už nemôžu fungovať normálne, to rozrušuje prácu iných orgánov. Nedostatok chloridov v tele môže viesť k strate sily, rovnováhy a chuti do jedla. Takí ľudia sa začínajú sťažovať na ospalosť, poruchy pamäte, neschopnosť sústrediť sa.

Ako sa ukázalo, v dôsledku experimentov vykonaných vedcami Max Planck Institute for Neurobiology v roku 2012 sú chloridy potrebné pre normálnu činnosť nervových buniek. Pokusy na myšiach ukázali, že nedostatok chloridov v tele môže viesť k nadmernej deštrukcii nervových buniek a zhoršeniu takýchto nebezpečných ochorení, ako je epilepsia.

Dôvodom chýbajúceho chlóru v tele môže byť slabá soľ alebo diéta bez soli, najmä dlhá, viac ako týždeň. Zdravotný stav v neprítomnosti chlóru sa zhoršuje ešte viac, ak osoba predtým trpí hypertenziou alebo zlou funkciou obličiek.

Osoba je schopná znížiť koncentráciu chlóru v tele, keď užíva lieky bez dozoru lekára. Môžu to byť preháňadlá vedúce k dehydratácii, diuretiká (diuretiká), kortikosteroidy (steroidné hormóny, ktoré produkujú kôru nadobličiek). Ak je chlór v tele príliš malý a jeho množstvo je dramaticky stratené, človek môže spadnúť do kómy a dokonca zomrieť.

Čo ohrozuje prebytok chlóru v ľudskom tele?

Dr. Price from Saginoh clinic píše, že chlór je hlavným vrahom našich dní, ktorý bráni jednej chorobe, ale okamžite spôsobuje ďalšie. Vzťahuje sa na chlórovanie vody na celkové zhoršenie ľudského zdravia. "Po začatí chlorácie vody v roku 1904 začala moderná epidémia srdcových ochorení, rakoviny a demencie," hovorí Dr. Price. Je to tak?

Na jednej strane nespracovaná voda spôsobuje - koľko by ste si mysleli - až 80% všetkých chorôb na svete. Ak pijeme nerafinovanú vodu, proces starnutia príde o tretinu rýchlejšie, ako keby sme pili čistenú vodu. Tak je dôležité správne vykonať len jeden bod našej stravy - piť normálnu vodu. A zvyčajne sa čistí chlórom. Je to správne?

Vedci vo Fínsku a Spojených štátoch preukázali, že rakovina pečene a nádory obličiek v 2% prípadov je spôsobené nadmerne chlórovanou pitnou vodou. To nie je také veľké percento v porovnaní s chorobami imunitného systému - kvôli vysokému obsahu chlóru trpí náš imunitný systém v 80% prípadov a pri konštantnom pití chlórovanej vody trpia všetky vnútorné orgány.

Napríklad pri zvýšených dávkach chloridov získaných z pitnej vody človek čoraz častejšie začína trpieť bronchitídou a pneumóniou - najprv trpia respiračné orgány. Ale voda pokračuje v chlórovaní, aj keď sa už dlho dokázalo, že chlór dnes nerozlučuje všetky škodlivé mikroorganizmy - väčšina z nich zostáva nažive - zdravá a stále otrávuje naše telo toxínmi. Tieto toxíny, ktoré interagujú s chlórom, môžu spôsobiť poruchy na genetickej úrovni.

Na našom tele ovplyvňujú nielen vodné roztoky, ale aj páry chlóru. Sú to nebezpečnejšie. Je veľmi dobré, že tendencia chlorovania odevov a lôžok, ktoré sa používali v každodennom živote, sa dnes zastavila. Chlórové výpary, ktoré osoba vdychuje pri vysokej koncentrácii, môžu spôsobiť popáleniny pažeráka a sliznice hrdla, narušiť respiračnú frekvenciu, hoci takéto situácie sú zriedkavé. V rizikových skupinách - ľudia pracujúci v rizikovom priemysle, v chemickom priemysle, v textilnom priemysle, ako aj v práci s celulózou as farmaceutikami. Chronické ochorenia dýchacích orgánov a tráviacich orgánov medzi takýmito ľuďmi nie sú nezvyčajné.

Symptómy prebytku chlóru

 • Bolesť na hrudníku
 • Tenký, suchý kašeľ
 • Podráždenie sliznice hrdla
 • Sucho v ústach
 • hnačka
 • slzenie
 • Rezanie a suché oči
 • Bolesti hlavy (často závažné)
 • pálenie záhy
 • nevoľnosť
 • Porušenie tvorby plynu
 • Závažnosť v žalúdku
 • Časté prechladnutie s vysokou horúčkou
 • Opuch pľúc

Zdrojem prebytku chlóru môže byť nielen veľká dávka soli alebo chlórovanej vody, ktorú pijete, ale aj obvyklé kúpanie v sprche. Ak často užívate horúcu sprchu s prebytkom chorusu, potom človek dostane cez kožu oveľa vyššiu dávku chlóru ako pri pití chlórovanej vody. A množstvo toxínov, ktoré sa dostávajú do krvi s takým kúpeľom, sa zvyšuje o 10 až 20 krát.

Voda môže byť čistená chlórom niekoľkými spôsobmi. Najskôr vložte aktívne uhlie po dobu 15-30 minút. Alebo ako posledná možnosť, v priebehu dňa varte a postavte vodu - ale tento spôsob je menej účinný, okrem toho, keď vo vode vriete všetky užitočné látky, najprv sa zničia minerálne soli.

Chlór v tele musí byť len jeho dávka musí byť kontrolovaná, aby vaše zdravie zostalo na vrchole.


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.