Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Liečba na mŕtvom mori

Lekársky expert článku

Chirurg, onkosurgeon
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 25.06.2018

Liečba Dead Sea - je, v skutočnosti, liečba sanatórium na Mŕtveho mora, pretože tu sú pacienti vystavená kombinovanému účinku jedinečnej kombinácii klimatických faktorov: mäkké slnkom, vodou a bahnom s vysokým obsahom minerálnych látok, vysoký atmosférický tlak, a suchý, čistý a vzduchu bohatého na kyslík.

Práve tieto priaznivé prírodné podmienky sú hlavnými terapeutickými prostriedkami na liečbu mnohých chronických ochorení.

Indikácie pre liečbu v Mŕtvom mori

Hlavnými indikáciami pre liečbu pri Mŕtvom mori obsahujú pomerne širokú škálu chorôb. Primárne, toto ochorenie kože: psoriáza, vitiligo, ichtyóza, atopický ekzém (atopická dermatitída), sklerodermia, akné (akné), mazotok, plochý lišaj.

Nasledovalo ochorenia kĺbov a chrbtice: artrózy, artritída (vrátane reumatoidnej artritídy a psoriatickej) artritída, osteoartritída, osteochondróze, ankylozujúcej spondylitídy, rovnako ako rehabilitáciu po úrazoch a ortopedických operáciách.

Navyše liečba na mŕtvom mori je indikovaná na bronchiálnu astmu, cystickú fibrózu, chronickú obštrukciu a cystickú fibrózu pľúc.

Dobré výsledky prináša liečba uveitídy - zápal choroidov oka, čo vedie k oslabeniu videnia a dokonca k jeho úplnej strate.

Ľudia s chronickým únavovým syndrómom, s nízkym tónom vegetatívneho-cievny systém, s chronickým ochorením horných dýchacích ciest a reprodukčných orgánov tiež profitovať zo zlepšenia vody a ošetrenie bahna pri Mŕtvom mori.

Kontraindikácie liečby v Mŕtvom mori

Predovšetkým existujú kontraindikácie liečby v mŕtvom mori na aplikáciu bahno-peloidnej terapie. Takže nemôžete byť liečené bahnom, ak:

  • akútna fáza všetkých ochorení a stupeň exacerbácie chronických ochorení;
  • zápalové purulentné procesy;
  • zhubné nádory akejkoľvek lokalizácie (vrátane chirurgického odstránenia nádoru);
  • benígne novotvary svalových tkanív (myómov) a spojivových tkanív (fibrómy);
  • cystické útvary genitálnej oblasti;
  • systémové infekčné choroby (tuberkulóza, pohlavné choroby atď.);
  • srdcové defekty (vo fáze dekompenzácie), angína pectoris, ateroskleróza, aneuryzma srdca a aorty, srdcová arytmia;
  • krvácanie akejkoľvek etiológie;
  • duševná choroba;
  • počas tehotenstva.

Liečba na mŕtvom mori vyžaduje opatrnosť (a ďalšie lekárske poradenstvo) v prípade problémov s krvným tlakom, obličkami a štítnou žľazou.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6]

Liečba na mŕtvom mori v Izraeli a Jordánsku

Všeobecne platí, že liečba v Mŕtvom mori v Izraeli - v kúpeľných strediskách, klinike Mŕtveho mora, klinike IPTC a Výskumného centra pre mŕtve more v mŕtvom mori - využíva vodu, vzduch, bahno a slnko.

Úprava v mŕtvom mori v Jordánsku, ktorá má tiež významnú časť pobrežia tejto nádrže na jeho území, je založená na podobných princípoch. Tu môžete využiť liečebné vlastnosti Mŕtveho mora v kúpeľných centrách hotelov, pobrežných letovísk, ako aj v špecializovaných lekárskych zariadeniach. Napríklad lekárske centrum v Mŕtvom mori je certifikované jordánskym ministerstvom zdravotníctva a Jordánskou komorou lekárov na liečbu kožných ochorení, fyzioterapie a rehabilitácie.

Voda v mŕtvom mori je takmer deväťkrát jasnejšia než oceánska a obsahuje až 33,7% minerálnych solí (najmä množstvo chloridu horečnatého a vápnika). Toto slané jazero sa nachádza vo východoafrickej roztrhnúcej údolí - v oblasti rozšírenia kôry, ktorá vznikla pred miliónmi rokov v dôsledku posunu tektonických dosiek. Preto leží 400 metrov pod úrovňou Svetového oceánu a atmosférický tlak je tu oveľa vyšší ako normálny - okolo 800 mm Hg. Art. V tomto prípade majú slnečné lúče oveľa menšie tvrdé ultrafialové UV-B - kvôli väčšej hrúbke ozónovej vrstvy a obsahu zlúčenín brómu vo vzduchu, ktoré pôsobia ako filter.

Navyše čas od času vzrastajú kúsky prírodného uhľovodíkového dechtu bitúmenu (alebo asfaltu) z hĺbky na povrch mŕtveho mora, ktorý obsahuje veľa síry a má protizápalové vlastnosti. Mimochodom, späť v neskorom 19. Storočí toto mesto bolo nazývané Asphalt ...

Čierne bahno na dne Mŕtveho mora - sulfid bahenné - sú zložené z vysokých koncentrácií síry, chlóru a brómu soli vápnika, draslíka, sodíka, horčíka, železa, medi, selénu, kremíka. Vďaka tomu je liečba na mŕtvom mori v Izraeli a liečba na mŕtvom mori v Jordánsku s použitím bahna je dobrá pre ochorenia kože a kĺbov.

Liečba psoriázy v mŕtvom mori

V oblasti Mŕtveho mora účinná liečba dermatologických ochorení, najmä liečba psoriázy v Mŕtvom mori - a to ako v súvislosti s vymiznutím lézií, tak aj trvaním remisie.

Helioterapia (vystavenie miernemu prirodzenému UV žiareniu) je zahrnutá do liečebných postupov, ktoré sa používajú počas celého roka. V letných mesiacoch je pobyt na slnku kratší - 3 hodiny denne; Počas zimných mesiacov môže byť expozícia až 7 hodín denne. Priemerná dĺžka vystavenia slnku súvisí so stupňom poškodenia kože a pohybuje sa v rozmedzí od desiatich dní do troch týždňov.

Výrazné zlepšenie stavu kože (čistenie plakov) vedie k kúpaniu v Mŕtvom mori viackrát denne. Soli horčíka, draslíka a vápnika obsiahnuté vo vode prenikajú do horných vrstiev kože a pomáhajú ich vyčistiť od patologických vyrážok. Koža je tiež očistená olejom a masťou na báze minerálov z Mŕtveho mora a aplikovaním liečivého bahna (vo forme aplikácií a kompresií) na postihnuté oblasti.

Liečba ekzému v mŕtvom mori

Pri liečbe ekzému v Mŕtvom mori sa používa jedinečná klíma a prírodné faktory (voda, bahno a slnko).

Ekzém (tiež známy ako atopická dermatitída) je chronický zápal kože s recidívami. Hlavným princípom jeho liečby je minimalizácia účinkov akýchkoľvek podnetov a alergénov na pokožku pomocou zvlhčovania a zmäkčovania pokožky terapeutickými masťami alebo krémami. Najčastejšie ide o produkty obsahujúce kortikosteroidy. Pri dlhodobom používaní sú však vedľajšie vedľajšie účinky nevyhnutné (zriedenie kože, dilatácia krvných ciev atď.).

Liečba ekzému v mŕtvom mori nie je liečebným účinkom na pokožku, ktorá

Kvôli vysokej koncentrácii soli a minerálov vo vode a liečivé bahno (v kombinácii so slnkom) dokáže úplne očistiť pokožku a odstrániť svrbenie.

Dermatológovia tiež odporúčajú pacientom - po liečbe v Mŕtvom mori - vyhnúť sa stresu, jesť správne a užívať vitamíny B v kombinácii s horčíkom a vápnikom.

Liečba vitiligu v mŕtvom mori

Liečba vitiligu v mŕtvom mori sa považuje za úspešnú, ak po prvom 4-týždňovom kurze (niekedy až do konca liečby) začnú biele škvrny získať zvyčajnú farbu kože. Tento proces môže trvať niekoľko týždňov po návrate pacienta domov.

Vitiligo (druh leukodermy) súvisí so stratou kožných oblastí prirodzeného pigmentu melanín, ku ktorému dochádza v dôsledku deštrukcie melanocytov - bunkových organel, ktoré produkujú pigment.

Hlavným cieľom liečby vitiligu v Mŕtvom mori je obnoviť pigmentáciu sfarbených škvŕn. Zvyčajne sa odporúča kúpať sa v mŕtvom mori 20 minút dvakrát denne - až do slnka.

Ultrafialové žiarenie vedie k uvoľneniu melanínu. Najjemnejšie ultrafialové žiarenie (UV-A) stimuluje uvoľňovanie melanínu, ktoré sa skladuje v melanocytoch. Prísnejšia UV-B spúšťa produkciu nového melanínu a tiež stimuluje produkciu vitamínu D v pokožke.

Odborníci z Jordánskeho mŕtveho lekárskeho centra dosahujú dobré výsledky s rýchlou repigmentáciou pomocou kombinácie klimatoterapie z Mŕtveho mora a topických produktov s pseudokatalázou PC-KUS a vápnikom.

Liečba sklerodermie v mŕtvom mori

Liečba sklerodermie v Mŕtvom mori sa prakticky neodlišuje od liečby iných chorôb sanatóriom.

Vzhľadom k tomu, že Sklerodermia je systémové ochorenie autoimunitné povahy, ktoré postihuje kožu, malé cievy celého tela, kĺby a vnútorné orgány, izraelských a jordánskej odborníci odporúčajú ošetrenie u Mŕtveho mora len v prípade kožných lézií alebo pohybového aparátu (polyartritída a periarthritis s deformácia kĺbov a porušenie ich mobility). A tiež s Raynaudovým syndrómom (cievny kŕč ruky s ich chladom a bolesť v prstoch). Avšak v difúznej forme sklerodermy s poškodením viscerálnych orgánov je takéto liečenie neúčinné.

Liečba sklerodermie v mŕtvom mori môže zmierniť pocit chladu a uťahovania kože, ako aj zvýšiť jej pružnosť; znížiť bolesť kĺbov a pocit stuhnutia.

Liečba kĺbov v mŕtvom mori

Liečba artritídy v mŕtvom mori, liečba artritídy v Mŕtvom mori, ako aj liečenie chrbtice v Mŕtvom mori zahŕňajú plávanie v mŕtvom mori a bazény obsahujúce túto vodu alebo termálnu vodu zo zdrojov sirovodíka; nezávislé využívanie čierneho bahna na pobreží; aplikácia teplých bahnitých kompresí na kĺby a lekársku masáž.

Obvykle sa kúpanie v mori vykonáva dvakrát až štyrikrát denne, aplikácia bahna - jedenkrát denne, môžu byť použité ďalšie procedúry 2-3 krát týždenne.

Liečba kĺbov na mŕtvom mori - balneoterapia na voľnom priestranstve - pomáha takmer každému. Treba však zvážiť povahu patológie a stupeň poškodenia kĺbov. Preto sa prvé pozitívne výsledky zriedka prejavujú skôr ako dva až tri týždne po začatí liečby.

Zájazdy na liečbu v Mŕtvom mori

Prehliadky na liečbu v Mŕtvom mori sú veľmi populárne a samozrejme hlavnými poskytovateľmi zdravotníckych služieb v tomto regióne sú Izrael a Jordánsko. V týchto krajinách je zdravotná turistika vysoko rozvinutou a ziskovou oblasťou. Od roku 2006 do roku 2012 sa počet cudzincov, ktorí prišli do Izraela za liečbu zdvojnásobil, čo dalo štátnemu rozpočtu 140 miliónov dolárov ročne.

Jordánsko reformovalo svoj systém zdravotnej starostlivosti a priviedlo ho na svetovú úroveň zdravotnej starostlivosti. Lekársky turizmus v tejto krajine takisto získal významné investície: založila sa spoločnosť Medical Tourism Corporation, ktorá zorganizovala vlastnú sieť zdravotníckych zariadení s oddeleniami pre zahraničných pacientov a ich sprievodcov. Vďaka tomu je Jordánsko považované za najlepšie miesto pre zdravotnú turistiku na Blízkom východe av severnej Afrike. Jeho ročný príjem v tejto oblasti je viac ako 1 miliarda dolárov.

Prehliadky na liečbu v Mŕtvom mori (v Izraeli av Jordánsku) sú organizované špeciálnymi agentúrami, ktoré kombinujú funkcie cestovného operátora a lekárskeho koordinátora. Spolupracujú so zdravotníckymi inštitúciami a uľahčujú proces prijímania lekárskej pomoci v cudzej krajine, pomáhajú vo všetkom, od kúpy leteniek až po organizáciu liečby a kognitívneho voľného času. Terapeutické programy na mŕtvom mori sú ponúkané v samostatných balíkoch. Najjednoduchšie zahŕňa ubytovanie a liečbu počas siedmich dní.

Ceny za ošetrenie v mŕtvom mori

Ceny liečby v Mŕtvom mori závisia od ochorenia, stavu pacienta, času stráveného liečbou, predpísaných postupov a ďalších zložiek.

Napríklad týždeň liečby psoriázy stojí od 230-250 USD a tri týždne - od 850 EUR a viac.

Ceny za liečbu vitiligo začínajú od 330 dolárov (za týždeň) a 850 dolárov (za 4 týždne). Náklady na liečbu v Mŕtvom mori s takými diagnózami, ako je artritída alebo artróza, je približne v rovnakom rozmedzí.

Recenzie o liečbe v Mŕtvom mori

Liečba na mŕtvom mori kombinuje aplikácie vystavené slnečnému žiareniu, kúpaniu a bahnem. Tieto úplne prirodzené metódy liečby nemajú žiadne vedľajšie účinky a poskytujú dobré výsledky, potvrdené nielen vlastnou skúsenosťou pacientov, ale aj dokázaným lekárskym výskumom.

Recenzie o liečbe v Mŕtvom mori potvrdzujú, že minerály miestnej vody a bahna sú schopné zmierniť stav bez chemických alebo liečivých prípravkov pri mnohých chorobách.


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.