Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Vypaľte horúci vosk po depilácii, odstránenie chĺpkov

Lekársky expert článku

Plastický chirurg
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 11.04.2020

Pri vystavení príliš horúceho roztaveného vosku dochádza k popáleniu vosku - to znamená, že takéto popáleniny sa považujú za výhradne tepelné poškodenie. Tento typ poranenia bol najrozšírenejší po začiatku depilácie vosku - populárnej kozmetickej procedúry. Menej často sa horieť stáva výsledkom nepresnej liečby voskových čapíkov - napríklad pri návšteve kostola alebo na novoročných sviatkoch.

trusted-source[1]

Epidemiológia

Varenie vosku sa považuje za zriedkavé komplikácie, ak sa procedúra vykonáva v kozmetickom salóne, kde kozmetológ používa špeciálne zariadenie na reguláciu teploty vosku.

Táto komplikácia sa však často vyskytuje, ak sa depilácia vykonáva doma, samotná.

Ak sa vosk vyhrieva na správnu teplotu, pocit postupu by nemal spôsobovať nepríjemné pocity a pokožka by sa nemala rušiť, zväčšovať a odlupovať.

trusted-source[2], [3], [4], [5], [6]

Príčiny spálenie vosku

Negramotný výber depilátorského lieku, nevedomosť alebo nedostatok skúseností v procedúre, zanedbanie preventívnych opatrení často vedie k takémuto nepríjemnému dôsledku ako spálenie vosku. Pri vykonávaní postupu nezabúdajte, že vosk sa zahrieva na vysoké teploty, čo môže viesť k poškodeniu vonkajších tkanív (najmä ak je koža citlivá - napríklad pod podpazuší, tvárou alebo bikínom).

Horiaci vosk môže poškodiť akúkoľvek pokožku v ľubovoľnej oblasti tela. Najčastejšie takéto zranenia sa vyskytujú počas depilácie s použitím horúceho vosku, preto je vhodné, aby ste takýto postup nepokročili sám, ale konzultovať s kompetentným špecialistom - kozmetikom.

trusted-source[7]

Rizikové faktory

Rizikové faktory pre popáleniny kože s voskom sú:

 • citlivá pokožka;
 • ignorovanie pravidiel depilácie vosku;
 • ošetrenie depilácie osobe, ktorá nemá príslušnú prax;
 • nedodržiavanie banálnych bezpečnostných pravidiel;
 • Negatívny postoj k situácii pri zaobchádzaní s horúcim voskom.

trusted-source[8], [9], [10], [11], [12], [13], [14]

Patogenézy

Pri vystavení vysokým teplotám začnú koagulačné reakcie proteínov povrchových kožných tkanív. Kožné bunky zomrú, prechádzajú nekróznymi procesmi.

Hĺbka poškodenia kože závisí od toho, ako vysoká bola teplota vosku a ako dlho bola koža kontaktovaná s voskom.

Zvyčajne kvôli nízkej teplote topenia nie je spálenie s voskom hlboké: najčastejšie porážka je obmedzená na stupeň I-II:

 • Stupeň I - výskyt pretrvávajúceho začervenania;
 • Stupeň II - oddelenie epidermy a vzhľad pľuzgierov.

trusted-source[15], [16], [17], [18], [19], [20]

Príznaky spálenie vosku

Popáleniny prvého stupňa sa vyznačujú prejavom stabilnej hyperémie postihnutej oblasti kože s ťažkou horúčavou bolesťou. Môže sa vyskytnúť edém. Obnova tkanív nastáva rýchlo, po dobu 3-4 dní.

Pri popáleninách druhého stupňa je charakteristický výskyt iného množstva blistrov naplnených čírym obsahom kvapaliny na pozadí sčervenanej kože. Po otvorení pľuzgierov sú vystavené malé erózie, ktoré sa nakoniec tvoria v kôrke. Liečenie sa vyskytuje počas 1-2 týždňov.

Výpary ťažšieho stupňa spálenia vosku nie sú charakteristické: teplota tavenia voskovej hmoty je nízka a takéto indikátory našťastie nemôžu spôsobiť hlboké popálenie kože.

Prvé príznaky spálenia vosku sa objavujú takmer okamžite po tepelnej expozícii: človek cíti ostrú alebo intenzívne rastúcu bolesť. Pri popálení druhého stupňa sa pľuzgiere môžu objaviť nie okamžite, ale až po niekoľkých hodinách: namiesto pľuzgierov sa niekedy vytvorí mäkká načervenalá kôrka.

Všeobecný stav tak prakticky netrpí: teplota zostáva v medziach normy, arteriálny tlak sa nemení.

Po voskovaní spálte

Depilačné popálenie je dôsledkom použitia prehriatých voskov bez predbežného ochranného ošetrenia pokožky. K tomu dochádza často počas depilácie v nevhodných podmienkach - napríklad doma.

Použitie vosku na depiláciu doma je v zásade nebezpečný postup. Každá neopatrnosť môže viesť k nežiaducim následkom vo forme popálenia.

Správny postup je nasledujúci:

 • vosk sa zahrieva na teplotu asi 46 až 47 ° C a nie viac;
 • Vosk sa nanesie na pokožku, keď rastú vlasové folikuly;
 • po vytvrdnutí sa voskový pás odstráni ostrým pohybom proti rastu vlasových folikulov.

Vo väčšine prípadov sú popáleniny voskom červené škvrny, ktoré sú pri dotyku bolestivé. Ak sa na povrchu vyskytne bublina alebo kôrka, je najlepšie konzultovať s lekárom.

Spálenie tváre voskom

Ak používate vosk na depiláciu tváre sami, doma, je lepšie použiť studený alebo nízkoteplotný vosk, ktorý neovplyvňuje pokožku tepelného nárazu a nepoškodzuje povrchovo umiestnené najmenšie nádoby.

Horúci vosk je často používaný profesionálnymi špecialistami v kozmetických salónoch, pretože je veľmi dôležité správne ho zahriať a starostlivo kontrolovať teplotu. Používanie horúci vosk sami doma, alebo majú pochybné majstrami, riskujete popálenie - možno ľahko prehriať vosk, a pracovať s horúcim produktom, aby sa tak rýchlo, ako je to možné (čo vyžaduje určité zručnosti).

Ďalšie faktory, ktoré prispievajú k traumatizácii kože na tvári počas depilácie vosku, sú:

 • škrabance, akné na tvári;
 • svieže opaľovanie.

Niekedy sa alergické prejavy na pokožke tváre odoberajú na horiaci vosk. Preto pred vykonaním postupu sa uistite, že nemáte žiadne alergie na depilant.

trusted-source[21]

Etapy

Raná z horiaceho vosku sa lieči v niekoľkých fázach:

 1. Štádium purulentnej nekrózy, počas ktorej sa tekutina vo vnútri blistra stane matná. Koža na mieste lézie môže nadobudnúť intenzívnejšiu červenú farbu. Ak sa pľuzgiere zlúčia a stanú sa veľmi veľké, potom sú otvorené na uvoľnenie purulentnej kvapaliny smerom von.
 2. Štádium granulácie, v ktorom pľuzgiere vyschnú a na ich mieste sa začína reštaurovanie kože. V tejto fáze je veľmi dôležité, aby sa infekcia nedostala na postihnutý povrch.
 3. Štádium epitelizácie sa vyznačuje konečným uťahovaním povrchu rany a tvorbou zjazveného tkaniva (alebo bez neho).

trusted-source[22]

Formuláre

Popáleniny vo svojej etiológii môžu byť:

 • tepelná (vzniká po kontakte s vysokou teplotou);
 • Elektrické (ktoré sa vyskytujú pri kontakte s elektrickým šokom alebo pri náraze blesku);
 • chemické (vyvinú sa pod vplyvom chemických látok);
 • žiarenie (poškodenie spôsobené ožiarením).

Spálenie vosku patrí do tepelného typu spálených lézií, pretože sa vyskytuje po kontakte s horúcou viskóznou látkou - hmotou vosku.

trusted-source[23]

Komplikácie a následky

Voskové popáleniny sú našťastie obyčajne plytké, takže táto trauma nespôsobuje vážne následky. Avšak na koži môžu existovať estetické chyby - napríklad výskyt pigmentových škvŕn alebo malé zmeny jater.

Vo fáze otvorenia pľuzgierov existuje značné riziko infikovania do rany, preto je potrebné prijať opatrenia, aby sa zabránilo infekcii. V žiadnom prípade nemôžete samostatne vykonať pitvu: tento postup sa vykonáva za aseptických podmienok pomocou sterilnej ihly. Ďalšia liečba by mala pozostávať z použitia externých liečebných a dezinfekčných prostriedkov, ktoré lekár určí.

trusted-source[24], [25], [26], [27], [28], [29], [30]

Diagnostika spálenie vosku

Diagnóza spálenia vosku je založená na detekcii známok poškodenia kapilár a nervových zakončení. Zvyčajne to nie je ťažké: pozoruje sa začervenanie kože, zachováva sa citlivosť postihnutej pokožky na bolesť.

Analýzy môžu byť potrebné len na vylúčenie infekcie z vstupu do tela. Na tento účel sa podáva celkový krvný test.

Inštrumentálna diagnostika povrchových popálenin s voskom sa zvyčajne neuplatňuje.

trusted-source[31], [32], [33], [34], [35], [36]

Čo je potrebné preskúmať?

Ako preskúmať?

Odlišná diagnóza

Diferenciálna diagnostika sa vykonáva s ťažšími kožnými léziami:

 • s povrchovými popáleninami sa pozoruje iba sčervenanie kože alebo pľuzgiere;
 • keď je stupeň IIIa poškodený, vytvorí sa tenká povrchová škvrna hnedej alebo šedej farby.

V niektorých prípadoch je potrebné rozlíšiť povrchový horiaci vosk od alergickej reakcie na hmotnosť vosku. S alergiami sa spravidla okrem sčervenania objavuje svrbenie, opuch, kožné vyrážky ako žihľavka.

trusted-source[37], [38], [39], [40], [41], [42]

Komu sa chcete obrátiť?

Liečba spálenie vosku

Aby sa začala liečba spálenia s voskom, je potrebné ihneď, hneď ako sa objavia prvé príznaky poškodenia tkaniva, a to: sčervenanie kože, pálenie bolesti, opuch. Ak odložíte prvú pomoc, zvyšuje sa riziko infekcie a vznik komplikácií.

Ako prvú pomoc môžete použiť také nástroje, ktoré sú často dostupné v každej domácej kabíne:

 • masti - Levomekol, Bepanten, Argosulfan;
 • sprej Panthenol.

Uvedené masti sú prakticky zbavené vedľajších účinkov, s výnimkou, že príležitostne dochádza k rozvoju alergií. Účinky masti a sprej sa začína okamžite po aplikácii: tieto prípravky sú viaczložkové a pohodlné na použitie.

Ak vzniknú pľuzgiere, spomaľuje sa oprava tkaniva. V tejto situácii môžu antimikrobiálne externé lieky pomôcť:

 • Masť tetracyklínu;
 • Streptocidová masť;
 • kombinované prostriedky - balzam záchranca, masť Boro-plus;
 • Baneocin masť (kombinácia neomycínu a bacitracínu).

Frekvencia aplikácie masti je 2-4 krát denne. Nepoužívajte na liečbu alkoholov - suchú zapálenú pokožku a zhoršenie podráždenia. Je tiež nemožné prepichnúť pľuzgiere sami - to môže viesť k infekcii rany a vzniku zápalu. Takýto postup by mal lekár vykonať v aseptickom prostredí.

Lieky na popáleniny s voskom

 

Dávkovanie a podávanie

Vedľajšie účinky

Panthenol sprej

Striekajte rovnomerne na postihnutú kožu 1-4 krát denne.

Niekedy sa môže vyvinúť alergia vo forme svrbenia, vyrážky podobnej vyrážky.

levomekol

Masť sa aplikuje na mieste popálenia od prvého dňa poranenia štvrtého dňa, dvakrát denne.

Zriedkavé Levemecol môže spôsobiť alergie.

Balzam záchranca

Balzám sa nanáša na suchú ranu, 2-3 krát denne.

Liek môže spôsobovať alergie, zriedkavo - exacerbáciu zápalu.

Masť Bepanten

Masť sa aplikuje na spálenú pokožku 1-2 krát denne.

Je to veľmi zriedkavé - v ojedinelých prípadoch - je možné vyvinúť alergie.

Baneotsin

Masť sa aplikuje pod obväz, 2-3 krát denne.

Niekedy dochádza k suchosti, kožnej alergickej vyrážky, začervenania.

Fyzioterapeutická liečba

Neexistuje žiadna akútna potreba fyzioterapie počas liečby popálenín voskom. Avšak, ak je to potrebné, na odstránenie bolesti a urýchlenie opravy tkaniva, môžu byť takéto metódy použité.

Nasledujúce fyzioterapeutické postupy sú najvýhodnejšie:

 • elektrostimulácia pomocou zariadenia Hivamat (relácia trvá v priemere 15 minút, kurz sa očakáva na 14 relácií);
 • franklinizácia (stretnutie trvá 15 minút, kurz pozostáva z denných stretnutí niekoľko týždňov);
 • ultrafialové ožarovanie s suberytmickými dávkami pomocou zariadenia Melita (približne 10 sedení sa používa každý druhý deň);
 • pulznú nízkofrekvenčnú magnetoterapiu s použitím zariadenia Poly-Mage (relácia trvá približne pol hodiny, liečba zahŕňa 15 sekcií s frekvenciou jedenkrát za dva dni);
 • laserová terapia hélium-neón (relácia trvá v priemere 15 minút, kurz sa očakáva na 20 zasadnutí s frekvenciou vedenia každý druhý deň).

Alternatívna liečba

Na liečenie popálenin vosku existuje veľa alternatívnych receptov. Väčšina z nich rýchlo vylieči popáleniny a zachovávajú čistotu a zdravie pokožky.

 • Masť z popálenin s voskom: na prípravu potrebujete 20 g včelieho vosku, 200 ml akéhokoľvek rastlinného oleja, 1 lyžičku. L. Tučný krém, 1 surový žĺtok. Olej zahrievajte a roztriešte vosk. Výsledná hmota sa nechá ochladiť na telesnú teplotu. Zmiešame zostávajúce zložky do hmoty a umiestnite pripravenú masť do chladničky. Používame ho na voskovanie každý deň, 4 krát denne.
 • Masť z popáleniny s pľuzgiermi: na varenie potrebujete 100 g vnútorného tuku a 20 g propolisu. Tuk roztopte vodným kúpeľom, riedte propolisom a nechajte ho ohrievať 30 minút a neustále premiešajte. Výsledná hmota sa ochladí a uchováva v chladničke. Táto masť sa môže použiť na akékoľvek popáleniny s pľuzgiermi.

Ďalšou alternatívou je zubný prášok. Jedna čajová lyžička prášku sa zmieša s malým množstvom vody do stavu hustého kalu a do spálenia vložíme silnú vrstvu vosku. Takáto jednoduchá metóda pomôže rýchlo odstrániť bolesť a zabrániť tvorbe pľuzgierov.

trusted-source[43], [44], [45], [46], [47], [48]

Bylinné ošetrenie

Pri spálenom vosku bez obmedzení môžete použiť šťavu z dolných listov rastlín z rastlín kolónie alebo aloe. Šťava môže byť použitá ako mlieko, môžete jednoducho aplikovať na postihnutú kožu, alebo sa miešať s medom a aplikovať ako masť.

Okrem toho môžete pripraviť zmes na báze třezačiek a olivového oleja. Polovica pohára suchých nasekaných byliniek Ľubovník bodkovaný sa zakryje teplým zahriatym olejom (200 ml) a nechá sa infúzia po dobu 3 týždňov na tmavom mieste. Ďalej sa liek filtroval a použil na mazanie postihnutých oblastí na koži.

Aby sa zabránilo vzniku jaziev a pigmentových škvŕn, je účinná masť z koreňa lopúcha. Na prípravu masti potrebujeme: 2 polievkové lyžice. L. Rozdrvené odrezky lopúcha, 400 ml vriacej vody a vysokokvalitného masla. Zbytok lopúcha je pokrytý vodou a varený, až voda v hrnci je napoly plná. Z výsledného vývaru pripravíme masť, pričom udržujeme pomer - 1 časť vývaru pre 4 časti masla. Výsledná masť sa uchováva v chladničke a používa sa počas dňa podľa potreby.

Homeopatie

Medzi všetkými homeopatickými liekmi, ktoré sú dnes k dispozícii v lekárňach, sú najbežnejšou prípravou nemecká spoločnosť Biologische Heilmittel Heel GmbH. V prípade popálenia vosku bude fungovať najmä nasledovné prostriedky homeopatie:

 • Abropernol - zvyčajne predpisuje jednu tabletu pod jazyk trikrát denne.
 • Arnika Salbe Heel S - ráno alebo v noci aplikujte masť na postihnuté miesta pokožky. V počiatočnom štádiu popálenia môže byť masť aplikovaná pod obväz.
 • Calendula Salbe Heel C - ráno a v noci (niekedy povolené častejšie použitie) sa aplikujú na postihnuté oblasti pokožky, môžete pod obväzom.
 • Sulfur-Heel - štandardne predpísané pod jazyk 1 tabletu trikrát denne.

Vedľajšie účinky pri používaní nástrojov homeopatie sú zriedkavé - vo všeobecnosti to môže byť alergická reakcia na samostatnú zložku lieku.

Operatívna liečba

Prevádzkové typy liečby popálenin s voskom sa prakticky nevykonávajú, pretože takéto poškodenia sú prevažne povrchné a liečia sa nezávisle bez potreby chirurgického zásahu.

Prevencia

Odstránenie chĺpkov s voskom je pomerne bežným postupom. Depilácia vosku však môže byť nebezpečná - pretože pri nesprávnej príprave existuje vysoké riziko spálenia. Aby ste predišli problémom, odporúča sa použiť teplý alebo špeciálny studený vosk, keď postupujete sami.

Odstránenie vlasov pomocou horúceho vosku je metódou salónu, ktorú riešia len skúsení remeselníci - zvážte to.

Odporúčame vám, aby ste sa oboznámili s preventívnymi opatreniami, ktorých dodržiavanie pomôže predchádzať horeniu voskov.

 • Vosk by mal byť zohrievaný pri dodržiavaní pokynov starostlivo. Ak neviete, ako používať takýto materiál, je lepšie konzultovať špecialistu v kozmetike.
 • Nepokúšajte sa o postup, ak ho vedie šikovný špecialista, ktorý nemá žiadne skúsenosti a vhodné odporúčania.
 • Nepoužívajte depiláciu v prípade, že na mieste na procedúre trpíte abrázami a ranami na koži.
 • Bezprostredne po procedúre aplikujte na pokožku špeciálny liečebný a upokojujúci liek odporúčaný kozmetikom.

trusted-source[49], [50]

Predpoveď

Vo väčšine situácií sa horiaci vosk uzdravuje a nezostávajú žiadne stopy. Preto možno prognózu považovať za priaznivú, najmä v prípade náležitého liečenia. V zriedkavých prípadoch po spálení zostávajú pigmentové škvrny - výsledok hlbšieho poškodenia tkaniva a nedostatku kompetentnej prvej pomoci.


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.