^
A
A
A

Mám cukrovku, môžem otehotnieť práve teraz?

 
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 19.10.2021
 
Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Môžete sa rozhodnúť pre seba alebo vypočuť si lekársku radu. V každom prípade vám tieto informácie pomôžu skutočne posúdiť situáciu a prediskutovať s lekárom možné možnosti.

Ak máte cukrovku a chcete mať dieťa, prečítajte si pozorne nasledujúce informácie:

 • Máte normálnu hladinu cukru v krvi normálnu alebo vyššiu (nižšiu)? Budúce matky s diagnózou cukrovky pred tým, ako otehotnia, majú hladinu cukru v krvi čo najbližšie k normálu. Tým sa zníži pravdepodobnosť výskytu vrodených chýb, predčasného pôrodu a iných komplikácií. Skontrolujte hladinu cukru v krvi počas dňa, aby ste sa uistili, že je normálne. Ak tomu tak nie je, používajte antikoncepčné prostriedky, až kým nebude normalizovaná.
 • Beriete lieky na kontrolu diabetu? Váš lekár môže zmeniť dávku inzulínu alebo predtým, než otehotniete. Ak ste sa poradili s lekárom, uistite sa, že nové lieky kontrolujú hladinu cukru v krvi a až potom premýšľajte o tehotenstve.
 • Vydávate si inzulín? Predtým, ako otehotíte, poraďte sa s lekárom, aby ste v prípade potreby mohli zmeniť dávkovanie alebo spôsob podania. Ak si vyberiete správnu dávku pred tehotenstvom, riziko fluktuácie hladiny cukru v krvi výrazne klesne počas tehotenstva.
 • Užívate lieky na liečbu iných ochorení? Diskutujte o tom s lekárom pred tehotenstvom, aby mohol zmeniť priebeh liečby alebo zakázať ich použitie.
 • Diabetes vyvolal ochorenie obličiek alebo ovplyvnil zrak? Ak áno, tehotenstvo môže iba zhoršiť vaše zdravie. Vysoký krvný tlak môže mať nepriaznivý vplyv na vývoj dieťaťa počas tehotenstva.
 • Máte už deti? Ak áno, ovplyvnil ich vývoj diabetes?
 • Užívate vitamín B6 (kyselina listová)? Denný príjem multivitamínov a prenatálnych vitamínov, ktoré obsahujú kyselinu listovú, znižuje riziko dieťaťa s vrodenými poruchami.

Čo ak by sa mal diabet vyberať pred tehotenstvom?

Tehotenstvo môže plynúť bez komplikácií, ak normalizujete hladinu cukru v krvi predtým, ako začne normálnym tlakom a problémy s obličkami nie sú. Kontrola hladiny cukru v krvi znižuje riziko vzniku vrodených chýb, predčasného pôrodu a ďalších možných komplikácií. Odborníci odporúčajú uviesť normálnu hladinu na 3-6 mesiacov pred tehotenstvom. Ak to chcete urobiť, mali by ste sa aktívne venovať športu, jesť zdravé potraviny, schudnúť v prípade potreby a užívať lieky predpísané lekárom.

Čo by ste mali hovoriť so svojím lekárom?

Prípravky

Je veľmi dôležité povedať lekárovi, že otehotniete. Ak užívate lieky na kontrolu diabetu, môže ich lekár nahradiť inzulínom alebo inými liekmi. Ak užívate inzulín, poraďte sa s lekárom, aby ste v prípade potreby mohli zmeniť dávkovanie alebo spôsob podávania (dávkovač na inzulín alebo injekciu). Tiež povedzte lekárovi o liekoch, ktoré používate na liečbu iných ochorení. Diskutujte o tom všetko s lekárom pred tehotenstvom, aby mohol opraviť priebeh liečby alebo zakázať ich použitie, aby sa zabránilo poškodeniu budúceho dieťaťa.

Premietanie

Ak máte cukrovku, mali by ste pravidelne navštevovať lekára na preventívne vyšetrenia. To je obzvlášť dôležité pred plánovaným tehotenstvom. Skríningový test zahŕňa:

 • Diagnóza videnia príznakov retinopatie (neinflamatívna lézia sietnice).
 • Analýza krvi a moču na určenie ochorenia obličiek.
 • Meranie krvného tlaku. Vysoký krvný tlak môže v priebehu tehotenstva spôsobiť komplikácie a poškodiť budúce dieťa, rovnako ako vyvolanie predčasného pôrodu (keď je placenta rozbitá).
 • Krvný test na hladinu cukru. Lekár v prípade potreby vydá odporúčania na kontrolu hladín cukru v krvi pred a počas tehotenstva.

Nekontrolovaný diabetes a ako sa môže objaviť v tehotenstve.

Nekontrolovaný diabetes zvyšuje riziko komplikácií počas tehotenstva, a to pre matku aj pre dieťa.

Možné komplikácie

 • Vrodené chyby
 • Predčasné narodenie
 • Nízka hladina cukru v krvi
 • žltačka
 • Narodenie dieťaťa váži viac ako zvyčajne, čo vedie ku komplikáciám zdravia novorodenca.
 • Narodenie dieťaťa s nedostatočnou hmotnosťou, ktoré bolo spôsobené vysokým krvným tlakom, ochorením obličiek a poruchou fungovania placenty.
 • Smrteľný výsledok, aj keď sa to vo veľmi zriedkavých prípadoch vyskytuje, pretože väčšina tehotných žien používa inzulín na kontrolu hladín cukru v krvi.

Rizikové faktory pre budúcu matku:

 • Predčasné narodenie.
 • Ochorenie obličiek, ak hladina kreatinínu je 2,0 mg / dl.
 • Vysoký krvný tlak počas tehotenstva.
 • Zníženie videnia, ktoré sa môže normalizovať skoro po narodení dieťaťa.

Tehotenstvo a diabetes: plánovanie tehotenstva

Poraďte sa s lekárom, ak máte cukrovku typu 1 alebo 2 a chcete sa stať matkou. Mali by ste normalizovať hladinu cukru v krvi pred tehotenstvom a podporiť to všetko 9 mesiacov. Iba v tomto prípade bude vaše zdravie a zdravie budúceho dieťaťa v bezpečí.

Prednosti

 • Ak máte cukrovku a plánujete graviditu, znížte hladinu cukru v krvi na normálnu hodnotu. To pomôže vyhnúť sa riziku predčasného pôrodu, vrodených porúch u dieťaťa a udržania zdravia.
 • Často kontrolujte hladinu cukru v krvi.
 • Robte pravidelné cvičenie a držte sa zdravého jedla. To pomôže udržiavať zdravú váhu, alebo, ak je to potrebné, prídu o ďalšie kilogramy pred začiatkom tehotenstva.
 • Pred tehotenstvom užívajte doplnky, ktoré obsahujú kyselinu listovú. Tým sa zníži riziko poškodenia neurálnej trubice dieťaťa.
 • Ak užívate lieky, ktoré nie sú viazané na lekársky predpis, poraďte sa so svojím lekárom o zastavení užívania lieku alebo o jeho zmene na iné osoby pred tehotenstvom.
 • Ak fajčíte, skúste sami alebo s pomocou lekára opustiť tento deštruktívny zvyk, pretože tabak nepriaznivo ovplyvňuje dieťa a zvyšuje riziko komplikácií počas tehotenstva.
 • Ak máte ochorenie obličiek a zlé videnie, poraďte sa s lekárom, pretože tieto ochorenia sa počas tehotenstva môžu stať závažné.

trusted-source[1], [2], [3], [4]

Ako plánovať tehotenstvo s cukrovkou?

Ak máte cukrovku a máte v pláne stať sa matkou, urobte opatrenia na zlepšenie svojho zdravotného stavu bezprostredne pred počatím. To vám a vašim dieťaťom pomôže vyhnúť sa komplikáciám počas tehotenstva a po pôrode. Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je priviesť hladinu cukru v krvi späť do normálu. To môže pomôcť pravidelnému cvičeniu, správnej výžive a zanedbateľnej strate hmotnosti.

Máte cukrovku. Čo by som mal počas tehotenstva premýšľať?

V prvých týždňoch tehotenstva začínajú tvoriť orgány dieťaťa. Zvýšená hladina cukru v krvi ovplyvňuje ich vývoj a dieťa môže prísť na svet s vrodenými poruchami. Ak však kontrolujete diabetes, riziko dieťaťa s odchýlkami je výrazne znížené. Väčšina žien sa dozvie, že sú tehotné, až po niekoľkých týždňoch. Ak počas tohto obdobia hladina cukru v krvi nezodpovedá norme, riziko predčasného pôrodu u týchto žien sa výrazne zvýši. To je dôvod, prečo je pri plánovaní tehotenstva také dôležité dbať na to, aby diabetes nepoškodil vás a vaše budúce dieťa.

Vysoký krvný tlak môže tiež spôsobiť:

 • Narodenie dieťaťa s nadváhou. Ak má matka vysokú hladinu cukru v krvi počas tehotenstva, môže to byť dieťa prenesené. Dieťa má nadváhu, a preto narodenie je komplikované.
 • Narodenie dieťaťa s nízkym hladinou cukru v krvi. Stáva sa to vtedy, keď telo dieťaťa produkuje viac inzulínu na odstránenie prebytku cukru v krvi počas tehotenstva. V niektorých prípadoch telo dieťaťa pokračuje v práci aj po narodení. To zase vedie k nízkej hladine cukru v krvi. Ak to necháte, zdravie dieťaťa bude ohrozené.

Žltačka, v dôsledku ktorej koža a sklera očí majú ikterickú farbu. Vývoj žltačky je spojený s vysokým obsahom špeciálnej látky v krvi zo skupiny žlčových pigmentov nazývanej bilirubín. Má charakteristickú zlatožltú farbu a je výsledkom rozkladu hemoglobínu a niektorých ďalších zložiek krvi. Takáto choroba sa často vyskytuje u detí narodených ženám s vysokou hladinou cukru v krvi.

Ako môžem normalizovať moju hladinu cukru v krvi pred tým, než otehotniem?

Po prvé, mali by ste sa o vás zaujímať. Poraďte sa so svojím lekárom a pokúste sa dosiahnuť normálnu hladinu cukru v krvi pred začatím tehotenstva. Ak to chcete urobiť, mali by ste:

 • Vyvážené jesť. Ak máte nadváhu pred tehotenstvom, mali by ste stratiť určitú telesnú hmotnosť, stratiť 5-10 kg a normalizovať hladinu cukru v krvi. Existuje mnoho spôsobov, ako kontrolovať, kedy a koľko budete jesť. V tomto môžete pomôcť dietitike a lekárovi.
 • Pravidelne hrajte šport. Vyberte aspoň 30 minút pre denné cvičenie. Počas tréningu telo kontroluje hladinu cukru v krvi absorpciou počas intenzívnych sedení a po ňom. Šport pomáha udržiavať zdravú hmotnosť, znižuje vysoký cholesterol a zvyšuje lipoproteín s vysokou hustotou (dobrý cholesterol) a znižuje vysoký krvný tlak. Chôdza, beh, jazda na bicykli a plávanie sú dobré pre diabetikov. Pred začatím tréningu sa poraďte s lekárom.
 • Vezmite lieky alebo inzulín prísne podľa lekárskeho predpisu. Informujte lekára, že máte v pláne stať sa matkou. Mali by ste tiež hovoriť o iných liekoch, ktoré užívate, vrátane over-the-counter drog.
 • Systémovo kontrolujte hladinu cukru v krvi. To pomôže určiť, ako lieky, cvičenie a výživa ovplyvňujú hladinu cukru v krvi. Taktiež je dôležité užívať kyselinu listovú pred tehotenstvom a počas tehotenstva, čo zase zabráni vzniku defektu nervovej trubice u dieťaťa.
 • Ak fajčíte, pokúste sa vzdať tohto zlého zvyku. Tabak môže poškodiť dieťa a zvýšiť riziko exacerbácie ochorenia.
 • Ak máte ochorenie obličiek a zlé videnie, poraďte sa s lekárom, pretože tieto ochorenia sa počas tehotenstva môžu stať závažné.
Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.