Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

PUVA terapia na liečbu psoriázy, alopécie, vitiligu

Lekársky expert článku

Dermatológ
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 11.04.2020

Fyzioterapia sa považuje za jednu z najúčinnejších a relatívne bezpečných metód liečby mnohých chorôb. Existuje celý rad fyzioterapeutických postupov, ktoré ovplyvňujú ľudské telo rôznymi spôsobmi. Zaujímavým smerom fyzioterapie je fototerapia, pri ktorej sa terapeutický účinok na ľudské telo uskutočňuje pomocou dávkovaného ultrafialového žiarenia. Ak sa ultrafialové žiarenie kombinuje s použitím špeciálnych fotoaktívnych liekov nazývaných psoralen (terapia PUVA), je možné dosiahnuť veľký úspech pri liečbe mnohých neovládateľných dermatologických ochorení.

Čo je terapia PUVA?

Preto je terapia PUVA jednou z najefektívnejších metód fyzioterapie v patológii, ktorá poškodzuje rôzne vrstvy pokožky. V tomto prípade sa expozícia ultrafialovým lúčom používa na aktiváciu fotoaktívnych látok.

Neobvyklý názov metódy je veľmi ľahko pochopiteľný a jasný. Slovo "PUVA" pozostáva z 3 častí. Kde n je fotoaktívne zložky psoralén, kombinácia písmen označujú uhľovodíkové ultrafialové lúče, posledný list skratky - písmeno "A" - vzťahuje sa na dlhšie vlnové dĺžky aplikovanej svetelných lúčov (320 - 400 nm).

Užívanie len psoralen nemá žiadny účinok na pokožku človeka. Koniec koncov, pre aktiváciu fotosenzibilizátorov je potrebné vystavenie svetlu z určitého spektra. V tomto prípade je UV žiarenie charakterizované dlhou vlnovou dĺžkou.

Pod vplyvom UV žiarenia fotosenzibilizátory interagujú s molekulami DNA epidermálnych buniek, čím sa znižuje syntéza DNA v bunkách. Tento efekt mení iba štruktúru poškodených buniek, ale neovplyvňuje ich funkciu. Vznik zosieťovania psoralenov a DNA, znižuje produkciu proteínov a nukleových kyselín, čím spomaľuje patologický rast buniek a tým aj ďalší vývoj ochorenia.

Pod pôsobením fotosenzibilizátorov pôsobia aktívne formy kyslíkovej formy, ktoré poškodzujú bunkové membrány a stimulujú metabolické procesy zahŕňajúce kyselinu arachidónovú. Tiež sa zúčastňuje chemickej reakcie, ktorých cieľom je potlačenie nadmerné keratinizácie (kornifikace bunky), čo má za následok zápalu dotácií, odovzdá svrbenie a lúpanie, a koža sa stáva jemnú a vláčnu opäť bez tesnenia a chrasty.

Efektívnosť tejto metódy je potvrdená mnohými pozitívnymi hodnoteniami, ktoré za viac ako 20 rokov existencie metodiky zhromaždili veľa. PUVA terapia má silnejší terapeutický účinok v porovnaní s bežnou fototerapiou bez použitia fotosenzibilizátorov.

Indikácie postupu

Terapeutická technika terapie PUVA bola široko používaná v dermatológii. S jej pomocou sa liečia aj tie ochorenia kože, ktoré nie sú vhodné pre konvenčnú liečbu drogami.

Najčastejšia liečba PUVA sa používa na liečbu nasledujúcich patológií:

 • lupienka,
 • vitiligo,
 • atopická dermatitída,
 • alopécia (alopécia),
 • sklerodermia,
 • fungoidná mykóza,
 • ichtyóza,
 • Bowenova choroba,
 • ekzém,
 • parapsoriaz,
 • bazocelulárny karcinóm kože,
 • lymfóm,
 • papilloma
 • Vulgárne akné a iné patologické ochorenia charakterizované patologickými zmenami kožných buniek.

Terapia s použitím tejto techniky môže byť predpísaná v ktorejkoľvek fáze vývoja ochorenia.

PUVA terapia sa tiež používa na boj proti účinkom fľakovania pokožky rúk a tváre. To zlepšuje stav pokožky a zvyšuje jej pružnosť stimuláciou produkcie kolagénu.

PUVA-terapia pre rôzne patológie

Od začiatku technika PUVA terapia bola vyvinutá pre riešenie prakticky nevyliečiteľné autoimunitné patológie zvanej psoriázy, vyznačujúci sa tým, že na základe telesnej šupinatých svrbivé škvrny na koži popraskané, ktorý bol príčinou abnormálne rýchly rast buniek. Keď vidíme dobrú účinnosť metódy na príklade psoriázy, lekári ju začali používať na liečbu iných kožných ochorení.

PUVA-terapia je považovaná za nevyhnutnú na liečbu psoriázy, charakterizovaná rozsiahlou lokalizáciou alebo ťažkým priebehom. Ide o patológiu, pri ktorej je celková plocha postihnutá ochorením kože 20 až 30% celkovej plochy kože.

PUVA terapia vykazuje dostatočnú účinnosť za takým ťažkým ochorením ako spoločný forme nerovnomerný, exsudatívne, eritrodermatichesky a pustulóznej psoriázy, ako aj v kvapkovitá a palmoplantárnej typ psoriázy, ktorý je v dôsledku jeho lokalizácie spôsobí, že väčšina pacientov nepohodlie. Používa sa ako posledná možnosť, kedy iné metódy neúčinné pre kontrolu choroby.

Sľubné výsledky ukazujú terapiu PUVA as  alopéciou. Myšlienka uplatniť túto metódu na liečbu plešatosti vznikla v súvislosti s okamihom, keď zachytilo oko pri pozorovaní takýchto pacientov. Pacienti, krátko pod vplyvom slnečného žiarenia, mali rast vlasov aktívnejší ako tí, ktorí sa vyhýbali otvorenému slnku. V lete však boli prípady a exacerbácie ochorenia, ale bolo to vyskúšanie.

Liečba miernej a strednej závažnosti sa vykonáva lokálne a pri ťažkej patológii je potrebný všeobecný prístup pri ožiarení celého postihnutého povrchu.

Výsledky liečby mnohých pacientov s fokálnou alopéciou ukázali, že po 5 a pol mesiacoch (presnejšie 24 týždňov) sa pozorovalo úplné obnovenie vlasov u 8 pacientov z 9. Toto je celkom dobrý ukazovateľ.

Je pravda, že došlo k prípadom a relapsu choroby po znížení dávky ožiarenia. Príznaky ochorenia sa prejavili po 2,5 mesiaci po ukončení liečby. Aby sa predišlo relapsom, použite topické kortikosteroidy, aromatické retinoidy, antralín a ďalšie lieky, ktoré postupne znižujú dávku žiarenia bez negatívnych následkov.

PUVA terapia sa tiež aktívne používa na liečbu  vitiligu. Pre túto patológiu je charakteristické zmiznutie pigmentácie v niektorých častiach tela. Pod vplyvom terapie PUVA sa na postihnutých miestach aktivuje syntéza melanínu a postupne sa stáva farba kože rovnaká.

V malých svetelných oblastiach pokožky sa ošetrenie vykonáva lokálne len počas 1 až 2 týždňov. Ak plocha lézie presahuje 20% celej kože, vyžaduje sa systematický prístup a počet potrebných postupov môže dosiahnuť 100 a v niektorých závažných prípadoch 150 procedúr.

Pozitívny výsledok v prípade liečby vitiligu terapiou PUVA sa pozoroval u viac ako 50% pacientov.

Fototerapia môže pomôcť pacientom s ochoreniami spojivového tkaniva. Napríklad terapia PUVA sa používa na liečbu  sklerodermie. Choroba je chronická a prejavuje sa v podobe zhutnenia a zjazvenia spojivového tkaniva.

Svetelný tok UV žiarenia s dlhou vlnovou dĺžkou je schopný pôsobiť nielen na povrchové vrstvy kože, ale tiež preniká hlboko do vnútra. Svetelná energia, konvertovaná na tepelné spúšťa chemické procesy, čo vedie k pozitívnym zmenám v štruktúre buniek. Okrem toho má fototerapia baktericídny účinok, ktorý zabraňuje zápalu v spojivovom tkanive a vedie k zhutneniu kožných buniek.

Účinnosť takejto liečby závisí od dávky ožiarenia a psoralen, ako aj od jednotlivých charakteristík organizmu. V zahraničí sa metóda terapie PUVA rozšírila, pretože umožňuje liečbu rôznych skupín obyvateľstva, najmä detí, s minimálnym rizikom pre zdravie.

Účinná náhrada kortikosteroidov sa považuje za liečbu PUVA pri atopickej dermatitíde (iný názov je  neurodermatitída ), ktorý je jedným z typov zápalových ochorení kože. PUVA terapia sa používa hlavne v období exacerbácií často recidivujúcej patológie a hlavne u dospelých pacientov.

Počet relácií potrebných na úľavu od príznakov exacerbácie silne prúdiacej neurodermatitídy rovná 59. To je veľa, ale výsledky tejto liečby je nielen dobré, ale aj dlhodobo. Hlavnou vecou je postupné zrušenie postupu s poklesom dávky UV žiarenia a psoralen.

V prípade mierneho ochorenia stačí 10 až maximálne 30 sedení. Ale odpustenie po takejto liečbe môže byť oneskorené niekoľko rokov, čo výrazne zlepšuje kvalitu života pacientov.

Zvažovali sme použitie PUVA terapia pre boj s neriešiteľné patológiou, ale existuje mnoho ďalších viac či menej závažných ochorení, pri ktorých PUVA terapia ukazuje dobré výsledky, ktoré hovoria v prospech tohto spôsobu fototerapia, ktorá je oveľa účinnejšia než konvenčné vystavení pokožky na UV žiarenie.

trusted-source[1], [2], [3], [4]

Príprava

PUVA terapia, napriek zdanlivej neškodnosti, je stále závažným postupom, ktorý vyžaduje určitú prípravu. Po prvé, je potrebné nielen stanoviť presnú diagnózu, ale aj určiť stupeň závažnosti ochorenia, ktoré bude závisieť od spôsobu vykonávania postupov (alebo typ), počet postupov, typu používaného psoralens a fotoaktívne prípravky dávkou žiarenia.

Pozrime sa, aké postupy PUVA existujú a v akých prípadoch sa uplatňujú.

Systémový pohľad na postup sa považuje za najbežnejší. Môže byť úspešne použitý ako pre lokalizované mierne formy patológie, tak pre choroby strednej a vysokej závažnosti, keď ochorenie pokrýva veľké oblasti tela. Fotosenzibilizátory sa užívajú vo forme tabliet (často s chudým jedlom alebo mliekom). Musíte to urobiť vopred. Ožarovanie sa vykonáva 2-3 hodiny po užití lieku.

Miestny postup sa vykonáva, ak má koža samostatné lézie a ich celková plocha je menej ako 20%. Psoraleny (roztoky, masti, emulzie) sa v tomto prípade aplikujú topicky do postihnutých oblastí, po ktorých sú vystavené dávkovanému žiareniu.

Lázně PUVA sú akýsi postup kombinujúci lokálnu aplikáciu liekov a systematický prístup k liečbe. Pacient je ponorený do kúpeľa vody, v ktorom je rozpustený psoralen. Ožarovanie UV žiarením sa vykonáva po štvrtine hodinu po kúpe.

Na základe diagnózy a stupňa kožnej lézie predpisuje lekár tento alebo druh PUVA terapie alebo kombinácia systémových a lokálnych foriem. V druhom prípade je predpísaná systémová terapia, potom lokálna terapia.

Fotosenzibilizujúce lieky môžu byť tiež priradené do dvoch typov: syntetické a prírodné. Najpopulárnejšie v PUVA terapiu drogy:. "Metoxalén", "Aminofurin", "Oksoralen", "Psoberan", "Trimetilpsoralen", atď. V závislosti od typu postupe predpísaných liekov vhodných foriem úniku.

Dokonca ešte pred začatím prípravy na liečbu by mal byť lekár informovaný o všetkých liekoch užívaných pacientom, pretože mnohé lieky majú vedľajší účinok ako zvyšovanie fotosenzitivity pokožky. Ak sa tento bod neberie do úvahy, aby sa zabránilo vzniku vedľajších účinkov postupu je veľmi ťažké.

Ako prípravok priamo na procedúru terapie PUVA sa odporúča, aby sa pacienti pred prvým dňom osprchovali. Na zníženie intenzity možných vedľajších účinkov lekári niekedy predpisujú lieky vitamínu A (retinoidy) a lieky na zlepšenie funkcie pečene.

V prípade systémovej PUVA terapiu, je nutné chrániť pred UV žiarením určitých častí tela (pery, oči, oblasti genitálií u mužov, prsia u žien, atď.) K tomu, používať opaľovací krém, slnečné okuliare a špeciálny náter robiť.

trusted-source[5], [6], [7], [8], [9], [10], [11]

Komu sa chcete obrátiť?

Technika PUVA

Technika postupu bude mierne odlišná v závislosti od typu liečby PUVA.

Systémový postup zahŕňa zachytenie psoralínov vo vode 2-3 hodiny pred začiatkom ožarovania. Celé telo pacienta je ožiarené. Trvanie postupu sa môže pohybovať od 3 do 20 minút. Začnite s minimálnym časom, postupne ju zvyšujte smerom ku koncu terapeutického kurzu.

Počet potrebných postupov a dávka psoralenov je predpísaný lekárom, pričom sa študoval stav pacientov a tolerovateľnosť liekov. Postupy sa odporúčajú vykonať raz za tri dni.

Takže s lokálnym postupom sa psoraleny vo forme kvapalín a mastí aplikujú iba na poškodené oblasti pokožky. Tieto rovnaké oblasti sú vystavené ultrafialovému žiareniu približne po 35-40 minútach, keď je liek dobre absorbovaný do kože.

Trvanie postupu a dávkovanie fotosenzibilizátorov je v tomto prípade stanovené lekárom a závisí od ochorenia kože a závažnosti jeho priebehu. Liečebný priebeh lokálnej liečby PUVA je vo väčšine prípadov obmedzený na 10 až 20 procedúr.

Takéto liečenie sa odporúča vykonávať nie viac ako 1-2 krát za rok, v závislosti od použitej dávky žiarenia a závažnosti ochorenia. Celkový počet zasadnutí na celé obdobie choroby by sa mal obmedziť na 200.

PUVA terapia pomocou psoralenovyh kúpeľov je účinná v prípade, keď telo pacienta zle reaguje na perorálne podanie psoralen. Rovnako je možné liečiť kožné ochorenia u detí. Účinnosť takéhoto postupu je vyššia ako účinnosť lokálnej alebo systémovej liečby PUVA.

Pred začatím postupu v kúpeli rozpustite približne 50 mg fotosenzibilizujúceho lieku "Metaxalín" alebo 75-125 ml "ammifurínu". Osoba je v takej kúpeľi asi 15 minút, po ktorej je ožiarená UV žiarením. Zvyčajne vymenuje 15 až 40 takýchto postupov.

Dávka UV žiarenie môže byť nízka (10 až 20 J na 1 cm 2 ), stredná (50 až 60 J na 1 cm 2 ) a vysoké (130 joulov na 1 cm 2 ). Typicky, lekári majú tendenciu sa zabezpečilo, že môže byť použitý ako nižší dávkou žiarenia a začať liečbu s minimálnymi dávkami 1,5-2 jouloch na 1 cm 2.

Fototerapia sa odporúča v zdravotníckych zariadeniach, kde sú špeciálne vybavené miestnosti na ošetrenie a prístroje na terapiu PUVA. Na vykonanie lokálneho postupu sa používajú kompaktné žiariče a pre terapiu kabín PUVA sa používajú kabíny vyrobené podľa typu solária, kde pacient môže dostať dávku žiarenia v stojacej alebo ležiacej polohe.

Kabinka na terapiu PUVA by mala byť vybavená kremennými, luminiscenčnými, erythemickými a oblými baktericídnymi lampami. Počítač, ktorý je k nemu pripojený, vedie záznamy o indexoch každej relácie (dátum, čas expozície a jeho dávka). Niektoré stroje sú vybavené systémom, ktorý zoraďuje dáta pre každého pacienta.

PUVA-terapia doma

Nie je nič neobvyklé, pretože niektoré fyzioterapeutické postupy sa môžu vykonávať nie na klinike, ale doma. To však neznamená, že by sa mali priradiť náhodne určením trvania postupu, typu a dávky použitých materiálov.

Otázky týkajúce sa akéhokoľvek fyzického postupu vykonávaného doma by mali byť bez problémov prerokované s ošetrujúcim lekárom. Navyše, ak ide o dávkovanie žiarenia a používané lieky. Ožarovanie s veľkými dávkami neprechádza bez stopy a len odborník môže vypočítať minimálnu účinnú dávku. Okrem toho intenzita a doba ožiarenia sa líši od postupu po postup, ktorý sa musí tiež zohľadniť a dodržiavať ho samotným postupom.

Doma sa vykonáva hlavne lokálna liečba PUVA. Pre tieto špeciálne kompaktné zariadenia sa používajú: ultrafialové žiarovky a UV-hrebene. Posledná zmienka je navrhnutá tak, aby mala terapeutický účinok na pokožku hlavy postihnutú týmto ochorením.

Pri systémovej expozícii veľkým oblastiam tela postihnutým chorobou je povolené používať solárium. Je pravda, že najprv musíte objasniť typ použitého zariadenia a rozsah vlny. Ale znova musíte najprv špecifikovať túto možnosť liečby lekárom a dodržiavať jeho odporúčania týkajúce sa dávky žiarenia a aplikovaného psoralenovu, ako aj času vystavenia UV žiareniu na tele.

Zdá sa, že všetko je jasné a celkom bezpečné, ale väčšina lekárov je stále proti liečbe PUVA doma. Dôvodom je to, že počas vykonávania procedúry nie je žiadna kontrola vykonávania schôdzok a stavu pacienta. A pacient je pokúšaný pokúsiť sa urýchliť liečbu úpravou lekárskych schôdzok sám: zvýšením počtu procedúr, dávkou psoralen alebo UV lúčmi.

Kontraindikácie postupu

PUVA terapia sa považuje za relatívne bezpečný postup, ak sa vykonáva profesionálne. To však neznamená, že táto metóda fototerapie nemá absolútne žiadne kontraindikácie.

Po prvé, fotosenzibilizátory sú lieky, pri ktorých môže pacientovo telo reagovať inak. Ak sa reakcia neznášanlivosti týka konkrétneho lieku, môže byť nahradená inou látkou. Ak telo reaguje negatívne na samotnú skupinu liekov, ktoré sa líšia fotosenzibilizujúcim účinkom, budú musieť hľadať iné spôsoby boja proti tejto chorobe.

Niekedy sa problém rieši obvyklým nahradením systémovej formy PUVA terapie lokálnym alebo PUVA kúpeľom, pri ktorom sa nepožaduje orálne podávanie psoralen.

Tento postup nemožno použiť pre vysokou citlivosťou na UV žiarenie, rovnako ako zlepšenie fotosenzitivitu organizmu v dôsledku určitých patologických stavov (albinizmus, xeroderma pigmentosum, porfýria, veľké množstvo melanomoopasnyh znamienka na tele, atď.).

Nepredpisujte liečbu PUVA pre malígny melanóm, aby ste nevyvolali rast nádorov, a aphakia z dôvodu možného poškodenia sietnice pri absencii šošovky.

Kontraindikácie pre liečbu PUVA sú tehotenstvo a dojčenie dieťaťa.

Možnosti použitia rôznych typov PUVA terapie na liečbu detí s kožnými ochoreniami sú v každom prípade skúmané ošetrujúcim lekárom.

S opatrnosťou by sa mala venovať liečbe PUVA u pacientov s ľahkou pleťou, u pacientov s nízkou imunitou, s kataraktom, uremia a renálnou insuficienciou, ochorením pečene. Otázka možnosti uskutočnenia ožarovania s UV žiarením je takisto akútna u pacientov, ktorí predtým absolvovali priebeh vystavenia ionizujúcemu žiareniu, ako aj u pacientov s rôznymi onkologickými ochoreniami.

trusted-source[12], [13]

Dôsledky po postupe

Ak je dávka psoralenov správne vypočítaná a ožarovanie je adekvátne vykonané pomocou terapie PUVA, riziko negatívnych následkov počas liečby alebo po ňom je minimálne. Niektoré vedľajšie účinky, ktoré sa vyskytnú v priebehu kurzu, sa považujú za normu a prejdú v krátkom čase. Dlhodobé dôsledky, ktoré sa prejavujú po niekoľkých desaťročiach, súvisia skôr s mnohými opakovanými ožarovacími procesmi.

Takže vedľajšie účinky pozorované v priebehu liečby sa môžu líšiť v závislosti od formy, v ktorej sa používajú psoraleny. Perorálne užívanie fotosenzitívnych liekov súvisí s rizikom nauzey, vracania a bolesti žalúdka. Takéto príznaky sa pozorujú u 10-20% pacientov.

Výskyt alergických reakcií vo forme svrbenia a vyrážok na koži najčastejšie vyžaduje revíziu vymenovania. V niektorých prípadoch sa pacienti sťažujú na bolesti hlavy, zhoršenie spánku, nespavosť, závrat, úzkosť, únava, zvýšený krvný tlak. Všetky takéto nežiaduce prejavy musia byť hlásené lekárovi.

Lokálna aplikácia psoralen môže spôsobiť vysušenie pokožky, svrbenie na koži. Niekedy dochádza k rozvoju kontaktnej alebo alergickej formy dermatitídy.

Niektoré nepríjemné príznaky môžu byť spojené s UV žiarením samotným. Tento vzhľad hyperemických oblastí pokožky, tmavých škvŕn a dokonca aj popáleniny v prípade citlivej kože alebo veľkej dávky žiarenia.

trusted-source[14], [15]

Komplikácie po postupe

Ťažké komplikácie sa môžu pozorovať niekoľko rokov po liečbe PUVA, ak sa ožarovacie postupy opakovali niekoľkokrát s opakovaním cyklov 2 alebo viackrát. Niektorí pacienti zaznamenali vývoj takýchto nebezpečných patologických stavov ako je katarakta a rakovina kože (skvamózne a bazálne formy, melanóm). Bola tiež pozorovaná predčasná fototerapia kože v dôsledku aktívnej absorpcie spektra (výskyt skorých vrások, vekové škvrny, zhoršenie vzhľadu pokožky) pôsobením UV žiarenia.

Mimochodom, pokiaľ ide o onkológiu, vzťah medzi dávkovaním UV žiarenia a vývojom rakoviny nebol konečne potvrdený. Mnohí vedci sa experimentálne pokúsili zistiť vzťah medzi výskytom nádorov a dlhodobým ožiarením, ale všetko zostalo na úrovni hypotéz.

Niektoré vedľajšie účinky sa môžu vyhnúť, ak je rozumné pristupovať k samotnému procesu liečby. Napríklad perorálne látky z psoralenovej skupiny na zníženie negatívneho účinku na tráviaci trakt, lekári odporúčajú užívať mastné jedlá, alebo aspoň piť mlieko, a nie s vodou. Mlieko a krupica môžu účinne bojovať proti nevoľnosti. Gag reflexu možno predchádzať rozdrvením (av ťažkých prípadoch a znižovaním) dávky lieku alebo užívaním antiemetik (napríklad "metoklopromid").

Horiaca koža v oblasti, ktorá prechádza ožiarením, a jej suchosť sa zaznamenajú 2-3 dni po začiatku liečby. Odstrániť tieto nepríjemné prejavy môže byť pomocou zmäkčujúce a zvlhčujúce krémy.

Výskyt viacerých výrazných nepríjemných symptómov naznačuje nesprávny postup pri liečbe PUVA. Príčinou zhoršenia stavu pacienta môže byť nesprávne zvolená dávka ožiarenia a fotosenzibilizátora, vysoká frekvencia a trvanie procedúr, čo sa často pozoruje v prípade terapie PUVA doma.

trusted-source[16], [17], [18], [19], [20]

Starajte sa o postup

Rovnako ako po akomkoľvek postupe fototerapie, po PUVA-terapii vyžaduje pokožka špeciálnu starostlivosť. Po prvé, aby sa zabránilo vysychaniu a pálenie pokožky v mieste vystavenia UV žiareniu, po konzultácii s lekárom odporúčame aplikovať ošetrujúce krémy s upokojujúcim, zmäkčujúcim a zvlhčujúcim účinkom. Na zmiernenie svrbenia sa môžu použiť antihistaminiká.

Po druhé, koža musí byť chránená pred prirodzeným žiarením (slnečné svetlo), pretože existuje vysoké riziko spálení. Pre ich prevenciu na otvorenom priestranstve za jasného počasia sa odporúča používať opaľovacie prípravky s dobrým filtrom a uzavretým oblečením.

Počas dňa po ukončení procedúry musíte chrániť slnko nielen pokožkou, ale aj očami. Nosenie kvalitných slnečných okuliarov pomôže zabrániť zamrznutiu šošoviek oka (katarakty).

Pretože dlhodobá liečba terapiou PUVA môže nejakým spôsobom prispieť k rozvoju rakoviny kože, je nevyhnutné podrobiť sa preventívnym vyšetreniam s dermatológiou s cieľom zistiť možné patologické zmeny v čase. Povinné a ročné konzultácie oftalmológa.

Ak sa objavia nezvyčajné príznaky, odporúča sa poradiť s lekárom bez toho, aby ste čakali na ukončenie liečby. Môže byť potrebná konzultácia a pomoc lekára:

 • v prípade ťažkých popálenin a bolesti,
 • ak je koža okolo postihnutej oblasti veľmi červená a nebolo to jasné vypúšťanie,
 • keď sú príznaky intoxikácie tela, prejavujúce sa vo forme horúčky, zimnica, nevoľnosti, bolesti hlavy atď.
 • ak sú vedľajšie účinky vysokej intenzity alebo sú dlhodobo pozorované.

trusted-source[21], [22], [23], [24], [25]

Spätná väzba o terapii PUVA

Mnohí pacienti, ktorí boli liečení liečbou PUVA, reagovali len pozitívne na postup. Vykonajte aspoň rovnakú psoriázu, pri ktorej je liečba PUVA jednou z najúčinnejších metód boja proti ochoreniu, čo umožňuje predĺženie remisie už niekoľko rokov a zlepšenie kvality života pacientov.

Účinnosť techniky pre väčšinu patológií svetla a strednej závažnosti je približne 85%. Dokonca aj v prípade nemožného ochorenia zaznamenala pätina pacientov významné zlepšenie stavu kože.

Vedel, ako ťažké je vysporiadať sa s takýmito patológiami, ako je lupienka, vitiligo, alopécia, atď, rovnako ako koľko času trávia na to, aby zmierniť príznaky ochorenia, pacienti a lekári hovoria, rýchly a dlhotrvajúci účinok fototerapie s psoralén. Už po púhych 5-8 ošetrení, pacienti zaznamenať pozitívne účinky PUVA terapie, a prešiel kompletnou liečebnú kúru, môžu zabudnúť na choroby na dlhú dobu (2 alebo viac rokov). To je nesmierne dôležité pre osoby, ktoré trpia nevyliečiteľnou chorobou, negatívne ovplyvňujú zdravie, postoj iných a pacientovo sebavedomie.

Ďalšou dôležitou črtou terapie PUVA je, že nie je návyková, takže opakované kurzy zostávajú menej účinné ako prvé. To je veľmi dôležité pre liečbu ťažkých foriem takmer nevyliečiteľných patológií.

Existuje aj možnosť profylaktickej liečby, ktorá pomáha predchádzať exacerbácii ochorenia.

Stojí za zmienku pohodlie pri používaní techniky, ktorá je k dispozícii v lôžkových a ambulantných zariadeniach s možnosťou vykonávania procedúr dokonca aj doma.

Malý počet kontraindikácií a dobrej znášanlivosti terapie PUVA umožňuje dosiahnuť kvalitné liečenie pre mnohých, ktorí si to želajú. Je pravda, že nie všetci si môžu dovoliť dosť vysokú cenu.

trusted-source[26], [27], [28], [29], [30], [31], [32], [33]


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.