^

Zdravie

Vitamín A v krvi

, Lekársky editor
Posledná kontrola: 20.11.2021
Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Referenčné hodnoty (norma) koncentrácie vitamínu A (retinolu) v krvnom sére: u detí 1-6 rokov - 0,7-1,5 μmol / l, 7-12 rokov - 0,91-1,71 μmol / l, 13 -19 rokov - 0,91-2,51 μmol / l; u dospelých je 1,05-2,09 μmol / l.

Vitamín A sa týka rozpustných v tukoch a existuje v dvoch formách - skutočný vitamín A alebo retinol (nájdených iba v živočíšnych produktov) a provitamín A, známy ako karotén (pripravený z živočíšneho alebo rastlinného pôvodu), ktoré môžu byť prevedené na retinol v stenách zažívacieho traktu. Približne 50 až 90% retinolu prichádzajúce potraviny je absorbovaná v tenkom čreve a prepravované v chylomikrónoch spojených s komplexom do pečene, kde je uložený vo forme retinolpalmitát. V prípade potreby sa uvoľňuje do krvného obehu vo forme retinolu, ktorý je v kombinácii s proteínom viažucim vitamín A. V sére sa vitamín A-viažuci proteín + retinolový komplex viaže na transtyretín. Zo séra je retinol zachytený cieľovými bunkami, ako sú retinálne fotoreceptory a epitel.

Keď telo vitamínu A v množstve presahujúcom požiadavky (180-430 mikrogramov retinol za deň v závislosti od veku, pohlavia a fyziologického stavu), jeho prebytok v pečeni sú uložené tvoriaci depot tohto vitamínu. Pri zníženom príjme retinolu z potravy sa jeho zásoby pečene uvoľňujú do krvného obehu, pričom udržiava koncentráciu sérového retinolu na normálnej úrovni (nad 0,7 μmol / l). Ďalšie biologicky aktívne formy vitamínu A (kyselina sietnicová a kyselina retinová) sú prítomné v krvi vo veľmi nízkych koncentráciách (pod 0,35 μmol / l); na estery retinolu predstavuje približne 5% celkového obsahu vitamínu A (0,1-0,1 μmol / l).

Vitamín A má dôležitú úlohu v procesoch oxidácie a redukcie. Retinol podporuje tvorbu glykogénu v pečeni a svaloch, podporuje zvýšenie hladiny cholesterolu v krvi, zúčastňuje sa syntézy steroidov a pohlavných hormónov. To je nutné pre rast a tvorbu kostí skeletu resyntézy rhodopsínu, a tiež prispieva k normálnemu fungovaniu sliznice a epitelu krytu kože, bráni jeho metaplázia, hyperkeratóza a nadmerné odlupovanie. Vitamín A pomáha posilňovať vlasy, zuby a ďasná. V posledných rokoch sa ukazuje, pestrý rola vitamínu A v prevencii rakoviny a reguláciu imunity (nevyhnutné na ukončenie fagocytózy, zvyšujú syntézu Ig, stimuluje produkciu zabíječských T lymfocytov, stimuluje typ T-pomocných II a kol.). Vitamín A - aktívny antioxidant, ktorý pôsobí hlavne v prítomnosti vitamínu E; chráni vitamín C pred oxidáciou. Nedostatok vitamínu A sa považuje za rizikový faktor u malígnych novotvarov. V experimentálnych štúdiách sa ukázalo, že zvýšenie obsahu vitamínu A v strave zvyšuje strednú dĺžku života o 17,5%. Zinok je nevyhnutným kofaktorom metabolizmu vitamínu A (nevyhnutný pre syntézu proteínu viažuceho vitamín A).

Priemerná denná dávka pre dospelých retinolu (20-50 rokov) bolo 1,2 mg (4,000 IU, 1 IU sa rovná 0,3 mikrogramov retinolu), pre tehotné ženy - 1,5 mg (5000 IU) pre dojčenie - 1, 8 mg (6000 IU), pre ľudí starších ako 60 rokov - 2,5 mg (10 000 IU). Aspoň tretina denných potrieb retinolu sa má dodávať tela v hotovej forme; zvyšok sa môže absorbovať použitím karotenoidov, z ktorých sa v tele formujú retinol. Treba mať na pamäti, že približne 30% retinolu v potravinách je zničených tepelným ošetrením. Aktivita retinolu je dvojnásobne vyššia ako karotén, navyše je to len 30-40% absorbovaných do čreva. Preto pri posudzovaní príjmu potravy sa predpokladá, že 1 mg retinolu približne zodpovedá 6 mg karotenoidov.

Stanovenie retinolu (vitamínu A) a karotenoidov v sére podľa Besseyho v modifikácii LA Anisimova

Princíp metódy

Stanovenie vitamínu A a karotenoidov je založené na ich hydrolýze v roztoku alkalického alkoholu, po ktorom nasleduje extrakcia zmesou organických rozpúšťadiel.

činidlá

  • 11 M roztok hydroxidu draselného (KOH).
  • 96% etylalkoholu.
  • 1 M roztok hydroxidu draselného (KOH) v 96% etylalkohole: 1 objem roztoku 11 mol / l KOH sa zmieša s 10 objemami 96% etylalkoholu. Činidlo sa pripravuje v deň štúdie. Ak dôjde k zafarbeniu počas miešania, alkohol sa musí pred použitím vyčistiť destiláciou.
  • Xylol, hp.
  • Oktan, h.ch.
  • Zmes xylenu a oktánu: pripravená zmiešaním rovnakých objemov xylénu a oktánu.

Vyšetrenia sa vykonávajú na spektrofotometri.

Priebeh stanovenia vitamínu A

Odobratá krv z prsta (asi 1 ml) sa pridá k štítku centrifúgy a umiestni sa do skleneného pohára s teplou vodou (teplota 40 až 45 ° C) počas 20 až 30 minút. Na oddelenie séra je krvná zrazenina starostlivo navinutá okolo okraja trubice tenkou sklenenou tyčinkou a centrifugovaná pri 3000 ot / min počas 10 minút.

Vyberte 0,12 ml séra a preneste ho do aglutinačnej skúmavky a potom pridajte 0,12 ml 1 M roztoku alkoholu s hydroxidom draselným. Obsah je dôkladne pretrepaný.

Skúmavky so sondami sa umiestnia do vodného kúpeľa 20 minút pri teplote 60 ° C na hydrolýzu.

Vzorky sa ochladia a pridá sa k nim 0,12 ml zmesi xylén-oktánu, ktorá sa intenzívne pretrepáva počas 10 až 15 sekúnd. Opäť ochlaďte a odstreďte.

Opatrne odstráňte hornú vrstvu obsahujúcu vitamín A a karotenoidy pipetou Pasteur s gumovou plechovkou a preneste ju na mikroukety.

Vzorky sú spektrofotometrické pri vlnovej dĺžke 328 nm - na stanovenie obsahu vitamínu A a pri vlnovej dĺžke 460 nm - na stanovenie karotenoidov.

Po spektrum je študovaný vzorka podrobený ultrafialovému žiareniu pre deštrukciu vitamínu A. Za týmto účelom je vo vzdialenosti 15-20 cm od kremenné microcuvettes nastavenej (baktericídne) svetlometu tak, že ožarovanie vystavená časť kyvety, naplnené kvapalinou; doba ožiarenia je 45-60 minút.

Vzorky sú opakovane spektrofotometrické pri vlnovej dĺžke 328 nm. Obsah vitamínu A sa určuje z rozdielu v hodnotách extinkcie (optická hustota), pričom sa zohľadňuje koeficient (faktor) 637 vypočítaný Besseyom pre vitamín A.

Výpočet sa vykonáva podľa vzorca:

X = 637 × (E328 (1) - E328 (2)),

Kde X je obsah vitamínu A, μg / dl; 637 je koeficient vypočítaný spoločnosťou Bessey na stanovenie obsahu vitamínu A; E328 (1) - optická hustota roztoku pred ožiarením; E328 (2) je optická hustota roztoku po ožiarení.

Koeficient pre prenos koncentrácie vitamínu A z μg / dl v μmol / l je 0,035.

Obsah karotenoidov sa vypočíta podľa vzorca:

X = 480-E480,

Kde X je obsah karotenoidov, μg / dl; 480 je koeficient vypočítaný spoločnosťou Bessey na stanovenie karotenoidov; E480 je optická hustota skúšobného roztoku.

Poznámka

Podľa Besseyho je možné počas štúdií brať väčšie alebo menšie objemy séra, ale jeho pomer k objemu alkoholového roztoku by mal byť konštantný pri akejkoľvek zmene objemu (množstva) zmesi xylén-oktán.

Normou v obsahu vitamínu A v krvnom sére je: u novorodencov a dojčiat - 160-270 μg / l; u dospelých 1,05-2,45 μmol / l (300-700 μg / l). Obsah karotenoidov v dospelom sére je 800 až 2300 μg / l.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.