^

Zdravie

Kyslá fosfatáza v krvi

, Lekársky editor
Posledná kontrola: 20.11.2021
Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Kyselinová fosfatáza v krvi by nemala presiahnuť 5 - 6,5 IU / l av ideálnom prípade by nemala byť v krvi vôbec.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8]

Prečo sa v krvi hodnotí kyslá fosfatáza?

V zásade je predpísaná analýza kyselinovej fosfatázy na potvrdenie ďalších štúdií rakoviny prostaty. Kyslá fosfatáza v krvi, prekračujúca hranice normy, je znakom metastáz v kostnej tkanive v onkoferoidoch rôznych etiológií. Okrem toho je kyselina fosfatáza krvi, vykazujú nadmernú aktivitu, môže signalizovať potenciálne problémy s krvou, tromboembólie, deformujúce zápaly kostí (Pagetova choroba), hemolytickej patológiou. V každom prípade je interpretácia výsledkov výskumu tohto enzýmu sa vykoná s prihliadnutím na iné analytické informácie, takže interpretovať prázdne hodnoty by nemali byť samy o sebe, bez pomoci odborným lekárom.

Čo je kyselina fosfatáza?

Vo všeobecnosti sú fosfatázy - špeciálny druh enzýmov, ktoré sa považujú za "vodu" - hydrolázy. Tieto látky sa nachádzajú nielen v ľudskom tele, ale aj v tkanivách, v orgánoch takmer všetkých zvierat a dokonca vo všetkých druhoch rastlín. Fosfatáza sa aktívne podieľa na normálnom metabolizme všetkých typov sacharidov, v metabolizme buniek podľa najnovších informácií fosfatáza tiež ovplyvňuje tvorbu a udržiavanie normálneho kostného tkaniva. Akákoľvek zmena aktivity fosfatáz v krvnej plazme naznačuje jednu alebo inú patológiu. K dnešnému dňu boli dobre študované dva subsystémy alkalických fosfatáz, ktoré sú zodpovedné za kostný systém a funkciu pečene a kyselú fosfatázu.

Alkalický enzým aktívne pôsobí v tenkom čreve, pečeni, kostiach, v malých množstvách sa nachádza v leukocytoch. Rovnako ako alkalická, kyslú fosfatázu sa takmer všeobecne vyskytuje v prírode. V ľudskom tele aktívne pôsobí hlavne na silnejší sex, pretože vo veľkom množstve je obsiahnutá v ejakuláte (spermie), ako aj v tkanivách prostaty. Existujú vedecké štúdie, ktoré hovoria o priamom vzťahu medzi syntézou tejto fosfatázy a stavom hormonálneho systému. Takže ak androgény klesnú, aktivita fosfatázy je znížená súčasne. Takéto príznaky umožňujú včas rozpoznať oncoprocess v prostate (prostata), kryptorchizmus v počiatočných štádiách.

Kyslá fosfatáza v krvi je hlavným a hlavným markerom onkologického procesu v prostate. Indikátor aktivity, ktorý presahuje normu, sa obvykle vyskytuje u rakoviny bez sprievodných metastáz u štvrtiny všetkých pacientov trpiacich touto chorobou. U 90% pacientov, u ktorých došlo k metastázam, analýza odhaľuje výrazný nadbytok normálnych limitov. Ako jedinú štúdiu môže byť kyslá fosfatáza v krvi užitočná iba v prvej fáze vyšetrenia, je produktívnejšie vykonávať testy pravidelne, aby sa zistila dynamika aktivity enzýmu a aby sa objasnili a upravili terapeutické účely.

Dôležitá úloha kyslej fosfatázy v krvi hrá v úplne inej oblasti, ďaleko od medicíny - vo forenznom vyšetrení. Keďže enzým je zvlášť aktívny v spermiách, súdne vyšetrenie používa primeranú analýzu na identifikáciu všetkých druhov škvŕn, tampónov a fyzických dôkazov

Kyslá fosfatáza v krvi: organizmy žien a mužov

V silnejšom pohlaví sa kyslá fosfatáza produkuje vo veľkých množstvách v prostate. V organizme, ktorá je pre mužov taká dôležitá, je aktivita fosfatázy stokrát vyššia ako u iných, menej komfortná pre tieto enzýmové zóny. V oveľa menších množstvách je látka obsiahnutá v pečeni. Kyslá fosfatáza je tiež schopná produkovať opotrebované krvné doštičky, ktoré sa začali rozkladať.

Zástupcovia krásnej polovice ľudského druhu pri výrobe enzýmu - kyslá fosfatáza zahŕňajú červené krvinky - červené krvinky, tiež krvné doštičky a pečeň.

trusted-source[9], [10], [11], [12], [13], [14], [15]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.