Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Starnutie pleti: predčasné a prirodzené, starnutie

Lekársky expert článku

Dermatológ
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 11.04.2020

Starnutie je komplexný biologický proces metabolických a štrukturálnych a funkčných zmien v tele, ktoré zachytávajú vnútorné orgány a systémy a tkanivá, ktoré tvoria vonkajší vzhľad. Tkanivá, ktoré tvoria vonkajší vzhľad, samozrejme zahŕňajú kožu, ako aj niektoré svaly (najmä napodobňujú svaly tváre a krku).

Vekové zmeny v koži boli vždy v centre záujmu dermatológov. Existuje veľa teórií o starnutí. Preto sú postuláty AF Weismanna dobre známe, čo naznačuje, že starnutie je geneticky naprogramovaný proces alebo výsledok akumulácie metabolických produktov v toxických tkanivách, ktoré interferujú s opravou buniek. Známy hypotéza vek DNA mení bunky, vrátane skrátenia molekúl telomér DNA, ktoré menia telomerasovou aktivitu a ďalšie. V posledných niekoľkých rokoch sa aktívne diskutuje hypotézu o úlohe rôznych druhov reaktívnych kyslíka (ROS), vrátane jej voľných radikálov, v bunkovej poškodenia, na základe teóriu "oxidačného stresu". Predpokladá sa, že DNA telomerázy je najcitlivejšia voči aktívnym formám kyslíka, čo zase spôsobuje skrátenie telomerov, čo vedie k apoptóze (programovanej smrti) buniek. Podľa termodynamickej teórie starnutia, sa široko používajú v gerontológii Dynamická oscilácie pH a teplote okolia majú významný vplyv na morfológiu a stave tkaniva. Podľa iných teórií zohráva dôležitú úlohu vo výskyte príznakov starnutia tiež komplex imunitných a neuroendokrinálnych porúch súvisiacich s vekom

Starnutie môže byť prirodzené a predčasné. Veková hranica prirodzeného starnutia je 50 rokov. Je to proces, ktorý nemožno zabrániť. Predčasné starnutie zahŕňa komplex známok zmien súvisiacich s vekom v tele ako celku a najmä v koži, ktorú je možné opraviť pomocou moderných techník.

Je potrebné rozlišovať medzi endogénnymi a exogénnymi faktormi prirodzeného a predčasného starnutia. Endogénne faktory zahŕňajú genetické znaky, endokrinné dysfunkcie, ohniská chronickej infekcie a iné.

Medzi exogénne faktory, najmä emitujú UV žiarenie, agresívne meteovozdeystviya, nepriaznivé pracovné podmienky (časté zmeny klímy a časových pásiem, nočné smeny, prácu v horúcich obchodoch, na ulici, a iní.), Nevyvážená strava, nevhodné pre starostlivosť o pleť.

Typy starnutia pokožky

V súčasnej dobe je rozdelený do troch hlavných typov starnutie kože: chronologické spojená s menopauzou (menopauze alebo hormonálne) a spojené s ultrafialovým žiarením (photoaging). Často chronologické a menopauzálne starnutie je spojené spoločným pojmom "biologické starnutie".

Každá z týchto druhov starnutia má svoje vlastné príčiny a vyznačuje sa určitými morfologickými zmenami a dynamikou prejavov na koži.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11], [12]


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.