Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Pohlavie po menopauze

Lekársky expert článku

Endokrinológ
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 25.06.2018

S vekom, tak u mužov, ako aj u žien, sexuálna túžba postupne klesá, ale podľa gerontológov, pre ženy, sex po menopauze stráca hodnotu dvakrát až trikrát častejšie.

Chce žena po menopauze sex?

Je ťažké jednoznačne odpovedať na túto otázku, keďže pokles pohlavného styku u väčšiny žien začína po 45-50 rokoch, ale vplyv veku na sexuálne potreby má individuálne charakteristiky. Existujú ženy, ktoré nechcú mať sex v ich štyridsiatich rokoch, iní nezaznamenávajú žiadne zmeny a niektoré z nich na otázku - má žena po sexe po sexe sex? - Reagujte kladne a dokonca nahláste zvýšenie záujmu o sex v dospelosti.

Keďže úroveň estrogénu u žien v menopauze pádov, sex môže byť bolestivé a dyspareunia (bolesť pri pohlavnom styku), tam je v priemere 34% žien vo veku 50-55 rokov. Príčina ťažkostí, pálenia a bolesti počas sexu - atrofické zmeny v pošve, suchosť a zriedenie jeho tkanív a nedostatok vaginálneho mazania. To môže viesť k traumatickým poraneniam a krvácaniu vaginálnej sliznice.

Preto hypoaktivita sexuálnej túžby po menopauze má fyziologické príčiny a nemôže byť považovaná za patológiu. Na druhej strane, pre niektoré ženy tejto vekovej kategórie je nedostatok sexuálnej túžby zdrojom úzkosti, čím sa znižuje ich spokojnosť so životom a úrovňou sebaúcty. Veľmi často môže byť problém, že neochota ženy mať sex poruší partnera a hrozí, že oslabí ich vzťah.

trusted-source[1], [2], [3]

Môžem mať sex po menopauze?

Sexológovia a gynekológovia na otázku, či je možné mať sex po menopauze, reagujú pozitívne. Zatiaľ by sme mali mať na pamäti, že existujú určité zdravotné problémy súvisiace s vekom súvisiacou atrofiou vagíny. Najmä toto skrátenie a zúžení vagíny.

Okrem vyššie uvedených nepríjemných príznakov, významná expresia vaginálnej atrofie môže byť sprevádzané inkontinenciou a urogenitálneho syndrómu menopauzy - inkontinencie s častejšie močenie a pálenie pri emisiám moču. Aj atrofické procesy v tkanivách môžu viesť k vzniku vaginálnej dysbiózy s menopauzou. A v tomto prípade, sex po menopauze - zvlášť v prítomnosti komplikácií, ako sú bakteriálne alebo vulvovaginálna kandidóza a endotsertsevita - je nemožné: musíte sa najprv zbaviť infekcie, ktorá má podstúpiť liečbu vhodná medikácie.

Lekári odporúčajú používať suchú vagínu po menopauze na zlepšenie kvality pohlavného styku - špeciálne hydratačné činidlá - hydranty (Replens, Luvena atď.).

Bezpochyby zmena hormonálneho pôvodu súvisiaca s vekom po nástupe menopauzy ovplyvňuje pocity počas pohlavia: orgazmus je menej intenzívny alebo úplne chýba. Vo veľkom celoštátnom prieskume o sexuálnom správaní medzi staršími dospelými Američanmi zaznamenali 23% žien vo veku 57-80 rokov, že už nemajú sex.

Ale to podľa lekárov neznamená, že ženy v období menopauzy by mali zabudnúť na sexuálnu stránku vzťahu, mylne veriac, že sex je len pre mladých. Koniec koncov, tento názor často vedie k strate sexuálneho záujmu. A pohlavie po menopauze zvyšuje prietok krvi do pohlavných orgánov a udržuje ich zdravie dlhšie.

trusted-source[4], [5]


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.