Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Horieť jazyk sliznice: tepelná, vriaca voda, horúce, chemické, alkohol

Lekársky expert článku

Orálny chirurg, zubár
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 11.04.2020

Ako často dochádza k takejto domácej traume ako vypálení jazyka? V skutočnosti ide o veľmi časté zranenie, ktoré sa však väčšina ľudí pokúša liečiť doma bez vyhľadania lekárskej pomoci. Môže sa to urobiť a v akých prípadoch je potrebná lekárska pomoc? A čo môže človek urobiť sami, aby uľahčil ich stav, keď sa spálil jazyk?

trusted-source[1], [2], [3], [4]

Epidemiológia

Spomedzi všetkých pacientov, ktorí požiadali o lekársku starostlivosť o jazyky, 70% sú deti mladšie ako 10 rokov a iba 30% sú dospelé kontingenty. Takéto štatistiky sú spôsobené najmä detským reflexom ochutnať všetko, rovnako ako nedbanlivý postoj dospelých k bezpečnostným opatreniam v byte, v ktorom sú deti.

Dospelí často dostávajú popáleniny v dôsledku nepozornosti.

trusted-source[5], [6], [7], [8], [9], [10], [11]

Príčiny popálenie jazyka

Vypálením jazyka môže dôjsť k nesprávnemu vyhodnoteniu teploty potravín, nápojov a tiež teploty pary (napríklad pri vdýchnutí).

Chemické popáleniny jazyka sú dôsledkom náhodného (spravidla) vniknutia chemicky agresívnych kvapalín - kyselín alebo zásad.

trusted-source[12]

Rizikové faktory

Rizikové faktory sú v tomto prípade nasledovné:

 • ponáhľajte sa počas jedál, čo vám neumožňuje skontrolovať teplotu misky vopred;
 • nepozornosť počas varenia a jedenia;
 • jesť jedlo pri sledovaní televízie alebo pri sledovaní počítačového monitora.

Medicína definuje štyri typy popálenin, ktoré sa môžu použiť na obe popáleniny jazyka:

 • Tepelné popáleniny sú spôsobené vniknutím príliš teplých jedál, nápojov alebo horúcich predmetov do jazyka.
 • Chemické popálenie jazyka je dôsledkom toho, že chemické činidlo vstupuje do dutiny úst, najčastejšie kyseliny alebo zásadité.
 • Elektrické popálenie jazyka je spojené s kontaktom elektrického prúdu sliznice.
 • Radiačné popálenie jazyka sa považuje za najčastejšie zriedkavé: spája sa s priamym vystavením žiareniu slizničnému žiareniu.

trusted-source[13], [14], [15], [16], [17], [18]

Patogenézy

Okrem jazyka sa pri podávaní horíka môže postihnúť aj ďalšia časť ústnej dutiny - ďasná alebo hrdlo. Stupeň poškodenia horíka závisí od teploty napadajúceho činidla, dĺžky jeho kontaktu so sliznicou alebo (ak sa chemická látka spáli) na koncentrácii chemickej agresívnej látky.

V závažných prípadoch vredy a erózia na slizničných tkanivách až po nekrózu tkanív a perforáciu.

Ak zoberieme do úvahy chemické popáleniny jazyka, najčastejšie je taká trauma spojená s požívaním hydroxidu sodného, koncentrátu kyseliny sírovej, kyseliny chlorovodíkovej a kyseliny octovej do ústnej dutiny. Vo viac zriedkavých prípadoch sa zistili popáleniny spôsobené fenolom, jódovou tinktúrou, lyzolom a sulemínom.

trusted-source[19], [20], [21], [22], [23], [24]

Príznaky popálenie jazyka

Podobne ako iné popáleniny, je popálenie jazyka rozdelené podľa závažnosti na 4 stupne.

 1. Na prvom stupni dochádza k opuchu a sčervenaniu jazyka slizníc. Spravidla tento stupeň nepotrebuje zvláštnu liečbu: takéto popálenie prechádza bez stopy na vlastnú päsť.
 2. V druhom stupni sa bubliny s kvapalným obsahom objavujú na povrchu jazyka. Takéto popálenie jazyka už vyžaduje lekársku intervenciu.
 3. V treťom stupni v mieste pálenia sa vyskytujú vredy a oblasti nekrózy tkanív. Tento stav vyžaduje naliehavú lekársku starostlivosť a anestéziu.
 4. Pri štvrtom stupni popálenia sú ovplyvnené všetky mäkké tkanivá s úplnou alebo čiastočnou spájkou. Možnosť uchovania orgánu v tomto prípade sa neberie do úvahy.

trusted-source[25], [26]

Prvé znaky

Prvé príznaky popálenia jazyka sa môžu líšiť - tak vo vzhľade, ako aj v pocitoch.

Najčastejšie sa jazyk môže zdať červený a opuchnutý, môže sa objaviť s bublinami s obsahom kvapaliny alebo vredmi a bledými oblasťami sliznice. Takéto znaky závisia od stupňa poškodenia horíka.

V obzvlášť závažných prípadoch sa vrstvy tkanív tmavnú a zranený človek pocíti necitlivosť alebo ostrú bolesť a pocit pálenia.

Ak sa opuch a sčervenanie zvýšia, potom sa malé papily na povrchu jazyka môžu vyhladiť a samotný povrch sa stane lesklý. Pretože jazykové papily sú zodpovedné za chuťové vnemy, môžu sa dočasne zmeniť alebo zmiznúť. Čím ľahšie je stupeň poškodenia horíka, tým rýchlejšie budú chuťové poháriky obnovené.

Okrem toho môžu byť také príznaky:

 • horná hrot jazyka;
 • vzhľad nepríjemnej chuti (chuť krvi, kovu, horkosť);
 • sucho v ústach;
 • zvýšené slinenie.

trusted-source[27], [28]

Tepelné popálenie jazyka

Tepelné popálenie sa môže dosiahnuť vystavením teplu. Závažnosť poranenia môže byť v rozsahu najviac mierne popáleniny, keď je jazyk charakterizovaný začervenanie a mierny opuch jeho povrchu alebo rada. Závažnejšie prípady sú sprevádzané deformáciou a koaguláciou slizníc, a miesto zostáva vypaľovanie pľuzgieriky s kvapalným obsahom, alebo erózie.

O termických popáleninách možno povedať, ak je jazyk poškodený horúcou kvapalinou, horúcimi jedlami, parou, ohňom alebo horúcimi predmetmi.

Horiaci jazyk s horúcim čajom

Horiaci jazyk s vriacou vodou alebo inou horúcou kvapalinou - najmä s čajom - sa týka tepelných poranení jazyka. Sliznicou úst a jazyka sú veľmi citlivé na teplotu, a keď sú vystavené horúce kvapaliny je podráždenie tepelne tkanivo, a keď sa umiestni do úst vriacej vody - nekrózu a odtrhnutie od povrchových vrstiev sliznice.

Ak kontakt s horúcou tekutinou nebol dlhý, obeť bude cítiť necitlivosť, bolesť a pocit pálenia v jazyku, ktoré sa obvykle vyskytujú po 1-3 dňoch. Pri vážnejšom zranení je veľa bolesti, jazyk sa zväčšuje, je ťažké sa pohybovať a ešte viac hovoriť. Niekedy môže byť prehltnutie a dokonca dýchanie ťažké. V takejto situácii musí byť naliehavá lekárska starostlivosť povinná.

trusted-source[29]

Chemické popálenie jazyka

Chemické popáleniny sú výsledkom kontaktu chemikálií s chemikáliami na povrchu jazyka. Po prvé, chemická trauma je nebezpečná, pretože látka naďalej zničí slizničné tkanivá po tom, ako ich zasiahne, až kým sa neumyje vodou alebo neutralizuje inou látkou.

Chemikália môže vstúpiť do ústnej dutiny náhodne alebo zámerne na seba-otravu a / alebo samovraždu.

Chemické poškodenie môže byť kyslé alebo zásadité v závislosti od povahy útočníka.

Vypálenie jazyka s kyselinou je považované za bezpečnejšie poškodenie, na rozdiel od popálenia s alkalickými látkami. Dôležité je, že sa kyselina v styku s slizníc, podporuje tvorbu husté kôry - krusty, ktorá nedáva chemickú preniknúť do hlbších vrstiev tkaniva. Alkalický koncentrát spôsobuje nekrózu mokrého tkaniva - takéto poškodenie je vždy hlboké a ťažko liečiteľné.

trusted-source[30], [31], [32], [33], [34], [35]

Horiaci jazyk s alkoholom

Etylalkohol je chemicky aktívna látka a preto môže byť spálenie jazyka alkoholom bezpečne priradené k kategórii chemických popálenin. Popáleniny s alkoholom nie sú všetky a nie vždy: najčastejšie sú vlastníkmi citlivej kože.

Vo väčšine prípadov dochádza k popáleniu alkoholom pri príležitostnom použití tejto kvapaliny. Závažnosť poškodenia sa odhaduje koncentráciou alkoholu. Obete môže cítiť bolesť jazyka, úst a pažeráka (ak bol prehltnutý alkohol). Medzi ďalšími príznakmi možno rozlíšiť porušenie prehĺtania, zmenu alebo stratu chuti, stav všeobecnej slabosti a závrat.

Popáleniny jazyka s alkoholom sa takmer vždy liečia nezávisle, bez lekárskej intervencie. Ak je však problém s prehĺtaním, dýchaním, ak má pacient iné podozrivé príznaky, konzultácia s lekárom by mala byť okamžitá.

trusted-source[36], [37], [38]

Zapaľte pod jazyk

Scorch sliznicu pod jazykom často sprevádzané vývojom zápalového procesu, pretože táto časť ústnej dutiny je veľmi zraniteľný: tu usporiadané podjazykové slinné žľazy.

Popáleniny môžu sprevádzať výskyt bolestivého opuchu. Sliznica sa na tomto mieste červenala, zahustila a stala sa lesklou.

Ak by došlo k popáleniu pod jazykom, je lepšie konzultovať s lekárom, v dôsledku čoho môže byť funkcia slinných žliaz narušená. A to môže viesť k poruchám trávenia, sucho v ústach a iným problémom.

trusted-source[39], [40], [41]

Jazyk sa spáli v dieťati

Pálenie jazyka a úst po kontakte so sliznicou teplých jedál alebo nápojov sa najčastejšie deťom podáva. K tomu dochádza v prvom rade z nedbanlivosti a nepozornosti av malých deťoch - kvôli neznalosti.

Samozrejme, slizničné tkanivá dieťaťa sú citlivejšie a zraniteľnejšie ako dospelý. A dokonca aj malé vystavenie vysokej horúčke môže viesť k začervenaniu, podráždeniu a pádu slizníc. Dieťa sa stáva náladové a kňučanie, sťažuje sa na bolesť v ústnej dutine.

Táto situácia si vyžaduje naliehavú konzultáciu pediatra. Niekedy rodičia môžu brať na popáleniny prejavy aftóznej alebo herpetickej stomatitídy, šarlach alebo príznakov banálneho beriberi. Z tohto a z mnohých iných dôvodov by konzultácia lekára mala byť povinná, bez ohľadu na vek dieťaťa.

Kde to bolí?

Komplikácie a následky

Pokiaľ si nepomôžu v čase, alebo nevykonávať ďalšiu liečbu a starostlivosť o zranených jazyku, infekcia môže preniknúť do rany, čo povedie k rozvoju zápalu (zápal jazyka - glositída).

Silné popálenie jazyka môže spôsobiť zničenie chuťových pohárikov, čo následne vedie k strate chuti.

Vypálenie jazyka často vedie k strate chuti do jedla alebo neschopnosti konzumovať jedlo. To zasa spôsobuje, že obeť sa stane vyčerpanou, poruchami trávenia, podráždenosťou a nespavosťou.

Obnovenie chuti po vypálení jazyka

Keď jazyk vyhorený, často dochádza k strate chuťovej citlivosti v dôsledku traumatického poškodenia chuťových pohárikov. Tento jav vo väčšine prípadov je dočasný a sám sa vylúči v závislosti od stupňa horľavosti:

 • s povrchovým spálením jazyka - do 1-3 dní;
 • s hlbšou léziou - do 1-2 týždňov.

Keď sa oblasti nekrózy objavia na povrchu jazyka, obnovenie môže trvať podstatne dlhšie a vo vážnych prípadoch citlivosť na chuť zmizne úplne. Takéto prípady sú však stále veľmi zriedkavé.

trusted-source[42], [43], [44], [45], [46], [47], [48], [49], [50], [51], [52]

Diagnostika popálenie jazyka

Vo všeobecnosti sa vo všetkých prípadoch stanovuje diagnóza popálenia jazyka na základe prieskumu a vyšetrenia obete. Nie je potrebný ďalší výskum.

Analýza krvnej alebo močovej kvapaliny môže byť potrebná len pri rozsiahlych liečebných léziách, aby sa určila prítomnosť intoxikácie pri popáleninách.

Iné typy štúdií možno použiť pri kombinovaných popáleninách alebo vylúčiť vplyv poškodzujúceho faktora v dýchacom systéme alebo tráviacom trakte. Môže to byť röntgenové vyšetrenie, fibrogastroskopia atď.

Diferenciálna diagnostika sa vykonáva medzi tepelnými, chemickými a inými variantmi popálenia jazyka. Takéto diagnostiky sú dôležité v prípadoch, keď pacient nemôže určiť príčinu popálenia (to je často prípad chemických lézií).

trusted-source[53], [54], [55], [56], [57], [58]

Komu sa chcete obrátiť?

Liečba popálenie jazyka

V prevažnej väčšine prípadov môže byť súčasnou súčasťou liečby kompetentná a včasná prvá pomoc. Napríklad ak okamžite oplachujete ústnu dutinu čistou, ľadovou vodou pri spaľovaní jazyka prvého stupňa, potom nie je potrebné ďalšie ošetrenie. Jedinou výnimkou je krátkodobá strava:

 • kým sa sliznica neobnoví úplne, horúce kvapaliny by sa nemali opiť a prijímať horúce potraviny;
 • nemôžete piť kyslé kvapaliny a používať kyslé nádoby.

Faktom je, že horúce a kyslé potraviny dráždia poškodené slizničné tkanivá a spomaľujú ich zotavenie.

Ak je horieť vážnejšie, možno potrebujete pomoc lekára.

Lekár zhodnotí hĺbku pálenia jazyka a predpíše vhodnú liečbu.

Čo mám robiť, ak je môj jazyk spálený?

Ak sa jazyk spálil, mala by sa čo najskôr poskytnúť pomoc. Akcie a núdzové opatrenia sa vyberajú na základe príčin poranenia.

 • Prvým krokom, ktorý sa má vykonať pri páde jazyka, je dôkladne opláchnuť ústa studenou vodou.
 • Ak je vypálenie jazyka dôležité, potom je navyše potrebné ošetriť ústa dezinfekčným roztokom - napríklad furatsilínom, slabým roztokom draselnej soli kyseliny mangánovej.
 • Ak by spálenie jazyka bolo spôsobené chemickou kvapalinou, splachovanie vody nestačí:
  • rana z alkalického popálenia sa premyje slabým roztokom kyseliny citrónovej alebo zriedeného octu (nie v podstate);
  • Poranenie z kysnutia sa premyje roztokom sódy na pečenie.

Ak obeť dostala okrem popálenia jazyka aj pálenie pažeráka alebo žalúdka, vyhľadávanie lekárskej pomoci by malo byť okamžité.

 • Ak je pálenie jazyka doprevádzané silnou bolesťou, potom by mal byť pacientovi podaný akýkoľvek analgetikum - napríklad analgén, ibuprofén, ketanol.

Lekárstvo

Ak chcete urýchliť hojenie popálenia jazyka, môžete použiť takéto lieky:

 

Dávkovanie a podávanie

Vedľajšie účinky

Špeciálne pokyny

Olazole Aerosol

Liečivo je sprejované na postihnutý povrch sliznice 1 až 4 krát denne, každý deň alebo každý druhý deň.

Zriedka sa vyskytuje nevoľnosť, hnačka, kožné vyrážky, bolesť v hlave.

Olazol sa nemôže používať počas tehotenstva.

Hepilor Aerosol

Rozstrekujte do ústnej dutiny 4 krát denne, ale nie viac ako 5 dní po sebe.

Možno dočasná zmena chuti, kašeľ, suchosť v ústach, prechodné zmiernenie sliznice.

Hepilor sa nepoužíva na liečbu detí mladších ako 6 rokov.

Chlorofyllipt sprej

Striekajte na povrchu jazyka 3-4 krát denne, po dobu 3-4 dní.

Niekedy môže byť liečba sprevádzaná alergiami, podráždením ústnej sliznice, nauzeou.

Chlorofyllipt môže zvýšiť účinok iných lokálnych antiseptik.

Roztok miramistínu

Používajú sa ako lotion trikrát denne.

Zriedka dochádza k krátkym pocitom pálenia.

Miramistin sa môže používať počas tehotenstva.

Roztok chlórhexidínu

Aplikujte 0,05% alebo 0,1% roztok až trikrát denne vo forme oplachov alebo zavlažovania.

Zriedkavo, suché sliznice, vyrážky, dočasné odfarbenie zubnej skloviny, dočasná zmena chuti.

Liek by sa nemal používať v kombinácii s inými antiseptickými látkami.

Fyzioterapeutická liečba

Fyzioterapia na pálenie jazyka je zriedka používaná a pod dohľadom lekára. Nie všetky postupy sú povolené na vykonanie tohto typu poranenia a niektoré z nich môžu dokonca komplikovať stav obete.

Iba nasledujúce fyzioterapeutické metódy môžu byť prínosom:

 • UV žiarenie sa vykonáva pomocou trubice so šikmým rezom. Pacient otvorí ústa široko, jazyk je stlačený na dno ústnej dutiny. Tubus UFO ide na spálené miesto. Ak existuje niekoľko takýchto oblastí, potom sa ožarovanie vykonáva postupne. Kurz terapie UFO - od 10 do 12 procedúr.
 • UHF je použitie striedavého elektrického poľa s ultra vysokou frekvenciou (40 MHz). Maximálna doba expozície je 8-10 minút. Dĺžka trvania liečby UHF určuje lekár.

Alternatívna liečba

Vypálenie jazyka je trauma, ktorá sa najčastejšie dostáva doma - napríklad jedlom alebo inými okolnosťami. Nikto z takýchto škôd, ako sa hovorí, je imúnny. Avšak nie vždy v kabíne domáceho lekárstva existujú prostriedky proti popáleniu, ktoré poskytujú obetiam prvej pomoci. Ako byť? Nezáleží na tom, že ľudské, časovo overené finančné prostriedky môžu prísť na pomoc.

 • Po prvé, je veľmi dôležité ihneď po zapálení vypláchnite jazyk a ústa s množstvom tečúcej studenej vody. Ak nie je studená voda, môžete z chladničky použiť iné nekyslené nápoje - napríklad mlieko.
 • Po druhé, jeden z účinných spôsobov, ako zmierniť stav, keď sa spálil jazyk, je postriekaním cukrom alebo aplikáciou mlieka - tkanivové utierky navlhčené v cukrovom sirupe.
 • Liečivý a antiseptický účinok možno dosiahnuť rozmazaním zapáleného povrchu jazyka medom s pridaním malého množstva sódy na pečenie. Táto metóda nie je vhodná, ak sa spaľovanie dosiahne pôsobením agresívnej alkalickej kvapaliny.
 • Úžasný liečebný účinok sa dosiahne mazaním sliznice morušového rakytníka.

trusted-source[59], [60], [61], [62]

Bylinné ošetrenie

Alternatívna medicína zahŕňa aj používanie rastlinných liekov - na báze liečivých rastlín. Je pravda, že takéto lieky pravdepodobne nebudú používané ako lieky na "prvej pomoci", pretože na ich prípravu je potrebný určitý čas.

 • Infúzia harmančeka je skvelá pre vyplachovanie úst s popáleninami. Ak chcete variť, musíte smažiť 1 plnú lyžicu harmančeka v 1 pohári vriacej vody, trvať na tom, až sa ochladí. Táto infúzia sa môže používať až päťkrát denne.
 • Dobrým liekom na popáleniny je odvar z dubovej kôry, pretože má príťažlivú a liečivú vlastnosť. Pri príprave odvaru sa 20 g kôry varí počas 15 minút v 200 ml vody, trvá na tom, kým sa ochladí. Používa sa na opláchnutie ústnej dutiny.
 • Ďalším účinným prostriedkom na vypálenie jazyka je odvar zo semien psyllium: dve polievkové lyžice mletých semien sa nalejú do 200 ml vriacej vody a zmiešajú sa dobre. Výrobok sa môže použiť na opláchnutie postihnutej sliznice.

Homeopatie

Na liečbu popálenia jazyka I-II, možno použiť homeopatické lieky:

 • Arnica 30 - 5 granule v prípade bolesti;
 • Kantaris 6, 12 alebo 30 - uchovávajte v ústach pre 5 granúl každých 30-60 minút. Keď sa akútne symptómy zmiernili, užívanie lieku by sa malo znížiť na 2-3 krát denne.
 • Urtica Urens 6, 12, 30 - 5 granúl, 2 krát denne.

Pri prvej pomoci v prípade popálenia jazyka sú najvhodnejšie homeopatické lieky ako Arnica 30 alebo Reskju spray. Malo by sa však pamätať na to, že pri ťažkých alebo rozsiahlych popáleninách je potrebné sa zistiť u lekára.

Prevencia

Pretože väčšina prípadov popálenia jazyka je pevná, ako úrazy domácností, je potrebné znížiť pravdepodobné nebezpečenstvo a znížiť riziko takýchto traumatizácií na minimum.

 • Ak deti žijú v byte, je potrebné kontrolovať ich prístup k teplým nápojom a jedla.
 • Pred dieťaťom ponúknite jedlo, skontrolujte jeho teplotu.
 • Ak ohrievate jedlo v mikrovlnnej rúre, nechajte ho po zahriatí niekoľko minút, aby bola teplota jedla vyvážená. Mikrovlnná rúra spravidla nerovnomerne zahrieva produkty.
 • Nejedzte riad priamo z panvice alebo panvice, v ktorej sú varené alebo zohrievané.
 • Každá chemikália by mala byť skladovaná oddelene od iných liekov, a to ešte viac od výrobkov. Každá fľaša alebo banka s chemikáliou musí byť v závislosti od obsahu podpísaná. Musí byť prísne kontrolované, aby deti nemohli dostať do miesta skladovania takýchto chemikálií.
 • Človek musí neustále kontrolovať seba samého, a ešte viac, byť v stave alkoholickej intoxikácie - koniec koncov, v tomto stave ľudia často dostávajú popáleniny jazyka.

trusted-source[63], [64], [65], [66], [67], [68], [69]

Predpoveď

Väčšina popálenin jazyka má priaznivý prúd a prognózu. Ak sa tretí stupeň rozšíri na celú ústnu sliznicu, potom sa tento prípad považuje za závažný a štvrtý stupeň popálenia je nepriaznivý pre život obete.

Najhoršou prognózou je popáleniny jazyka v kombinácii s popáleninami ústnej dutiny, pažeráka a / alebo dýchacieho traktu.

Ako dlho trvá vypálenie jazyka?

Povrchové popálenie jazyka sa liečí pomerne rýchlo - po dobu 1-3 dní. Závažnejšie popáleniny - napríklad s opuchom a tvorbou vezikúl s tekutinou - sa liečia v priebehu 1-3 týždňov v závislosti od hĺbky poškodenia tkaniva.

trusted-source[70]


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.