Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Očkovanie proti kuracie kiahňam

Lekársky expert článku

Detský imunológ
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 01.06.2018

Ochorenie ovčích kiahní je spôsobené vírusom z herpes vírusovej skupiny. Infekcia je extrémne nákazlivá. Znižovanie sieť jaslí a materskej škôlky viedlo k zvýšeniu nie je imúnny vrstve (v Anglicku av Spojených štátoch - 4-20% osôb vo veku 20-25 rokov), takže varicella (ovčie kiahne) u detí, dospievajúcich a dospelých sa stala normálne a výnosy z nich ťažšie. Očkovanie z ovčích kiahní významne znížilo výskyt kiahní.

Po primárnej infekcii, vírus varicella-zoster pretrváva v nervových uzlín a aktivovaný ako pásový opar, so znížením imunity (imunosupresia, staroba). Vo všeobecnosti sa infekcia vyskytuje pri imunodeficiencii a imunosupresii. O komplikácie ceny dávajú predstavu o dátach vo Veľkej Británii a Írsku, kde po dobu jedného roka možno identifikovať 112 prípadov (incidencia 0,82 na 100 000 detí obyvateľov): 40 detí malo septik alebo toxický šok, 30 - zápal pľúc, 26 - ataxia, 25 - encefalitída, 7 - nekrotizujúca fasciitída, 8 - DVS syndróm, 9 - fulminantná ovčia kiahne. Päť detí zomrelo, 40% bolo prepúšťaných zvyškovými prejavmi (častejšie s ataxiou a kožnými jazvami). Vranovnica vyvoláva u detí viac ako polovicu prípadov nekrotizujúcej streptokokovej fasciitídy.

V Rusku každoročne nosí ovčie kiahne 0,5 až 0,8 milióna detí a dospievajúcich (výskyt je 300-800 na 100 000), škody vo forme karantény a dni práceneschopnosti rodičov sú významné. Infekcia trvá veľa života detí na imunosupresii. Výpočet hospodárskych strát spôsobených ovčím kiahňam ukázal, že sú druhou najväčšou zo všetkých infekčných chorôb.

trusted-source[1], [2], [3], [4]

Ciele očkovania proti ovčím kiahňam

Masové očkovanie proti kiahňam je zahrnuté do kalendára očkovania niekoľkých krajín (Japonsko, USA, Kanada, Nemecko, atď.), Kde bola preukázaná jeho ekonomická účinnosť. WHO v prvom rade odporúča zaviesť selektívnu vakcináciu rizikových skupín - pacientov s leukémiou v období remisie a ktorí nie sú chorí alebo čakajú na transplantáciu. Toto odporúčanie v Rusku sa môže vykonať, pretože bola zaregistrovaná očkovacia látka Varilrix.

Možnosť zaviesť očkovanie proti ovčím kiahňam bola posudzovaná skupinou expertov z východoeurópskych krajín. Odborníci poznamenali, že kiahní kiahní je akútny problém, a to aj z ekonomického hľadiska. Výskyt živých oslabených vakcín založených na kmeňoch Oka v arzenáli zdravotníckych systémov otvára nové možnosti prevencie kiahní.

Kumulované skúsenosti s používaním preventívnych očkovacích látok proti ovčím kiahňam na svete umožňujú uplatniť 3 stratégie prevencie:

  • Selektívne očkovanie pacientov z rizikových skupín komplikovaných ovčích kiahní, zástupcov pracovných skupín, rodinného prostredia imunokompromitovaných pacientov a tehotných žien. Táto stratégia ochráni najzraniteľnejšie skupiny pacientov, bez toho, aby ovplyvnila celkovú morbiditu a vznik kolektívnej imunity, nezníži ekonomické zaťaženie infekcie.
  • Očkovanie kontaktných osôb v ohnisku umožní kontrolovať výbuchy predovšetkým v DDU a školách. Táto stratégia tiež neovplyvní vývoj epidemického procesu a ekonomické zaťaženie infekcie.
  • Univerzálne dvojnásobné očkovanie všetkých detí po 12 mesiacoch života zo strategického hľadiska bude schopné poskytnúť ekonomické výhody nielen konkrétnemu pacientovi, ale aj obyvateľstvu ako celku.

Imunita a účinnosť očkovania proti ovčím kiahňam

Zavedenie jednorazovej dávky Varilrix vedie k sérokonverzii u 95%, u ľudí nad 12 rokov - iba v 78-82% prípadov, pri dvoch dávkach - u 99%, čo ospravedlňuje zavedenie 2 dávok. V očkovaných deťoch, ktoré sú v kontakte, sú stále prípady "prelomovej" choroby, ktorá sa zvyčajne vyskytuje ľahko. Keď bol podávaný súčasne s Priori, pozorovala sa vysoká miera sérokonverzie (95,7%) s rovnakou frekvenciou horúčky a exantému. Okavax vedie k sérokonverzii po 98% po 1 dávke, u 90% trvania imunity je 20 alebo viac rokov, epidémia. účinnosť v 1. Roku je 100%, v nasledujúcich 7 rokoch po kontakte je 0,2-1,9% ročne chorých, čo je 5 až 15-krát nižšie ako u neočkovaných. Varivax zabraňuje vzniku ochorenia u 83-86% stredne ťažkých a ťažkých - u 100. Existuje otázka dvojnásobného očkovania, ako je to v prípade iných živých vírusových vakcín; v krajinách, ktoré zahŕňali očkovanie v kalendári, sa vykonáva dvojnásobne. Masové očkovanie v Spojených štátoch znížilo výskyt v rokoch 1995 až 2000. Na 80%, predovšetkým v skupine detí 0-4 rokov. Súčasné zníženie chorobnosti v staršom veku naznačuje vytvorenie kolektívnej imunity. Frekvencia hospitalizácie klesla a úmrtnosť (o 1 milión ľudí) klesla o 66% - z 0,41 v rokoch 1990-1994. Na 0,14 v rokoch 1999-2001 a u detí 1-4 rokov sa znížil o 92%.

Existujú obavy, že zníženie výskytu ovčích kiahní môže viesť k zvýšeniu výskytu šindle z dôvodu nižšieho prirodzený impulz imunitu prežila kiahne. Tieto obavy však neboli potvrdené. Je preukázaná možnosť očkovacej profylaxie herpes zoster u starších ľudí. V USA od roku 2007 bola očkovacia látka Zostavax (Merck & Co.) zaradená do vakcinačného kalendára pre ľudí starších ako 60 rokov; očkovacie testy ukázali zníženie frekvencie herpes zoster o 51% (z 11,1 na 5,4 na 1000) a postherpetickej neuralgie o 67% (z 1,4 na 0,5 na 1000).

Očkovanie detí s leukémiou im umožňuje chrániť imunosupresívnu liečbu. Očkovanie sa uskutočňuje s remisíou 1 roka na pozadí udržiavacej liečby (s počtom lymfocytov> 700 a krvných doštičiek> 100 000). Sérokonverzie mať väčšiu ako 92%, epidemiologické účinnosť - 86%, 14% pacientov zvyčajne trpí ovčie kiahne bez akýchkoľvek komplikácií .. Podstúpili kiahňami pacientov s vakcínou proti leukémii znižuje výskyt herpes zoster.

Reakcie a kontraindikácie vakcinácie proti ovčím kiahňam

Reaktogenita vakcín je nízka, do 1 mesiaca. Po zavedení Varilrixu v 2-3% pozorovaných makulopapulárnych, v 1% - vezikulačných vyrážkach. Pri použití očkovacej látky Okavax u zdravých pacientov sa pozoroval nárast telesnej teploty na 2,8%, vyrážka 1,7%, lokálne reakcie v 3,2% prípadov. U osôb s rôznymi patologiami boli reakcie pozorované u 3,5%, 3,5% a 0,9% prípadov.

U pacientov s leukémiou sa výskyt vyrážok, často jednorazový, vyskytuje u 24%. Vírus vakcíny môže byť detekovaný vo vezikulách iba v 1%. 4-5% očkovaných pacientov má teplotu> 38,5 °, bolesť a začervenanie v mieste vpichu - u 20-30% detí. Šindle po očkovaní sú len zriedka detekované.

Kontraindikácie sú rovnaké ako pre iné živé vakcíny, ako aj imunosupresia s poklesom počtu bielych krviniek pod 700 v μl. Neužívajte aspirín počas 4 týždňov. Po očkovaní (riziko Rayovho syndrómu). Vírus vakcíny nespôsobuje generalizované pustuly u pacientov s atopickým ekzémom.

Očkovanie z ovčích kiahní: charakteristika vakcín

Vakcíny ovčieho kiahne registrované v Rusku

Vakcína

štruktúra

Varilrix je živá očkovacia látka - Glaxo SmithKlein, Anglicko Pripravil sa z kmeňa vírusu Oka modifikovaného 38 pasážami na bunkových kultúrach; obsahuje stopy neomycínu bez želatíny. Dávka 0,5 ml sa podáva subkutánne alebo intramuskulárne, začínajúc vo veku 1 g. Zvyčajne sa podáva s inými živými vírusovými vakcínami. Uchovávajte 2 - 8 ° počas 2 rokov.
Varivax® je živá očkovacia látka z kmeňa Oka / Merck (Merck, Sharp & Dome, Holandsko - pripravuje sa na registráciu)

Okavax je živá očkovacia látka z kmeňa Oka - (Biken Institute, Japonsko, exkluzívny distribútor v Európe - sanofi pasteur - sa pripravuje na registráciu). V kompozícii nie je žiadna želatína.

Post-expozícia profylaxia varixov

Zavedením očkovacej látky Varilrix počas prvých 96 hodín po kontakte sa dosiahne 90% ochranný účinok. Pri výraznej imunosupresii sú kontaktné osoby injikované s ľudským imunoglobulínom na intravenózne podanie, acyklovir je predpísaný.


Pozor!

Na zjednodušenie vnímania informácií boli tieto pokyny na používanie lieku "Očkovanie proti kuracie kiahňam" preložené a predložené v špeciálnom formulári na základe oficiálnych pokynov na lekárske použitie lieku. Pred použitím si prečítajte anotáciu, ktorá prišla priamo k lieku.

Popis je poskytovaný na informačné účely a nie je návodom na seba-liečenie. Potreba tohto liečiva, účel liečebného režimu, spôsobov a dávky liečiva určuje výlučne ošetrujúci lekár. Samoliečenie je pre vaše zdravie nebezpečné.

Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.