Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Olej z čajovníka

Lekársky expert článku

Internistické infekčné ochorenie
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 25.06.2018

Olej z čajovníka je derivátom listov tohto stromu, ktoré majú obrovské množstvo esenciálnych olejov s vôňou, ktorá sa podobá gáforu. Čajový strom sa nachádza iba v Austrálii.

Strom patrí k stále zelenej vegetácii, strednej výšky a kôry - mäkké, mierne vločkovité a svetlé. Kvitnutie čajovníka je reprezentované dlhými kvetmi s načechraným povrchom bielej alebo žltej farby a lístie suché a skoro netvoria tieň.

Prvé liečivé prínosy sa odhalili na začiatku 19. Storočia a samotný strom dostal meno vďaka Jamesovi Cookovi, ktorý od tých neznámych listov pripravil nápoj s nádhernou arómou a osviežujúcou chuťou. Táto udalosť sa konala koncom 18. Storočia, čo podnietilo ďalší výskum čajovníka.

Zistenia liečivých vlastností urobili prisťahovalci z Austrálie počas rýchleho vysporiadania nových krajín. Odvtedy začala štúdia stromu, ktorý rástol na mokradiach pri pobreží.

Výhody oleja z čajovníka

V Austrálii boli po výskume zaznamenané dôležité vlastnosti tohto oleja. Použitie oleja z čajovníka je v konfrontácii s hubami a patogénmi. Tento produkt je silným antiseptickým činidlom a vedie k smrti vírusov a zmierňuje zápal.

V prípade chorôb dýchacích ciest sa éterický olej používa ako terapeutický liek na inhaláciu a masáž. Najmä použitie tea tree olej je pozorovaná u vtákov so silným kašľom s spúta ťažké, s prítomnosťou hnisavý zápal prínosových dutín hmôt vo vedľajších nosných dutín, rovnako ako prechladnutie alebo angíny.

Okrem toho, éterický olej účinne bojuje s hypertermiou a postupne znižuje teplotu pri horúčke. Ak je pokožka poškodená vo forme rany alebo popáleniny, olej aktivuje regeneračný proces a urýchľuje hojenie.

V Austrálii si cennosť esenciálneho oleja pre svoju schopnosť neutralizovať hadie jed. Kožné ochorenia s vírusovou léziou - herpes, ovčie kiahne alebo ekzém, tiež dobre reagujú na olej z čajovníka. Okrem všetkých terapeutických vlastností môže éterický olej stimulovať imunitnú obranyschopnosť, aby zabránil novým alebo opakovaným infekciám tela.

Vlastnosti oleja z čajovníka

Vlastnosti oleja z čajovníka sa postupne otvárali vďaka cielenému výskumu, ktorý sa uskutočnil začiatkom 20. Storočia. V tridsiatych rokoch minulého storočia chemik z Austrálie potvrdil, že esenciálny olej mal silný dezinfekčný účinok, ktorý škodil baktériám. Táto vlastnosť bola taká silná, že prekročila viac ako 10-násobok sily vtedajšej tradičnej antiseptiky - karbolovej kyseliny.

Vďaka tomuto objaveniu bol olej pridaný k súpravám prvej pomoci pre austrálskych vojakov v druhej svetovej vojne. V budúcnosti sa skúmali pozitívne vlastnosti oleja z čajovníka, ktoré sú užitočné na preventívne a terapeutické účely v určitých patologických podmienkach.

Tak, nový prostriedok nájsť svoje uplatnenie v patológiu ústnej a nosových dutín, nosohltanu, v gynekologickej praxi, rovnako ako infekčné hubové infekcie a parazitiky integuments. Výsledky výskumu a liečebných úspechov boli zahrnuté v lekárskych časopisoch s cieľom informovať Austrálčanov.

Kontraindikácie používania oleja z čajovníka

Kontraindikácie používania oleja z čajovníka obsahujú zoznam podmienok, v ktorých je používanie oleja zakázané alebo obmedzené. Ak sa tieto odporúčania nedodržiavajú, je možné vyvinúť alergické reakcie alebo popálenie pokožky v závislosti od koncentrácie, množstva oleja a oblasti použitia.

Podobne ako všetky ostatné lieky má éterický olej aj kontraindikáciu v prípade individuálnej neznášanlivosti hlavnej zložky lieku, keď sa u človeka pozoruje nízky prah citlivosti.

Kontraindikácie používania oleja z čajovníka obsahujú varovanie o použití výrobku na pokožke tváre, pretože sa produkt môže dostať do očí. Aby ste tomu zabránili, mali by ste ich počas procedúry zatvoriť. Ak sa však olej dostane do oka, musíte ho opatrne opláchnuť tečúcou vodou.

Neodporúča sa používať olej u detí do 10 rokov a počas tehotenstva, pretože neboli vykonané štúdie v tejto kategórii. Okrem toho je zakázané používať vonnú silicu, ale iba na vonkajšie použitie.

trusted-source[1], [2], [3], [4]

Alergia na olej z čajovníka

Alergia na olej z čajovníka je veľmi zriedkavá, ale pred použitím sa odporúča testovať alergiu. Ak máte v úmysle používať silicový olej ako masť na koži, potom sa má test vykonať nasledujúcim spôsobom.

Neodporúča sa koncentrovaný roztok, preto sa jedna kvapka oleja musí zriediť olejom z vitamínu E a aplikovať na strednú tretinu vnútorného povrchu predlaktia.

Ak po jednej hodine sa oblasť zmení na červenú, objavia sa vyrážky a opuch, potom olej nevstúpi do pokožky. Ak je všetko v poriadku, potom je tea tree je povolené používať na liečbu akné krémy na základe tejto dohody a masiek, ako aj k zlepšeniu vlasov a proti lupinám.

Pred inhaláciou sa kontroluje alergia na olej z čajovníka. Takže je potrebné kvapkať niekoľko kvapiek oleja na vreckovku a počas dňa pravidelne vdychovať vonné látky. Ak je olej vhodný, nevyskytnú sa závraty a príznaky udusenia. Po teste môžete použiť olej na inhaláciu.

trusted-source[5], [6], [7], [8]

Pokyny pre olej z čajovníka

Pokyn pre olej z čajovníka naznačuje, že tento výrobok patrí do skupiny dermatologických antiseptických a dezinfekčných prostriedkov. Olej sa vyrába vo fľaštičkách rôznych objemov vo forme priehľadnej tekutiny so žltkastým nádychom a špecifickou arómou.

Kontraindikácie pri používaní oleja zahŕňajú zníženú hranicu citlivosti na hlavnú zložku lieku. Taktiež sa neodporúča používať olej u detí mladších ako 10 rokov.

Z nežiaducich reakcií je potrebné priradiť sčervenanie kože, citlivosť na mieste aplikácie s nízkou intenzitou a opuchom. Tieto účinky sú možné pri vonkajšej aplikácii výrobku na pokožku.

V prípade použitia oleja na inhaláciu je potrebné poznamenať možný vývoj bronchospazmu, najmä u ľudí náchylných na bronchiálne obštrukčné procesy.

Pokyny pre tea tree olej sa zameriava na zákaz používania oleja vnútri, pretože ohrozuje vývoj bradykardia, bolesť v podobe kŕčov v bruchu, v rozpore s čreva s vývojom hnačka, nevoľnosť a vracanie.

Ako používať olej z čajovníka?

Olej má silný dezinfekčný účinok, má protizápalový účinok a stimuluje ochranné sily imunity. Okrem toho náplasť dokonale upokojuje a uvoľňuje telo.

Oblasti, v ktorých sa čajový strom používa, do značnej miery. Ide o medicínsku a kozmetologickú prax a účely dezinfekcie priestorov. Vo všeobecnosti je olej takmer univerzálny.

Vzhľadom na liečivé vlastnosti oleja je možné uviesť patologické stavy pokožky a ďalších orgánov, pre ktoré sa odporúča dlhodobé používanie.

Pokiaľ ide o pokožku, môže to byť spálenie alebo získanie v dôsledku pôsobenia vysokej teploty na konkrétnu oblasť tela - tepelné. Treba tiež poznamenať, že na koži sú rozličné rezy, odreniny a iné procesy rany.

Medzi chorobami vnútorných orgánov - olej sa používa na zápal priedušiek, priedušnicu ako inhaláciu. Okrem toho môžu byť ochorenia orgánov ENT, stomatitídy, zápalu ďasien a iných zápalových ochorení ústnej dutiny liečené olejom.

Recepty s olejom z čajovníka

Recepty s olejom z čajovníka zahŕňajú použitie zriedeného a koncentrovaného olejového roztoku. Treba však mať na pamäti, že 100% olej môže viesť k popáleniu a vzniku alergických reakcií na pokožku. V tejto forme je použitie čajovníka povolené len za prítomnosti akné dotknutím každého prvku. V tomto prípade musíte zabezpečiť, aby sa olej nedostal do zdravých tkanív.

Vo všetkých ostatných prípadoch by recepty s olejom z čajovníka mali obsahovať len zriedený olej. Medzi takými metódami liečenia je potrebné rozlišovať použitie oleja vo forme oplachov pri ochoreniach ústnej dutiny a horných dýchacích ciest. Masky na tvár na báze oleja sú tiež široko používané.

Pri bronchitíde a tracheitíde je racionálne používať olej na inhaláciu, aby sa znížil spazmus priedušiek a znížila sa viskozita hlienu. Výsledkom je, že tajomstvo priedušiek bude ľahšie vystupovať bez toho, aby spôsobilo bolesť v oblasti hrudníka.

Pokiaľ ide o patológiu kože, je možné použiť krém s prídavkom niekoľkých kvapiek oleja a v prípade vystavenia účinkom vlasov by ste mali pridať kvapku oleja na objem šampónu potrebný pre jeden drvič.

Čajový strom sa môže používať v urológii a gynekológii.

Gél s olejom z čajovníka

Olej sa široko používa ako kombinácia s inými éterickými olejmi na varenie vlastnými rukami alebo už v hotovej forme. Gél s čajovým olejom Ginokomfort je každodenné použitie pre osobnú hygienu.

Indikácie pre použitie liečiva zahŕňajú stavy, ktoré sú charakterizované suchosťou vaginálnej sliznice a deštruktívnymi procesmi v sliznici počas postmenopauzy. Tiež môže byť gél použitý ako doplnkový prostriedok na terapeutické ošetrenie gynekologických ochorení so zápalovým vývojovým pôvodom.

Gél s olejom z čajovníka sa môže použiť v období zotavenia po liečbe antibakteriálnymi alebo protiplesňovými činidlami as preventívnym a liečebným účinkom na traumu na vaginálnu sliznicu. To zahŕňa stav po chirurgickom zákroku s laserom na krčnej oblasti a vagíne. Navyše pri plávaní v bazénoch môžete použiť gél na zabránenie infekcie.

Čapíky s olejom z čajovníka

Čapíky s olejom z čajovníka je možné použiť dvoma spôsobmi: ide o gynekologické ochorenia (Vagifloron) alebo patológiu konečníkových štruktúr. Niektoré čapíky sú povolené na použitie v oboch prípadoch.

Čípky s čajovým olejom majú antifungálne, baktericídne a protizápalové vlastnosti. Obnovujú integritu tkanív, podporujú hojenie rán, znižujú podráždenosť pokožky a slizníc a tiež aktivujú regeneračné procesy.

Katarálne ochorenia, chrípka, vaginitída bakteriálnej a plesňovej povahy, kolpitída, tromboflebitída, herpetické lézie pokožky a neurodermatitída sú dobre ošetrené sviečkami.

Liečebný cyklus trvá až 2 týždne, počas ktorého sa čapík používa dvakrát denne, pričom má v konečníku alebo vagíne. Na zlepšenie účinku sa odporúča použiť kombinácie čapíkov a propolisu.

V prípade atrofického alebo chronického katarálneho výskytu rinitídy sú povolené sviečky, pričom každá z nich je umiestnená v nosových kanáloch a hlava je naklonená dozadu.

Krém s olejom z čajovníka

Olej má obrovské spektrum vplyvu na mnohé patogénne mikroorganizmy, paralelne, ktoré stimulujú imunitnú obranyschopnosť, odstraňujú zápalovú reakciu a podporujú všeobecné pokojové prostredie.

Vďaka vyššie uvedeným funkciám sa olej používa ako súčasť rôznych krémov, šampónov a iných kozmetických prípravkov. Existuje veľa krémov, ktoré si môžete kúpiť v lekárni alebo sa pripraviť.

Krém s olejom z čajovníka nevyžaduje veľa peňazí, ani čas, ani peniaze. Dostaňte 4 kvapky do krému a je pripravené na použitie na pokožke. Najdôležitejšou vecou je dodržiavať tento pomer, pretože s nadmerným množstvom oleja v krému môže vzniknúť vedľajšia reakcia z tela.

Krém s olejom z čajovníka sa dokonale vyrovná s pupienkami, vyrážkami, striktami, jazvami a dokonca s hubami na prstoch. Pomocou tohto nástroja pravidelne sa môžete zbaviť klinických prejavov a zabrániť ich opätovnému vzniku po dlhú dobu.

trusted-source[9], [10], [11]

Vdýchnutie s olejom z čajovníka

Vdýchnutie s olejom z čajovníka sa odporúča pri nachladnutí, ktoré sprevádza tracheitída alebo bronchitída s ťažkým vylučovaním spúta. Vzhľadom na antiseptické vlastnosti oleja poskytujú inhalácie smrť patogénnych mikroorganizmov.

S pomocou vdýchnutia klesá kŕč priedušiek a spútum sa stáva menej viskóznym. Výsledkom je ľahšie odstránenie tajomstva bronchiálneho stromu, čím sa znižuje intenzita syndrómu bolesti v oblasti hrudníka.

Inhalácie s olejom z čajovníka je možné vykonať niekoľkými spôsobmi. Začiatok - najjednoduchšie. Je potrebné použiť 5 kvapiek koncentrovaného oleja na vreckovku, ktorá počas dňa bude musieť chodiť a pravidelne inhalovať arómu oleja.

Okrem toho by ste mali dať pár kvapôčok na vankúš, čo zaistí vôňu počas noci. Komplexnejšou terapeutickou metódou je inhalácia vodnej pary. Ak to chcete urobiť, pridajte vodu do varu a pridajte 5 kvapiek oleja, potom pokryte hlavu ručníkom a vdýchnite olej do 3 minút.

Opláchnite olejom z čajovníka

Opláchnutie oleja z čajovníka predpokladá postup, pri ktorom sa pripravený roztok prenesie do ústnej dutiny a odhodí sa hlava, vzduch sa vyčerpá cez orofarynx. Voda teda neprichádza do horných dýchacích ciest, ale počuje sa len vracanie.

Olej sa odporúča používať v prítomnosti zápalového procesu v ústach. Môže to byť gingivitída, stomatitída s ulceratívnymi defektmi sliznice, zápal po odstránení zuba alebo ochorenia orgánov ENT: faryngitída alebo laryngitída. Okrem toho oplachovanie dvakrát denne zabráni vzniku nežiaduceho zápachu v ústnej dutine.

Opláchnutie oleja z čajovníka sa musí aplikovať niekoľkokrát denne počas 3-5 dní. Iba v tomto prípade pod podmienkou pravidelného používania zápalový proces zníži svoju aktivitu spolu s klinickými prejavmi. Na prípravu roztoku na procedúru kvapkajte 4-5 kvapiek do pohára vody a opláchnite.

Dátum vypršania platnosti

Čas použiteľnosti oleja z čajovníka je 5 rokov od dátumu výroby. Zvyčajne sa na vonkajšom obale používa dátum výroby a posledné obdobie používania na ľahšiu identifikáciu, ako aj na samotnú injekčnú liekovku.

Dátum exspirácie znamená zachovanie indikovaných terapeutických vlastností počas stanoveného časového intervalu. Treba však dodržiavať podmienky skladovania. Takže olej by sa mal uchovávať v uzavretej fľaši na mieste bez priameho slnečného svetla, s teplotou maximálne 25 stupňov a s určitou vlhkosťou.

Po uplynutí doby použiteľnosti sa liek nesmie používať na prevenciu vzniku alergickej reakcie alebo iných vedľajších účinkov.

Olej z čajovníka sa používa už takmer storočie a pomáha vyrovnať sa so závažnou patológiou. Používa sa v kombinácii s inými liekmi na dosiahnutie maximálneho výsledku, avšak v prítomnosti malého zápalového procesu sa môže olej vyrovnať s ním nezávisle.

Cena

Cena oleja z čajovníka v porovnaní s inými liekmi, ktoré majú takmer rovnaký účinok, je nevýznamná. Takže v závislosti od objemu fľaše s olejom sa ceny líšia. Takže, 5 ml čajového stromu možno nájsť okolo 10-13 UAH. Čím vyššia je množstvo v liekovke, tým vyššia cena, ale nie veľa.

Olej 10 ml v lekárňach sa predáva s cenou asi 15-17 UAH, ale 20 ml môže dosiahnuť 20-24 hrivny na fľašu. Cena je v rovnakej cenovej kategórii s inými éterickými olejmi, ktoré majú podobné terapeutické vlastnosti.

Olej sa uplatňuje v mnohých oblastiach medicíny: v gynekológii, stomatológii, urológii a praxi ORL. V porovnaní s cenami liekov na liečbu ochorení týchto skupín je čajový strom považovaný za lacný nástroj, ale jeho účinok pri správnom používaní je neoceniteľný.

Forma oleja je roztok, takže sa môže pridávať do rôznych krémov, šampónov alebo riedených vodou alebo maltou. Okrem toho pomocou pipety môžete presne dávkovať olej a vyhnúť sa predávkovaniu.

Recenzie o oleji z čajovníka

Recenzia o oleji z čajovníka väčšinou zaujímajú pozitívnu stránku a podiel negativity predstavuje len niekoľko percent. Niektorí nie sú spokojní s vôňou ropy, ale môžu spôsobiť nepríjemné pocity iba počas používania, a potom, čo nezanechá žiadny zápach.

Ďalšia negatívna spätná väzba je spojená s výskytom začervenania, vyrážok a opuchu pri aplikácii na pokožku. Avšak, ako sa ukázalo neskôr, ľudia buď predtým skontrolovali svoju pleť na alergiu, alebo nedodržali koncentráciu roztokov a použili 100% olej.

Zvyšok recenzií na olej z čajovníka je mimoriadne pozitívny, pretože veľa ľudí s bežným esenciálnym olejom sa zbavilo problémov, s ktorými sa nedokázali dlho vyrovnať, s drahými drogami a kozmetikou.

Medzi nimi je potrebné vyčleniť pomoc na vyrážky v adolescentnom období, gynekologické ochorenia, zápalové procesy ústnej dutiny a prítomnosť lupín vo vlasoch.


Pozor!

Na zjednodušenie vnímania informácií boli tieto pokyny na používanie lieku "Olej z čajovníka" preložené a predložené v špeciálnom formulári na základe oficiálnych pokynov na lekárske použitie lieku. Pred použitím si prečítajte anotáciu, ktorá prišla priamo k lieku.

Popis je poskytovaný na informačné účely a nie je návodom na seba-liečenie. Potreba tohto liečiva, účel liečebného režimu, spôsobov a dávky liečiva určuje výlučne ošetrujúci lekár. Samoliečenie je pre vaše zdravie nebezpečné.

Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.