Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Malígny glaukóm: príčiny, príznaky, diagnostika, liečba

Lekársky expert článku

, Lekársky editor
Posledná kontrola: 11.04.2020

Syndróm porúch vnútroočného tekutinového prúdu (malígny glaukóm) sa zvyčajne vyvíja po penetračnej operácii, ale opisujú sa prípady výskytu a po laserových procedúrach.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6]

Epidemiológia malígneho glaukómu

V roku 1951 Chandler zistil, že výskyt malígneho glaukómu je 4% pacientov operovaných na glaukóm. Odvtedy prešli filtrovanie niektoré zmeny. V súčasnosti sa predpokladá, že malígny glaukóm sa vyvíja menej často.

trusted-source[7], [8], [9], [10], [11], [12]

Patofyziológia malígneho glaukómu

Predpokladá sa, že chirurgická intervencia zmení smer prúdu vnútroočnej tekutiny. Vodná vlhkosť je nasmerovaná do sklovca a nešliapne žiak, čo spôsobuje vyhladenie uhlu prednej komory a relatívny alebo ostrý nárast vnútroočného tlaku. Relatívne vysoký je tlak nad 8 mm Hg. Predná komora sa stáva plochá v dôsledku hyperfiltrácie, po ktorej nasleduje hypotenzia a oddelenie choroidov. Keď sa objaví plochá predná komora, predpokladá sa nárast vnútroočného tlaku najviac o 10 mm Hg, niekedy sa výrazne zvýši tlak (viac ako 30 mm Hg).

Symptómy malígneho glaukómu

V typických prípadoch dochádza k nedávnej očnej operácii. U pacientov je videnie zahmlené kvôli posunu pred dúhovkou alebo šošovkou, ale tento stav je ťažké odlíšiť od rozmazaného videnia v normálnom priebehu pooperačného obdobia. Bolesť významne nezvyšuje vnútroočný tlak.

Diagnóza malígneho glaukómu

Biomikroskopie

Predná komora je rovnomerne úzka. Dúhovka dúhovky chýba. Po operácii filtrácie proti glaukómu je viditeľná filtračná vložka, zvyčajne plochá, bez známok vonkajšej filtrácie. Úroveň vnútroočného tlaku zodpovedá úrovni opísanej vyššie. Ak dôjde k výraznému zvýšeniu tlaku alebo ku kontaktu medzi šošovkou a rohovkou, môže sa vyvinúť edém rohovky.

Gonioskopie

Gonioskopia je zvyčajne nemožná z dôvodu zjavného irido-rohovkového kontaktu.

Zadný pól

Charakteristickou črtou tohto ochorenia je absencia viditeľných chorioidných ciev.

Špeciálne výskumy

Extrémne užitočná ultrazvuková biomikroskopia. S jeho pomocou sa stanovuje typické sploštenie procesov v ciliárnom tele a absencia predných choroidálnych ciev.

trusted-source[13], [14], [15], [16], [17], [18]

Liečba malígneho glaukómu

Často tlakovanie epizóda liečení liekmi miestnej cycloplegic liečiv a látok, ktoré potláčajú produkciu komorovej vody. Ak je terapeutická liečba neúčinná, je potrebná chirurgická intervencia. Kľúčovým bodom pre prerušenie zvyšovanie tlaku - medzeru predné sklenou limitujúca membrány, ktorý sa vykonáva pomocou laseru, ak je viac periférne šošovka alebo vnútroočná šošovka definujú povrch membrliy Ak nie je to možné, neobhoodimo drží vitrektomie pel Plané. Počas chirurgického zákroku chirurg musí pamätať na pretrhnutie prednej hyaloidnej membrány.


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.