Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Iridokorneálny syndróm: príčiny, symptómy, diagnóza, liečba

Lekársky expert článku

, Lekársky editor
Posledná kontrola: 25.06.2018

Iridokorneálny syndróm je skupina sekundárnych okluzívnych glaukómov so symptómami uhlovej blokády. Tento syndróm zahŕňa nasledujúce patológie:

  • podstatnú atrofiu dúhovky;
  • Chandlerov syndróm (Chandler);
  • syndróm Kogan-Reese (nevus iris.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7]

Epidemiológia Iridokorneálneho syndrómu

Iridokorneálny syndróm je zriedkavý, presná prevalencia nie je známa. Typicky je ochorenie typické pre ženy stredného veku s porážkou jedného oka.

trusted-source[8], [9], [10], [11], [12]

Patofyziológia iridokorneálny syndróm

Pri troch ochoreniach iridokorneálneho syndrómu existuje jeden patofyziologický mechanizmus vývoja. Endotelium rohovky abnormálne klesá cez uhol prednej komory a pokrýva povrch dúhovky, čo dáva charakteristiky dúhovky. Najskôr je uhol prednej kamery otvorený, ale je zablokovaný. Časom sa endotelová membrána zmršťuje, znova zatvára uhol a deformuje žiak a dúhovku.

Symptómy iridokorneálneho syndrómu

V počiatočných štádiách ochorenia neexistujú žiadne príznaky u pacientov. Neskôr pacienti zaznamenali pokles videnia jedného oka a abnormálny vzhľad dúhovky. Keď vnútroočný tlak stúpa, pacient sa sťažuje na bolesť a / alebo sčervenanie oka.

Diagnóza iridokorneálneho syndrómu

Biomikroskopie

Na jednom oku endotelová vrstva rohovky vyzerá ako tenká vrstva tepaného železa.

Berte na vedomie niektoré anomálie dúhovky, špecifickejšie pre každú jednotlivú chorobu.

  • Základná atrofia dúhovky: viditeľné oblasti riedenia, dystopická a deformovaná žiačka, ktoré sa objavujú ako kontraindikácie endotelovej membrány, ktorá kontrahuje dúhovku.
  • Chandlerov syndróm: zmeny v dúhovke sú takmer totožné so zmenou esenciálnej atrofie dúhovky, ale výrazný edém rohovky a výraznejšie zmeny v rohovke.
  • Syndróm Cogan-Riese: iris má sploštený tvar s malými uzlíkmi v dúhovke normálneho tkaniva, vyčnievajúce z otvorov v endotheliální vrstve, ktorá mu dáva vzhľad "škvŕn na huby."

Gonioskopie

V počiatočnom štádiu ochorenia gonioskopia uhla prednej komory neodhaľuje patologické stavy. Neskôr široké a nerovnaké periférne predné sinusy blokujú časť uhla alebo celý uhol.

Zadný pól

Zadné tyč sa nemení, s výnimkou určitého stupňa glaukómové razby zrakového nervu pri zdvíhaní kop triglaznogo tlak.

trusted-source[13], [14], [15], [16], [17], [18]

Liečba Iridokorneálneho syndrómu

Pomocou farmakoterapie nemožno kontrolovať vnútroočný tlak, je potrebný chirurgický zákrok. Nasledujúce operácie sa vykonávajú: trabeculektómia s použitím antimetabolického liečiva, drenážna implantácia a cyklodestrukčné postupy. Pri výraznom znížení videnia v dôsledku edému rohovky sa vykonáva keratoplastika.


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.