Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Protetické prsné žľazy

Lekársky expert článku

Plastický chirurg
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 11.04.2020

Chirurgická liečba malígneho nádoru prsníka sa často vykonáva mastektómiou - operáciou, pri ktorej sa vykonáva úplné odstránenie prsníka. V tomto prípade je potrebné skryť vzniknutú vonkajšiu chybu - absenciu jednej alebo oboch prsníkov u žien. Na tento účel sa používajú protetické prsné žľazy.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9]

Čo sú prsné zubné protézy?

Ak je možná rekonštrukcia odstránenej prsnej žľazy, môže byť umiestnená trvalá silikónová vnútorná protéza (endoprotéza) pod kožu alebo svalové tkanivo namiesto chýbajúcej žľazy. Je to však oblasť plastickej chirurgie a operácie takého profilu nemôžu vykonávať všetci pacienti, ktorí stratili prsia (a ich cena je dosť vysoká).

Najčastejšie sa používa rozumná alternatíva - odstrániteľné protetické prsné žľazy (exoproteza), ktoré celkom pravdepodobne vytvárajú vonkajší vzhľad prítomnosti prsníka.

Silikónová protéza prsníka imituje použitie lekárskeho silikónového gélu umiestneného v silnom polyuretánovom obale, ktorý môže byť oválny, okrúhly, slzový, srdcový alebo trojuholníkový. Navyše taká prsná protéza prsníka je dostatočne hustá na to, aby sa dotkla a zároveň sa pohybovala, po rýchlom natiahnutí sa ohrieva na telesnú teplotu (čo vytvára príjemnejší pocit). Svojou hmotnosťou protéza kompenzuje neprítomnosť železa, ktorý, ako lekárske nároku podporuje rovnomerné zaťaženie ramien a chrbtice a zabraňuje svalovej prepätiu a nesprávne držanie tela.

Prsné prsia sú symetrické, asymetrické a odvetvové. Potreba asymetrickej protézy nastáva pri radikálnom odstránení jedného prsníka postihujúceho tkanivo hrudníka a oblasť podpazušia. A ak odstránite časť orgánu (odvetvová resekcia), môžete vyčistiť odstránenú časť prsníka pomocou sektorovej protézy, ktorá je silikónovou náplasťou.

Treba mať na pamäti, že v prvých dvoch až troch mesiacoch po chirurgickom zákroku sa vyžaduje primárna alebo ľahká protéza prsníka, ktorá je vyrobená z textílií naplnených ľahkými vláknitými materiálmi. Okrem toho sa takéto protézy odporúčajú, ak je veľkosť prsníkov veľká a mastektómia sprevádza stagnácia lymfy a opuchu.

Veľkosť prsných protéz môže byť správne určená meraním obvodu hrudníka pod prsnými žľazami a obvodu hrudníka na úrovni bradaviek. Prvým výsledkom je veľkosť podprsenky, ktorú potrebujete, a veľkosť šálky a samotnej protézy je: hrudný obvod na úrovni bradavky mínus obvod prsníkov pod prsnými žľazami. Ak je tento rozdiel 10-12 cm, veľkosť protézy bude označená ako AA; 12-14 cm - A; 14-16 cm - In; 16-18 cm-C; 18-20 cm - D; 20 - 22 cm - E; 22-24 cm - F; 24-26 cm-G; 26-28 cm - H. Posledné dve veľkosti (G a H) nie sú vyrobené všetkými výrobcami, niektoré označujú veľkosť E ako DD a veľkosť F - ako DDD.

Ľan na prsné protézy

Ako nosiť prsné zubné protézy? Na fixáciu a nosenie exoprotézy sa vyrába špeciálna spodná bielizeň pre prsné protézy.

Hlavná vec - vybrať podprsenku pre prsné protézy je správny: že sa nepohybuje pod prsiami a späť, a priliehavé na hrudi, ale v žiadnom prípade nemajú komprimovať to (opustenie červené škvrny na koži). Je lepšie vybrať modely podprsenky na širokých popruhoch. Správna definícia správnej veľkosti už bola uvedená vyššie.

Rozdiel medzi ortopedickými podprsenkami z obyčajného spočíva v prítomnosti "vreciek", v ktorých sa silikónový simulátor prsníka a hustšie strany živérskych kostici zlomia.

Výrobcovia vyrábajú všetky veľkosti podprsenky pre prsné protézy rôznych štýlov a farieb, ale všetky z nich úplne pokrývajú hrudník (aj v oblasti "nízkeho krku"). V prvom rade je dôležité, aby sa takáto podprsenka držala na mieste a podporovala ju v prirodzenej polohe.

V zodpovedajúcich obchodoch sa salóny predávajú aj kúpacie obleky (bikiny a masky) pre ženy, ktoré sú nútené nosiť prsné zubné protézy.

Protéza by sa mala pravidelne umyť a najlepšie je použiť toaletné mydlo, ktoré používate sami (nie je možné použiť žiadne viac aktívneho detergentu). Ak chcete trieť, stlačiť alebo pretrepať zubné protézy, nie je potrebné: stačí ich utrieť uterákom. A na uloženie protézy odstránenej pred spaním je určená zásielka, v ktorej bola zakúpená protéza, alebo iný vhodný čistý obal.

Kde môžem kúpiť prsné protézy?

Protézy mliečnych žliaz rôznych výrobcov, ako aj spodná bielizeň na prsné protézy sa nachádzajú v ortopedických obchodoch, ktoré sa nachádzajú vo všetkých regionálnych centrách a mnohých veľkých mestách Ukrajiny. V každom prípade sa týmto spôsobom predávajú ochranné pomôcky Anita (Anita Dr. Helbig GmbH, Nemecko) a podprsenky tej istej firmy.

Odborníci v oblasti onkologickej mammológie môžu tiež odporučiť prsné protézy takých výrobcov, ako sú:

  • Pofam-Poznan (Poľsko) - Maxima protézy;
  • Amoena (Nemecko) - zubné protézy Amoena;
  • Thuasne Deutschland GmbH (Nemecko) - Silimo exoprotéza;
  • Ottobock GmbH (Nemecko) - prsné protézy Comfort Contura.

V niekoľkých mestách sú zastúpenia Kyjev ORPRC Ortes a Charkov podnik Orthopomosh, kde môžete požiadať o nákup prsia protézy domáceho výrobcu.


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.