Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Rinofluimucil počas tehotenstva

Lekársky expert článku

Porodník-gynekológ, špecialista na plodnosť
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 25.02.2021

Lieky počas tehotenstva - dokonca aj na liečbu prechladnutia - by mali byť predpísané ošetrujúcim lekárom a podľa pokynov majú posúdiť pomer očakávaného prínosu pre tehotnú ženu a možného rizika pre nenarodené dieťa.

V niektorých verziách pokynov sa poznamenáva, že Rinofluimucil počas tehotenstva je predpísaný podľa tejto zásady.

Môže sa Rinofluimucil kvapkať počas tehotenstva? Odkvapkávanie nebude fungovať, pretože tento výrobok je k dispozícii vo forme spreja. Hlavná vec však je, že pokyny výrobcu tohto lieku (talianska spoločnosť Zambon) naznačujú, že sa neodporúča používať ho počas tehotenstva, a to ani v počiatočných, ani v neskorých štádiách.

Klasifikácia ATC

R01AB08 Туаминогептан в комбинации с другими препаратами

Aktívne zložky

Ацетилцистеин
Туаминогептана сульфат

Indikácia Rinofluimucil počas tehotenstva

Rinofluimucil je určený na liečbu rinitídy (nazofaryngitídy) a zápalu paranazálnych dutín (sinusitída, sinusitída) akútnej, subakútnej a chronickej povahy s tvorbou viskóznej nazálnej sekrécie - sérovo-hnisavej ako aj vazomotorickej rinitídy s upchatým účinkom. Nazálne dýchanie. [1]

Farmakodynamika

Farmakologický účinok liečiva zabezpečujú jeho zložky: sympatomimetický tuaminoheptánsulfát (2-aminoheptán)  [2]a mukolytický acetylcysteín, derivát aminokyseliny cysteínu obsahujúcej alifatickú síru.

Acetylcysteín zriedi bronchiálny a nazálny hlien depolymerizáciou proteoglykánových a glykozaminoglykánových molekúl, lámaním kovalentných väzieb v ich aniónových sulfátových aminoskupinách.

Tuaminoheptán pôsobí ako topický dekongestant - zužuje cievy nosovej sliznice a zmierňuje jej opuchy.

Farmakokinetika

Pri lokálnej aplikácii (intranazálne) nepresahuje biologická dostupnosť acetylcysteínu 3%. Je potrebné poznamenať, že sprej Rinofluimucil nepreniká do krvi, preto nepôsobí systémovo.

Kontraindikácie

Rinofluimucil je kontraindikovaný pri hypertyreóze, ťažkej arteriálnej hypertenzii, glaukóme so zatvoreným uhlom, feochromocytóme. Nie je predpísaný deťom do 12 rokov a pacientom, ktorí podstúpili operáciu hypofýzy a tvrdej mozgu.

Vedľajšie účinky Rinofluimucil počas tehotenstva

Liek môže spôsobiť vedľajšie účinky vo forme alergickej reakcie (žihľavka, opuch tváre, ťažkosti s dýchaním); nevoľnosť a zvracanie; suchosť slizníc úst a nosohltanu; zvýšená srdcová frekvencia a krvný tlak; porušenie močenia; chvenie a nervové vzrušenie.

Tak ako všetky intranazálne antikogestíva, aj Rinofluimucil je schopný spôsobiť tachyfylaxiu a závislosť.

Dávkovanie a podávanie

Činidlo sa vstrekuje do nosovej dutiny pomocou rozprašovača s dávkovačom (jedno stlačenie ventilu, ktoré zodpovedá jednej dávke).

Dospelým sa odporúča podať si dve dávky do každého nosového priechodu (nie viac ako štyrikrát denne); deti vo veku 12-16 rokov - po jednom.

Maximálna prípustná doba používania je päť dní.

Predávkovať

Predávkovanie Rinofluimucilom vedie k zvýšeniu takých vedľajších účinkov, ako je vysoký krvný tlak, tachykardia, tremor, agitácia; na ich elimináciu sa používa symptomatická liečba.

Interakcie s inými liekmi

Medzi liekovými interakciami Rinofluimucilu je zaznamenaná jeho nekompatibilita s liekmi na zníženie krvného tlaku (betablokátory); kardiotonické látky zo skupiny srdcových glykozidov; s tricyklickými antidepresívami a psychotropnými liekmi zo skupiny inhibítorov monoaminooxidázy (MAO); dopaminergné lieky na liečbu Parkinsonovej choroby.

Podmienky skladovania

Liek sa má uchovávať pri normálnej izbovej teplote.

 

Čas použiteľnosti

Rinofluimucil je platný 30 mesiacov (neotvorený); otvorená fľaša - tri týždne.

Analógy

Analógy tohto lieku by mali zriediť hustú nosovú sekréciu a zabezpečiť normálne dýchanie nosom; medzi ne patria spreje Nazol a Nazalong, kvapky Pinosol, sprej Aqua Maris. Čítajte viac -  Ako liečiť nádchu počas tehotenstva?

Recenzie

Acetylcysteín je látka, ktorá nebola testovaná na bezpečnosť pre tehotné ženy. V pokynoch Rinofluimucil nie sú žiadne informácie o tom, že by sa tuaminoheptánsulfát predtým používal ako stimulant, pretože uvoľňuje neurotransmiter norepinefrín a inhibuje jeho spätné vychytávanie. V roku 2011 Svetová antidopingová agentúra (WADA) zaradila túto látku na zoznam zakázaných látok.

Recenzie pôrodníkov-gynekológov týkajúce sa použitia tohto lieku počas tehotenstva sa týkajú prípadov zvýšeného tonusu maternice u tehotných žien, ktoré nie sú bezpečné pri užívaní Rinofluimucilu v prvom trimestri tehotenstva.

Zahraničné štúdie navyše preukázali, že inhibítory spätného vychytávania norepinefrínu užívané v 3. Trimestri tehotenstva zvyšujú riziko popôrodného krvácania. Preto sa Rinofluimucil v 3. Trimestri tehotenstva tiež neoplatí používať - ani v najextrémnejších prípadoch.

Autori knihy Drogy počas tehotenstva a laktácie: Možnosti liečby a hodnotenie rizika poznamenávajú, že sympatomimetiká  [3]užívané na konci tehotenstva môžu znížiť kontraktilitu svalov maternice, to znamená viesť k oslabeniu pôrodu a môžu spôsobiť tachykardiu u plodu. [4]

 


Pozor!

Na zjednodušenie vnímania informácií boli tieto pokyny na používanie lieku "Rinofluimucil počas tehotenstva" preložené a predložené v špeciálnom formulári na základe oficiálnych pokynov na lekárske použitie lieku. Pred použitím si prečítajte anotáciu, ktorá prišla priamo k lieku.

Popis je poskytovaný na informačné účely a nie je návodom na seba-liečenie. Potreba tohto liečiva, účel liečebného režimu, spôsobov a dávky liečiva určuje výlučne ošetrujúci lekár. Samoliečenie je pre vaše zdravie nebezpečné.

Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.