Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Šampón proti lupinám

Lekársky expert článku

Dermatológ
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 29.08.2019

Starostlivosť o vlasy, ktoré sú náchylné na tvorbu viacerých kožných šupín (odumretých kožných buniek epidermy) vyžaduje špeciálny prístup. Pravidelné šampóny nie sú schopné sa s týmto problémom vyrovnať. Boli vyvinuté špeciálne ošetrenia na zničenie huby - hlavného zdroja lupín [1], na zvládnutie hyperplázie mazových žliaz. To je na tieto lieky platí dechový šampón.

Indikácia Dechtový šampón

Tarový šampón na lupiny by mal byť použitý v prípade, že voľným okom je viditeľne hojný vo vlasových šupinách, ktoré priprashivayut ramená. Často je to svrbenie, podráždenie kože.

Lupiny sú suché aj mastné. V obidvoch prípadoch nemožno problém ignorovať z dôvodu nebezpečenstva prechodu na seborrhea - závažnejšiu formu ochorenia, ktorá vedie k plešatosti. [2]Tento šampón je vhodnejší pre mastné vlasy, pretože má tendenciu vysušovať pokožku. Odporúča sa použiť liek aj pri psoriáze pokožky hlavy. Výber terapeutického činidla je najlepšie dohodnutý s lekárom-trichológom.[3]

Farmakodynamika

Tarový šampón sa vyrába z dechtu - výrobku tepelných účinkov na drevo. Jeho terapeutický účinok je určený zložením:

  • fytoncidy majú antibakteriálny charakter;
  • Kreosoly - známy antiseptický účinok, majú široké spektrum účinku, inhibujú reprodukciu húb;
  • Guajakol - antiseptikum, zmierňuje podráždenie a svrbenie;
  • organické kyseliny - prispievajú k oddeleniu šupín;
  • decht - zvlhčujú pokožku hlavy;
  • dioxybenzén - regulátor obnovy buniek.

Prenikaním do pokožky tento nástroj eliminuje infekciu plesňou, znižuje množstvo tuku syntetizovaného žľazami, aktivuje mikrocirkuláciu krvi vo vlasových folikuloch a zabezpečuje ich výživu. [4]

Používajte Dechtový šampón počas tehotenstva

Neexistujú žiadne priame kontraindikácie proti použitiu dechtového šampónu počas tehotenstva, pokiaľ ho žena sama neodmietne kvôli zvláštnemu silnému zápachu, ktorý môže spôsobiť nevoľnosť alebo alergiu na ňu.

Hormonálne zmeny, ktoré sa vyskytujú počas tehotenstva, môžu zachrániť ženu z už existujúceho problému s vlasmi alebo ho spôsobiť. Tar mýdlo môže pomôcť zbaviť sa problému bez čakania na pôrod.

Kontraindikácie

Veľký počet biologicky aktívnych látok v dechte môže spôsobiť alergickú reakciu na ňu. Pred prvým použitím musíte otestovať, odkvapkávať šampón na ohyb kolena alebo ho čistiť za uchom. Neprítomnosť sčervenania, podráždenie poukazuje na absenciu negatívneho účinku na kožu.

Medzi ďalšie kontraindikácie patrí poškodenie integrity pokožky hlavy, akútne zápalové procesy, veľká suchosť vlasov (znamená ich vysušenie).

Vedľajšie účinky Dechtový šampón

Vedľajšie účinky môžu byť spôsobené nadmerným vysušením pokožky a vlasov v dôsledku šampónovania. Tuposť a krehkosť vlasov, ich strata, podráždenie pokožky sú signálom na zastavenie používania nástroja. V zriedkavých prípadoch to môže viesť k furunkulóze. Existujú dôkazy karcinogénneho dechtového šampónu.[5]

Dávkovanie a podávanie

Tarový šampón je medicínsky, preto je v jeho zložení málo zložiek, ktoré poskytujú penenie. Pred nanesením sa naleje do dlane a vytvorí penu, potom sa vtiera do koreňov mokrých vlasov ľahkými masážnymi pohybmi a aplikuje sa na celú dĺžku. Držte liek na hlavu po dobu 4-5 minút, potom opláchnite okyslenou vodou, pretože decht má mierne alkalickú reakciu a šampón nie je umývaný čistou vodou.

Priebeh liečby dechovým šampónom je 1-1,5 mesiaca s frekvenciou 3 krát týždenne. Nie je vhodný na každodenné šampónovanie.

  • Žiadosť pre deti

Užitočnosť dechtového šampónu bola viac ako raz dokázaná testovaním na rôznych typoch vlasov s problémom lupín. Jeho výsledky neodhalili nič, čo by neumožňovalo, aby sa aplikovali na deti.

Podmienky skladovania

Šampón je možné skladovať v kúpeľni pri teplote neprevyšujúcej + 25 ° C vo vzdialenosti od priameho slnečného žiarenia.

Čas použiteľnosti

Skladovateľnosť závisí od výrobcu a pohybuje sa od šiestich mesiacov do 3 rokov.

Analógy

Na boj proti lupinám môžete použiť aj iné prostriedky na umývanie vlasov. Medzi nimi: "Nizoral", "Skin-cap", "Keto plus", "Sulsena". Použitie šampónu bez obsahu dechtu (2% kyselina salicylová, 0,75% pyroktón olamín a 0,5% elubiol) sa ukázalo ako účinnejšie pri odstraňovaní lupín ako šampónov na báze dechtu.[6]

Recenzia

Početné hodnotenia ukazujú účinnosť šampónu, jeho dostupnosť je zaznamenaná. Priebeh jej aplikácie spravidla zabezpečuje odstránenie lupín v priemere pol roka. Z času na čas ľudia uchýliť sa k nemu, aby sa zabránilo rozvoju seborrhea.


Pozor!

Na zjednodušenie vnímania informácií boli tieto pokyny na používanie lieku "Šampón proti lupinám" preložené a predložené v špeciálnom formulári na základe oficiálnych pokynov na lekárske použitie lieku. Pred použitím si prečítajte anotáciu, ktorá prišla priamo k lieku.

Popis je poskytovaný na informačné účely a nie je návodom na seba-liečenie. Potreba tohto liečiva, účel liečebného režimu, spôsobov a dávky liečiva určuje výlučne ošetrujúci lekár. Samoliečenie je pre vaše zdravie nebezpečné.

Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.