Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Predčasná menopauza u žien

Lekársky expert článku

Endokrinológ
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 11.04.2020

Predčasná menopauza u žien je diagnostikovaná pred dosiahnutím veku 45 rokov a prejavuje sa ako čiastočné alebo úplné zastavenie menštruačného cyklu. Takýto problém najčastejšie naznačuje určité porušenia v tele, s výnimkou prípadov, keď príčinou vzniku menopauzy je dedičný faktor.

Ranná menopauza je charakterizovaná menopauzou, ktorá sa pozoruje 1 rok alebo viac. Príčiny tejto patológie môžu byť odlišné, od vyčerpania zásob vajec a končiacich sa poruchami práce ženského reprodukčného systému, chirurgických zákrokov alebo hormonálnych porúch. Treba poznamenať, že hlavným príznakom nástupu rannej menopauzy je porucha menštruačného cyklu. Spočiatku je oneskorenie "kritických dní" týždeň, potom viac, čo je jasným znakom predčasného zlyhania vaječníkov. Žena s týmto problémom by mala kontaktovať gynekológa, aby potvrdila diagnózu. Lekár uskutoční hormonálne štúdie a určí hlavnú príčinu menštruačných nezrovnalostí.

Napriek zlyhaniu vaječníkov v ranom menopauze nie je úplné vyčerpanie zásob vajec av tomto prípade je ovulácia stále možná. Približne 10% žien, u ktorých je diagnostikovaná "skorá menopauza", môže byť tehotná a vydržať zdravé dieťa. Toto je hlavný rozdiel v ranej menopauze od bežného, v ktorom sa ovulácia nevyskytuje a žena navždy stráca schopnosť stať sa matkou.

Prakticky všetky ženy, ktoré zažívajú skoré menopauzy, zažívajú nepohodlie, čo je spôsobené hormonálnymi zmenami. Táto "horúca bliká", výkyvy nálady, problémy so spánkom, zníženie pracovnej kapacity a pamäte, nadmerné potenie a iné nepríjemné príznaky.

trusted-source[1], [2], [3], [4]

Príčiny ranná menopauza u žien

Včasná menopauza u žien sa rozvíja z rôznych dôvodov. Ak žena mladšia ako 45 rokov vykazuje príznaky menopauzy, je to silný argument pre návštevu gynekológa, endokrinológov, mammológov a onkológov. Uistite sa, že ste prešli testami na určenie hladiny hormónov v ženskom tele.

Hlavné príčiny prebiehajúcej menopauzy u žien sú:

 • dedičná dispozícia a chromozomálne abnormality (prítomnosť troch X chromozómov alebo defektov v chromozóme X, Turner syndróm - genomická ochorenia a ďalšie.);
 • rýchle zrýchlenie;
 • autoimunitné poruchy (reumatoidná artritída, dysfunkcia štítnej žľazy);
 • ochorenie štítnej žľazy;
 • gynekologické ochorenia;
 • obezita;
 • znížená imunita;
 • vírusové infekcie;
 • rádioterapia alebo chemoterapia panvovej oblasti;
 • odstránenie vaječníkov (bilaterálna ooporektómia);
 • odstránenie maternice (hysterektómia);
 • negramotný príjem perorálnych kontraceptív a hormonálnych liekov;
 • zlá ekológia;
 • pôst a prísne diéty;
 • nezdravý životný štýl (nadmerné fajčenie).

Genetické faktory zohrávajú dôležitú úlohu vo vývoji ranej menopauze, t. E. Ak vaši blízki príbuzní oslávil nástup menopauzy v relatívne mladom veku, je pravdepodobné, a príde čoskoro menopauza. Chirurgia (chirurgické odstránenie ženských orgánov - vaječníkov a maternice) ihneď vedie k nástupu menopauzy v dôsledku prudkého poklesu hladiny hormónov.

Nedostatok pohlavia a skorá menopauza

Ranná menopauza u žien je dôsledkom mnohých faktorov, medzi ktorými zohráva dôležitú úlohu intimný život.

Nedostatok sexu a skorá menopauza - ako súvisia tieto pojmy? Dokázalo sa, že dlhodobá sexuálna abstinencia negatívne ovplyvňuje psychologické aj fyzické zdravie ženy a vyvoláva hormonálne zlyhanie. Takže nedostatok pohlavia alebo jeho úplná absencia vedie k rýchlemu únave, podráždenosti, apatii, depresívnym poruchám. Ďalším významným "mínusom" sexuálnej nespokojnosti je zhoršenie predmenštruačného syndrómu, ktoré sa prejavuje výskytom silnej bolesti v dolnej časti brucha, nadmernej emocionality a podráždenosti ženy.

Názor, že menopauza nastáva skôr u sexuálne neaktívnych žien, je spojená s porušením hormonálnej rovnováhy: v dôsledku dlhodobej sexuálnej abstinencie dochádza k znižovaniu syntézy progesterónu a estrogénu. U jediných žien častejšie dochádza k poruchám v práci močového mechúra, fibroidov a fibroidov maternice, ako aj malígnych novotvarov.

Nepravidelná sexualita a nedostatok konštantného partnera nepriaznivo ovplyvňujú stav ženského sexuálneho zdravia. Preto je také dôležité zohľadniť tento moment, aby sa predišlo problémom s predčasnou menopauzou.

trusted-source[5], [6], [7]

Čo je nebezpečné pre skoré menopauzy?

Skorá menopauza u žien sa môže vyskytnúť vo veku 40 rokov a dokonca skôr, čo je výrazná patológia. Menopauza je priamo súvisí so zmenami aktivity vaječníkov a stáva výsledok nižšie hladiny estrogénu alebo zvýšenie úrovne luteinizačného hormónu a folikuly stimulujúci hormón.

Náhle zastavenie menštruácie môžu byť vyvolané množstvom faktorov, okrem iného, chirurgické odstránenie vaječníkov alebo špecifickú liečbu rakoviny (chemoterapie alebo rádioterapie), čo môže viesť k poškodeniu vaječníkov. Štatistiky potvrdzujú, že tri zo štyroch žien, ktorí majú problémy s menopauzou sú náchylné k "odlivu" (zvýšenie záchvatovitá teploty), pretože chybné funkciu hypotalamu, ktorá je závislá na hladine hormónov, zvlášť estrogén.

Ženy, ktoré prežívajú rannú menopauzu, často prežívajú emočné skúsenosti, trpia depresiou, poruchami spánku a ďalšími nepríjemnými príznakmi. Sexuálne vzťahy sa zhoršujú, čo je často spojené s vaginálnou suchosťou a vyšším rizikom vzniku infekcií genitourinu. Na zníženie negatívneho vplyvu takéhoto nezvratného procesu ako je menopauza je potrebné dodržiavať odporúčania lekára av prípade potreby absolvovať terapiu.

Ranná menopauza u žien je najčastejšie bolestivá a spôsobuje vážne ťažkosti. Je potrebné poznamenať, predčasné starnutie kože a vznik stareckých škvŕn na tele, strata tvaru a pružnosti prsníka, rastúce vrásky, zvyšuje množstvo tukových zásob, a ďalšie nepríjemné následky: časté rozptýlenie a zabudnutia, pokles intelektuálnej úrovni.

Čo je nebezpečné pre skoré menopauzy? Po prvé, zhoršenie procesu metabolizmu cholesterolu, ktoré môže viesť k ateroskleróze, ako aj ďalšie ochorenia kardiovaskulárneho systému. U žien, ktoré trpia príznakmi ranej menopauzy, sa riziko mozgovej príhody alebo srdcového infarktu zvýši niekoľkokrát.

Okrem toho treba poznamenať, že sa zvyšuje imunita tela na inzulín. To môže vyvolať vývoj diabetu typu II. Vzhľadom na hormonálnu nerovnováhu, výskyt nádorov, napríklad rakoviny prsníka. V dôsledku poklesu hladiny hormónov sa hustota kostnej hmoty zhoršuje, čo vedie k vzniku osteoporózy.

Včas na identifikáciu možných patologických stavov v dôsledku hormonálneho zlyhania sa ženy po štyridsiatich rokoch odporúčajú, aby navštívili gynekológa každých šesť mesiacov a najmenej raz za rok a pol na mamografy.

Patogenézy

Ranná menopauza u žien súvisí s predčasným procesom zlyhania vaječníkov - znížením počtu oocytov. "Off" funkcia vaječníkov prispievajú k nedostatku estrogénu, poruchy sekrécie neurohormónov, endokrinných a metabolických nervových a psychických porúch, zmien vo funkcii limbického systému a poškodenie orgánov.

Patogenéza (tj mechanizmus pôvodu patológie) je spôsobený tak molekulárnymi poruchami, ako aj poruchami v tele ako celku. Štúdium patogenézy dokazujú lekári cestu rozvoja rannej menopauzy. Hypotalamus sa považuje za hlavný regulačný prvok menštruačného cyklu, pretože produkuje uvoľňovanie hormónov. Samoregulačný systém "hypotalamus-hypofýza-vaječníky" dlhodobo funguje na princípe spätnej väzby. Pri involučných zmenách hypotalamu dochádza k narušeniu uvoľňovania gonadotropných hormónov (vrátane folikotropínu). Skorá menopauza je spojená so zníženým počtom hormónov produkovaných vaječníkmi. To vedie k zníženiu hladiny folikotropínu a k zastaveniu reprodukčnej funkcie.

Preto menopauza je charakterizovaná porušením sekrécie hormónov, sexuálnych aj gonadotropných. Zníženie počtu klasického estrogénu vedie k rozvoju aterosklerózy a osteoporózy, a dopamínu - vegetatívne-cievne reakcie vo forme "prílivov", zvýšený krvný tlak a autonómne krízou.

Reakcie tela na takú hormonálnu "búrku" sú individuálne. Je však možné poznamenať primárnu úlohu dedičného spojenia na ženskej línii. Samozrejme, vznik menopauzálneho syndrómu vo veku 40 rokov nie je prirodzeným fyziologickým procesom. Ohrozené patrí fajčiarov a žien, ktoré trpia alkoholizmom, sexuálne neaktívne, a podstúpil veľké množstvo potratov a ženy s endokrinnými poruchami, gynekologické, autoimunitných chorôb a rakoviny.

trusted-source[8], [9], [10], [11], [12]

Príznaky ranná menopauza u žien

Skorá menopauza u žien je sprevádzané radom nepríjemných príznakov, medzi ktorými sú časté zmeny nálady, závraty a záchvaty migrény, skoky krvného tlaku, búšenie srdca, nervové a duševné poruchy.

Môžeme tiež zdôrazniť nasledujúce príznaky rannej menopauzy u žien:

 • nepravidelný menštruačný cyklus alebo nedostatok menštruácie počas niekoľkých mesiacov;
 • suchosť vagíny;
 • návaly tepla;
 • ospalosť;
 • problémy s močením (inkontinencia moču);
 • emočná labilita (výkyvy nálady, podráždenosť, mierna depresia);
 • znížené libido.

Keď sa objavia tieto príznaky, odporúča sa poradiť sa so svojím lekárom. Vzhľadom k nárastu z nasledujúcich príznakov objaví v hladinách hormónov telo (luteinizačný a folikulu): úzkosti, panického strachu, nadmerné potenie (najmä v noci), búšenie srdca.

Znížená hladina estrogénu spôsobuje chronické prejavy vo forme suchého kože, infekcie močových ciest, časté močenie. Hlavným "mínusom" ireverzibilného procesu spojeného so znížením počtu estrogénov po nástupe menopauzy je zvýšené riziko vzniku koronárnej choroby srdca a deštrukcie kostného tkaniva.

trusted-source[13], [14]

Prvé znaky

Ranná menopauza u žien sa vyznačuje znakmi, ktoré závisia od genetickej predispozície, životného štýlu, všeobecného zdravia, individuálnych schopností vyrovnať sa so stresom.

Prvými známkami tohto patologického procesu sú poruchy menštruačného cyklu, ako aj "prílivové prílivky" vznikajúce na tomto pozadí (záchvaty spojené s prudkým zvýšením telesnej teploty). Nočné potenie je ďalším jasným príznakom rannej menopauzy. Z iných rušivých "zvonov" môžete rozlíšiť narušenie nočného spánku, emočnú nestabilitu, závrat a silné palpitácie, rýchlu únavu a poruchy pamäti.

Prakticky každá žena, ktorá čelí problému predčasnej menopauzy, zaznamená výrazné zmeny v emocionálnom a fyzickom stave. Podľa štatistík 30% žien má mnoho symptómov, čo naznačuje závažný priebeh klimakterického syndrómu. Často výskyt prvých príznakov menopauzy spôsobuje ženám pocit strachu, paniky a zmätenosti, ktoré sa pri absencii vhodnej terapie môžu vyvinúť do depresívnej poruchy. Preto je veľmi dôležité, aby žena, ktorá má problémy s menopauzou, navštívila lekára s kvalifikovanou pomocou.

trusted-source[15], [16], [17], [18]

Komplikácie a následky

Ranná menopauza u žien sa vyskytuje na pozadí zníženej hladiny estrogénu, čo vedie k zhoršeniu zdravia, najmä k pravdepodobnosti vzniku ochorení, ako je osteoporóza, periodontitída a katarakta.

Dôsledky hormonálnej poruchy môžu byť závažnejšie: raná menopauza je spojená so zvýšeným rizikom vzniku rakoviny vaječníkov, prsníka alebo hrubého čreva. Medzi nebezpečné dôsledky klimakterického syndrómu patria:

 • ochorenia kardiovaskulárneho systému (arteriálna hypertenzia, ischemická choroba srdca, mŕtvica, infarkt);
 • Alzheimerova choroba;
 • diabetes mellitus typu 2;
 • obezita.

Tieto ochorenia a patológie sa prejavujú neskôr, asi 5 rokov po diagnostikovaní rannej menopauzy. Často je hlavnou príčinou nedostatku estrogénu dvojité odstránenie vaječníkov. Veľké percento žien, ktoré prešli takým chirurgickým zákrokom, trpí na srdcové choroby niekoľkokrát častejšie ako ich zdraví súčasníci. 

Vzhľadom na redistribúciu telesného tuku na pozadí vysadenie hormónov dochádza k obezite, ktorý vedie k tukovej infiltrácie pečene, zvýšené riziko ochorenia žlčových kameňov, osteoartritída a ďalšie. Aby sa zabránilo takéto účinky, lekári odporúčajú, aby ženy zažívajú skoré menopauzy, pravidelne sledovať pre hmotnosť a na kontrolu hladiny cukru v krvi.

Ranná menopauza u žien je patologický proces spojený s predčasným zánikom reprodukčnej schopnosti organizmu. Medzi hlavné príčiny tejto patológie možno spomenúť dedičný faktor. Vývoj skorej menopauzy môže vyvolať endokrinné poruchy, chemoterapiu a radiačnú terapiu, zanedbávané chlamýdiá a dokonca aj dlhotrvajúcu neprítomnosť sexuálneho života.

Komplikácie včasnej menopauzy sa vyvíjajú na pozadí ireverzibilných zmien v hormonálnom systéme a prejavujú sa vo forme neplodnosti, ako aj rôznych ochorení v dôsledku zníženej imunity. Jednou z najčastejších ochorení spôsobených klimakterickým syndrómom sú:

 • hypertenzia;
 • srdcové choroby;
 • diabetes mellitus;
 • ateroskleróza;
 • neuropsychické poruchy.

Ak menopauza začala skôr ako deň splatnosti, žena by nemala panikať, pretože táto patológia je často "maskovaná" dočasnými hormonálnymi poruchami. Ak máte podozrenie na klimaktérium, prvá vec, ktorú musíte urobiť, je obrátiť sa na gynekológa na presnú diagnostiku patológie a identifikovať príčiny. Ak lekár potvrdí klimakterický syndróm, mali by ste sa najprv sústrediť na imunostimuláciu tela a účinnú prevenciu sprievodných ochorení, aby ste predišli výskytu možných komplikácií.

trusted-source[19], [20], [21], [22]

Diagnostika ranná menopauza u žien

Včasná menopauza u žien je diagnostikovaná na základe sťažností od pacientov. Všetok potrebný výskum sa vykonáva v podmienkach lekárskej inštitúcie. Okrem gynekológa potrebuje žena aj radu od iných lekárov: kardiológ, endokrinológ a neurológ, pretože súbežné ochorenia môžu interferovať s presnou diagnózou menopauzálneho syndrómu.

Diagnóza rannej menopauzy u žien je viacstupňový proces vyžadujúci kvalifikovaný prístup. Ak chcete študovať stav vaječníkov, je potrebné škrabanie maternicového endometria a cytologické testy na základe vaginálnych škvŕn. V komplikovanom priebehu rannej menopauzy sa uskutočňuje analýza na stanovenie hladiny estrogénu v krvi, ako aj luteinizačných a folikulostimulačných hormónov.

Diagnóza je potvrdená v prípade, že gynekológ odhalil:

 • zhutnenie a zväčšenie steny maternice;
 • malé tesnenia v mliečnej žľaze;
 • zvýšenie objemu hlienu krčka maternice;
 • zmeny steny vagíny;
 • neoplazmy a myomatózne uzliny;
 • ťažké dysfunkčné krvácanie.

Pri dlhšej amenoree trvajúcej viac ako rok je takmer nemožné obnoviť reprodukčné funkcie. Gynekológ musí byť liečený, zatiaľ čo pravidelné oneskorenia upraviť stav. Lekár predpíše nasledujúce vyšetrenia na diagnostiku: gynekologické vyšetrenie, ultrazvuk v panve, stanovenie karyotypu, monitorovanie hladín FSH a skríning autoprotilátok a hormonálne vyšetrenie. Predčasná menopauza sa môže vyvinúť s patologickými stavmi hypofýzy alebo štítnej žľazy. Až po komplexnej diagnóze je možné zistiť syndróm vyčerpania vaječníkov.

trusted-source[23], [24], [25], [26]

Analýzy

Včasná menopauza u žien si vyžaduje včasnú diagnózu, aby každý pacient mohol účinne liečiť a udržiavať reprodukčné funkcie.

Musia sa predložiť krvné testy na diagnostiku syndrómu ovariálnej insuficiencie (zánik ovariálnych funkcií). Možno rozlíšiť tieto diagnostické kritériá:

 • zníženie hladiny estradiolu;
 • zvýšenie množstva folikuly stimulujúceho hormónu;
 • pozitívny a negatívny progesterónový test.

Cytogenetický výskum pomáha identifikovať gonadálnu dysgenézu, určiť počet chromozómov v súbore, vrátane pohlavia. To umožní špecifikovať genetický syndróm.

Počas niekoľkých mesiacov sa monitoruje koncentrácia FSH. Na niekoľko týždňov sa meria hladina hormónov v krvi s cieľom objasniť diagnózu. Zvýšenie obsahu folikuly stimulujúceho hormónu (nad 20 mU / ml) na pozadí poklesu hladiny estrogénov naznačuje nástup menopauzy. Úroveň estradiolu klesá tak, že dosahuje známku 35 pmol / l a nižšiu. Ultrazvuk odhaľuje vysušenie slizníc, zníženie maternice a ďalšie poruchy, ktoré naznačujú nástup predčasnej menopauzy.

trusted-source[27], [28], [29], [30], [31], [32], [33], [34]

Inštrumentálna diagnostika

Predčasná menopauza u žien sa má diagnostikovať pomocou rôznych metód výskumu. Komplexné vyšetrenie tela pomôže určiť mieru zániku funkcie vaječníkov a celkové zdravie pacientov.

Inštrumentálna diagnostika zahŕňa vyšetrenie vnútorných orgánov žien pomocou mechanických zariadení. Z inštrumentálnych metód štúdie rannej menopauzy môžeme rozlíšiť:

 • Cytologické vyšetrenie (Papový náter odobratý z cervikálnej sliznice na odhalenie štruktúry buniek).
 • Ultrazvuk panvových orgánov (pomáha určiť počet folikulov vo vaječníkoch).
 • Transvaginálny ultrazvuk (na identifikáciu možných patologických stavov endometria).
 • Röntgenová metóda (osteodensitometria) - umožňuje určiť úroveň hustoty kostného tkaniva; Používa sa na skorú diagnostiku osteoporózy.

Doktor-gynekológ posúdi stav pacienta pri sťažnostiach so zreteľom na všetky symptómy. Z iných metód diagnostikovania skorej menopauzy možno pozorovať stanovenie hladiny hormónov (LH, estrogény, prolaktín, FSH, TSH, testosterón). Rovnako sú potrebné výsledky biochemického krvného testu, koagulogramu, mamografie, pulzu a krvného tlaku.

Odlišná diagnóza

Predčasná menopauza u žien môže byť sprevádzaná príznakmi, ktoré poukazujú na prítomnosť iných ochorení a patologických procesov. V tomto prípade je veľmi dôležité vykonať diferenciálnu diagnostiku, ktorá určí, či existuje alebo nie je menopauza založená na lekárskom výskume.

Diferenciálna diagnostika včasnej menopauzy znamená vylúčenie adrenálnych, štítnej a pankreatickej choroby, hyperprolaktinémie, nádorov vaječníkov alebo hypofýzy. Často príznaky klimakterického syndrómu sú podobné príznakom syndrómu podvýživy vaječníkov. Patria sem: amenorea, "horúce záblesky", nadmerné potenie, emočná labilita, neplodnosť. Na diagnostiku menopauzy sa vykonávajú laboratórne krvné testy, ultrazvuk a ďalšie štúdie, ktoré dokážu odhaliť vyčerpanie folikulárneho aparátu a prudký pokles estrogénu, ktorý je charakteristický pre menopauzu.

Vedenie diferenciálnej diagnózy amúny s tyreotoxikózou vyžaduje krvný test obsahu hormónov T3 a T4. Bežné známky patológií sú pocit tepla, porušenie menštruačného cyklu, silné palpitácie, potenie. Pacienti s tyreotoxikózou sa líšia, majú vysokú elastickú kožu, nervovú a podráždenú.

Identifikovať predčasné menopauze je potrebné, aby sa zabránilo neuro dystónia, ktorá je sprevádzaná paroxyzmálna búšenie srdca, závraty, slabosť, potenie, parestézie, neurčité bolesti, necitlivosť končatín. Rozdiely týchto dvoch patológií sú zachovanie funkcie vaječníkov s neurocirkulačnou dystóniou a neprítomnosťou krvácania z maternice.

Komu sa chcete obrátiť?

Liečba ranná menopauza u žien

Predčasná menopauza u žien s včasnou liečbou nespôsobí nadmerné nepríjemné pocity. Okrem toho správne zvolená terapia pomôže zachovať reprodukčnú funkciu vaječníkov. Aby sa zabránilo nebezpečným komplikáciám v časnej menopauze, lekári predpisujú pacientom hormonálnu substitučnú terapiu, ktorá obsahuje progesterón a estrogény.

Liečba skorej menopauzy u žien by mala byť komplexná, založená na výsledkoch lekárskeho výskumu. Okrem hormónov ukazuje použitie antidepresív na zníženie závažnosti a frekvencie "návalov horúčavy". Na prevenciu osteoporózy, bofosfonátov, vitamínu D, vápnikových a kremíkových prípravkov, ako aj iných liekov, ktoré stimulujú tvorbu kostného tkaniva (Risedronate, Alendronate) je možné predpísať. Krémy obsahujúce estrogén prispievajú k zlepšeniu pokožky a slizníc (zmierňujú pocit sucha a nepohodlia). Lieky musia byť predpísané ošetrujúcim lekárom.

V každom jednotlivom prípade je pacientovi pridelený program nápravnej liečby zameraný na zmiernenie symptómov. Okrem tabliet sa môžu použiť aj omietky a intrauterinné zariadenia, ako aj vaginálne čapíky. Všetky tieto lieky sú zamerané na zvýšenie dávok estrogénu v krvi.

Spolu s hormonálnou terapiou pacient potrebuje revidovať stravu. V dennej strave sa odporúča, aby zahŕňala čerstvú zeleninu, byliny, ovocie, zároveň je potrebné vylúčiť príjem živočíšnych produktov. S cieľom zlepšiť zdravie, odporúčame moderné cvičenie a každodenné prechádzky. Zdravý životný štýl je hlavným cieľom, ktorý je potrebné hľadať pri diagnostikovaní rannej menopauzy.

Hormóny s ranou menopauzou

Predčasná menopauza u žien sa môže stať vážnou prekážkou v pracovnej kapacite a schopnosti žiť. Preto je hormonálna liečba jednou z hlavných metód liečby.

Hormóny v časnej menopauze sa vyberajú v závislosti od priebehu menopauzy. Hormonoterapia je predpísaná kúrami (napríklad Estriol + Ovestin) s cieľom normalizovať menštruačný cyklus a doplniť nedostatok estrogénu. Aby sa zabránilo krvácaniu so zmenami v endometriu, lieky obsahujúce hormóny by sa mali užívať v konštantnom režime.

Voľba lieku na hormonálnu substitučnú liečbu je vždy ponechaná lekárovi, ktorý bude brať do úvahy individuálne vlastnosti pacienta a jej zdravotný stav. Existujú hormonálne lieky vo forme tabliet, ako aj vo forme injekcií, mastí, náplastí a vaginálnych čapíkov. Kontraindikácie pre príjem hormónov sú niektoré typy nádorov, tromboflebitída, ťažké ochorenie pečene, stav po infarkte alebo mŕtvici. 

Kombinované prípravky obsahujúce ženské pohlavné hormóny Klimonormu, Klíma, Trisekvens, Divina, cyklo-Proginova pomoc pri odstraňovaní návaly tepla, nadmerné potenie, nervozitu a bráni rozvoju ochorenia, ako je osteoporóza a ateroskleróza.

Vagifem a Ovestin odporúčaná pre ženy, ktoré sťažujú nezrovnalostí v urogenitálny systém, a Proginova Estrofemu, Divigel menovaný pacientov, ktorí podstúpili gynekologickej operácii (napríklad odstránenie maternice).

Bylinné prípravky Klimaktoplan a Remens normalizujú zdravotný stav, pomáhajú normalizovať hladinu estrogénov a tiež majú spazmolytické, hypotenzívne a sedatívne účinky.

ZGT so skorou menopauzou

Predčasná menopauza u žien vyžaduje kompetentný prístup k voľbe terapie. V mnohých prípadoch sú pacientom predpísaná hormonálna substitučná liečba na obnovenie normálneho stavu tkanív a na zníženie prejavu menopauzy.

ZGT v ranej menopauze je často doplnená správnou výživou - požívaním sójových výrobkov obsahujúcich estrogény rastlinného pôvodu. Použitie HRT pomáha eliminovať nepríjemné príznaky rannej menopauzy a normalizuje funkcie tela, aby sa zabránilo možným komplikáciám: osteoporóza, ateroskleróza, urogenitálne poruchy. HRT tiež odstraňuje príčiny starnutia pokožky, znižuje vrásky a senilnú pigmentáciu. Medzi ďalšie výhody patrí normalizácia psychosomatického stavu.

Po potvrdení diagnózy "predčasnej menopauzy" lekár predpíše hormonálnu substitučnú liečbu. Preto pacient bude musieť vziať určité množstvo estrogénu na prevenciu osteoporózy, ako aj znížiť nepríjemné symptómy vo forme návalov horúčavy a potenia. Treba poznamenať, že v prípade nezlučiteľnosti estrogénov s inými liekmi by sa hormonálna substitučná liečba mala prerušiť. V tomto prípade lekár určí bisfosfonáty, vitamín D a vápnikové prípravky na prevenciu osteoporózy.

Treba zdôrazniť, že nesprávne zvolená dávka hormónov môže vyvolať prírastok hmotnosti a krvácanie z maternice. Hormonálna substitučná liečba zahŕňa použitie kombinovaných liečiv obsahujúcich progesterón a estrogén. Táto liečivá zahŕňajú Pauzogest, Indivina, Klimonormu PREMARIN, Divíšek, tibolón a kol. Lieky je potrebné vykonať príjem dát v dávke 1 Tab. 1 r./ deň, hlavne v rovnakej dennej dobe. Trvanie užívania tabliet je 1-2 roky. 

Podpora liekov

Ranná menopauza u žien spôsobuje veľa otázok týkajúcich sa liečby. Lieky by mali byť predpísané lekárom, lebo samoliečba môže viesť k negatívnym následkom, najmä ak ide o užívanie hormonálnych liekov. Zvyčajne je pri predčasnej menopauze pacientovi predpísané estradiolové prípravky alebo kombinácia tohto hormónu a progestogénov.

Lieky predpísané pre skoré menopauzy, najčastejšie k dispozícii vo forme tabliet, ale sú tu aj vaginálne gély, krémy a náplasti obsahujúce hormóny (Estrozhel, Climara, Angélique). Tieto lieky sú predpísané na predĺženú liečbu, nespôsobujú krvácanie z maternice, rýchlo eliminujú symptómy a zabraňujú komplikáciám včasnej menopauzy. Príjem hormónov je zameraný na zabránenie nástupu predčasného starnutia. Patria k nim tieto lieky:

 • Ovestin;
 • Femoston;
 • divina;
 • Divíšek a ďalšie.

Lieková terapia pomáha udržiavať elasticitu pokožky, normalizuje krvný tlak, odstraňuje symptómy, zabraňuje vzniku aterosklerózy a ďalších komplikácií. Komplexne môžete použiť alternatívne terapie, ktoré zahŕňajú príjem bylinných infúzií a odvarov, ako aj rastlinné prípravky.

trusted-source[35], [36], [37], [38]

Femoston pre skoré menopauzy

Predčasná menopauza u žien sa liečia kombinovanými hormonálnymi spôsobmi, berúc do úvahy stupeň závažnosti menopauzálneho syndrómu a stav pacienta. Výber liekov by mal byť založený na výsledkoch lekárskeho výskumu. Samoliečba nepovedie k požadovaným výsledkom a môže poškodiť, takže je dôležité dodržiavať odporúčania zodpovedného lekára.

Často je menovaný Femoston v skorom menopauze - je to estrogén-progestagénny prípravok antiplasmatického účinku, ktorý je určený na postupné prijatie. Táto kombinácia sa používa na odstránenie príznakov nedostatočného množstva estrogénov v krvi, ako aj na liečbu dysfunkčného krvácania z maternice.

S Femoston účinne ošetrená vegetatívny a psycho-emočných porúch spôsobených predčasná menopauza (návaly horúčavy, bolesti hlavy, potenie, nespavosť, neuróza, úzkosť). Liek je predpísaný po 6 mesiacoch. Po poslednej menštruácii. Preventívne podávanie tohto lieku je zamerané na prevenciu osteoporózy. Tablety sa užívajú bez ohľadu na príjem potravy. S liečebným režimom a kontraindikáciami užívania liekov je možné nájsť v návode. Dávka sa upraví na základe klinických výsledkov liečby.

trusted-source[39], [40], [41], [42]

Ovariamín v časnej menopauze

Ranná menopauza u žien je úspešne liečená doplnkami stravy, čo dokazuje lekárska prax. Príjem biologicky aktívnych prísad je zahrnutý v komplexnej terapii zameranej na normalizáciu menštruačného cyklu a hormonálneho zázemia.

Ovariamín v ranej menopauze sa užíva ako aktívny ovariálny bioregulátor. Tento liek je prirodzený analóg estrogénu a je dostupný v tabletovanej forme pre 155 mg. Každá tableta obsahuje 10 mg citamínu - súbor stopových prvkov, proteínov, vitamínov a nukleových kyselín odobratých z vaječníkov zvierat (hovädzí dobytok). Hlavnou funkciou Ovariamínu je schopnosť inhibovať syntézu FSH (folikuly stimulujúcich hormónov). Účelom tejto drogy je normalizovať menštruačný cyklus a stav reprodukčného systému, ako aj zmierniť príznaky menopauzy.

Presný postup pri užívaní komplexného lieku Ovariam by mal určiť ošetrujúci lekár. Liečebný režim uvedený v návode: Tabuľka 1-3. Trikrát denne pred jedlom s kurzom 10-14 dní. Kontraindikácie na liečbu sú tehotenstvo, dojčenie, ako aj jednotlivé alergické reakcie. Je nežiaduce používať výživové doplnky sami, pretože samoliečba môže viesť k nežiaducim následkom.

Yarina plus pre skoré menopauzy

Ranná menopauza u žien si vyžaduje kompetentný prístup pri výbere terapeutických metód. Pacient musí prísne dodržiavať liečbu predpísanú lekárom. To sa týka hormonálne tablety - perorálnej antikoncepcie, ktoré majú nielen výrazný antikoncepčný účinok, ale aj terapeutické a profylaktické účinky zníženie krvácania bolesť, znižuje riziko endometria a nádorov vaječníkov.

Yarina plus v počiatočnej menopauze sa používa ako kombinovaný prípravok, ktorý zahŕňa aktívne tablety, ako aj pomocné tablety s kalcium levomolefátom. Antikoncepčný účinok tohto liečiva sa dosahuje prostredníctvom "mäkkého" potlačenia ovulačného procesu.

Drospirenón obsiahnutý v antikoncepcii je podobný prírodnému hormónu progesterónu, ktorý sa produkuje v ženskom tele. Táto funkcia určuje úlohu tabliet pri normalizácii hormonálneho pozadia. S "Yaryna" ošetrené dysmenorea a menštruačné poruchy, endometrióza, zníženie rizika mastitídy, benígne a malígne nádory, zápalové ochorenia ženských osteoporózy. Široké používanie hormonálnej antikoncepcie "Yarina plus" v USA a Európe viedlo k významnému zníženiu počtu týchto ochorení.

Alternatívna liečba

Včasná menopauza u žien sa môže liečiť osvedčenými alternatívnymi metódami v kombinácii s farmakoterapiou. Alternatívna medicína ponúka čaje, odvarky, rastlinné tinktúry, ktoré znižujú prejavy menopauzy.

Alternatívne bylinné ošetrenie pomáha odstrániť základné príznaky. Niektoré liečivé rastliny sú schopné produkovať hormonálne látky, čím sa obnoví hormonálna rovnováha v tele. Znížiť frekvenciu "návalov horúčavy" pomôže ayr bažina, pľúcna šťava, sladkovodné korene, praslička, aralia a ostružiny. Zmiešaním zmesi medu a jablkového alebo repného džúsu môže žena, ktorá prežíva závažnosť skorej menopauzy, zvládnuť agresivitu a podráždenie, posilniť nervový systém.

Alternatívne spôsoby valeriány tinktúra, odvar z prasličky, môže infúzie šalvie, harmančeka a nechtíka zbaviť miernou depresiou a vyrovnať so stresom a emočných prežitkov. Užitočné látky obsiahnuté v týchto rastlinách prispievajú k normalizácii činnosti srdca, eliminujú problémy so spánkom, znižujú riziko migrény.

Ak chcete zlepšiť stav v časnej menopauze, mali by ste tiež dodržiavať zdravú výživu, špeciálne hygienické predpisy, cvičenie a vzdať sa zlých návykov.

trusted-source[43], [44], [45], [46], [47]

Bylinné ošetrenie

Predčasná menopauza u žien sa má liečiť komplexným spôsobom s použitím rôznych metód vrátane alternatívnej medicíny.

Bylinková liečba pomáha obnoviť zdravie žien a zbaviť sa nepríjemných symptómov menopauzy. Najefektívnejšie rastliny sú červená kefa a materská maternica, ktoré sa používajú na liečbu rôznych gynekologických ochorení.

Hovädza maternice sa užíva vo forme vývarov a infúzií. Suroviny (1 polievková lyžica) sa nalejú do pohára horúcej vody a potom sa varia 10 minút. Na vodnom kúpeli a ochladí sa. Vezmite odvar 1 lyžice. Lyžičku až 5 krát denne. 

Tinktura červenej kefy je pripravená nasledovne: 50 g koreňa naliať pol litra vodky, trvať na mesiac, filtrovať a mať 30 čiapky. Trikrát denne pred jedlom.

V skorom vyvrcholení alternatívni liečitelia odporúčajú používať biele imelo vo forme vodnej infúzie, pre ktoré by ste mali vylievať surovinu (15 g) so sklenkou vriacej vody a trvať na tom. Vezmite trikrát denne na 1 polievkovú lyžičku. L. Pred jedlom.

Môžete tiež užívať tinktúru Rhodiola Rose, ktorá sa predáva v lekárni. Vodná voda znižuje počet prílivov a normalizuje spánok. Pre jeho prípravu je potrebné nalejte vriacej vode (0,5 l) 3 lyžice. L. Suché semená a trvať na termose na hodinu. Potom by mal byť vývar rozriedený vodou, a to až do 1 litra. Vezmite 100 ml niekoľkokrát denne po dobu pol hodiny pred jedlom.

Pivonka tinktúra tiež znižuje prílivové záblesky a zmäkčuje ďalšie príznaky menopauzy. Okrem toho je užitočné používať mätu, ďatelinu, harmanček, chmeľ, pasienku, gaštanu konského, rozmarínu a iné liečivé rastliny.

Homeopatie

Ranná menopauza u žien je dobre liečiteľná homeopatickými liekmi, ktorých účinok je zameraný na zníženie symptómov v podobe návalov horúčavy, nespavosti, psychického nepohodlia.

Homeopatia v tomto prípade znamená použitie prírodných prípravkov obsahujúcich rastlinné extrakty, minerály, vitamíny, esenciálne aminokyseliny. Medzi tieto lieky patrí Estroel, ktorý obsahuje komplex prírodných látok vrátane fytoestrogénov. Tieto špeciálne prírodné látky zlepšujú náladu, zabraňujú vzniku osteoporózy, podporujú normalizáciu autonómneho nervového systému.

Klimafit chráni telo pred osteoporózou, normalizuje hormonálne pozadie, bojuje sa s príznakmi menopauzy. Obsahuje makro- a mikroelementy, vitamíny, sójové extrakty, valerián, hloh, praslička. Alliter je ďalšia droga, ktorá sa ukázala ako účinná pri odstraňovaní príznakov menopauzy. Obsahuje večerný olej a extrakt z cesnaku, zvyšuje imunitu, zlepšuje výkonnosť mozgu, zastavuje nepríjemné príznaky rannej menopauzy.

Liečivá s fytoestrogénov Klimadinon a Klimadinon Uno obsahovať extrakt tsitsifugi racemosa a pomocné látky, ktoré sú bezpečné pre použitie a účinne odstraňuje návaly horúčavy, zlepšenie pohody žien.

Z ostatných homeopatických liekov možno spomenúť Feminalgin, Tsi-Klim, Feminal, Femikaps, Menopace, Inoklim, Tribestan.

Chirurgická liečba

Ranná menopauza u žien sa výrazne prejavuje a prináša veľké psychologické nepohodlie a nepríjemné časté záchvaty bolesti hlavy, návalov horúčavy, skokov tlaku.

Chirurgická liečba môže viesť k skorému vývoju klimakterického syndrómu, najmä ak pacientka podstúpila operáciu na odstránenie vaječníkov. V tomto prípade môžu ženy pociťovať negatívne symptómy vo forme všeobecnej nevoľnosti a rýchlej únavy, arytmií, zimnica, infarktu a migrény. Kvôli chirurgickému zásahu ženské telo nemá čas na prípravu na prirodzené obdobie menopauzy, takže príznaky rannej menopauzy vychádzajú neočakávane a pokračujú veľmi ťažko. Veľmi často sa chirurgická menopauza stáva hlavnou príčinou predĺženej depresie.

U žien, ktoré podstúpili operáciu na odstránenie vaječníkov, sa môžu prudko objaviť bolesti hlavy, mdloby a krvný tlak. Z dôvodu hormonálneho zlyhania kardiálna účinnosť klesá. Z ďalších príznakov nástupu rannej menopauzy, ktoré vznikli v dôsledku chirurgického zákroku, možno pozorovať apatie, podráždenosť, prepuknutie agresie, častú nespavosť.

Hormonálne zmeny nepriaznivo ovplyvňujú endokrinný systém, čo vedie k narušeniu štítnej žľazy a nadobličiek. Takéto problémy vyvolávajú vznik chronickej únavy a rozvoj ochorení kostí.

Viac informácií o liečbe

Prevencia

Predčasné menopauzy u žien sa môžu predchádzať alebo zmierňovať pomocou preventívnych opatrení na podporu imunity a zachovania zdravia žien.

Prevencia zahŕňa zdravý životný štýl, odmietanie zlých návykov, ktoré pomôžu zachovať rezervu vaječníkov. Ženy po 40 rokoch by sa mali vzdať prísnych diét, pohybovať sa viac, robiť svoje obľúbené veci na udržanie rovnováhy energie a kvality života. Jednou z podmienok pre zdravý životný štýl je denné cvičenie bez únavy. Za týmto účelom sú fitness kurzy, pilates, joga, plávanie, jogging na čerstvom vzduchu, ako aj dýchacie cvičenia dokonalé.

Je potrebné vylúčiť infekčné choroby, stresové situácie, pozorovať osobnú výživu, temperovať a tiež vyhnúť sa ťažkým nákladom, vrátane psychoemonálnej a chronickej únavy. Nemenej dôležité je dobrý odpočinok, správna výživa, zaťaženie motora.

Ženy vo svojich 40 rokoch musia sledovať svoje myšlienky. Nie je potrebné si myslieť, že mladosť prešla, je lepšie venovať viac času práci na seba. Uvoľnenie z práce a optimizácia dobíjania pomôže cestovať do rôznych miest a krajín. Nové emócie, živé dojmy, zaujímavé známy pomôžu odvrátiť a posilniť psychiku.

trusted-source[48], [49], [50], [51], [52], [53]

Predpoveď

Skorá menopauza u žien sa môže vyskytnúť dramaticky, čo spôsobuje nepríjemné pocity a spôsobuje nepríjemné pocity. Často dochádza k zániku ovariálnej funkcie postupne, čo vedie k výkyvom hormonálnej aktivity.

Prognóza závisí od príčin menopauzy a zvláštností priebehu tejto patológie. Ak dôjde k predĺženiu menštruačného toku (v priebehu 6 mesiacov až 1 rok), pravdepodobnosť remisie sa zníži, avšak v zriedkavých prípadoch má žena ešte možnosť otehotnenia. Plodnosť pozitívny výhľad je založený na nasledujúcom dôkazu: výsledky ultrazvuku - normálnych vaječníkoch FSH pohybuje v histórii - chemoterapiu alebo autoimunitným ochorením.

Takže skorá menopauza u žien je nielen gynekologickým problémom, ale aj problémom celého ženského tela. Treba poznamenať mnohostrannú povahu tohto procesu v dôsledku systémových účinkov estrogénov - hormónov, ktoré majú ochranný účinok na mnohé orgány a systémy. Liečba by mala byť komplexná, čo predĺži život pacientov a zabráni vzniku nebezpečných komplikácií, najmä kardiovaskulárnych.

trusted-source[54], [55], [56], [57], [58], [59]


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.