Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Vyhorenie cigariet

Lekársky expert článku

Plastický chirurg
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 11.04.2020

Podľa lekárov, napriek minimálnej oblasti poškodenia kože, nemožno ignorovať popáleniny z cigariet: takéto popálenie môže byť dostatočne hlboké, čo vedie k tvorbe jaziev.

trusted-source[1], [2], [3]

Príčiny spáliť z cigariet

Spravidla sú príčiny popálenín z cigariet spojené s náhodným dotykom akejkoľvek časti pokožky s horiacou cigaretou. Ak sa väčšina tuhých materiálov má tendenciu vznietiť pri teplote + 300 ° C, potom pri + 700 ° C - teplote na konci zapálenej cigarety - ľudská pokožka nedokáže odolávať a horieť je bezprostredné.

trusted-source[4], [5], [6]

Rizikové faktory

A hlavnými rizikovými faktormi pre zapálenie cigariet je samotný proces fajčenia (najmä ak je fajčiar opitý). Hoci na to, aby ste dostali popáleniny z cigariet, nemusíte byť fajčiarom: stačí, aby ste zostali vedľa ľudí, ktorí fajčia. Dokonca aj pri prechádzaní osobou so zapálenou cigaretou v ich rukách, nikto nie je imúnny voči niekomu inému alebo svojmu bezohľadnosti a akýkoľvek pohyb môže viesť k kontaktu s horiacim koncom cigarety. Takže môžete vypaľovať z cigarety na tvári, na ruky a prakticky na akúkoľvek otvorenú časť tela.

trusted-source[7], [8], [9], [10], [11], [12], [13]

Patogenézy

Rovnako ako u všetkých popáleninami kontaktných, vypáliť patogenézy cigariet spočíva v tom, že kožné proteíny (keratín, kolagén, atď.) Za vysoké teploty sa podrobí denaturácii, a pre úplné zničenie proteínových molekúl kože dostatočne do 100 stupňov.

trusted-source[14], [15], [16], [17], [18], [19], [20], [21], [22], [23], [24], [25], [26]

Príznaky spáliť z cigariet

Prvé známky popálenia z cigarety sú silná bolesť a začervenanie kože. Zistite si tu - čo s popáleninami a tiež - ako liečiť popáleniny na koži

Hĺbka poškodenia kože závisí od zostávajúcich príznakov popálenín z cigariet.

Ak je ovplyvnená len horná (horná) vrstva epidermis, potom je to najľahší horiaci stupeň I. Okrem bolesti a hyperémie sa koža stane opuchnutou takýmto spálením a hyperemia sa zmení na erytém, to znamená na začervenanie, čo naznačuje zápal kože.

Popáleniny z cigariet druhého stupňa sú hlbšie, s nižšími vrstvami epidermy umiestnenými pod nimi - lesklé, zrnité, pichľavé. Takéto popáleniny vedú k odlupovaniu horných epidermálnych vrstiev a tvorbe močového mechúra, ktorý je naplnený žltkastou sérovou tekutinou. Koža vo vnútri močového mechúra je červená.

Dokonca hlbšie vrstvy kože (malpigia a papilárna) sú poškodené v treťom stupni popálenia, čo je tiež sprevádzané tvorbou blistra, ale koža vo vnútri je ružová alebo belavá. Vypálené miesto môže stratiť citlivosť.

trusted-source[27], [28], [29], [30], [31], [32], [33]

Etapy

Vo fáze exsudácie sa piercing blistra neodporúča, pretože pôsobí ako bariéra, ktorá chráni pokožku pred mikróbmi a napomáha regenerácii tkaniva. Po perforácii blistra sa na poškodenom mieste vytvorí suchá škrabka a pod ňou - v liečebnom štádiu popálenia - koža sa regeneruje epitelizáciou.

trusted-source[34], [35], [36], [37]

Komplikácie a následky

Dôsledky a komplikácie zahŕňajú tvorbu jazvy v mieste popálenia stupňa II a III, ako aj možné vypaľovanie povrchové hnisanie a sekundárne nekrózu tkaniva kože - v dôsledku zápalového procesu v sekundárnej stafylokokové infekcie popálenín. V zriedkavých prípadoch je možné aj vývoj toxickej epidermálnej nekrolýzy a sepsy. Preto nesmieme dovoliť, aby sa popáleniny z cigariet dostali do kontaktu s oslobodením útočných nekrotických masy pred ranou.

trusted-source[38], [39], [40], [41], [42]

Diagnostika spáliť z cigariet

Získanie pálenia cigariet je zriedkavo vedené k lekárovi: zranení sú zranení samotní. A diagnóza popálenín z cigariet je v skutočnosti určená ich stupeň (ako je uvedené vyššie).

trusted-source[43], [44], [45], [46]

Liečba spáliť z cigariet

Účinné prostriedky pre miestne aplikáciu, s ktorým neošetrené cigareta horí sú prípravky na báze derivát kyseliny pantoténovej (vitamín B5) - dexpanthenol: masti a krémy D Panthenol, Pantoderm, Korneregel; aerosól znamená Pantenol a Pantesol.

Keď je infekcia zapálená, protizápalové lieky odporúčané lekármi zahŕňajú masti Levomecol (na báze chloramfenikolového antibiotika a metyluracilu); Levosin (chloramfenikol + sulfadimetoxín + metylluracil + trimekaín) - s analgetickým účinkom; streptotsidovuyu masť, emulzia Streptonitol (streptotíd + nitazol); Sulfamylon hydrochloridový masť (Mafenid), Dioxysol.

Masti môžu byť aplikované priamo na popáleninu (dvakrát alebo trikrát denne) alebo nasiaknuté sterilným obväzom a urobiť obväz.

Ak chcete urýchliť hojenie a vyhnúť sa komplikáciám, vám pomôžu také látky ako metyluracil masť alebo sulfamol (Dioxydín + metylluracil + trimekaín). Mali by ste používať masti bez tuku, ale na polyetylénoxid. Viac informácií - v článku Masť z popálenin

Z toho, čo ponúka alternatívnu liečbu, je najvhodnejšie použiť šťavu z listov aloe vera a vodného roztoku propolisu - pre mazanie popáleniny (dvakrát alebo trikrát denne) a vlhkých obväzov, ktoré podporujú regeneráciu tkanív pokožky a bráni vzhľad svojich pigmentových škvŕn alebo jaziev.

Prevencia

Najlepšia prevencia popálenín z cigariet je prestať fajčiť a byť opatrný, keď má niekto v ruke zapálenú cigaretu ...

trusted-source[47], [48], [49]

Predpoveď

V prípadoch horľavosti, dokonca aj v stupni III, je prognóza priaznivá, za predpokladu, že popáleniny z cigariet sú správne ošetrené a neprechádzajú hnisavým zápalom.

trusted-source[50], [51]


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.