Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

SARS alebo chrípka: kto je silnejší?

, Lekársky editor
Posledná kontrola: 26.02.2021

Rinovírusová infekcia sa považuje za jeden z najbežnejších pôvodcov akútnych respiračných infekcií. Je pozoruhodné, že rinovírus aktivuje antivírusovú obranu v tele, čím bráni rozvoju sezónnej chrípky u ľudí. Túto informáciu oznámili pracovníci univerzity v Yale.

Masívne rozšírenie COVID-19 pritiahlo väčšinu vedcov k dôkladnému štúdiu všetkých strán možného šírenia respiračných vírusových chorôb. Výskum sa tiež dotkol vírusovej interferencie - špecifického javu imunity bunky voči dvojitej infekcii, ak je už infikovaná iným vírusom. Heterológny typ interferencie predpokladá, že infekcia jedným vírusom úplne znemožňuje replikáciu druhého vírusu (či už súvisiaceho alebo nesúvisiaceho).

Asi pred desiatimi rokmi, v období masovej aktivity prasacej chrípky H1N1 v Mexiku a USA, sa výrazná vlna v európskych krajinách nevyskytla. Vedci predpokladajú, že v Európe nedošlo k pandémii, pretože v rovnakom období došlo k nárastu výskytu rhinovírusu.

Vedci z Yale University pod vedením doktora Foxmana študovali tri roky lekársku históriu viac ako 13 000 pacientov, ktorí sa liečili na infekcie dýchacích ciest v nemocnici New Haven. Zistilo sa, že počas celej epidemiologickej sezóny obehu niekoľkých druhov vírusov pacienti s diagnostikovaným rinovírusom chrípku prakticky nezachytili.

Na testovanie interakcie rinovírusov a chrípkových infekcií odborníci laboratórne vypestovali z epiteliálneho tkaniva kmeňových buniek lemujúceho ľudský dýchací systém. Mimochodom, je to človek, ktorý sa stáva hlavným terčom respiračnej vírusovej infekcie. Vo výslednej bunkovej kultúre vedci predstavili rinovírus a o tri dni neskôr - vírus chrípky . Prvá zavedená infekcia tretí deň infekcie vyvolala v bunkových kultúrach vývoj interferónovej reakcie, ktorá na piaty deň po poranení rinovírusom spôsobila približne 50-tisíckrát pokles vírusovej H1N1 RNA. Antivírusová ochrana sa teda aktivovala ešte pred zavedením vírusu chrípky, takže na ňu nebola šanca.

Odborníkom sa teda podarilo získať dôkazy o tom, že jedna respiračná vírusová infekcia je schopná blokovať infekciu inými patogénmi, pretože stimuluje antivírusovú ochranu na sliznici dýchacieho systému. Získané výsledky naznačujú, že vlastnosti vírusovej interferencie môžu mať významný vplyv na epidemickú situáciu. A túto skutočnosť je potrebné zohľadniť pri zvažovaní rozsahu opatrení týkajúcich sa sezónneho šírenia chrípky súčasne s pretrvávajúcou pandemickou situáciou okolo COVID-19.

Informácie poskytované na stránke lekárskeho časopisu The Lancet


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.