^

Zdravie

Test spúta na tuberkulózu

, Lekársky editor
Posledná kontrola: 06.11.2022
Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Pľúcna tuberkulóza je infekčné ochorenie spôsobené Kochovými bacilmi. V prvých štádiách môže byť infekcia asymptomatická, časom sa objavuje únava, letargia, potenie, bledosť kože, pretrváva nízka teplota. V priebehu vývoja ochorenia začína kašeľ, spočiatku suchý, potom s výtokom spúta - patologické tajomstvo, čo naznačuje poškodenie tkanív orgánu.

Čo je spútum pri tuberkulóze?

Na základe farby spúta je možné predpokladať diagnózu, ale na konečný záver je potrebné vážne vyšetrenie. Pri patológiách dolných dýchacích ciest sa môže meniť od bezfarebných alebo bielych po kanárske, žltozelené, zelené a tiež s krvnými fragmentmi.

Tuberkulóza v počiatočných štádiách je charakterizovaná priehľadným sklovitým spútom, biela naznačuje tvorbu bielkovín a hlbšie poškodenie tkaniva, hnedá, oranžovo-hnedá s nádychom hrdze - deštrukcia krvných ciev.

Hnisavý spút má žltkasto-zelenkastú farbu, čo naznačuje progresiu ochorenia, pri ktorom sa oddeľuje hnis. V ťažkých prípadoch, v posledných štádiách tuberkulózy, sa v nej nachádza krv, niekedy sa len krv vykašliava, čo je príznakom vnútorného krvácania.

Existuje ďalší priebeh tuberkulózy, keď nahromadenie spúta nie je sprevádzané kašľom. Sú sústredené v hrdle, vytvárajú pocit hrudky, spôsobujú nepríjemné šteklenie a túžbu zbaviť sa, ale nedochádza k kašľu.

Test spúta na tuberkulózu

Krvný test na podozrenie na tuberkulózu ukazuje len niektoré abnormality, ako je zvýšená ESR, anémia, leukopénia. To si vyžaduje test spúta. Aké sú metódy? [1]

Analýza tajomstva tuberkulózy zahŕňa štúdie:

  • makroskopické (určuje sa objem prideleného tajomstva, jeho farba, vôňa, vrstvenie, nečistoty);
  • mikroskopické (na detekciu baktérií odolných voči kyselinám);
  • bakterioskopické (pre Mycobacterium tuberculosis - MBT).

Odber spúta na tuberkulózu

Môžete odobrať spúta na detekciu tuberkulózy vo verejných zdravotníckych zariadeniach aj v súkromných laboratóriách na odporúčanie lekára. Existuje určitý algoritmus. Takže na zistenie mykobaktérií budete musieť odobrať tri vzorky.

Pri prvom dostane pacient vreckové pľuvadlo vybavené štítkom, na ktorom je uvedené meno, dátum narodenia a odber. Pred zákrokom si vypláchnite ústa vodou, aby ste odstránili zvyšky jedla. Nádobu treba priviesť k ústam, 3 krát sa zhlboka nadýchnuť a silne zakašľať, pričom do nádoby vypľúvajte spúta. Laborant sa presvedčí o dostatočnom objeme materiálu (3-5 ml), pevne ho uzavrie viečkom a vloží do prepravnej krabice.

Na druhý deň ráno po umytí zubov dostane pacient so sebou na vlastný odber rozboru ďalšie pľuvadlo, ktoré sám doručí do zdravotníckeho zariadenia. Je tu aj posledný test. [2]

Časť spúta sa posiela do laboratórnej nádrže na kultiváciu, táto metóda je oveľa citlivejšia ako predchádzajúca, pretože dokáže odhaliť aj jednu mykobaktériu.

Ako dlho trvá test na tuberkulózu v spúte?

Kompletná analýza spúta sa vykonáva 3 mesiace. Takéto dlhé obdobie sa vysvetľuje skutočnosťou, že tuberkulózne bacily môžu rásť veľmi pomaly. Existujú aj rýchle metódy, ktoré aj tak vydržia aspoň 42 dní.

Bakterioskopia spúta pri tuberkulóze je jednoduchá a ekonomická, ale trvá dlho.

PCR spútum na tuberkulózu

Metóda polymerázovej reťazovej reakcie (PCR) je veľmi presná. So 100% istotou zisťuje prítomnosť vírusu, keď iné testy s malým počtom mykobaktérií môžu dať negatívny výsledok. Je založená na detekcii bakteriálnej DNA v odobratých vzorkách.

Pod vplyvom enzýmov a teploty (od 50º do 95ºС) sa z jednej molekuly DNA vytvoria dve molekuly DNA. Trvá to 3 minúty. Na získanie výsledku stačí 30-40 cyklov, čo znamená jeden a pol až dve hodiny. Metóda PCR zisťuje tuberkulózu v najskorších štádiách jej vývoja.

Mikroskopické vyšetrenie spúta pri tuberkulóze

Mikroskopické vyšetrenie spúta odhaľuje eozinofily - jeden z podtypov leukocytov, veľké množstvo erytrocytov pri pľúcnom krvácaní, elastické vlákna, Kurshmanove špirály, Ehrlichovu tetrádu.

Napriek tomu, že v prírode existuje veľa baktérií odolných voči kyselinám iných ako tuberkulóza, napriek tomu je to jedna z hlavných metód na určenie tuberkulózy, pretože. Sa líši jednoduchosťou a rýchlosťou (od jednej hodiny). Mikroskopické vyšetrenie spúta umožňuje identifikovať najnebezpečnejších pacientov pre okolitých pacientov, ako aj sledovať dynamiku liečby. [3]

Výsledok spúta na tuberkulózu

Pozitívny výsledok testu spúta znamená, že bol zistený Kochov bacil a to potvrdzuje diagnózu. Negatívne indikátory to nevylučujú a vyžadujú si ďalšie štúdie: tuberkulínový test, enzýmová imunoanalýza, histologická, fluorografia, rádiografia, počítačová tomografia.

Ako sa spútum pneumónie líši od tuberkulózy?

Pri pneumónii sa najčastejšie pozoruje hlienový a mukopurulentný spút, ale krvné nečistoty môžu byť nielen pri tuberkulóze, ale aj pri ohniskovej pneumónii. Oranžovo-hnedá farba je vlastná lobárnej pneumónii aj tuberkulóze.

Obe patológie sú charakterizované fibrinóznymi zrazeninami v spúte, ale s pneumóniou nie sú žiadne telá v tvare ryže (Kochove šošovky), možno zistiť menej bielkovín a žlče.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.