Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Liečba trofických vredov na nohách s diabetes mellitus

Lekársky expert článku

Endokrinológ
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 11.04.2020

Čím rozsiahlejší a hlbší je vred s diabetes, tým ťažšie je liečiť. Preto liečba môže pozostávať z jednej alebo viacerých etáp:

 1. Všeobecná konzervatívna liečba, stabilizácia hladiny cukru v krvi.
 2. Očistenie kože okolo vredu, čím sa eliminuje zápalový proces.
 3. Stabilizácia prietoku krvi a lymfatického toku, odstránenie nadmernej akumulácie tekutín v tkanivách.
 4. Eliminácia purulentno-nekrotického procesu vo vnútri vredu.
 5. Odstránenie infekcie v rane.
 6. Stimulácia oprava tkaniva.
 7. Posilnenie všeobecnej a lokálnej imunity.
 8. Chirurgická manipulácia (odstránenie mŕtveho tkaniva, autodermoplastika, amputácie rôzneho stupňa).

Všeobecné liečenie trofických vredov pri cukrovke je použitie liekov, ktoré zlepšujú reologické vlastnosti krvi, ako aj antispazmodiky. Kvalitatívne zlepšuje mikrocirkulačné liečivo Alprostadil - najmä pri aplikácii na pozadí kyseliny lipoovej, Midokalma.

Midokalm sa bežne odporúča na liečbu pacientov s vredmi pri cukrovke. Tento liek optimalizuje prietok lymfy a cirkuláciu v ischemickej zóne bez toho, aby nepriaznivo ovplyvňoval krvný tlak a koronárny prietok krvi.

Keď je infekcia pripojená, antibiotiká sú predpísané v závislosti od citlivosti baktérií (najobľúbenejšie lieky sú aminoglykozidy). Liečba antibiotikami sa obvykle vykonáva systémovo, nie lokálne.

Nezabudnite sledovať priebeh sprievodných patológií: normalizujte krvný tlak, liečte kŕčové žily, tromboflebitídu. Ak je to potrebné, predpisujte analgetiká, sedatíva, antidepresíva.

Neužívajte lieky, ktoré optimalizujú stav nervových vlákien:

 • prípravky kyseliny alfa-lipoovej (Lipamid, Tiogamma);
 • prípravky z horčíka;
 • inhibítory aldoreduktázy (Izodibut, Alredaza).

Na zlepšenie reologických vlastností krvi predpíše Curantil, Asperer, prostriedok založený na heparíne.

Pri porušení metabolizmu tukov je vhodné užívať lieky z viacerých statínov (napríklad rosuvastatín).

Vredy pri cukrovke: Lieky

Názov lieku

Dávkovanie a podávanie

Vedľajšie účinky

Špeciálne pokyny

Detraleks

Vezmite 2 tablety denne - jeden ráno a večer s jedlom.

Hnačka, poruchy trávenia, kolitída.

Kapilárne stabilizujúce liečivo, venotonické a angioprotektórne, zlepšujúce mikrocirkuláciu.

İruksol

Masť sa aplikuje na navlhčenú ranu 1-2 krát denne.

Dočasné podráždenie kože, alergická dermatitída.

Antimikrobiálna masť pomáha vyčistiť vred z mŕtveho tkaniva, urýchľuje granuláciu.

Dipiridamol

Intramuskulárne vstúpte za 1-2 ml 0,5% roztoku denne.

Búchanie srdca, bolesti hlavy, dyspepsia, prechodné poškodenie sluchu.

Antitrombotikum zvyšuje odolnosť tkanív voči hypoxii.

Lipamid

Vezmite 0,025-0,05 g trikrát denne.

Zriedkavo - poruchy trávenia.

Liek, ktorý zlepšuje metabolické procesy, znižuje hladinu cholesterolu v krvi.

Izodibut

Užívajte 500 mg trikrát denne pred jedlom. Odporúča sa, aby kurzy prebiehali 2 mesiace dvakrát ročne.

Zriedkavo alergické reakcie.

Inhibítor aldózovej reduktázy inhibuje opuch a poškodenie tkanív, nervových vlákien. Urýchľuje hojenie vredov s cukrovkou.

Ako správne liečiť vredy s cukrovkou?

Liečba rany sa vykonáva pred aplikáciou masti alebo pred ďalším obväzom. Liečba sa vykonáva raz denne alebo raz za 2-3 dni - závisí od stavu vredov a od druhu liečby.

Na bandážovanie používajte špeciálne obväzy, ktoré sa nelepia na ranu (používa sa nežiaduca gáza). Výhodné by mali byť algináty, hydrofilné vlákna, atraumatické siete, bandáže z polyuretánu, hydrogély, hydrokoloidy atď.

Návaly vredov sa vykonávajú antibakteriálnymi roztokmi, ktoré nemajú vlastnosti ničiace rastúce tkanivá. Na tento účel sú vhodné Miramistin, Chlorhexidín atď. Alkoholové roztoky, jód, riedený "mangán" nie sú vhodné na liečbu vredov, pretože inhibujú proces hojenia.

Približne raz za 3 až 14 dní sa musí mŕtve tkanivo odstrániť z ulcerózneho povrchu. Lepšie je, ak takýto postup vykoná lekár alebo manipulačná sestra za sterilných podmienok.

Masť pre vredy pri diabete mellitus

Vredy s diabetom sú zriedkavo suché - najčastejšie zvlhčujúce rany alebo dokonca hnisavé, pretože sú infikované patogénnymi mikróbmi. V tomto prípade je väčšia veľkosť vredu, tým väčšia je pravdepodobnosť infekcie.

Narušenie ulcerózneho zaostrenia spočiatku postihuje iba kožu a potom - a hlbšie vrstvy až po svalové a kostné tkanivo. Ak ste predtým vykonali analýzu citlivosti baktérií na antibiotiká, potom v budúcnosti môžete používať masti zamerané striktne na to, aby ste sa zbavili povrchu rany určitou patogénnou flórou.

Pred aplikáciou masti sa musí vred liečiť, vyčistiť sekréty a mŕtve tkanivo. Ak sa tak nestane, potom masť namiesto dobrého spôsobí poškodenie.

Často sa Levemekol používa ako liek na masť, táto masť čistí ranu, odoberá infekciu a rozkladá produkty z hlbokých tkanív. V zložení tohto liečiva je metyluracil, ktorý podporuje hojenie a regeneráciu tkaniva. Ak sa bolesť po chvíli rozjasní a rozjasní, potom je to isté znamenie, že Levomekol "funguje".

Na liečbu vredov s cukrovkou sa používa nielen Levomekol. Z mastiacej prípravky sa často vymenúva aj metyluracilová masť, Solcoseryl, Oflomelid. Tieto fondy urýchľujú obnovenie epitelu a zjazvenie rany.

Vitamíny

Ak pacient spĺňa všetky lekárske odporúčania týkajúce sa výživy, potom nemusí byť potrebný ďalší príjem vitamínových prípravkov. V iných prípadoch je možné zaradiť určité vitamíny a minerály do terapeutického režimu.

Napríklad na zvýšenie citlivosti tkanív na inzulín sa odporúča užívať kapsuly horčíkom, zinkom, vitamínom A, kyselinou α-lipoovou.

Antioxidanty sa používajú na ochranu krvných ciev pred vysokými hladinami cukru v krvi. Špecialisti poznamenávajú, že antioxidanty dokážu zabrániť výskytu komplikácií na pozadí diabetes. Navyše predpisujte retinol, tokoferol, zinok, selén, glutatión, koenzým Q10.

Do dnešného dňa farmaceutovia ponúkajú obrovský počet jednotlivých vitamínov a vitamínových komplexných prípravkov. A pri výbere je však potrebné vziať do úvahy odporúčania jednotlivých lekárov.

Ak vezmeme do úvahy rôzne doplnky stravy, ktoré nám lekárne ponúkajú masívnejšie, v skutočnosti lekári považujú túto liečbu za samoliečbu. Diabetes je príliš komplikované ochorenie a zbavenie sa vredov s cukrovkou je rovnako ťažké. Preto sa spoliehajte na skutočnosť, že vitamíny sa môžu liečiť, to nestojí za to. Avšak vitamínové prípravky môžu podporiť telo, posilniť imunitu a zlepšiť krvné cievy - za predpokladu, že sú dodržané iné lekárske odporúčania.

Fyzioterapeutická liečba

Fyzioterapia je spojená so všeobecnou liečbou na zlepšenie krvného obehu v malých cievach, obnovenie trofizmu v zóne tvorby vredov, stabilizáciu prietoku krvi a elimináciu zápalu.

Zápalovú reakciu možno zastaviť takými postupmi, ako sú:

 • ultrafialové ožarovanie (dávka erytému);
 • UHF, VHF.
 • Ak chcete bojovať proti infekcii, vymenujte:
 • elektroforéza s antibiotikami, enzýmové prípravky;
 • darsonvalization;
 • lokálna aeroionizácia;
 • lokálne aerosólové ošetrenie.

Ak je to potrebné, dodatočne predpísané postupy na zlepšenie prietoku krvi v cievach:

 • ultratonotherapy;
 • elektroforéza s vazodilatátormi (dibasol, kyselina nikotínová atď.);
 • infračervené žiarenie;
 • galvanizácia.

V štádiu regenerácie sa postupy používajú na urýchlenie tohto procesu:

 • laserová terapia;
 • elektroforéza s vitamínmi, mikroelementmi;
 • magnetická terapia;
 • oksigenoterapija;
 • ultrafonoforéza (jód, Lidasa);
 • parafínová terapia;
 • manuálna terapia.

Pre celkové posilnenie tela a zvýšenie imunitnej odpovede sa odporúča helioterapia, aerérapia, ozónové kúpele.

Alternatívna liečba

Okrem liečby drogou existuje veľa overených receptov od alternatívnych liečiteľov. Takéto recepty sú zaslúžene úspešné a často pomáhajú rýchlo zbaviť sa vredov pri cukrovke - najmä ak sa liečba vykonáva v počiatočnom štádiu ochorenia.

Odporúča sa vyčistiť rany čerstvým džúsom z rastlín, ako je papraď a rašelina.

Kompasy naplnené umytými a rozdrvenými listami fialovej, materskej a nevlastnej matky sa aplikujú na oblasť vredov. Vhodným na tento účel je aj pľúcny pruh a plantain. Kompresor je pevný a nie je odstránený počas 5-6 hodín. Celkové trvanie liečby je 4 až 6 týždňov.

Môžete lubrikovať ranu zmesou 10 gramov múmie, 100 gramov prírodného medu a jedného vaječného bielka.

Ako masť sa tiež používa zmes kyslého s vnútorným tukom z bravčového mäsa, ako aj olej z rakytníka, žalúdka, ľubovník bodkovaný.

Vredy pri cukrovke zvyčajne hoja zle a pri manipulácii s týmito ranami je potrebné dbať na to, aby nezabúdali na hygienické predpisy. Zabráňte kontaminácii rany, aby ste zabránili pripojeniu hubovej alebo bakteriálnej infekcie.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11]

Bylinné ošetrenie

Vplyv na vred s diabetom môže byť nielen vonku, ale aj zvnútra, s infúziami a odvarmi rôznych liečivých bylín.

Pripravte si rastlinnú stravu pozostávajúcu z 1 lyžice. L. Farba žihľavy, 1 polievková lyžica. L. Quinoa, pol šálky listov jelša. Suroviny sa nalejú do 200 ml vriacej vody, trvajú na tom, až sa ochladí. Vezmite čajovú lyžičku do raňajok a v noci.

Pečené čerstvé kvety púpavy púpava, čakanka, lopúch. Vyprážané kusy sa brúsia v mlynčeku na kávu a používajú sa na varenie (ako káva). Piť denne, jeden šálok.

Vezmite si rovnaké množstvo trávy tisíc centrov, kvetov ďateliny, listov na manžety, koreňov púpavy, horských popolov, mätových listov. Nalejte 2 polievkové lyžice. L. Suroviny v thermos, nalejte 500 ml vriacej vody, trvá 6-8 hodín. Filtrujte a vezmite 1/3 šálky trikrát denne pred jedlom.

Vezmite si rovnaké množstvo brezových púčikov, borovícovej kôry, listov z kopýt, bobkových listov, koreňov púpavy, fazuľových listov, feniklových semien a ľanu. Nalejte 2 polievkové lyžice. L. Surové 500 ml vriacej vody, trvá 6-8 hodín. Vezmite 1/3 šálky pred jedlom, trikrát denne.

Homeopatie

Odborníkom v oblasti homeopatie sa odporúča používať určité lieky na diabetické vredy bez ohľadu na to, či je pacient liečený inzulínom alebo nie. Homeopatické lieky sú predpísané na pozadí tradičných liekov predpísaných lekárom a tiež v kombinácii s dodržiavaním príslušnej stravy. Takýto komplexný účinok je čo najviac zameraný na stabilizáciu hladiny cukru v krvi, stimuláciu syntézy inzulínu pankreasou, posilnenie ciev.

Mnohí lekári sa domnievajú, homeopatiu jeden z najbezpečnejších spôsobov pre liečbu vredov u cukrovky: tieto prípravky nemajú prakticky žiadne vedľajšie účinky a nevedie k výraznej zmene hladiny cukru.

 • Homeopatický prostriedok č. 1 obsahuje komponenty:
 1. Kyselina fosforečná 3;
 2. Sicignum 3;
 3. Arzén 3;
 4. Iris 3;
 5. Urán 3;
 6. Kreozot 3.

Rovnaké podiely lieku majú 30 čiapky. 3 krát denne.

 • Homeopatický prostriedok č. 2 z vredov s cukrovkou zahŕňa:
 1. Salida 3;
 2. Drosera 3;
 3. Wysum Album 3;
 4. Kanabis 3;
 5. Hyperix 3;
 6. Equisetum 3.

V rovnakých pomeroch sa činidlo odoberá rozpustením 40 kvapiek. V 200 ml vody, dve čajové lyžičky raz za hodinu.

 • Homeopatický prostriedok č. 3 je zastúpený drogami Kardiotzeniz a Neurocenosis (30). Striedajú sa tri dni, vo večerných hodinách. Dávkovanie - 15 čiapky. Dvakrát s intervalom štvrť hodiny.
 • Homeopatický prostriedok č. 4 - prípravok Mirtilus, ktorý sa užíva pred jedlom na 20 čiapky. (dvakrát denne).

Chirurgická liečba

Chirurgická liečba diabetického vredu je spojená, keď je potrebné vyňať mŕtve tkanivo. Táto potreba vzniká, ak účinok dezinfekčných roztokov a enzýmových prípravkov nevedie k nezávislému odmietnutiu takýchto tkanív. V takejto situácii sa excízia vykonáva veľmi opatrne, aby nedošlo k narušeniu integrity životaschopných oblastí.

V prípade veľkého vredu v prípade cukrovky je jeho šanca na nezávislý dotiahnutie nízka. Preto sa uchýlia k operačnému krytu povrchu rany kožným štepom. Takáto operácia nie je vždy účinná, čo závisí v prvom rade od stupňa krvného obehu v postihnutých oblastiach. Neimplantujte, ak je v rane infekcia. Pred operáciou by malo predchádzať vyčistenie vredov z nekrotického tkaniva a predbežná liečba prípravkami na posilnenie ciev.

Ak je to možné ireverzibilné poruchy prietoku krvi v končatinách, s porážkou hlavnou vaskulárne siete k rekonštrukcii cievy - je bypass alebo balónikovej angioplastike.

S rozvojom komplikácií vo forme gangrénovej amputácie časti končatiny (prstov, chodidiel) alebo úplnej amputácie končatiny.

Diéta pre vredy a diabetes

Strava pre diabetikov je základom liečby. Účelom zmien vo výžive je obnovenie narušených metabolických procesov, zavedenie kontroly nad telesnou hmotnosťou. Diéta je predpísaná so zreteľom na životný štýl pacienta, hladinu cukru v krvi, telesnú hmotnosť, toleranciu stravy.

Po prvé, pacient sa má vzdať potravy nasýtenej ľahko asimilovanými uhľohydrátmi. Jedlo by malo byť vykonávané až šesťkrát denne, aby sa predišlo prejedaniu a zabránilo vzniku pocitu hladu.

Miska, ktoré sú pripravené pre pacienta, musia obsahovať dostatok vitamínov. Ale obsah tukov, ako aj denný obsah kalórií v potravinách by mali byť obmedzené.

Pod zákazom padajú: všetky sladkosti, čokoláda, muffin, džem, alkohol. Obmedzte používanie korenia, údené produkty.

Odporúčané potraviny a pokrmy:

 • bielkovinový diabetický chlieb, otruby, pečenie z ražnej múky;
 • zeleninové polievky;
 • polievka s mäsom alebo rybami asi 2 krát týždenne;
 • mäso s nízkym obsahom tuku, ryby;
 • čerstvá, dusená alebo varená zelenina;
 • vermicelli - zriedka;
 • greeny;
 • mliečne výrobky;
 • vajcia - kuracie mäso, krupica;
 • nie silný čaj, káva;
 • kompóty, želé na fruktózu alebo stevia;
 • ovocie, povolené pre cukrovku.

Keď sa objavia vredy, je mimoriadne dôležité neustále monitorovať hladinu cukru v krvi. Najlepší spôsob, ako normalizovať tento indikátor, je strava.

trusted-source[12], [13], [14], [15], [16]

Diéta so žalúdočným vredom a cukrovkou

Vredy pri cukrovke sa môžu tvoriť nielen na tele, ale aj v tráviacich orgánoch. V takýchto prípadoch zohráva rozhodujúcu úlohu diéta.

So žalúdočným vredom na pozadí diabetu je dovolené jesť také jedlo, ktoré nemá dráždivý účinok na tkanivá slizníc. Všetky jedlá môžu byť varené alebo varené.

Režim príjmu potravy by mal byť čiastočný - až šesťkrát denne, v malých dávkach.

Odborníci na výživu odporúčajú venovať pozornosť takémuto jedlu:

 • mliečne výrobky vrátane obilnín v mlieku;
 • dusená nakrájaná zelenina, polievky so zeleninou a rastlinným olejom;
 • nízkotučné mäso - kuracie, morčacie, hovädzie (v skomolenej podobe);
 • varené ryby odrôd s nízkym obsahom tuku;
 • kaša, múka;
 • omelety na varenie, varené vajcia;
 • ovocie zo zoznamu povoleného pre diabetes, v pečenej varenej forme;
 • greeny;
 • čaj s mliekom, zeleninový džús, infúzia kyčelného krívačky.

V žiadnom prípade nemôžete hladovať alebo naopak prejedať. Je lepšie jesť v meranom, malom množstve, aby nedošlo k napätiu žalúdka a pankreasu.

trusted-source[17], [18], [19], [20]


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.