Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Moles: čo môžete urobiť a čo nemôže?

Lekársky expert článku

Dermatológ
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 11.04.2020

Mole sa nazývajú obmedzené zhluky v hornej vrstve kože melanocytov - špeciálne bunky obsahujúce ochranný pigment melanín. V súvislosti s materskými znamienkami, ktoré má každý človek, vzniká veľa otázok. Ak sa zlúčia do jednej veľkej témy, bude mať formuláciu uvedenú v názve tejto publikácie. A hlavní odborníci v tejto oblasti - dermatológovia - odpovedajú na otázky o tom, čo sa dá urobiť a čo sa nedá robiť s krtkovcami.

Môžem odstrániť krtky?

Pre odstránenie znamienok uchýliť zo zdravotných dôvodov, a to najmä v prípade, že je "na zlom mieste", vystavené trenie (existuje riziko porušenia jeho celistvosti, krvácanie a infekcie) a je príčinou nepohodlia. Ale najmä ak dermatológ má pochybnosti o benígnej povahy nevusu, ktorý mení farbu a tvar, alebo sa rýchlo zvyšuje vo veľkosti, to je proces aktívnej proliferácie melanocytov.

So všetkými problémami, týkajúce sa zmien a odstraňovanie molí, by sa mala táto dermatológa (alebo onkodermatologu), ktorý presne určuje, či sa má odstrániť mol, a zvolí optimálne metódu pre toto. Ďalšie informácie nájdete v časti - Odstránenie krtkov: prehľad hlavných metód

trusted-source[1], [2], [3]

Môžem odstrániť krtky počas tehotenstva?

Počas tehotenstva - pod vplyvom hormónov nadobličiek - syntézu melanínu zvyšuje, tak tehotná stmaviť dvorca z mliečnej žľazy, sú charakteristické pigmentové škvrny na tvári (melazma tehotenstva), a tam môže byť nový mol. Nezabudnite, že počas tehotenstva nemožno odstrániť ani staré ani nové znamienky. Prečítajte si tiež článok - Birthmarks počas tehotenstva.

Odpoveď špecialistov na otázky, či je možné odstrániť krtky pri kojení a či je možné odstrániť krtky počas menštruácie, je podobná.

trusted-source[4], [5], [6], [7], [8], [9], [10],

Je možné odstrániť krtky pre deti?

V detskom veku je intenzívnejší proces formovania melanocytární névy v súvislosti s vysokou somatropín činnosti (rastového hormónu hypofýzy) a hormónu melonokortina kôry nadobličiek, poskytuje výmenu tuku v tele a vývoj kožného pigmentu. Preto sa neodporúča odstrániť materské znamienka pre deti, ale v tomto prípade spravidla nie je potrebné.

Existuje však výnimka a týka sa krtkov na chodidlách, pri ktorých je pravdepodobnosť zranenia veľmi vysoká. Okrem toho deti môžu odstrániť materské znamienko z rovnakých dôvodov ako dospelí, pretože aj v detstve sú nebezpečné znamienky.

Mimochodom, pýtajú sa, môže sa jeden krtek objaviť v jeden deň? Nie, aj v detstve trvá tento proces určitý čas, ktorý je oveľa viac ako deň alebo deň.

Môžem odstrániť krtky z bunky?

Medzi názvami celandínu je ešte jeden - warthog, a ľudový spôsob znižovania bradavíc s čerstvým džúsom tejto rastliny je široko používaný dnes. Mimochodom, pomáha s bradavicami (najmä genitálne bradavice) džúsom škvŕn, cibule a cesnakom. Je pravda, že neexistujú spoľahlivé dôkazy o tom, že tieto prostriedky sú na tento účel účinné. Ale kvôli odstráneniu krívačiek sa nedoporučuje ani alternatívny liečiteľ, lebo bradavicou je vzdelanie spôsobené papilomavírusom (HPV), to znamená, že etiológia je nákazlivá. Zatiaľ čo krtky sa dokonca vzťahujú na abnormality kože, ale je to len druh dermálnych buniek s významným množstvom melanínu.

Možno rada o odstránení celibátu krtkov sa objavila v dôsledku skutočnosti, že vonku niektoré nevusy sú veľmi podobné bradaviciam a rozdiel medzi nimi - ak nie ste dermatológ - nevidíte. Všeobecne platí, že experti sú jednomyseľní: nie je vhodné odstrániť znamienka s celandínom.

trusted-source[11], [12]

Či je možné odstrániť materské znamienko po odstránení?

Každý pacient po odstránení materského znamienka poskytne lekár podrobné pokyny o tom, ako a ako sa liečiť pokožka v mieste odstráneného nevusu. Môžete len ťažko "namočiť krtek po odstránení" (pretože už nie sú žiadne krtky), ale kefka (kôrka) sa nedá navlhčiť ani odtrhnúť. Lekári odporúčajú, aby sa nezúčastnili vodných procedúr a opaľovania pred pádom škvŕn.

Je možné rozmaznať krtky?

Takže ďalšia otázka je, môžem rozmaznať niečo s krtkom? Presnejšie, každý chce vedieť, či je možné rozmaznať materské znamienko s jódom a či je možné rozmaznať materské znamienko so zeleným listom? To znamená, že ľudia majú záujem o odborné stanovisko, či je možné vyliečiť krtky.

Lekári a odpoveď na túto otázku negatívne, argumentujúc ich odpoveď, že antiseptické alkoholové roztoky jódu a diamantovej zelene, keď sa aplikujú na krtek, spôsobujú rozšírenie ciev kože a krv krvi. Bunky krtka sú takto stimulované a jeho veľkosť sa môže zvýšiť. Navyše horná vrstva materského znamienka jódu a zelenky je jednoducho spálená.

Je možné odtrhnúť, odtrhnúť alebo odtrhnúť krtek?

Naozaj, v chudobný poškriabaniu pokožky, môžu prepadnúť neúmyselnému mol výrazne vyčnievajúce nad povrch kože, a zavesenie mol na mol alebo nohy môže roztrhnutiu cez nedbanlivosti, napríklad, sušenie po sprchovaní. Viac informácií - Čo sa stane, ak odtrhnete krtek?

Dúfame, že teraz odpoviete na otázku, či je možné odtrhnúť krtci. A ešte viac: otázka, či je možné robiť tetovanie na krtkoch, lekári dávajú kategorickú negatívnu odpoveď, pretože koža počas tetovania je vážne zranená.

Môžem si vytiahnuť vlasy z krku alebo si ohodiť svoju materskú značku?

Ak máte materské znamienko, na ktorom rastú chĺpky, potom nemôžete vytiahnuť vlasy z krtkov - znova kvôli riziku zranenia. Odporúča sa, aby tieto chĺpky boli starostlivo ozdobené nožnicami na manikúru.

Holenie materského znamienka je tiež nebezpečné: môžete ho zraniť a dostať krvácanie.

trusted-source[13]

Môžem sa opaľovať s krtčikmi alebo ísť na solárium?

Niektorí odborníci hovoria, že opaľovanie s moľami môže byť: v dopoludňajších hodinách - iba do 10 hodín a v popoludňajších hodinách - po 17 hodinách a predmetom žiadosti do miest, kde móle opaľovací krém (s SPF).

Avšak väčšina onkodermatológov odkazuje ultrafialové na negatívne faktory ovplyvňujúce kožu a verí, že silné opálenie je škodlivé. Faktom je, že UV žiarenie aktivuje produkciu melanínu, ktorý chráni DNA kožných buniek (čo je aj naše telo). A keďže existuje veľa melanínových krtkov, jej dodatočná produkcia melanocytmi môže spôsobiť stmavnutie krtkov a ich proliferáciu, čo môže mať malígny charakter. Z rovnakého dôvodu by ste nemali chodiť na solárium s krtkom.

Okrem toho slnko dehydruje kožné bunky a krehký povrch moča môže prasknúť a začať krvárať.

trusted-source[14], [15], [16]

Či je možné objasniť znamienka?

Podľa dermatológmi, je nemožné, aby odľahčiť materské znamienko ako UV-absorbovať farbivo zvané melanín, ktorý dáva farebné materské znamienka, sústredených v cytoplazme melanocyty a melanozómy, a jeho "zásoby" - cez kontinuálne dopĺňanie (melanogenézy) - znížiť zložité. Samozrejme, môžete použiť nejaký objasňujúci krém, ale účinok takýchto prostriedkov je krátkodobý. Okrem toho, prostriedky s hydrochinónu (najčastejšia zložka objasňujúce krémy) spôsobiť mnoho vedľajších účinkov, ako je sčervenanie kože, svrbenie dermatitída a deskvamácia, a to aj zvýšenú pigmentáciu akné.

Či je možné zviazať znamienko?

Zvláštna otázka, pravdepodobne, opäť znamienka s bradavicami zmätená ...

Môže ísť pupienok na krtek?

Môže sa objaviť pupienok; ako a prečo, pre viac podrobností si prečítajte tu - Pimple on the mole

trusted-source[17], [18]

Môže sa materská značka spadnúť sama?

Podľa odborníkov, můra môže spadnúť sám, ak to zomrelo. To sa stane, keď sa vzhľad krtkov je spôsobené zmenami v hladinách hormónov, a raz hormóny stále lepšie, krtko zmenší a zmizne. To, ako sa hovorí, spánok, ísť do dermatológ, aby si prezrel miesto, kde bola, a radil, čo má robiť, alebo skôr, čo nerobiť (nie na opaľovanie, nie odparené chrasta, atď.).

Môže odstránenie materského znamienka spôsobiť melanóm?

Najzávažnejšia otázka: môže odstránenie materského znamienka spôsobiť rakovinu, najmä rakovinu kože, ako je melanóm?

Ak chcete vyvolať vývoj melanómu, môže profesionálne nezodpovedné odstránenie dysplastického nevusu - bez vykonania histologického vyšetrenia vzdialeného krtka.

Keď v koži zostanú melanocyty subštandardného krčka, môže sa vyvinúť melanóm. A hoci v počiatočných štádiách tejto agresívnej formy rakoviny kože možno vyliečiť takmer vo všetkých prípadoch, každý rok na svete viac ako 3% prípadov melanómu končí smrteľné. Takže keď sa onkológovia pýtajú, či je možné zomrieť z krtkov, kladne kývnu hlavu a odporúčajú venovať pozornosť kongenitálnym nevusom, medzi ktorými môžu skrývať zhubné krtky.

trusted-source[19], [20], [21], [22], [23]


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.