Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Trofické vredy s diabetes na nohách

Lekársky expert článku

Endokrinológ
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 11.04.2020

Prečo je cukrovka často sprevádzaná tvorbou vredov na tele a prečo je také ťažké sa ich zbaviť? Vzhľadom na vznik vredov pri cukrovke je naozaj veľa otázok, na ktoré je liek plne schopný vysvetliť.

Diabetes je komplexná choroba, ktorá sa prejavuje nielen zvyšovaním hladiny cukru. Funkcia mnohých orgánov je narušená, inervácia a trofizmus pokožky sa zhoršuje. Bohužiaľ, tento proces je ťažké liečiť a môže sa znova objaviť na tom istom mieste.

Epidemiológia

Vredy sú najčastejšou diabetickou komplikáciou. Sú spojené s približne tretinou hospitalizácií pacientov s cukrovkou.

Vredy u jedného z dvoch pacientov majú za následok amputáciu končatín (alebo pár končatín).

Podľa štatistík je poškodenie ulcerózneho tkaniva zaznamenané u 80% diabetikov s 15 až 20-ročnými skúsenosťami s ochorením. Zároveň dva z troch pacientov zomrie na gangrénovú komplikáciu.

Asi 40% pacientov po chirurgickom zákroku stráca schopnosť pohybovať sa alebo je výrazne obmedzené v pohybe. Približne 60% prípadov má hnisavé nekrotické následky a na ostatných končatinách, takže títo pacienti musia amputovať druhú nohu.

Gangrénové komplikácie vredov pri cukrovke sú 40-krát častejšie než u ľudí bez cukrovky. U 85% pacientov je amputácia spôsobená vredom pre nohy.

Príčinou vzniku ulceróznych lézií pri cukrovke v štyroch prípadoch z piatich je vonkajšie mechanické poškodenie.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11], [12]

Príčiny vredov pri cukrovke

U ľudí trpiacich cukrovkou je hlavnou poruchou narušený mechanizmus metabolizmu uhľohydrátov - tak v krvných bunkách, ako aj v bunkových štruktúrach celého organizmu. V niektorých prípadoch sa takéto porušenie neprejavuje žiadnym spôsobom, kým nie sú príznaky cukrovky alebo iné sekundárne ochorenie (ktoré sa mnohí nespájajú s cukrovkou). Takouto sekundárnou patológiou môže byť mŕtvica, akútny infarkt myokardu, prudké zhoršenie vizuálnej funkcie, rozvoj zlyhania obličiek. Vredy sa najčastejšie vyskytujú u pacientov s diabetom typu 2 - s najväčšou pravdepodobnosťou preto, že tento typ ochorenia môže trvať dlho bez akýchkoľvek symptómov, v čase, keď už boli metabolické procesy v tkanivách porušené.

Lekári poukazujú na ďalší dôležitý dôvod vzniku vredov pri cukrovke - to je nepozornosť pacienta a ignoruje radu lekárov o zmene stravovania a životného štýlu. Bohužiaľ, veľa pacientov naďalej fajčí a pije alkohol, a to napriek požiadavke lekára vylúčiť zlé návyky svojho života.

Významnú úlohu zohrávajú aj individuálne rizikové faktory.

trusted-source[13], [14], [15], [16], [17], [18], [19], [20], [21], [22], [23], [24]

Rizikové faktory

 • Mechanické zranenia kože (škrabky, trhliny, popáleniny atď.).
 • Kŕčové žily, iné cievne ochorenia.
 • Nosenie nekvalitnej alebo nepohodlnej obuvi.
 • Poruchy lymfodrenávania v končatinách.
 • Aterosklerotické zmeny v krvných cievach, hypertenzia.
 • Bedsores, predĺžené nosenie bandáže, vrátane sadry.
 • Dlhodobý stav intoxikácie, ketoacidóza, ochorenie pečene a obličiek.
 • Nedodržanie odporúčaní lekára o diabetickej výžive, prítomnosť zlých návykov.

trusted-source[25], [26], [27], [28], [29]

Patogenézy

Patogenetické charakteristiky výskytu vredov pri cukrovke sú rôzne. Podstatou je: diabetes je komplexná výmenná patológia, ktorá je sprevádzaná poruchou citlivosti a produkciou inzulínu. Diabetes typu 1 sa vyskytuje s porušením produkcie inzulínu. Pri cukrovke typu 2 tento príznak nie je typický, avšak citlivosť na inzulín je narušená, čo vedie k jeho nesprávnemu používaniu orgánom.

Inzulín je nepostrádateľný proteínový hormón, ktorý sa priamo podieľa na procesoch absorpcie a transformácie glukózy. Ak tkanivá vnímajú nesprávne inzulín, potom začne séria porúch - zvýši sa najmä hladina glukózy v krvi. To naopak spôsobuje vývoj neurovaskulárnych zmien.

Lekárske zmeny sú opísané rôznymi výrazmi. Takže poškodenie neurónov pri cukrovke sa nazýva pojem "diabetická neuropatia" a so zmenami v najmenších cievach sa hovorí o diabetickej angiopatii. Ako prvá tak aj druhá patológia je dôsledkom systémového zlyhania metabolických procesov.

Po prvé, porušenia sa týkajú cievnych stien, ktoré sa stávajú tenkými a krehkými. Kapiláry sú upchaté a veľké cievy sú postupne ovplyvňované aterosklerózou. Avšak u všetkých pacientov sa nevyskytujú vredy pri cukrovke, ale predovšetkým tí, ktorí ignorujú liečbu, neposlúchajú lekárske odporúčania a nekontrolujú hodnoty glukózy v krvi. Faktom je, že vredy sa nevyskytujú "na plochom mieste": ich vzhľad by mal predchádzať vysoký obsah cukru a stav ketoacidózy.

Tvorba vredov je vo väčšine prípadov spojená s výskytom ekzému alebo dermatitídy. Ak neuskutočníte liečbu, vredové ohnisko sa zväčšuje a dokonca sa môže vyvinúť do gangrény.

trusted-source[30], [31], [32], [33], [34], [35], [36], [37], [38]

Príznaky vredov pri cukrovke

Vredy sú jednou z častých komplikácií diabetu, ktorá sa objavuje po určitom čase po nástupe choroby. Napríklad pri dekompenzovanom cukrovke môžu byť vredy už počas celého roka.

Lekársky odborníci definovali podmienenú klasifikáciu výskytu vredov - ide o určitý druh štádia ochorenia, ktoré sú charakterizované samostatným súborom symptómov:

 1. Štádium pred vredom, v ktorom už začína tvorba vredov, ale pre pacienta to zostáva sotva viditeľné. Prvé známky počiatočného štádia môžu byť:
 • zníženie citlivosti na receptor (bolesť, citlivosť na teplotu sa zhoršuje);
 • výskyt jemnej bolesti v členku, ako aj pocit mierneho pálenia a / alebo svrbenia;
 • výskyt menších záchvatov v členku;
 • opuch končatín (v rôznej miere);
 • zmeny farby kože, zvýšená pigmentácia, sčervenanie alebo modrina, vzhľad cievneho vzoru.
 1. Štádium počiatočnej kliniky - v tomto štádiu pacient už venuje pozornosť prvým príznakom, ale daleko od všetkých prípadov považuje za potrebné konzultovať s lekárom. Hoci v tejto fáze liečba môže viesť k maximálne pozitívnej prognóze. Prvé známky druhej etapy sú nasledujúce:
 • výskyt menších nedostatkov pokožky, erózia;
 • tvorba vredov, ktoré sa ťažko liečia.
 1. Fáza zjavných klinických príznakov:
 • zničenie horných vrstiev kože, tvorba kôr na vredy;
 • výskyt krvavého výtoku, potom hnisavý;
 • zvýšenie veľkosti ulceróznych ložísk;
 • vzhľad iných ohniskov, rôznej veľkosti a hĺbky lézie.
 1. Pokrok:
 • transformácia malých trofických vredov do hnisavého infikovaného zamerania;
 • výskyt intoxikácie (horúčka, horúčka, bolesť hlavy, slabosť);
 • zhoršenie bolesti v nohách;
 • poškodenie hlbokých tkanív (až po kosť).
 1. Gangrenózna fáza - sprevádzaná vývojom vlhkej gangrénovej časti končatiny.

Rovnako ako akékoľvek poškodenie, vred s cukrovkou je sprevádzaný bolesťou, ale v počiatočnom štádiu môže byť táto bolesť mierna, dokonca takmer neviditeľná. V dôsledku zhoršenia procesu sú symptómy obzvlášť viditeľné v noci: existujú pocity svrbenia, záchvaty, končatiny, akoby boli "naliate".

Ako vyzerajú vredy pri cukrovke?

Spočiatku sa na koži môžu objaviť malé rany, škrabance, škrabance v prípade, že pred vznikom vredu pri cukrovke predchádza mechanické poškodenie. Ďalej, rany začnú krvácať a nakoniec sa zväčšujú. Keď infekcia rany vyvíja vonkajší infekčný a zápalový proces: sekréty sú hnisavé a tkanivá okolo zaostrenia sa zväčšujú a sčervujú.

Peptický vred sa rozširuje, ale najprv pacient necíti bolesť - je to dôsledok zníženej inervácie v tkanivách.

Vred s diabetom prakticky neprináša bežnú liečbu, čo je tiež typickým príznakom ochorenia.

Formuláre

Rôzne typy vredov pri cukrovke vyžadujú rôzne prístupy k liečbe. Samozrejme, akýkoľvek trofických vredov u diabetu vyplýva zo zničenia ručných kapilárnej siete a nervových vlákien, ale každý z nich má svoj samostatný druh funkcií a vlastností, ktoré sú považované pri stanovení lekár liečebný režim. Takže vredy dolných končatín sú rozdelené na takéto odrody:

 1. Kapilárny vred v oblasti diabetes mellitus sa vyvíja v dôsledku poškodenia kapilárnej siete. Tento typ patológie je diagnostikovaný najčastejšie.
 2. Venózne vredy dolnej končatiny u diabetes mellitus sú spôsobené poruchou venózneho systému. Zvyčajne sa ženské vredy vyskytujú u pacientov, ktorí dlhšiu dobu nepožadovali lekársku pomoc a nezaobchádzali s diabetom, alebo ich nesprávne vykonali. V podobnej situácii sa vred nejaví na začiatku alebo na prst, ale postihuje oblasť holenie, alebo sa stáva dôsledkom rastu nekrotického procesu.
 3. Arteriálne vredy na nohách s cukrovkou sa vytvárajú, keď je arteriálny lúmen upchatý, čo je často prípad porušenia krvnej zrážanlivosti a aterosklerózy. Takéto rušenie spôsobuje rýchlu nekrózu tkanív lokalizovaných z postihnutého segmentu tepny.
 4. Pyogenický vred s diabetes je výsledkom mikrobiálneho poškodenia malých rán a škrabancov na koži.

Niektoré typy vredov s cukrovkou sa vyskytujú častejšie a iné - menej často. Napríklad najčastejšie diagnostikované vredy v oblasti nohy a hrudníka.

Vred na päte diabetu je tiež celkom bežné, a vo väčšine prípadov, je vytvorený na dlhoročnú existujúcu päta trhliny, kurie oká, alebo po prerazení päty tvrdý a ostrý predmet. Niekedy môže diabetik vyvinúť vredy aj po tom, ako dostane normálne rozštiepenie.

Vredy v cukrovke na prste dochádza pri nosení nepohodlné topánky, vzhľad odreniny, pľuzgieriky a tak ďalej. Tieto lézie sa lieči pomerne ťažké a často finálna operácie za účelom odstránenia jedného alebo viacerých prstov.

Gastrický vred diabetes mellitus nepatrí do kategórie trofických lézií typických pre túto chorobu. Je to skôr sprievodná patológia. Typické pre diabetes, tvoria trofické vredy v zóne s poruchou inervácie - zvyčajne na dolných končatinách. Napriek tomu prítomnosť žalúdočného vredu na pozadí diabetes vyžaduje mimoriadne komplexnú liečbu a dodržiavanie vhodnej stravy.

Vredy v pažích s cukrovkou, ako aj na kmeň alebo hlavu sú extrémne zriedkavé. Iba v zriedkavých prípadoch, vredy môžu tvoriť po významnej traumatickej poškodení - napríklad po popálení, tržné rany, otvorené zlomeniny, atď. Vzhľadom k fyziologické vlastnosti dolnej končatiny cievach je náchylnejší k patologickým zmenám, ako ručné nádob .. Preto sú nohy ovplyvnené v prvom rade. Ale - existujú výnimky a toto sa musí brať do úvahy pri vykonávaní diagnostiky vredov.

trusted-source[39], [40], [41], [42], [43], [44]

Komplikácie a následky

Vredy samé osebe sú komplikáciami cukrovky, avšak rany na koži môžu byť tiež komplikované - zvlášť často sa to stane, keď nastane sekundárna infekcia.

Dôsledky vredov pri cukrovke zahŕňajú takéto komplikácie:

 • erysipela - erysipéla - mikrobiálna kožná infekcia, ktorá je sprevádzaná ťažkou intoxikáciou (poškodenie streptokokového tkaniva);
 • sekundárny zápalový proces v lymfatických uzlinách, lymfatické cievy - indikuje šírenie infekcie;
 • sepsu (všeobecná intoxikácia na pozadí vývoja gangrény).

Stupeň závažnosti komplikácií závisí od priebehu hlavnej patológie, predpisu a hĺbky trofickej poruchy a typu trofickej poruchy. Mnohí pacienti musia amputovať časť končatiny alebo celú končatinu - to sa stane, keď sa začne bolestivý proces.

V dôsledku samošetrenia alebo nesprávnej liečby vredov pri cukrovke často vznikajú ďalšie problémy:

 • ochorenia kože, ako je ekzém alebo dermatitída;
 • poškodenie plavidla s ďalším krvácaním;
 • vývoj anaeróbnej infekcie, tetanus;
 • porážka kĺbov;
 • miase je parazitické ochorenie.

Vredy pri cukrovke vyžadujú vážny postoj. Každý pacient si musí uvedomiť, že ignorovanie odporúčaní lekára môže viesť k katastrofickým následkom, postihnutiu a dokonca k smrti.

trusted-source[45], [46], [47], [48], [49], [50], [51], [52], [53]

Diagnostika vredov pri cukrovke

Po prvé, lekár venuje pozornosť pacientovým sťažnostiam. Ak na pozadí diabetes človek pravidelne prežíva necitlivosť nôh, zvýšenú únavu, opuch, hyperpigmentáciu, potom je už možné vyvodiť určité závery týkajúce sa diagnózy.

Externé vyšetrenie pacienta je tiež povinné. Okrem vlastností samotného vredu je možné zistiť deformáciu chodidla, členku a neuro-osteoartropatie. Pomocou testov sa určuje kvalita teploty, hmatová citlivosť, vlastnosť, bolesť a citlivosť na vibrácie. Zaznamenávajú sa reflexné tendencie.

Pri vyšetrení sa venuje pozornosť aj farbe pleti, potešenia, prítomnosti patológie kĺbov. Zvláštna pozornosť sa venuje veľkosti a umiestneniu vredov, charakteru výtoku, jasnosti okrajov, stavu zdravého kože.

Nasledujúce testy sú povinné:

 • všeobecná analýza a biochémia krvi (indikácia prítomnosti zápalu, posúdenie kvality funkcie koagulácie krvi);
 • celková analýza moču (indikuje zmenu funkcie obličiek);
 • štúdiu hladiny glukózy v krvi.

Prístrojová diagnostika zahŕňa rádiopatickú arteriografiu, Dopplerovú štúdiu arteriálneho krvného obehu, počítačovú kapilaroskopiu.

Často diagnostický program zahŕňa rehoolyfovasografiu, tepelné zobrazovanie, meranie impedancie.

trusted-source[54], [55], [56], [57], [58], [59], [60]

Odlišná diagnóza

Diferenciálna diagnostika sa vykonáva s kolagenózami, krvnými ochoreniami, pracovnými intoxikáciami. Samostatné rozlíšenie podlieha týmto ochoreniam:

 • zmiernenie aterosklerózy;
 • fagadénový vred;
 • stagnujúce vredy (dôsledok dekompenzácie kardiovaskulárneho systému);
 • tuberkulózne vredy, syfilitové vredy, vredy malomocí, vredy spôsobené žiarením.

Zriedkavo sa vyskytujú u pacientov tzv. Oficiálne vredy alebo umelé. Ich pacient sa aplikuje nezávisle na účely simulácie - spravidla také vredy naznačujú mentálnu nestabilitu pacienta.

trusted-source[61], [62], [63], [64], [65], [66], [67], [68]

Komu sa chcete obrátiť?

Liečba vredov pri cukrovke

Lokálna liečba trofických vredov s diabetom zahŕňa systematické čistenie vredov, ošetrenie pokožky okolo rany, pravidelné obväzy. Možnosť aplikácie masti sa dohodne so zodpovedným lekárom. Podrobnosti o metódach liečenia vredov pri cukrovke v tomto článku.

Prevencia

Hlavnou podmienkou pre prevenciu vredov je vykonávanie odporúčaní zodpovedného lekára. Takéto odporúčania sú nevyhnutne vyjadrené všetkým pacientom trpiacim diabetom.

Vredy sa môžu vyskytnúť u akéhokoľvek diabetika, ak nevenuje náležitú pozornosť neustálemu sledovaniu hladiny cukru v krvi. Preto je prevencia na prvom mieste normalizovať hladinu cukru a podporovať udržiavaciu liečbu diabetu.

Ďalšie rovnako dôležité tipy na prevenciu vredov:

 • Je potrebné dodržiavať starostlivú hygienu nôh, včas a správne odrezať nechty, zabrániť vzniku plesňových infekcií.
 • Často je to možné vyčistiť, suché a vzduchové topánky - to je dôležitá podmienka pre zdravie nohy.
 • Pri výbere topánok a ponožiek by ste mali venovať osobitnú pozornosť svojej kvalite a prispôsobiť sa veľkosti, aby ste sa vyhli vzhľadu scuffs, pľuzgierov, pošliapaných chodidiel.
 • Ak je to možné, zabráňte prehriatiu a nadmernému ochladzovaniu nohy a neprekážajte ich.
 • Pravidelne - napríklad každý večer, odporúčame skontrolovať nohy, prsty, členku. Osobitná pozornosť by sa mala venovať prítomnosti vonkajších poškodení, prerazení, triesok. U diabetikov môžu aj také drobné zranenia spôsobiť tvorbu vredov.

trusted-source[69], [70], [71], [72], [73], [74], [75], [76], [77], [78]

Predpoveď

Ďalší výsledok ochorenia závisí od toho, do akej miery sa zhorší hlavná patológia - diabetes mellitus a tiež to, ako vážne pacient bude liečiť lekárske odporúčania. Ak je pacientovi diagnostikovaný izolovaný neuropatický typ vredov, za predpokladu, že je poskytnutá včasná a adekvátna liečba, môže byť prognóza považovaná za relatívne priaznivú.

Ak je cukrovka ťažká, so zvyšujúcimi sa vaskulárnymi poruchami, potom v takejto situácii nie je nutné hovoriť o optimistickej prognóze.

Vredy pri diabete sa ťažko liečia. Ale: čím skôr venujete pozornosť problému, tým skôr je predpísaná liečba - tým väčšia je pravdepodobnosť, že stav pacienta sa vráti do normálu.

trusted-source[79], [80], [81], [82], [83]


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.