^
A
A
A

Črevná mikroflóra zlepšuje funkciu mozgu

 
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 16.10.2021
 
Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

01 October 2021, 08:55

Dlho je známe, že črevná mikroflóra ovplyvňuje nielen tráviace a metabolické procesy, ale aj mnoho ďalších funkcií tela vrátane mozgovej činnosti. Vedci už dokázali, že črevné baktérie priamo ovplyvňujú kvalitu spánku, napomáhajú rozvoju nových nervových buniek a dokonca zlepšujú priebeh autizmu u detí . Experti vo svojej novej štúdii skúmali možnosť omladenia mozgových štruktúr pomocou bakteriálnej flóry.

Na pokusoch sa zúčastnili hlodavce. Vedci dva mesiace pomocou potravinovej hadice dopravovali výkaly mladých hlodavcov do čriev starých jedincov. „Mladá“ mikroflóra sa teda v primeraných pomeroch dostala do čriev „starých“ myší, v dôsledku čoho sa ich správanie dramaticky zmenilo. Začali sa napríklad lepšie orientovať v labyrinte, zlepšili sa im pamäťové a myšlienkové pochody. Keď vedci začali študovať hippocampus - jedno z hlavných mozgových centier pamäte - zistilo sa, že je výrazne omladený a na úrovni bunkových a molekulárnych zložiek. Pre vašu informáciu je hippocampus zodpovedný za mechanizmy tvorby emócií, procesy prechodu krátkodobej pamäte do dlhodobej pamäte, ako aj za priestorovú pamäť potrebnú na orientáciu v priestore.

Je však potrebné mať na pamäti, že „mladá“ mikroflóra bola spustená cez zvyčajné baktérie hlodavcov. Táto skutočnosť pravdepodobne ovplyvnila skutočnosť, že niektoré vlastnosti „starých ľudí“ zostali nezmenené - napríklad stupeň sociability myší počas experimentu a po ňom sa nezmenil.

Mikroflóra tráviaceho traktu produkuje veľa všetkých druhov látok, ktoré priamo alebo nepriamo ovplyvňujú prácu takmer všetkých orgánov a systémov tela. Samotné mikróby však vplyvom rôznych molekulárnych impulzov menia svoje zloženie a vlastnosti. Ako telo starne, kvalita mikroflóry sa mení, pomer baktérií sa prerozdeľuje. Je celkom možné, že radikálna zmena mikrobiómu infúziou „mladých“ mikroorganizmov prispeje k omladeniu nielen mozgových štruktúr, ale aj ďalších orgánov. Vedci zároveň pripúšťajú, že niektoré špecifické baktérie, a nie mikroflóra vo všeobecnosti, môžu mať omladzujúci účinok, preto by sa v budúcnosti mal uskutočniť podrobnejší výskum. Ak sa tento predpoklad potvrdí, potom na zlepšenie fungovania mozgu bude stačiť požiť iba potrebný čistý bakteriálny prípravok. Je tiež možné, že špecialisti budú schopní priamo identifikovať molekulu, ktorá ovplyvňuje procesy omladzovania - rovnakú, akú produkuje jeden alebo iný zástupca bakteriálnej flóry.

Štúdiu vykonali pracovníci vysokej školy na univerzite v Cork. O svojich úspechoch hovorili na stránkach časopisu Nature Aging. Článok si môžete prečítať na odkaze

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.