Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Lipa na vlasy

Lekársky expert článku

Dermatológ
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 25.02.2021

Zvyčajnejšie je používať lipové kvety na prechladnutie, pretože je to silný antipyretický, protizápalový, antivírusový a antibakteriálny prostriedok. Napriek tomu majú jeho biologicky aktívne látky priaznivý vplyv na stav vlasov. Vďaka množstvu zakúpených výrobkov na starostlivosť o vlasy ich ďalšia pozornosť v podobe oplachovania lipovými vývarmi urobí živšími, lesklejšími a dodá im zaujímavý odtieň.

Prínos

Lipový kvet je ťažké prehliadnuť, pretože je sprevádzaný silnou vôňou, hojnosťou včiel nad stromom a žiarivo žltými kvetmi. To sa deje v júni až júli. Ak strom nerastie pozdĺž cesty, potom z neho môžete bezpečne vytrhnúť a vysušiť kvety, budú dopytované viackrát a budú prospešné, vrátane vlasov. Spočíva v biologicky aktívnych zložkách rastliny:

  • flavonoidy - afzelín, tilirozid, herbacetín, kvercetín atď.;
  • vitamíny - kyselina askorbová, karotén;
  • esenciálny olej;
  • saponíny;
  • triesloviny;
  • rastlinný hlien;
  • polysacharidy;
  • fenolkarboxylové kyseliny;
  • minerály. [1]

V alternatívnych receptoch je lipa široko používaná a používa sa vnútorne na prechladnutie, na vyplachovanie hrdla a úst ako diuretikum, analgetikum, sedatívum, antikonvulzívum. Lipové čaje sa užívajú pri žalúdočných chorobách, plynatosti, hnačkách. [2]

Rovnako pozitívne zohráva aj jeho vonkajšie použitie: s jeho pomocou sa hoja rany, popáleniny, ekzémy, bojujú s plesňami.

Vďaka opláchnutiu vlasov odvarmi z lipových kvetov sa zbavujú olupovania, vyživujú ich a vlasové folikuly, vylučujú a zabraňujú suchu, obnovujú štruktúru, podporujú ich rast, posilňujú, získavajú objem, dobrý tón, zdravý lesk.

Aktívne zložky

Липы цветки

Indikácia Lipa na vlasy

Lipu je možné nanášať bez toho, aby ste čakali na negatívne príznaky z vašich vlasov, pretože vlasom dodajú hodvábnosť, poslušnosť, hebkosť a lesk. Ale ak majú také problémy ako krehkosť, štiepenie, lupiny, vypadávanie, šedivé vlasy, potom je to priama indikácia ich použitia.

Lipa na oplachovanie vlasov pomôže eliminovať negatívne následky používania šampónov s chemickými zložkami, sušenia sušičom vlasov, žehlenia, ako aj fyziologických porúch spojených s nesprávnou funkciou mazových žliaz, infekcie kože plesňami atď. [3]

Okrem toho sa lipa používa na farbenie vlasov, pretože obsahuje prírodné farbivo, ktoré im dodáva koncentráciu od zlatého po gaštanový.

Kontraindikácie

Vonkajšie použitie lipy nemá žiadne kontraindikácie, jej účinok na pokožku a vlasy je jemný a upokojujúci. [4]

Dávkovanie a podávanie

Ako pripraviť lipový odvar na vlasy? Suroviny zakúpené v lekárni alebo pripravené sami sa zalejú vodou, privedú sa k varu a udržujú sa na miernom ohni alebo na vodnom kúpeli ďalších 15 minút. Na krátke vlasy stačia dve polievkové lyžice sušených lipových kvetov na pol litra vody. V závislosti na dĺžke prameňov sa musí dávka zlúčeniny proporcionálne zvýšiť.

Po hlavnom praní sa kučery opláchnu ochladeným na teplý stav a precedeným vývarom. Koncentrácia tónovacej kompozície závisí od požadovaného odtieňa. Tmavšie sa získa pri vysokej koncentrácii lipy. Na tento účel môžete použiť nielen kvety, ale aj listy, vetvičky stromov. Asi 10 g suchých surovín sa naleje do 500 ml vody a odparí sa na miernom ohni, kým sa nezíska štvrtina objemu. Pomocou štetca natriete pramene, vtriete ich do koreňov, nasadíte celofánový uzáver a držíte jednu hodinu, potom sa zmyjú.

Účinné sú aj masky na vlasy. Odvary pre ne sa pripravujú z bylinných prípravkov, ktoré okrem lipy zahŕňajú aj ďalšie užitočné zložky rastlín: harmanček, šalvia, žihľava. Do výsledného roztoku sa pridávajú základové oleje (lopúch, olivový, ricínový, horčicový), vhodné pre váš typ, a tiež všetko, čo ich zahojí (vajíčko, koňak, med, glycerín a ďalšie prísady).

Lipový extrakt pre vlasy je obsiahnutý v mnohých komerčných výrobkoch na starostlivosť o vlasy (šampóny, balzamy, laky na vlasy) rôznych značiek.

Recenzie

Podľa recenzií si veľa žien obľúbilo lipové odvary. Po pravidelnom používaní zaznamenali skutočné výsledky pri zlepšení stavu vlasov: dajú sa ľahko rozčesať a nastajlovať, mať príjemný odtieň, lesknúť sa, menej vypadávať, neštiepiť sa.


Pozor!

Na zjednodušenie vnímania informácií boli tieto pokyny na používanie lieku "Lipa na vlasy" preložené a predložené v špeciálnom formulári na základe oficiálnych pokynov na lekárske použitie lieku. Pred použitím si prečítajte anotáciu, ktorá prišla priamo k lieku.

Popis je poskytovaný na informačné účely a nie je návodom na seba-liečenie. Potreba tohto liečiva, účel liečebného režimu, spôsobov a dávky liečiva určuje výlučne ošetrujúci lekár. Samoliečenie je pre vaše zdravie nebezpečné.

Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.