Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Koža horí 3 stupne: chemické, tepelné

Lekársky expert článku

Dermatológ
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 11.04.2020

Takéto vážne poranenie, ako spálenie tretieho stupňa, sa vyznačuje hlbokým poškodením vrstiev kože s tvorbou oblastí ich nekrózy. Okrem kože môžete tiež trpieť svalovou tkanivou a dokonca aj kosťou.

Ak je obeťou popáleniny v treťom stupni nutne potrebné hospitalizovať, pretože taká trauma je považovaná za veľmi závažnú a vyžaduje si kvalifikovanú lekársku intervenciu.

trusted-source[1], [2], [3], [4]

Epidemiológia

Podľa rôznych údajov môže popálenie v treťom stupni predstavovať približne 15% z celkového počtu popálenín.

Okrem toho existuje niekoľko zaujímavých štatistických skutočností:

 • Celkový výskyt všetkých popálenin medzi ostatnými zraneniami je približne 6%;
 • polovica všetkých diagnostikovaných popálenin vzniká v dôsledku priameho kontaktu s plameňom;
 • 20% z celkového počtu popálenin sa vyskytuje v dôsledku vystavenia vriacej kvapaline alebo horúcej pare;
 • 10% z celkového počtu popálenin je spôsobených poškodením spôsobeným kontaktom s žiarovkami;
 • Viac ako 70% všetkých poranení horíka je poškodenie rôznych častí rúk;
 • jedna z troch obetí horieť je dieťa.

trusted-source[5], [6], [7], [8], [9], [10], [11], [12], [13]

Príčiny spálenie tretieho stupňa

Spálenie tretieho stupňa sa môže vyskytnúť z viacerých dôvodov:

 • po vystavení vysokej teplote;
 • po expozícii agresívne dráždivých chemických kvapalín;
 • pod vplyvom elektrického prúdu;
 • pod vplyvom veľkej dávky žiarenia.

Tepelné popálenie môže byť výsledkom priameho vystavenia ohňu, vriacej kvapaline alebo pary, ako aj priamemu kontaktu s žiarovkami.

Chemický typ popálenia je vždy spôsobený chemickými prípravkami a koncentrátmi s obsahom kyselín alebo žieravín.

Elektrické popálenie sa dá získať z prúdu po krátkodobom kontakte s vodivými prvkami.

Od náhodného pálenia, ako sa hovorí, nikto nie je poistený - trauma sa dá získať doma (napríklad v kuchyni) a v práci.

Najčastejšími rizikovými faktormi, ktoré môžu viesť k pádu tretieho stupňa, sú:

 • nedodržiavanie bezpečnostných pravidiel v kuchyni počas varenia;
 • nedodržanie pravidiel skladovania chemických roztokov, kyselín a žieravín;
 • ignorovať bezpečnostné predpisy pri práci.

trusted-source[14], [15], [16], [17]

Patogenézy

Vplyv poškodzujúceho faktora vedie k úplnému alebo čiastočnému zničeniu buniek ak porušeniu ich funkčnosti. V tomto prípade sa stupeň poškodenia môže líšiť v závislosti od trvania expozície na indexoch teploty, na hustote pokožky na mieste lézie a na kvalite vodivosti tkaniva.

Povrch rany s popáleninou triedy 3 je zvyčajne úplná deštrukcia epidermálnej vrstvy, dermis a kožných prídavkov. Liečba je vo väčšine prípadov suchá, kompaktná, bezbolestná, nie je náchylná na seba-hojenie.

Významnú úlohu v patogenéze pálenia hrá hneď zápalový proces, ktorý sa vyskytuje v reakcii na traumatické poranenie. V počiatočnom štádiu sa vyvinie vazokonstrikcia, ktorá rýchlo prechádza do fázy dilatácie. V tkanivách, ktoré boli spálené, sa vyjadruje vaskulárna permeabilita. V dôsledku tohto procesu sa povrch rany rýchlo naplní bielkovinami a sérovými prvkami, ktoré sa vizuálne prejavujú vo forme narastajúceho edému.

Na pozadí zvýšenej vaskulárnej permeability v rane sa nahromadia neutrofily, krvné doštičky a monocyty, čo spôsobuje vznik hypermetabolizmu po požiari.

trusted-source[18], [19], [20], [21], [22], [23], [24]

Príznaky spálenie tretieho stupňa

Burn 3 stupne sú rozdelené do dvoch verzií toku v závislosti od patogenetických a klinických charakteristík:

 • Stupeň 3-a - je charakterizovaný nielen epidermálnou vrstvou, ale aj samostatnou časťou vlasových folikulov, potu a mazových žliaz. Existuje nekróza tkanív na pozadí vaskulárneho poškodenia a lokálneho opuchu. Po páde stupňa 3a sa vytvorí kôra šedivého alebo hnedastého odtieňa s predbežným vzhľadom rozdielnych veľkostí bublín s kvapalinou. Bez lekárskej pomoci sa takáto rana pomaly a problematicky liečí.
 • Stupeň 3-b - poranenie horíka sa rozširuje na všetky podkladové tkanivá, vrátane podkožnej vrstvy tuku. Vizuálne pritiahnite pozornosť veľkých blistrov obsahujúcich kvapalné a krvné zložky. Takéto popáleniny nie sú vždy sprevádzané bolesťou v dôsledku poškodenia receptorov bolesti. Je zbytočné počítať s nezávislým uzdravovaním takejto rany.

Typy poranení

Patogenetické vlastnosti

Prvé znaky

3. Stupeň

Celá epidermálna vrstva prechádza traumou až po čiastočné poškodenie dermis.

Suchá alebo tvárna horľavá kôra je tvorená šedým alebo hnedastým odtieňom.

Stupeň 3-b

Poškodenie postihuje celú epidermálnu vrstvu, dermis až po čiastočné poškodenie hypodermisu.

Vzniká zhutnená suchá škrabka s hnedastým odtieňom.

 • Edém v horšom treťom stupni je prirodzenou reakciou tela na traumatické poškodzujúce účinky s porušením integrity tkanív a ciev. Samotný edém je výsledkom akumulácie prebytočnej tekutiny v kožných vrstvách - výpotok poškodených ciev na zásobovanie krvou. Vizuálne, opuch v treťom stupni popálenia je malý nádor (opuch kože) s charakteristickým začervenaním. Súčasne so zvýšením edému v tkanivách dochádza k vzniku zápalovej reakcie, ktorá neumožňuje zotavenie štruktúr napučiavania.
 • Teplota v horľavom treťom stupni môže naznačovať vznik toxémie, patologického stavu spôsobeného intoxikáciou tela rezíduami rozkladu bielkovín a vnikaním toxínov do krvného obehu z poškodených tkanív. Hlavným znakom tohto stavu je zvýšenie teploty - až na 38-39 ° C: v tomto prípade je vyššia teplota, tým menej priaznivá by mala byť predpokladaná. Toxémia sa vo väčšine prípadov vyskytuje u obetí s popáleninami o 3 stupne, ktoré zaberajú plochu viac ako 5% povrchu kože.
 • Vyhorenie tváre tretieho stupňa sa vždy veľmi tvrdo uzdravuje, pretože poškodená koža je nekrotická a následne odmietnutá. Vzhľadom na zvýšenie krvného zásobenia tkanív na tvári je pravdepodobnosť spojenia s hnisavou infekciou vysoká. Vo väčšine prípadov sa teplota zvyšuje, procesy epitelizácie idú pomaly. Ak je poškodená oblasť nosa alebo uší, hrozí nebezpečenstvo chondritídy a nekrózy tvárových kostí. V prípade popálenia v treťom stupni ľubovoľnej lokalizácie sa vytvárajú jazvy a deformujú sa tkanivá.
 • Spálenie pažeráka tretieho stupňa je považované za veľmi závažné a predstavuje určité nebezpečenstvo pre život obete. Pri takomto popálení sa pacient obáva, zasténá, je ťažké prehltnúť nielen jedlo, ale aj jeho sliny. Tento stav je často sprevádzaný dýchavičnosťou, bledou pokožkou, modrými pierami. Ak sa chemické popáleniny (a to sa stane u veľkej väčšiny pacientov s popáleninami pažeráka), potom môžete venovať pozornosť poškodeniu ústnej sliznice, jazyka, rohov v ústach.
 • Spálenie nohy triedy 3 je vždy sprevádzané edémom - a to sa považuje za normálnu reakciu tela na popáleniny, pretože v tomto prípade nie je poškodená nielen koža, ale aj cievy a podkladové tkanivá. Symptómy spálenia nohy troch stupňov: vodnaté husté bubliny, tvorba chrapavky, zomieranie tkanív, niekedy - hojenie povrchu rany. Po liečbe sa zvyčajne ponechajú jazvy na mieste popálenia.
 • Vypaľovanie 3-stupňovej kefy je najčastejšie zranenie prstov, menej často - zóna zápästia. V prevažnej väčšine prípadov môžu mať kvôli malej vrstve subkutánneho a svalového tkaniva kosti a kĺby prstov a rúk. Takéto spálenie je podľa štatistiky najčastejšie.

Spálenie tretieho stupňa u detí

U detí dochádza k popáleninám v treťom stupni najmenej tak často ako u dospelých. Obzvlášť sa to týka detí vo veku do 3 rokov.

Podľa štatistík však závažnosť takýchto zranení v detstve je vždy vyššia. Skutočnosť, že koža u malých pacientov je oveľa citlivejšia a citlivejšia než akýkoľvek dospelý, a systém krvného obehu a lymfatického obehu je veľmi rozvinutý, a preto vedie teplo rýchlejšie. Z tohto dôvodu a tiež preto, že kompenzačné a regulačné reakcie u dieťaťa sú stále nedokonalé, spaľovanie tretieho stupňa prakticky vždy vedie k vzniku popáleniny.

V dôsledku toho akékoľvek popáleniny u detí majú závažnejší priebeh, pretože deti rýchlo vyvíjať komplikácie, ako obehovým zlyhaním, poruchy elektrolytov a výmeny Belov, ako aj zhoršené funkcie dôležitých orgánov - pečeň a obličky.

Formuláre

Popáleniny sú rozdelené do rôznych typov, v závislosti od povahy útočiaceho prostriedku a hĺbky zranenia.

Medzi škodlivé látky patrí vriaca voda, oheň, horúca para, chemikálie, elektrický prúd atď.

Hĺbka poranenia horíka sa vyznačuje:

 • povrchové popáleniny (1,2 a 3 ° stupňa);
 • hlboké popáleniny (3b a 4 stupne).

Tepelné popálenie o 3 stupne - to je trauma získaná po kontakte s akýmkoľvek tepelným nosičom - tekutým alebo hustým a parou. Horúčky získané pri kontakte s otvorenými zdrojmi požiaru sú najčastejšie diagnostikované; Menej časté sú popáleniny s vriacou vodou a elektrickým prúdom.

Vypaľovanie 3 stupňov varenej vody je menej časté ako prvé dva stupne, pretože vo väčšine prípadov má vriaca voda čas na ochladenie na tele ešte predtým, ako lézia dosiahne hlboké tkanivá. Prípady kombinovaného poškodenia tkaniva sú však časté, keď je horúčka kombináciou niekoľkých stupňov. V takejto situácii lekár určuje stav obete v závislosti od toho, v akej oblasti má povrch rany v najhlbších postihnutých oblastiach.

Chemické popáleniny tretieho stupňa vždy liečia oveľa ťažšie ako podobné popáleniny, ktoré sa získajú v dôsledku tepelného alebo elektrického nárazu. Odmietnutie mŕtveho tkaniva (koža, kôrka) začína až štvrtý týždeň a samotná rana sa uťahuje veľmi pomaly a vytvára husté deformujúce jazvy. Citlivosť po chemickom popálení triedy 3 sa zvyčajne stráca.

Ospalosť oka tretieho stupňa nie je diagnostikovaná často: podobné poranenie je možné pri požiaroch alebo keď sa na oblasť tváre použije chemická kvapalina alebo aerosól s agresívnou výplňou. Pri popálení môže dôjsť k výraznému zníženiu zrakovej ostrosti (až do úplnej straty). Tiež prípady vývoja rohovkového leukómu, cikatórna deformácia očných viečok, zvýšený vnútroočný tlak, atrofia postihnutého viditeľného orgánu nie sú nezvyčajné.

trusted-source[25], [26], [27], [28]

Komplikácie a následky

Možné komplikácie po spálení triedy 3 môžu byť rozdelené do niekoľkých skupín:

 • Vývoj choroby horieť, ktorá pozostáva z niekoľkých etáp, a to:
 1. obdobie šoku (trvá asi 48 hodín, niekedy až 72 hodín);
 2. obdobie toxémie (prenikanie toxínov do krvného obehu v dôsledku rozkladu poškodených tkanív);
 3. perióda septicotoxémie (vývoj hnisavého procesu);
 4. (hojenie rán).
 • Vývoj endogénnej intoxikácie spojenej s akumuláciou toxických látok v dôsledku prerušenia pečene a obličiek.
 • Vývoj sepsy a infekcie v dôsledku infekcie zvonka a vzniku sekundárnej imunodeficiencie.

Koľko popálenin horí 3 stupne?

Liečivé obdobie spálenia tretieho stupňa trvá zvyčajne 6 týždňov až 6 mesiacov a pre stupeň 3b horí až 12 mesiacov. Vo väčšine prípadov sa povrch rany úplne nevylieči, pretože tam sú tkanivá, ktoré boli podrobené nekróze - takéto oblasti nemôžu byť pretiahnuté nezávisle. Aby ste zabezpečili úplné uzdravenie, mali by ste sa poradiť s chirurgom, ktorý vykoná transplantáciu pokožky zo zdravých oblastí na horľavý povrch.

trusted-source[29], [30], [31], [32], [33]

Diagnostika spálenie tretieho stupňa

Diagnóza popálenia tretieho stupňa nie je zvyčajne komplikovaná: lekár určí oblasť zranenia a hĺbky (metódou posudzovania citlivosti na bolesť). Spravidla platí, že čím horenie je hlbšie, tým je citlivosť menej bolestivá.

Niekedy na objasnenie diagnózy a určenie správnej liečby lekár navrhne, aby obeť odovzdala takéto testy:

 • krv pre stupeň skladania;
 • krv pre anémiu;
 • krv na kvalitu elektrolytického metabolizmu;
 • moč pre všeobecnú analýzu.

Podľa údajov získaných v dôsledku prieskumov je možné posúdiť stupeň intoxikácie, stratu krvi, ako aj prácu pečene a obličiek.

Inštrumentálna diagnostika sa vykonáva iba vtedy, ak dôjde k vnútorným škodám. Napríklad pri pálení pažeráka môže byť predpísaná endoskopia.

trusted-source[34], [35], [36], [37], [38], [39]

Odlišná diagnóza

Rozdielna diagnóza sa vykonáva medzi poraneniami horľavosti v stupňoch 3a a 3b. Mimochodom, takáto diferenciácia predstavuje určité ťažkosti a je konečne možná až po procese odmietnutia mŕtveho tkaniva.

trusted-source[40], [41], [42], [43], [44], [45], [46]

Komu sa chcete obrátiť?

Liečba spálenie tretieho stupňa

Lekárske opatrenia na popáleniny tretieho stupňa by mali pozostávať z celého radu metód, ktorých hlavnými cieľmi sú:

 • odstránenie bolesti;
 • prevencia anémie;
 • prevencia hypoxie;
 • normalizácia metabolických a rovnovážnych procesov v tele;
 • odstránenie intoxikácie;
 • prevencia porúch kardiovaskulárneho systému;
 • prevencia porúch pečene a obličiek;
 • stabilizácia energetického potenciálu tela.

Liečba popálenin tretieho stupňa v nemocnici je povinná - môže to byť spaľovacie oddelenie alebo centrum. Lekár aplikuje anestéziu, spálí proces a hodnotí jeho stav, pričom rozhoduje o tom, ako bude liečba podaná - uzavretou alebo otvorenou metódou.

 

Goodies

Cons

Uzavretý spôsob liečenia poranení horíka

Minimálne riziko infekcie povrchu rany.

Minimálne riziko mechanického poškodenia.

Obvazový proces prináša pacientovi ďalšie nepohodlie.

Zvýšený rozklad mŕtveho tkaniva vedie k ďalšej intoxikácii.

Otvorený spôsob liečenia poranení horíka

Vytváranie suchej kôry je rýchlejšie.

Je omnoho ľahšie sledovať priebeh liečivého procesu.

Z postihnutých tkanív dochádza ku konštantnej strate vlhkosti.

Otvorená metóda má oveľa vyššie náklady.

Lieky na obväzy sú vo veľkej väčšine prípadov antiseptické lieky:

 • Laktát etakridínu - používaný vo forme roztokov 1: 2000 a pri výskyte podráždenia pokožky môže byť použitý roztok 1: 1000. Niekedy je povolené používať Etacridín ako prášok na ranu.
 • Furacilin - používa sa na zavlažovanie a mokré dresingy vo forme vodného 0,02% roztoku. V niektorých prípadoch môže liek spôsobovať alergie.
 • Dusičnan strieborný 0,5% sa aplikuje pomaly, pretože liek môže spôsobiť zmenu farby pokožky (v dôsledku hromadenia kovového striebra).

Navyše je predpísané ošetrenie povrchu rany infračerveným a UV žiarením - pomáha predchádzať vzniku nekrózy mokroch, zastavuje hnisavú infekciu a urýchľuje epitelizáciu.

Masti pre popáleniny tretieho stupňa sa začnú používať až po exsudácii v rane. Zvyčajne sa predpisujú tieto externé lieky:

 • Synthomycín 10% sa aplikuje priamo na ranu alebo pod obväz. Synthomycínu sa zabráni predpisovaniu dojčatám, pretože liek môže spôsobiť alergickú reakciu.
 • Furatsilinovaya masť 10% z nej sa vzťahuje na bandáž. Zriedkavo táto masť môže vyvolať vývoj alergickej dermatitídy, ale najčastejšie ju dobre vníma telo.
 • Gentamicin masť - aplikuje sa priamo na postihnutú oblasť pokožky 3-4 krát denne. Pokračujte v liečbe masťou 1-2 týždne, ak nie je žiadna alergia na liek.
 • Levomekol - používa sa na liečbu popálenín u dospelých a detí od 3 rokov. Masť sa neodporúča na dlhodobé používanie. Odporúča sa v priebehu 5 až 7 dní zmeniť tento liek na iný, aby sa zabránilo vzniku osmotického šoku v zdravých tkanivách.

Ďalej masti, 3 stupne popálenín používajúci aerosól antibiotiká olazol - liečivo na báze rakytníkový olej, kyselina boritá, benzokaín a chloramfenikol, ktorá podporuje hojenie rán. Olazol sa aplikuje denne alebo raz za dva dni, v závislosti od stupňa poškodenia tkaniva a stupňa jeho zotavenia.

Masť a iné prostriedky na ošetrenie popálenín by nemali dráždiť povrch rany - naopak, musia mať zmäkčujúci a analgetický účinok. Mastiace obväzy sa nahradia denne alebo každý druhý deň.

Systémové antibiotiká na popáleniny o 3 stupňoch sa predpisujú len individuálne a len v prípadoch, keď plocha poškodenia predstavuje viac ako 10% celkovej plochy kože. Niekedy sa antibiotiká podávajú intramuskulárne a iba vo veľmi ťažkých prípadoch - intravenózne. Spravidla sa predpisujú lieky širokého spektra antibakteriálnej aktivity:

 • prípravky cefalosporínovej skupiny;
 • penicilínové prípravky;
 • sulbaktámu s cefoperazónom;
 • fluórchinolónových prípravkov.

Pri spájaní s plesňovou léziou je predpísaný levorin alebo diflukán a pre anaeróbnu infekciu je predpísaný metronidazol.

Pomôžte s horieť 3 stupne

Pravidlá prvej pomoci pre pravdepodobné popáleniny tretieho stupňa sú také odporúčania:

 • Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je odstrániť zdroj, ktorý spôsobil popáleninu: uhasiť požiar, vylievať postihnutú oblasť tela vodou, odstrániť horiace predmety a pod.
 • "Stierred" do tela, oblečenie nemožno násilne odstrániť!
 • Ak je obeť v bezvedomí, mali by sa vypočuť svedkovia o tom, ako došlo k zraneniu, a tiež čo najskôr zavolať opatrovníka.
 • Odporúča sa, aby bola postihnutá končatina umiestnená pod tečúcou studenou vodou počas 15 minút.
 • Povrch pálenia by mal byť pokrytý gázou alebo obväzom, aby sa zabránilo infekcii.
 • Silne postihnuté končatiny sú fixované pneumatikami.
 • Pri veľkej horľavej oblasti by obeť mala dostať čo najviac vody (čaj, džús atď.).
 • V prípade silnej bolesti môžete osobu dať analgetike (baralgin, ibuprofen atď.).
 • Ak je obeť v bezvedomí, treba posúdiť potrebu umelého dýchania a nepriamej masáže srdca.

Vitamíny

 • Tokoferol sa užíva na zabránenie vzniku hrubých jaziev na pokožke. Deti sú predpísané od 100 do 300 IU a dospelým pacientom od 200 do 800 IU. Liečivo sa užíva počas liečby popálenia.
 • Retinol sa užíva na uľahčenie absorpcie tokoferolu 25 000 IU denne.
 • Kyselina askorbová pomáha predchádzať nadmernej nervozite a úzkosti, zvyšuje imúnnu obranyschopnosť a stimuluje proces hojenia. Dávka kyseliny askorbovej pri spaľovaní 3 stupňov je 500-1000 mg denne.

Okrem toho lekári radiujú, že užívajú multivitamínové prípravky s vysokým obsahom vitamínov B (napríklad Undevit). Dobrý stimulujúci a posilňujúci účinok je pravidelné používanie pivovarských kvasníc.

Fyzioterapeutická liečba

Fyzioterapeutické postupy pri popáleninách o 3 stupňoch pomáhajú zmierniť bolesť a zastaviť vývoj zápalového procesu a tiež urýchliť obnovu pokožky.

 • Po ukončení akútneho obdobia - asi 3-4 dní - na odstránenie bolesti môžete použiť Lenar, Transair, El Esculap medteko, ktoré pracujú metódou transkraniálnej elektrostimulácie.
 • Pri tvorbe chrasty sa používa ošetrenie povrchu rany prístrojom Hesk - 2 sedenia denne počas 25 minút počas 14 až 20 po sebe nasledujúcich dní.
 • V období aktívneho znižovania a tvorby granulátov sa používa:
 1. elektrostimulácia (14-15 sedení);
 2. franklinizatsiyu (denne za mesiac);
 3. ultrafialová terapia s suberitmickými dávkami (10-12 sedení, každý druhý deň);
 4. magnetoterapia s nízkou frekvenciou (35 minút denne, 15 dní);
 5. magnetoterapia konštantná s použitím elastomagnetových listov (15 päťhodinových procedúr);
 6. laserová terapia (hélium-neón, 20 denných sedení po 20 minútach).
 • V štádiu vzniku zmien jaziev určite:
 1. elektroforéza s lidázou;
 2. parafínové aplikácie (teplotný režim 50 ° C);
 3. hydrokortizónom pomocou ultraphonoforézy (12 sedení).

Liečba popálenín o 3 stupne doma

Spálenie tretieho stupňa je vážnym zranením, ktoré sa nedá vyliečiť doma kvalitatívnym spôsobom. Alternatívna liečba môže byť užitočná len ako doplnková metóda spolu s tradičnou lekárskou starostlivosťou.

Pri spálení, obzvlášť 3 stupne, je potrebné venovať osobitnú pozornosť prítomnosti vitamínov E a C v strave - pomáhajú zastaviť zápalovú reakciu a obnoviť poškodené tkanivové štruktúry. Okrem toho sa kyselina askorbová aktívne podieľa na tvorbe kolagénových vlákien, ktoré sú hlavnými zložkami tkaniva jazvy. Potrebné vitamíny sa nachádzajú v čerstvej zelenine, bobuľových plodoch, ovocí a nerafinovaných rastlinných olejoch.

V liečebnom štádiu povrchu rany pomáha šťava z rastliny aloe - zvyčajne urýchľuje regeneračné procesy a udržuje primárne napätie tkanív. Najjednoduchší recept na používanie aloe je kvapkať niekoľko kvapiek z hrubšej časti listu na postihnutú oblasť pokožky.

Určitý čas po obdržaní popálenia, keď zostane akútne obdobie traumy, môžete aplikovať obklady z čerstvých strúhaných zemiakov - asi 1-1,5 hodín denne.

Urýchlite uzdravenie pleťového mlieka zo zeleného čaju a je známe, že je výborným antioxidantom. Krémy sa zvlhčujú silným varením a nanášajú sa na ranu.

Vo fáze liečenia môžete použiť masť na báze nealkoholovej formy. Pri príprave sa zmieša farmaceutická tinktúra nechtíka a vazelíny v pomere 1 ku 2.

Liečba bylinkami môže byť použitá len vtedy, ak je schválená ošetrujúcim lekárom. Napríklad pacienti často používajú také populárne recepty:

 • Listy čierneho staršieho sú pokryté vriacou vodou a po ochladení sa aplikujú na postihnutú oblasť.
 • 100 g ľubovníka bodkovaného sa varene v 0,5 litroch rastlinného oleja (pol hodiny), potom sa prefiltruje a ochladí. Používajú sa na spálenie popálenin.
 • Pripravte odvar z odrody Kalgan (na 1 lyžička koreňa - 250 ml vody). Používa sa na pleť na rane.
 • Listy plantajnu sú pokryté vriacou vodou, ochladené a aplikované na miesto poranenia horíka.

Homeopatie

Zvyčajne pri ľahších popáleninách - napríklad 2 stupne, ale pri tvorbe vezikúl s tekutinou - odporúčame použiť Arnica 30, Aconite 30 a Kantaris 30 s individuálne zvoleným dávkovaním.

Pri spálení tretieho stupňa s výraznou nekrózou tkaniva sa môžu vyžadovať silnejšie homeopatické lieky:

Ak je obeť v stave šoku a nesťažuje sa na bolesť, potom sa má použiť liek Opium 1m;

Pri chemických popáleninách s kyselinovými alebo alkalickými koncentrátmi sa odporúča použitie Sulfuricum Acidum 30.

Ak homeopatický lekár nepredpisuje iné dávkovanie, potom užívajte 2 tablety uvedených liekov každú polhodinu, ale nie viac ako trikrát. Už po dobu 2 hodín sa stav obete musí zlepšiť. Ak majú prípravky väčšie riedenie než 30 (napríklad 6 alebo 12), potom sa podávajú každých 15 minút.

Operatívna liečba

Najbežnejšou operáciou po spálení tretieho stupňa je transplantácia kože, ktorá pozostáva z troch po sebe idúcich postupov:

 • odstránenie transplantovaného materiálu (spravidla je vhodná koža zo zdravých oblastí pacienta);
 • príprava povrchu rany (čistenie, opláchnutie izotonickým roztokom, sušenie);
 • priamy prenos materiálu na ranu.

Transplantácia sa vykonáva s použitím celkovej anestézie. Kožné štepy sú fixované obväzmi alebo švami, ktoré sú predbežne perforované, aby zlepšili prežitie. Priemerná doba implantácie transplantovanej kože je jeden týždeň.

Okrem kožného štepenia sa po operáciách tretieho stupňa chirurgické zákroky niekedy používajú na odstránenie zjazvenia a deformácie kože. Jazvy po treťom stupni popálenia sú vyrezané a deformácie pokožky sú nahradené zdravým materiálom - štepom.

Rehabilitácia po popáleninách tretieho stupňa

Rehabilitácia po úraze po poranení stupňa 3 sa vykonáva po zmiernení akútnych symptómov a prevencii možných komplikácií. Doba rehabilitácie znamená použitie postupov a metód, ktoré prispievajú k konečnému hojeniu rany a obnovujú schopnosť obete úplne sa pohybovať a viesť normálny životný štýl (alebo aspoň samo-uspokojiť svoje potreby).

Toto obdobie však napriek tomu sprevádza:

 • poruchy metabolizmu (napr. Anémia a dysproteinémia);
 • poruchy srdca a krvných ciev (napr. Nízky krvný tlak);
 • poruchy funkcie dýchacích ciest (ťažkosti s dýchaním, dýchavičnosť);
 • poruchy tráviaceho traktu (nedostatok chuti do jedla, zápcha);
 • porušenie funkcie obličiek.

Okrem opatrení na prevenciu možných nežiaducich účinkov a na urýchlenie regenerácie tela sú zavedené postupy na zabránenie zmien šupín kože.

Výživa pre popáleniny 3 stupňov

Bezprostredne po pálčaní tretieho stupňa sa pacientovi odporúča udržiavať šetriacu stravu s prevládajúcim používaním mliečnych výrobkov, vývarov, čerstvo stiahnutých štiav, rastlinného oleja. Počas niekoľkých dní by ste mali postupne zvyšovať príjem kalórií tým, že pravidelne konzumujete sacharidové potraviny - obilniny, ovocné pyré, želé z bobúľ. Ak dôjde k narušeniu rovnováhy vody a elektrolytov, ako aj k urýchleniu vylučovania toxických látok z tela, odporúčame piť dostatočné množstvo tekutiny - minerálnej vody, kompótov, bylinných čajov, kissels, koní.

Diéta by mala byť obohatená o potraviny, ktoré obsahujú dostatok vitamínov B, kyseliny askorbovej, vitamínov D a A.

V prípadoch popálenin, vyjadrených z hľadiska oblasti a hĺbky a tiež s dysfágiou, sa používa zvuk.

Prevencia

Aby sa zabránilo popáleniu tretieho stupňa, lekári odporúčajú venovať pozornosť takejto rade:

 • buďte opatrní v kuchyni pri varení, najmä ak má rodina deti;
 • nádoby s vriacou kvapalinou by mali byť umiestnené na vzdialených horákoch od okraja dosky;
 • Je neprijateľné uchovávať zápasy a iné prostriedky na zapálenie v miestach prístupných deťom;
 • ak sú v rodine malé deti, je potrebné izolovať otvorené zásuvky, predlžovacie šnúry a miesta s akumuláciou elektrických vodičov;
 • Je neprípustné mať holé drôty a voľné spínače alebo zásuvky v dome;
 • chemické roztoky musia byť v špeciálnej nádobe, na ktorej musí byť pripevnená etiketa s popisom obsahu;
 • úložiská chemikálií a kvapalín by mali byť pre deti uzavreté;
 • Nefajčite: týmto znížením rizika požiarov a popálení o takmer polovicu.
 • hasiaci prístroj musí byť prítomný v dome: musí byť umiestnený na mieste, kde sa nemôžu dostať malé deti, ale dospelý môže ľahko použiť nástroj v akejkoľvek situácii.

trusted-source[47], [48], [49], [50], [51]

Predpoveď

Pri včasnom poskytovaní lekárskej starostlivosti môže byť prognóza spálenia troch stupňov relatívne priaznivá, avšak závisí od toho, aké hlboké a rozsiahle poškodenie tkaniva. Spálenie tretieho stupňa môže byť sprevádzané pozitívnou prognózou, ak by obeť bola obeťou:

 • kvalitná prvá pomoc;
 • chirurgická liečba;
 • fyzioterapeutické postupy;
 • rehabilitačné metódy a odporúčania pre ďalšiu starostlivosť o poškodenú zónu.

Ak bol spaľovanie tretieho stupňa pomerne malý a bol plytký, prognóza jeho úplného vyliečenia môže byť považovaná za priaznivú.

trusted-source[52]


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.