Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Nebezpečné a nie nebezpečné zmeny v krtkoch

Lekársky expert článku

Dermatológ
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 01.06.2018

Prečo by ste mali vedieť, ako nebezpečné a nebezpečné zmeny v krtkoch vyzerajú? Vzhľadom k tomu, mol (melanocyty névy) majú väčšinu ľudí, mol prichádzajú v niekoľkých typov, a môžu sa meniť, a niektoré z nich zvyšuje riziko tohto typu rakoviny kože ako povrchové alebo nodulárnej melanóm, vyvolané abnormálne proliferáciou melanocytov - buniek, ktoré produkujú pigment melanínu v koži.

Môže sa krtka stane rakovinou?

K dnešnému dňu otázka, či krtka sa môže stať rakovinou, odborníci odpovedajú kladne.

Okrem toho je syndróm dysplastické (atypická) familiárnu melanóm alebo névus syndróm, ktorý sa vyvíja na viacerých névy (existuje viac než päťdesiat molí na koži). Štúdie preukázali, že je to z dôvodu Autozomálna dominantné mutácie v géne supresie rastu CDKN2A rakovinových buniek zapojených - na rozdiel od malígny melanóm - a k rozvoju rakoviny pankreasu.

Predpokladá sa, že iba atypické krtko sa môže stať malígne, tak veľmi pozorne sledovať premeny krtkov by mali byť tí, ktorí majú viac ako päť atypické molí, a tiež mal melanómu niekto z pokrvných príbuzných prvého stupňa (rodičia, súrodenci alebo deti) , Vyššie riziko vzniku rakoviny kože majú tiež ľudia s týmto dedičným ochorením ako xeroderma pigmentosum, v ktorom kožné bunky nie sú schopné obnoviť svoju poškodenú DNA.

K dispozícii je dermatologická škála ABCDE na kontrolu zmien v materstve, ktorá zahŕňa nasledujúce parametre:

 • A - asymetria (asymetria): krtka by mala byť symetrická a ak sa jedna polovica krtka prudko odlišuje od druhého, môže to byť patológia.
 • B - Hranica: Normálny krtek má hladké okraje a výrazné obrysy, inak by vás mal upozorniť.
 • C - farba: spravidla je normálny krúžok rovnomerne zafarbený, takže škvrny bodov ružovej, bielej alebo tmavo-hnedej farby môžu naznačovať nebezpečné zmeny v štruktúre jeho tkaniva.
 • D - priemer (priemer): ak je materská značka väčšia ako 6 mm, nie je to dobré znamenie, pretože takéto krtky môžu byť časom dlhšie.
 • E - evolution (Evolution), tj zmeny vo všetkých alebo niektorých z vyššie uvedených parametrov.

Je zrejmé, že odborník po dermoskopii pigmentových lézií s podozrivými znakmi by mal diagnostikovať nebezpečné zmeny, ktoré nie sú nebezpečné.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5]

Zmena počtu alebo veľkosti krtkov

Zmena počtu krtkov môže byť buď v smere ich nárastu, alebo (menej často) v smere klesajúceho počtu. Ak by sa stalo veľa molí u tehotnej ženy, to znamená, že zmena syntézu nielen estrogénu, ale melanokortinu - hormóny, ktoré stimulujú tvorbu melanocytov a enzým tyrozín ich membrány. Po tehotenstve môžu takéto znamienka zostať, ale môžu zmiznúť.

U mužov po 55-60 rokoch a ženy v menopauze pre materské znamienka sú často prijatá nevoid senilnej papilómy alebo nadržané keratomas (akrohordony), ktoré sa vyznačujú tým, hyperpigmentácia a pomerne rýchly rast.

Počet mŕtvych sa zvyšuje u väčšiny ľudí s ľahkou pleťou, ktorí trávia veľa času na slnku alebo na soláriu a nadmerné UV žiarenie je spojené so zvýšeným rizikom melanómu.

Vo všetkých ostatných prípadoch by nárast počtu krtkov do tela počas relatívne krátkej doby mal spôsobiť, že osoba vážne premýšľa o svojom zdraví a chodí k dermatológovi. Ak však existuje menej materských znamienok, potom sa tieto lekári považujú za zmeny, ktoré nie sú nebezpečné.

Môže tiež nastať zmena veľkosti móla. A keď si všimnete, že máte rastúce krtek, stojí za to obávať sa. Napokon, ak je materská značka väčšia ako jej predchádzajúca veľkosť, bunky obsahujúce melanín sa intenzívne rozmnožujú a tento proces môže byť malígny.

trusted-source[6], [7], [8], [9]

Ďalšie nebezpečné zmeny v krtkoch

Navyše skutočnosť, že obvyklý melanocytárny nevus sa stal dysplastickým, môže naznačovať:

 • zmena tvaru krtka;
 • zmena farby materského znamienka;
 • subjektívnych symptómov sprevádzajúcich zmeny v krtkoch.

Zmena tvaru krtka a jej štruktúrou, ktorá je potrebné venovať osobitnú pozornosť zahŕňať stratu zaoblenými symetrických tvarov, šíri do zubatým mieste (pokiaľ tieto zmeny sa uskutočnili s bežným mólom, nevytvorí nové hranice pigmentované névus alebo lentigo, spočiatku v tvare škvrny).

Konzultácia s dermatológiou je potrebná:

 • ak sa mol stal konvexným (to znamená, že už existujúce ploché krtky boli konvexné po celej ploche alebo len v strednej časti, ako hovoria lekári vo forme vyprážaných vajec);
 • keď krtko stal hrubý, a jeho povrch bol pokrytý veľmi jemné trhliny a okrem toho, začal som odlepenie materské znamienko (a možno, a oblasť kože, na ktorom je umiestnená), ktorý môže byť sprevádzaný svrbenie;
 • Keď sa krtek stal pevným na dotyk;
 • ak sa ploché znamienko narodilo, to znamená, že je voľnejšie, s hľuzným povrchom;
 • v prípade, keď sa po pretrepaní stalo lesklo.

V prípade vypadávania vlasov, ktorá rastie z nevusu, odborníci majú podozrenie na jeho neobvyklosť, ale keď vlasy začali rásť z krtka, je to zvyčajne považované za znamenie jeho dobrej kvality. A keď sa materská značka stala plochá, to nie je problém pre špecialistov.

Zároveň s nepriaznivými faktormi sa dermatológovia odvolávajú na zmenu farby krtkov, to znamená, ak:

 • narodenina sa stala bodkou (na jej povrchu sa objavovali inklúzie inej farby);
 • keď sú ľahko sfarbené kongenitálne nevy, náhle sa niektoré krtky stávajú tmavšie, napríklad ak sa namiesto béžového krtka stane hnedá;
 • plochá alebo stúpne nad povrchom kože mol sčernie - úplne alebo čiastočne, alebo farba krtka sa nemení, ale okolo zdalo sa takmer čierne lem (to znamená, že boli niektoré posuny v štruktúre melanocytov);
 • konvexná materská značka sa stala červenou (jasne červená) alebo krtka sa stala fialovou, čo naznačuje jej vaskularizáciu a to zase naznačuje aktiváciu metabolizmu v jej tkanivách.

O patologických procesoch je možné hovoriť a keď sa materské znamenie stalo ľahšie alebo krtka sa stala biela.

Najčastejšími subjektívnymi symptómami sprevádzajúcimi zmeny v móloch, ktoré sa v klinickej dermatológii a onkológii považujú za potenciálne nebezpečné:

Atypické alebo dysplastické krúžky sa môžu objaviť na akejkoľvek časti tela, hlavy alebo krku. Ale na tvári takýchto príznakov sa zriedka vyskytuje. Mimochodom, v oblastiach kože, ktoré nie sú vystavené slnku, sa zaznamenávajú aj zmeny v krtkoch.

Väčšina týchto nevi zostáva dlhodobo stabilná. Výskumníci v Americkej akadémii dermatológie odhadli, že pravdepodobnosť melanómu z modifikovaného krtku je asi desaťkrát vyššia s piatimi alebo viacerými dysplastickými neviami. Zároveň muži s najväčšou pravdepodobnosťou vyvinú melanóm na hlave, krku a chrbte a u žien sa najčastejšie tento druh rakoviny kože vyvíja na chrbte alebo na spodnej časti nohy.

Odborníci hovoria, že drvivá väčšina krtkovia sú benígne a dáta transformácie Schopnosti móle v rakoviny kože je kontroverzný, ale to sa ukázalo, že asi 10% malígnych melanómov majú ako prekurzorov nebezpečné zmeny mole.


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.