^

5-diétna strava

, Lekársky editor
Posledná kontrola: 16.10.2021
Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Ak si úprimne myslíte, že v priebehu niekoľkých dní - ako to sľúbila 5-dňová strava na zníženie telesnej hmotnosti - môžete sa ľahšie päť (v iných verziách - o deväť) kilogramov, potom si prečítajte ďalej.

Mimochodom, veľa zo slova "strava" doslova vrhá do tŕstia, a márne. V gréčtine znamená diata spôsob života alebo režim. Západní odborníci na výživu často používajú definíciu "programu na znižovanie chuti".

trusted-source[1], [2]

Podstata 5-dňovej stravy

Tí, ktorí chcú odstrániť z tela nadmerné zaťaženie vo forme nadmernej telesnej hmotnosti, potrebujete správnu výživu, to znamená vyváženú stravu a každodennú fyzickú aktivitu. To sú kľúčové zložky každého programu na správu hmotnosti. Základnou zásadou, ktorá je základom bezpečných a účinných programov na zníženie telesnej hmotnosti, je negatívna energetická bilancia - keď prívod kalórií prevyšuje kalorický príjem. Podstatou 5-dňovej stravy je dočasný deficit kalórií.

Podľa zistení štúdie uskutočnenej na University of Southern California, 5-dňový stravy na chudnutie, ktoré sa odporúča dodržiavať počas piatich dní každého mesiaca - obmedzením kalórií potravín - pomáha aktivovať všetky metabolické procesy v tele a pomáha znižovať váhu. Zvyšok 25 dní v mesiaci môžete jesť čo sa vám páči. Liečba obezity s touto výživou sa vykonáva v cykloch - každé 3-6 mesiacov v závislosti od telesnej hmotnosti a celkového zdravia.

Avšak aplikácie internetových oznámení - 5-dňová diéta mínus 5 kg - sú reklamným trikom. Profesionáli nesľubujú viac ako 5 libier zníženia hmotnosti, to znamená v rozmedzí 2,3-2,5 kg. Významnejšia strata hmotnosti je možná len pri zvyšovaní dennej fyzickej námahy - svalovej a srdcovej.

Nie je možné zaznamenať obrovský počet rôznych "nominálnych" diét. Napríklad 5 dní diéta Malysheva získal popularitu vzhľadom k tomu, že Elena Malysheva (kardiológ, profesor medicíny) je ruská televízny program o zdravie a užívaní podporovaného prostredníctvom názvom TV, podnikajúca v oblasti diétne potraviny (dodávka mrazených diétnych jedál pre mikrovlnné rúry, atď.). , Jej strava nevie, ako je to iné, a preto budeme pokračovať v príbehu intenzívneho programu na zníženie telesnej hmotnosti založeného na vlastnostiach metabolizmu.

Takže, 5 denná strava: zníženie kalorického príjmu 30-50% normálu, prevaha potravín rastlinného pôvodu (napr zeleninové polievky) a každodenné použitie odvar z harmančeka (dve šálky za deň). Tento vývar má špeciálne vlastnosti, ktoré pomáhajú zbaviť sa nadmernej hmotnosti. Po prvé, heřmánkové kvety zlepšujú trávenie, aktivujú črevnú pohyblivosť a v súvislosti s ich preháňacím účinkom chránia črevá pred niektorými toxínmi; vďaka diuretickému účinku - prispievajú k odstráneniu vody z tela. Okrem toho heřmánkový čaj znižuje chuť do jedla.

V prvý deň diéty by mala strava obsahovať 10% bielkovín, 55% tukov a 35% sacharidov a tvoriť 1100 kalórií. V zostávajúcich štyroch dňoch je denný kalóriový obsah stravy znížený na 725 kalórií, bielkoviny by nemali predstavovať viac ako 10%, pre tuky - 40-45%, pre uhľohydráty - 45-50%.

Výsledky prekvapili odborníci Národného inštitútu pre starnutie (National Institute on Aging): táto strava môže posilniť imunitný systém, znížiť riziko srdcových ochorení a dokonca spomaliť starnutie.

Okrem toho krátkodobé intenzívne programy na zníženie hmotnosti používajú zásadu prispôsobenia. Telo sa prispôsobuje znižovaniu príjmu potravy a tým aj znižovaniu zdrojov energie. Ako? Zníženie svalovej hmoty tela a používanie jeho bielkovín na udržanie metabolizmu proteínov. Ale s dlhým výrazným poklesom kalorického príjmu sa telo správa inak: výdavky na energiu spomaľujú a človek už nie je tenký.

Britskí experti v oblasti zdravého stravovania sa domnievajú, že je oveľa užitočnejšie, aby telo jednoducho pravidelne znižovalo kalorický obsah dennej stravy, než aby zabezpečilo intenzívne vypúšťanie.

5-diétna strava

Tento názov, táto 5-dňová diéta pre chudnutie bola prijatá ľuďmi kvôli prítomnosti päť-krok, maľoval deň, výkon tejto rýchlej stravy. Okrem toho prispieva k strate piatich kilogramy faktoroch známych americký fitness tréner a nutričné odborník Harley Pasternak (Harley Pasternak), ktorého služby využíva polovicu Hollywoodu, 5 denná diéty "rebrík", je irelevantné.

Ale akonáhle je potrebné poukázať na to, že princípy tejto diéte neberie do úvahy všetky zvláštnosti metabolizmu v tele, ani nutnosť používania produktov s vysokým obsahom vlákniny (pre črevá), alebo vylúčiť produkty s vysokým glykemickým indexom.

Všeobecne platí, že prvý "krok" by mal očistiť telo toxínov, ktoré sa odporúča piť počas dňa a pol litra vody, jesť len jablká a so sorbentami, ako je napríklad aktívne uhlie.

Druhý deň je venovaný obnoveniu práce v zažívacom trakte a liter kukurice je vyzvaný, aby pomohol (a z nejakého dôvodu tvaroh - celá polovica kilogramu).

Počas tretieho dňa je potrebné obnoviť pomerne nízku zásobu energie - pomocou hrozienok, sušených marhúľ, dátumov a 50-60 gramov prírodného medu; Nápoj by mal iba viesť.

V predposledný deň v potrave "rebrík", je nutné použiť proteíny, - 0,5 kg varené kuracie alebo morčacie (filet), kvapalina vstupuje do tela iba vo forme vodnej opilca. Napokon, piaty deň môžete jesť ovsené vločky, zeleninu a ovocie. Na konci stravy im sľubujú skvelé výsledky: mínus 7-9 kg.

Veľmi dôležitá je správna cesta z diéty - šetriť tráviaci systém, s postupným návratom do stravy zvyčajných produktov. Avšak, ako to poznamenali skúsení "dietici", po prechode na bežné menu, veľmi rýchlo vrátil ... A stratil libier.

5-denná bielkovinová strava

Princíp, ktorý je založený na 5-dňový diéty, telo je zbavené sacharidov, čím štartu uvoľní energiu uloženú v rezerv triglyceridy, čím sa znižuje množstvo tukových buniek (adipocytov).

S týmto režimom straty hmotnosti musíte jesť chudé mäso, hydinu a ryby, mliečne a kyslé mliečne výrobky, vajíčka. Rýchlosť pitnej vody je najmenej dva litre denne.

Ale zoznam, ktorý nemožno jesť, zahŕňa všetko ostatné, vrátane tukov, obilnín, väčšiny zeleniny a ovocia, sladkých bobúľ atď.

Napriek tomu, že aby sa výsledky tejto diéty je jednoduchšie, než s inými programami chudnutie, aj taký krátky proteín "útok" na gastrointestinálny trakt negatívne ovplyvnené následkom nedostatku vitamínov, vápnika a preťaženie obličiek, s využitím purínových báz. Z tohto dôvodu je 5-dňová bielkovinová strava kategoricky kontraindikovaná pri osteomyelitíde a renálnej dysfunkcii akejkoľvek etiológie. Navyše dočasná neprítomnosť zeleniny zbavuje probiotiká gastrointestinálneho traktu, ktoré urýchľujú rozpad bielkovín.

Dietici odporučia, aby nejedli mäso v studenej forme, pretože to môže viesť k zápche a plynatosti.

trusted-source[3], [4], [5]

Denná diéta menu 5

Pri vytváraní menu na 5-dňovú stravu odporúčajú odborníci obmedziť množstvo časti hlavného kurzu na 250 gramov.

Pri raňajkách je najvýhodnejšie jesť sacharidy - obilniny, ktoré budú dostatočne dlhé na trávenie a pocit sýtosti. Na obed je postačujúce pohár šťavy alebo čerstvého ovocia (jedno jablko, hruška alebo pomaranč, pár plátkov melóna alebo melóna).

Na obed sú vynikajúce zeleninové polievky bez mäsa (200 g) a tri krát - varené biele mäso, para alebo pečené vo fólii s nízkym obsahom tuku (50 g) so zeleninovým šalátom (120 g).

Do konca pracovného dňa (čas čaj) môžete zjesť 150 gramov tvarohu s nízkym obsahom tuku kyslou smotanou alebo nízkotučným jogurtom, a na večeru - pripraviť šalát z sezónnej zeleninou (pokvapkáme olivovým olejom), alebo pár pečených zemiakov s rastlinným olejom a kôprom. Na rozdiel od všeobecného presvedčenia sú zemiaky vynikajúcou výživou na chudnutie, ak sú pečené bez masla alebo tuku, čo ju mení na produkt škodlivý pre pás.

Recepty

Prvý recept na diétne misky - pečené zemiaky - už máte. Môžeme ponúknuť recepty pre rafinovanejšie a súčasne dietetické jedlá pre intenzívnu chudnutie, napríklad pre ryby.

  • Pečený horúci losos

Môžete variť len tri časti, rezanie ostňovcovité hmotnosťou 200 g ryba korenie, posypeme strúhaným pomarančovej kôry alebo citrónovej šťavy, posypať suchého bieleho vína (nie viac ako lyžice). Otočte rybu na fóliu a pošlite ju do horúcej rúry na 25 minút.

  • Cukety s talianskou omáčkou

Mali by sa podať dve dávky: 500 gramov nakrájaných squasov, 150 g podobne pripravenej červenej cibule, toľko sekaných húb, 300 g lúpanej a nakrájanej paradajky. Všetky drvené zeleniny vložené do hrnca alebo hrnca s hustým dnom, nalejte pár polievkových lyžíc rastlinného oleja na dne. Pridajte korenie: čierne mleté korenie, sušené oregano, rozmarín, mierne pridajte soľ.

Keď vyhasujete zeleninu, môžete nalievať vodu alebo nízkotučný kurací vývar. Keď sa cuketu stáva dostatočne mäkkou, vytlačte pažítko a položte dve polievkové lyžice nakrájanej petržlenovej vňate. Zakryte a nechajte spadnúť ďalších 1-2 minúty. Ak nahradíte cukety s baklažánmi, budete tiež veľmi chutné.

  • Sušené slivky

Príprava tejto veľmi užitočné dezert 150 g sušených sliviek, ktorý sa varí štvrť hodiny v malom množstve vody (100 až 120 ml), s pridaním lyžice citrónovej šťavy. Pripravené slivky môžu osladiť čajovú lyžičku medu.

Snažili sme sa povedať, čo je 5-dňová diéta. Dúfame, že taká rýchla diéta vám pomôže.

Čo môže a nemôže jesť s 5-dňovou diétou?

Odborníci na výživu hovoria, že môžete jesť s intenzívnou výživou:

  • dostatočný počet zeleniny a ovocia, najmä zelených a oranžových;
  • fazuľa (fazuľa, šošovka, hrach, cícer);
  • výrobky z celých obilnín (všetky obilniny okrem bielej ryže);
  • nízkotučné mliečne výrobky.

Ale čo nemôžete jesť: tučné mäso a ryby, živočíšne tuky, mastné mliečne výrobky (najmä syry), chlieb a cestoviny, čokoláda a všetky cukrárske cukríky (vrátane pečiva).

Cukor - sladký jed, soľ - slaný, takže prvý by mal byť úplne opustený a množstvo NaCl znížené na 2,5-3 g za deň.

Spôsob pečenia je tiež dôležitý, a uprednostňované jedlo na varenie a zelenina je čerstvá alebo dusená s minimálnym množstvom rastlinného oleja.

Príjem potravy sa odporúča najmenej štyrikrát denne, večer - najneskôr do 19 hodín. Ako môžete vidieť, pravidlá sú jednoduché a v zásade je to normálne a čo je najdôležitejšie, zdravá výživa, ktorá môže byť trvalá, ak neznížite počet kalórií pod 1500 a neprekročíte 1800-2000 kalórií za deň. Ale s intenzívnym fiznagruzki profesionálny charakter takejto potraviny bude nedostatočné v úrovni spotreby energie.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.