^
A
A
A

COVID-19 môže viesť k impotencii

 
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 16.10.2021
 
Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

26 May 2021, 09:00

Koronavírusová choroba, ktorá sa pôvodne prejavila v Číne a transformovala sa na globálnu pandémiu, neprestáva znepokojovať vedcov. Nový výskum ukázal, že receptor ACE-2 a gén TMPRSS-2 sú exprimované na endotelových bunkách, a preto infekcia vedie k rozšírenej endotelovej dysfunkcii.

Známy koronavírus, ktorý spôsobuje COVID-19, môže byť prítomný v tkanivách reprodukčného systému u mužov aj po zotavení, pričom poškodzuje cievny endotel a spôsobuje erektilnú dysfunkciu. K tomuto záveru prišli odborníci zastupujúci Miller College of Medicine na University of Miami.

Predtým sa zistilo, že koronavírusová infekcia poškodzuje cievny endotel pľúc, obličiek, srdca. Doteraz nebolo nič známe o porušení kavernózneho tkaniva mužského pohlavného orgánu s bohatou cievnou sieťou. Nové výskumné práce vedcov dokázali existenciu vzťahu medzi COVID-19 a následným vývojom komplikovanej erektilnej dysfunkcie .

Urológ Ramasami, zamestnanec špecializovaného oddelenia na Miller College, spolu s kolegami vykonal biopsiu tkanív reprodukčných orgánov u dvoch mužských pacientov, ktorí mali infekciu koronavírusom pred šiestimi mesiacmi a ôsmimi mesiacmi. Jeden z mužov bol liečený na COVID-19 v nemocnici a druhý mal ľahký priebeh choroby a bol ošetrený doma. Vedci zapojení do štúdie navyše dvoch mužov, ktorí nemali infekciu. Všetci štyria pacienti podstúpili falloprostetickú intervenciu z dôvodu zhoršenej erektilnej funkcie.

Zaistené biologické materiály sa analyzovali na obsah endotelovej syntázy oxidu dusnatého (indikátor endotelovej funkčnosti) a kvalitu expresie proteínu z koronavírusového hrotu. V priebehu elektrónovo-mikroskopickej analýzy boli detegované extracelulárne vírusové častice s veľkosťou asi 100 nm s hrotovitými koncami v tkanivách ciev. Expresia endotelovej syntázy oxidu dusnatého v corpus cavernosum uzdravených pacientov bola nižšia ako u mužov bez COVID-19, čo naznačuje post-vírusovú endoteliálnu dysfunkciu.

Vedci doteraz vykonávajú novú štúdiu, ktorá by mala určiť molekulárny mechanizmus zhoršenia potencie v dôsledku koronavírusovej infekcie.

O niečo skôr tí istí vedci už vykonali podobnú prácu a zistili, že vírusové častice vstupujú do tkaniva semenníkov u mužov, čo môže mať tiež nepriaznivý vplyv na plodnosť a podporovať sexuálny prenos.

Pacienti musia byť informovaní o možných komplikáciách po COVID-19. Akékoľvek postinfekčné zmeny, a to aj na strane erektilnej funkcie, by mali monitorovať zdravotnícki pracovníci - tak z hľadiska liečby, ako aj z dôvodu uľahčenia ďalšieho výskumu.

Zdroj informácií:  Svetový časopis o zdraví mužov

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.